Dinsdag A°. 1868. 22 Septenibei*. N°. 2648. LEIDSCH X DAGBLAD. ...v PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nomraers0-40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer..f 0.124. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 21 September. Wat men lang verwacht had, is eindelijk [geschied: de revolutie is in Spanje uitgebroken. berichten, per telegraaf ontvangen, wijzen [duidelijk aau dat er een zeer ernstige opstand aldaar is uitgebarsten. De generaals, voor eenige maanden naar de Canarische eilanden gezonden, lijn te Cadix aangekomen, en van daar schijnt de beweging zich over een groot gedeelte van fepanje reeds uitgebreid te hebben. Madrid is staat van beleg verklaard. De bemanning Ban de vloot, die te Cadix ligt, heeft zich aan zijde van den opstand geschaard. Er heerscht het hof een groote paniek, en de minister flonzales Bravo, die bij alle partijen gehaat is, i reeds afgetreden. Of eene verandering van ministerie de revo- Butie zal bedwingen, mag, na de berichten van laatste maanden, betwijfeld worden. De on tevredenheid was algemeen, en niet alleen [tegen dezen of genen persoon, maar tegen de iregeering. De geruchten, dat de opstand ge- icht is tegen de koningin en hare dynastie, gijn alzoo zeer waarschijnlijk. Reeds vermelden [enkele Fransche bladen dat zij afstand van de kroon zou gedaan hebben. Al deze berichten, die, zoo er in andere ^nden een opstand uitbrak, minder geloof zou- verdienen, verkrijgen vooral waarde, omdat telegraaf nog in handen der regeering is, i deze bij vorige gelegenheden getoond heeft, [toe zij de verspreiding van onrustbarende tij dingen wist tegen te houden. Uit particuliere lorrespondentiëu hoorde men nu en dan, dat hier of daar een opstand was uitgebarsten, baar de telegraaf meldde niets. Hoe het einde van dezen opstand zal zijn, Idaaromtrent laat zich natuurlijk niets zeggen; baar, wij herhalen het, de berichten van de |hatste maanden geven aanleiding tot de meest onheilspellende vermoedensonheilspellend voor Spaansche regeering althans, die ook, naar ben meldt, reeds voor eenigen tijd op het uiterste bedacht een groot deel der koninklijke schatten bit Spanje heeft doen brengenwij en velen bet ons kunnen niet andera dan sympathie [gevoelen voor eene beweging, die gericht is [tegen de ultra-reactionnaire wijze, waarop Spanje geregeerd wordt. Mocht het aan hen, die zich aan het hoofd fan den opstand hebben gesteld, gelukken, om poor Spanje duurzame hervormingen tot stand brengen, en aan het Spaansche volk, dat jijolang onderdrukt is geweest, een nieuw leven verschaffen, dan zal voorzeker de Nederland- natie de laatste zijn, die hunne pogingen ftkeurt. Welke de houding zal zijn yan den Franschen keizer, die juist op het punt stond om een samen komst met de koningin van Spanje te hebben, zal thans voor Europa het meest van gewicht zijn. Zal hij van de gelegenheid gebruik maken, om nog eenmaal zijne Chassepóts te beproeven, en den troon van Spanje komen beschermen Waarschijnlijk achten wij het niet, dat Napo leon zijue populariteit in Frankrijk op een der- gelijken proef zal stellen. Blijft hij een rustig toeschouwer, en wordt de Spaansche opstand geen aanleiding tot een interventie van an deren, dan mag men hopen, dat de alge- meene onzekerheid in Europa, het algemeen wantrouwen, hierdoor zal ophouden. De tegen woordige toestand, waarin het minste woord van Napoleon of van den koning van Pruisen tot een paniek aanleiding geeft, is zoo gespannen, dat, geeft deze revolutie niet het sein tot een oor log, de meest ongeruste gemoederen wel tot de overtuiging moeten komen, dat wat Napoleon gezegd heeft, thans ook waar is, en dat van zijn kant de vrede niet bedreigd wordt. BIiNISENLAND. LEIDEN, 21 September. De opbrengst der rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Augustus 1868 bedroeg /"5,837,744.69s tegen f 6,110,823.95 in Augustus 1867. Totaal gedurende de acht eerste maanden 1868 f 45,198,634.04s tegen /"46,161,745.54s in de acht eerste maanden van 1867. Te Utrecht zijn bij het gehouden admissie- examen 5 jongelieden tot de academische les sen toegelaten, terwijl er 4 werden afgewezen. Uit Noordwijk schrijft men ons het vol- Men is van plan bij gelegenheid van de tentoonstelling van landbouw, veeteelt, enz. alhier Vrijdag eene harddraverij te houden. Van de haringschuiten zijn er vier aan wal geweest, die gemiddeld f 1000 hebben besomd. Drie daarvan behoorden aan den reeder Van der Schalk, een aan den reeder E. Smit. