Burgermeisje jegens den admiraal Earragut, die den hoogsten rang bij de Amerikaansche marine bekleedt, daar de Porte aan oorlogschepen, waarop zich prinsen van den bloede bevinden (die Amerika niet heeft) hetzelfde heeft toegestaan. Er is dus volstrekt geen sprake geweest van het openstel len der Dardanellen als regel. Het verzoek des Amerikaanschen gezants is door de Porte in gewilligd. Amerika. Uit Rio Janeiro wordt bericht, dat de heer Sarmiento, toekomstig president der Argentijnsche republiek, aldaar aangekomen en door den keizer ontvangen is. Brazilië heeft voldoening gegeven aan den eisch der Vereenigde Staten, door verlof te verleenen aan de stoom boot //Yasso" om de Parana op te varen. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Zeer stil in afwachting der veiling op 23 dezer. Suiker. Ruwe en geraffineerd. De markt verkeert in eene kalme stemming met beperkte kooplust. Tliee. Vast; echter zonder handel dan voor behoeften. Kijst. Zeer stil. Voor dringende behoeften gekocht tot verlaagde prijzen. Vruchten. Van nieuwe pruimendanten zijn eenige partijtjes aangevoerd die van ƒ36 tot ƒ40 koopers vonden. Nieuwe Comadre-vijgen, 12. Uleckrap. Met veel handel tot vooruitgaande prijzen. Indigo. De omzet was deze week levendig, er werden Ca. 100 kisten verkocht tot vorige prijzen. Potassclieia. Stil. Petersburger 11% be taald. Katoen. In flauwe stemming met eenige om zettingen tot verlaagde prijzen. IVol. Zonder handel. Tin. Afgedaan 700 blokken Banca 53 600 blokken Banca 53.50; 800 blokken Banca le vering veiling ƒ52.75; 500 blokken Banca leve ring veiling 53; 1000 blokken Banca levering veiling ƒ53.25; 1000 blokken Banca levering veiling ƒ53.50; 2400 blokken zeilend Billiton 52, ƒ52.25. Uiiiden. Bij inschrijving werden 106 besch. Batavia Buffel per Jacoba tot 34.25 ver kocht. Petroleum. Op lagere noteringen van Ame rika en Antwerpen liepen de prijzen tot op 23, 23.25 terug, waartoe circa 5000 vaten zoo voor verzending naar Duitschland als voor dringende binnenlandsche behoeften verkocht werden. Thans houdt men op 23.50, Oct. 23.50, Nov. ƒ24, Dec. 24.50 met zeer weinig verkoopers. Oliën. Raapolie cont. ƒ34,25, per Mei ƒ36.25, per Oct. Dec. 33.75, ƒ34.25. Lijn olie 37.50, per Mei 35.50, Patentolie 38.50, ƒ37.75, per Mei ƒ40.75, per Naj. 38.75. Granen. Voortdurend in eene vaste stem ming doch met weinig handel. Voor denRhijn kwam weder eenige vraag voor rogge waarin dan ook iets gedaan werd. Meel. 1ste qual. 19, ƒ19.25; 2de qual. ƒ16, f 173de qual. ƒ13, ƒ14.50; Keizers- meel 24, 27. B0EKBE00RDEEL1NGEN ENZ. DE CONSERVATIEVE PARTIJ IN 1868. Onder dezen titel is te Groningen bij J. B. Wolters eene brochure in het licht verschenen, welke wij in meer dan een opzicht aan de aan dacht onzer lezers aanbevelen. Hare lezing is echter inzonderheid van belang voor hen, die ook thans tot de conservatieve partij meenen te behooren en hangende aan dien naam, zich voorstellen dat in den toestand dier partij geenerlei verandering gekomen is. De schrijver is van oordeel en toont dit hel der aan, dat de conservatieve partij, althans voor het oogenblik, niet meer bestaat; zij die zich thans zoo noemt is inderdaad niets anders dan de reactionaire partij, waarin zij zich heeft op gelost en welke daardoor eerst eene partij kan worden. Vroeger bestond niet anders dan eene fractie van reactionaire intriganten, waartegen de conservatieve partij in 1S56 in eene, hier aan wijlen den oud-minister Van Hall toegeschrevene brochure, De conservatieve partij in 1853 en 185 6, krachtig werd gewaarschuwd. Aan haar is in vervulling gegaan wat die leider der conservatieven hun toen voorspeldedat, wanneer zij niet op hunne hoede waren tegen de //geheime intrigues van eenige leiders, die hunne middelmatigheid of nietigheid op den voorgrond wenschten te. doen komen" en die toen reeds //langs alle zijden werkten om zoo mogelijk de kracht der conservatieve partij te verzwakken", zij zich zelve zou vernietigen. De schrijver, die, gelijk iu de geheele bro chure duidelijk doorstraalt, sympathie voor die conservatieve partij had, is daardoor te strenger, misschien soms zelf wat bitter in zijn oordeel over de mannen, welke den ondergang der con servatieve partij bewerkten, door de bedoelingen der reactionnaire fractie in de hand te werken of met haar mede te doen. Hij wijst daartoe op de ongemotiveerde oppositie door de HH. Wintgens en De Brauw tegen het ministerie Van Hall-Heemstra gevoerd, op den steun dien zij en anderen hebben verleend aan het minis terie Van Zuylen-Mijer in onderscheidene han delingen, welke wel bij de reactie, niet bij consti tutioneel conservatieven goedkeuring of onder steuning mochten vindenop het gedrag van een De Kempenaer //die voor 1848 de jacobijnemuts droeg en in 1856 nog onder de corypkaecn der conservatieven genoemd werd, om van den immers woeligen en rustverstorenden Vreede niet te ge wagen." Vooral echter is zijn oordeel gestreng zelfs wat hevig, maar wij zouden daarom nog niet durven zeggen, onrechtvaardig of onverdiend, over den afgetreden minister Heemskerk, die z. i. het meeste schuld aan de zelfvernietiging der conservatieve partij had. //Maar niet het minst", dus schrijft hij, //is die vernietiging