Zou wellicht de te verwachten wet op het kooger onderwijs door het vorderen van examina ad hoc b. v., de beoefenaren eener wetenschap voor het vervolg veiligheid kuunen verschaften tegen de gevolgen der heerschende methode, waardoor, ook nu waarschijnlijk, aau geschikte personen eene plaats schijnt te zullen worden onthouden misschien wel om redenen die buiten de zaak liggen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van de belanghebbenden gebracht: 1°. dat in de tweede helft van de maand Oc tober 1868 voor de benoeming van twee of meer surnumerairs bij den waterstaat een ver gelijkend onderzoek zal plaats hebben; 2°. dat tot dit onderzoek worden toegelaten Nederlan ders, die een voldoend examen als civiel inge nieur hebben afgelegd aan de voormalige konink lijke academie of aan de polytechuische school te Delft, voor zooveel zij op den lsten Jan. 1869 den ouderdom van 25 jaren niet hebben bereikt. Eenige kooplieden, handelaren en belangheb benden in den handel van tin, te Amsterdam en te Rotterdam hebben zich bij adres tot den minister van kolonicu gewend, om inlichtingen te vragen, omtrent het bericht in de Javascbe Courant opgenomen, dat de voorraad tin op Banka zoo belangrijk groot is, niettegenstaande de aanvoeren der laatste jaren verminderd zijn. Zij verzoeken die inlichtingen zoo spoedig mo gelijk, en wel vóór de najaarsveiling op 30 dezer te mogen ontvangen, daar de onzekerheid, waarin men verkeert, reeds groote achteruitgang van prijzen en belangrijke verliezen heeft ten gevolge gehad. Vanwege het ministerie van koloniën wordt in do Staats-Courant bekend gemaakt, dat voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn benoodigd twaalf onderwijzers in bet bezit eener akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en zes on derwijzers in het bezit eener akte van bekwaam heid als hulponderwijzer. Verdere voorwaarden en verplichtingen worden aldaar tevens opge geven. Uit Enschedé wordt aan het Handelsblad ge schreven Wezen wij er in eenige onzer vorige berichten op, hoezeer de toestand van Twente in de laatste 30 jaren veranderd is; hoe in dit korte tijdsbestek tal van stoomfabrieken allerwege verrezen zijn en handel en industrie reuzenschreden gemaakt hebben hoe ook landbouw en veeteelt, altijd nog aanzienlijke bronnen van bestaan in den laatsten tijd uit hunne dofte rust ontwaakt zijn en mede voorwaarts streven ook nog in een ander opzicht is de maatschappelijke toestand hier zeer veranderd. Was vroeger Twente ge zocht door den gepensioneerden ambtenaar en anderen, die in Holland moeilijk van hunne inkomsten overeenkomstig hunnen rang konden leven, werd Twente toen beschouwd als een Dorado, overvloeiende van melk en honig, ook dat is sedert lang veranderd, en slechts in enkele opzichten kan de levenswijze te 's-Hage en elders kostbaarder geacht worden, dan hier. Veilig kan men aannemen, dat thans het dubbele en drie voudige betaald wordt voor de onontbeerlijkste levensbehoeften van den prijs, voor ruim 20 jaren daarvoor besteed. En inmiddels zijn de loonen slechts weinig veranderd. Daardoor is een abnormale toestand in het leven geroepen, die steeds drukkender wordt en op den duur onhoudbaar is. Wei zijn de loonen der ambachts lieden, na den ramp van 7 Mei 1862, toen hier groot gebrek aan werkvolk bestond, verhoogd, maar ofschoon de verhooging is blijven voort bestaan, staat zij echter niet in verhouding tot de steeds stijgende behoeften. Maar buiten deze klasse van werklieden, vindt men nog velen in fabrieken en elders, die tegen een vast week geld werkzaam zijn en loonen hoezeer hier en daar verhoogd, toch nog "fruiten alle verhou ding zijn tot den prijs der levensmiddelen. Met een min of meer talrijk gezin bezwaard, kan de werkman zich onmogelijk ook slechts de aller noodzakelijkste levensbehoeften in voldoende mate verschaffen. De gemiddelde verdienste van den handwerksman is f6 per week, terwijl hij in den regel voor vrouw eu 3 kinderen te zor gen heeft. Van dat loon gaat in de eerste plaats af /'I voor huishuur, voor mud aardappelen f 1.4:0; voor een schepel rogge f2.20; dit maakt reeds te zaraen f4.00. Dan heeft hij nog niets, dan eene woning, aardappelen en brood. Mis schien wordt door sommigen de opmerking gemaakt, dat een gezin van 5 persouen, zoo veel aardappelen en brood niet verteren kan. Dit zou