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden bracht Vrijdag een bezoek aan de nieuwe gal- vanoplastische inrichting der koninkl. Nederl. fabriek van den heer J. M. Van Kempen te Voorschoten, en bezichtigde aldaar met belangstelling de aangevangen werkzaamheden voor de metalen beelden, bestemd voor het nationaal monument van 1813. Z. K. H. be tuigde herhaalde malen zijne tevredenheid over dezen kolossalen arbeid. Alles duidt aan, zoo schrijft men uit 's-Hage, dat de prijzenswaardige poging om den broederband tusschen de verschillende ele menten van 's lands weerbare kracht nauwer toe te halen, met den besten uitslag zal worden bekroond. Van alle zijden worden blijken van belangstelling in dien eersten algemeenen wed strijd gegeven en dagelijks worden prijzen inge zonden. Naar men verneemt, zal het rijk de som van f 500 voor prijzen aanbieden. Onder hen wien bijzondere lof toekomt we gens hunne warmte voor de goede zaak, be hoort de minister yan marine, die de commissie alle medewerking in zijn vermogen verstrekt heeft. Zoo heeft Z. Exc. haar van eeD aantal vlaggen, wimpels enz. voorzien en zelfs de ko- ningsvlag aangeboden, ter versiering van het kamp, waarin de werkzaamheden met allen ijver zijn voortgezet. Reeds heeft het kamp bij Waalsdorp een schilderachtig aanzien gekregen. De inrichting, verdeeling, het aanleggen der straten, het plaat sen van de verschillende hoofdgebouwen zijn uitsluitend, zonder eenige andere hulp, samen gesteld door de vier commissarissen van orde. Het kamp zal worden verdeeld in1°. het Oranjeplein, alwaar de tent staat van den kora- mandant, die tevens tot ontvangst van Z. M. den Koning en andere vorstelijke personen is bestemd. Verder, op dezelfde lijn, heeft men de tenten van de kapiteins, de tent van den luite nant-adjudant. 2°. Voorts heeft men de Wil lemstraat, met de tenten voor de officieren daarachter de Sophiastraat, en eindelijk de Bondstraat. Onderscheidene wachten, bestaande uit officieren en leden van het Haagsche korps, zullen dit kamp bewaken; des nachts zullen negen posten worden uitgezet. Men verneemt, dat alle tien de regimenten infan terie Dinsdag aanst. zullen mededingen, en dat men Woensdag wel op 800 tot 1000 mededin gers rekent. In den loop der vorige week keerden van de haringvisscherij te Maassluis terug de volgende schepen//Nijverheid," schipper Strij- bos, reeders Overvoorde en Poortman, met 20 lasten haring; //Maria," schipper Van Kuyk, reeder M. Dirkzwager, met 17 lasten haring //Scheveningen," schipper L. Spaans, met 5 lasten pekel- en 124,000 stuks steurharing; //Arnoldine Marie," schipper C. Z. Spaaus, met 13 lasten pekel- en 122,000 stuks steurharing; //Claire Jeanne," schipper Vrolijk, met 11 lasten pekel- en 79,000 stuks steurharing. De drie laatste schepen behooren aan de Nederl. maat schappij //de Toekomst," tot exploitatie van zee- visscherijen, onder directie van den heer A. E. Maas, en volbrachten, na eene afwezigheid van slechts 14 a 15 dagen, d9 tweede reis. Men verneemt dat de persoon, die ver dacht wordt schuldig te zijn aan het schieten door het venster van den heer kantonrechter te O ud-Beierlanden deswege in voor- loopig arrest geweest, maar weder in vrijheid gesteld is, is gedagvaard tegen heden (Maandag). Intusschen schijnt te blijken, dat hij zich de hem geschonken gelegenheid ten nutte heelt gemaakt, om spoorloos te verdwijnen. De auditeur-militair is Donderdag te Amersfoort aangekomen, ter opsporing der oorzaken van den brand in den langen stal der rijdende artillerie aldaar. De instructie heeft reeds dieu zelfden &I9nd te 6 uren een aanvang

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1