der conservatieve partij bewerkt door een Heems kerk die, door de liberalen ter kwader uur verstoo- ten, een der coryphaeën van de conservatieve partij heeten mocht, doch die, in zijne kort zichtige onhandigheid en bekrompen haatdra gendheid, zijne veelzijdige intellectueele talenten liever in dienst stelde van het reactionaire ele ment, dat hij had kunnen en moeten overheer- schendie zich liever als verheerlijkt achtte om den on misbaren steun der Grafelijkheid te zijn dan dat hij het reactionaire element uit het door haar bedorven ministerie uitsneed en een con servatief ministerie met herstel der conservatiev e partij mogelijk maakte; die zich afkeerde van de concilianten, wezenlijke conservatieven, welke zijne kracht hadden kunnen, gelijk zij het van natuur moesten, zijn en zeker geworden waren; die eindelijk, met verzaking zijner con servatieve beginselen, zelfs de openbare school trachtte te verminken ter wille van zijne met denkbeelden van //absolutisme" en geestelijke overheersching doortrokken ambtgenooten." Terwijl zij kracht zocht in de reactie en zich daarin oploste, heeft de conservatieve partij nog bovendien een barer schoonste beginselen ten offer gebracht in haar verbond met de anti revolutionairen, die zij zelve in 1856 voor goed teruggeslagen meende te hebben. De schrijver wijst dit slechts met een enkel woord aan, maar wellicht zal zij, als zij althans met de reactie blijft meegaan in haar opzet tegen de openbare staatsschool, daardoor nog het grootste nadeel aan het vaderland hebben toegebracht. //Eindelijk," zegt de schrijver, //heeft de con servatieve partij zich vernietigd door aan die naar het scheen in 1856 voor goed //terugge slagen antirevolutionaire partij" de hand te reiken en met haar een verbond te sluiten, waarin beide een levensbeginsel, de laatste nog bovendien haar hoofd ten offer brachten. De eerste de openbare staatsschool, waarvoor zij in 1856 zoo moedig streed, de laatste met haren Groen v. P. en zijn Marnix, haar christelijk beginsel door hare adhaesie aan een zoogenaamd conservatieve, in wezenlijkheid reactionaire, ko loniale staatkunde te schenken!" Doch wij kunnen niet meer afschrijven; het is inderdaad opmerkelijk, hoe de conservatieve partij, door geene andere drijfveeren geleid, dan door haat, vrees of afkeer van de liberale partij, den raad haar in 1S56 gegeven geheel uit het oog verloor en tot die zelfvernietiging is ge komen, waartegen zij door Van Hall werd ge waarschuwd Wij verwijzen tot het betoog daar van in deze brochure geleverd, maar moeten ten slotte nog met den meesten ernst de aan dacht vestigen op de treffende vermaning, aan het slot der brochure aan onze katholieke mede burgers gericht. De schrijver vreest dat ook de liberale katholieken, ofschoon wars van over heersching der kerk of der geestelijkheid, deze maar al te zeer in de hand werken, doordien zij daarvan voor hunne materieele belangen tegenover huune protestantsche medeburgers heil verwachtenhij wenscht dat zij zich oprechte- lijk en zonder omwegen aan de constitutioneele partijen in den staat aansluiten en met haar de voorstanders van //absolutistische denkbeelden'' en de begunstigers //van geestelijke overheer sching" van welk kerkgenootschap ook, zullen bestrijden. Zij zullen anders, en wij zijn dit met den schrijver volkomen eens, de macht der clericalen of ultramontanen slechts in de hand werken. //Van dezen," voegt hij er terecht bij, //is voor het staatsleven in den vrijen constitu- tioneelen staat eigenlijk niets te verwachten. In beginsel aan de kerk meer dan aan het vaderland gehecht en de suprematie der kerk boven alle constitutioneele vrijheden stellende, gebruikt de ultramontaan deze laatste alleen als een middel om de eerste te bevorderen, en is deze even gevestigd, dan staat hij gereed dezelfde vrijheden met alle hevigheid te bestrij den. De encyclica en de syllabus zijn de be wijzen, indien deze nog noodig waren." Hij had nog van het jongste mandament der bisschop pen kunnen spreken om aan te toonen, wat er van het openbaar onderwijs zal worden als aan die richting voldoening gegeven wordt eene richting die tegenwoordig alleen daardoor zoo stout op den voorgrond kan dringen, om dat zij in en van het vorige ministerie zoo veel steun en aanmoediging ondervond. En daar onder waren er nog wel die in de jaren van 1853 en volgende in protestantsch-kerkelijken zin dreven en intrigeerden CORRESPONDENTIE. Het belangrijk be richt uit A. kunnen wij tot ons leedwezen niet plaatsen daar het ongeteekend is. VERBETERING. In het ingezonden stuk voorkomende in 't L. D. van 18 Sept. wordt gesproken van een concert op n 10 September;" dit moet ziju //8 September 1.1." ADVERTENT1EN. Wordt ten spoedigste of tegen Novembor gevraagd, bij een Doctor, op een dorp in Zuid- Holland, een (geene Dame), P, G., niet beneden de20jareu, om het toezigt te houden over 2 kinderen van een en twee jaren en tevens in de huishouding behulpzaam te zijn. Alleen zij, die in dergelijke betrekking zijn werkzaam geweest en goede ge tuigen kunnen produceeren, zullen in aanmer king komen. Eigenhandig geschreven brieven worden ingewacht, onder letter U. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3