waar zijn, wanneer hij ook dagelijks op een goed stuk vleesch kon rekenen; wanneer echter olie de plaats van vleesch en vet ver vangt, weet de maag ten laatste geen maat meer, is met meer te vullen. Van de resteerende f 1.40 moet bij zich nu voor zijn gezin alle verdere benoodigdheden gedurende eene geheele week aan schaften en dan heeft hij nog niets voor bui tengewone gevallen. De regeering heeft reeds voor eenige jaren, de stijgende behoeften in aanmer king nemende, den rijkskommiezen eene toelage verzekerd, en thans wordt andermaal van onder scheidene zijden aangedrongen op verhooging van traktement voor die ambtenaren. Evenzeer als deze, wij mcenen het duidelijk genoeg aange toond te hebben, lijdt de werkman onder den druk der tijdsomstandigheden en evenzeer als deze heeft hij behoefte aan meerdere verdiensten, hetgeen naar wij hopen, spoedig ook door de werkgevers ingezien en met de daad erkend zal worden. Gisterennacht zijn in de Spuistraat te 's-Hage twee heeren, zonder eenige aanlei ding, door twee onbekende koetsiers, die in be schonken toestand verkeerden, aangerand. Een van de koetsiers wierp den heer S. tegen den grond (waardoor deze eene wond aan het ach terhoofd bekwam), bleef ruim tien minuten op zijn lichaam liggen en beroofde hem in dien tusschentijd van zijn gouden horloge en dito ketting. Den anderen heer was het gelukt zich van zijn aanvaller los te rukken, die daarop ijlings de vlucht nam, doch op het gerucht door een en ander ontstaan, in de Wagenstraat dooi de politie werd achterhaald. Hoewel de naam van den anderen dader, die ontkomen was, on bekend bleef, mocht het aan de ijverige naspo ringen van twee inspecteurs reeds gisterenochtend vroegtijdig gelukken, deze zaak tot klaarheid te brengen, door het aanbonden van den hoofd dader, in wiens bezit tevens de ontvreemde voorwerpen zijn gevonden, die hij onder stroo in een stal verborgen had. Gistereuochtend, tusschen 5 en 6 uren, is op den straatweg onder Overschie, een wa gen met visch, komende van Katwijk, omge vallen, waarbij de voerman, zekere Verduin, zwaar aan het hoofd is gewond en een jongen, die zich mede op den wagen bevund, lichte kneuzingen heeft bekomen. Eerstgenoemde is naar Rotterdam gebracht en ter voorloopige verple ging in het logement van den heer Van Win gerden aan bet Haagsche Veer opgenomen, waarna geneeskundige hulp is ingeroepen. De toestand van den man is zoo ernstig, dat hij niet mag worden vervoerd. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan P. Verschooff", en aan P. Jennes, plaatsverv. kantonrechters te Helmond en te Vollenhoven, en aan H. S. Hien, met ingang van 16 September jl., een eerv. ontsl. uit zijne betrekking van kantonr. te Boxmeer; en voorts benoemd tot kantonr. te Boxmeer Mr. A. J. F. Verheijen van Estvelt, thans subst.-grift', bij de arrond.-rechtb. te Nijmegen; en tot subst.- griff. bij de arrond.-rechtb. te Nijmegen Mr. A. M. A. Hanlo, adv. te 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Mon- den heerl Sypkens, thans surnumerai posterijen. I Z. M. heeft goedgevonden den heer Mr I O. De Koning, advocaat te Amsterdam, te l] lasten met de waarneming der betrekking tI rijks-advocaat in Noord-Holland en Utrecht De Thermometer van Fahrenheit teekendel hier Donderdag des namiddags te 5 uren 62°, Wj Z. O., des avonds te 8 uren 54°, te 10 url 54°. Vrijdag 's morgens te 5 uren ;J te 8 uren 52°, 's namiddags te 12 uren 64°, Z. m te 4 uren 64°. BUITENLAND. Pruisen-. Te Flensburg heeft de komfl van Pruisen gisteren de revue over de troej gehouden, in tegenwoordigheid van eene talr I menigte. Z. M. bezocht ook het schutters»™ en het slot Gliicksburg. De Deensche deputrB uit Noovd-Sleeswijk is niet bij Z. M. ten hoore ontvangen. Beieren. De verloving van de hertogin phie met den hertog van Alen9on zal defini J op Maandag aanstaande plaats hebben. Engeland. Uit Yokubama zijn berichten oil vangen van 26 Juli. Japan verkeerde nog ste« in een toestand van onrust. Er zijn troepB naar de noordelijke gewesten gezonden. Te Osa™ heeft eene overstrooming plaatsgehad. Devreem J consuls hebben gewaarschuwd tegen de landvtfl huizing naar de goudvelden van Cheefoo. Volgens berichten uit Bombay van 25 Ail gustus zijn in Britsch-Indië meerdere troep:! noordwaarts uitgezonden. In eene schermutrl ling met de insurgenten zijn deze laatsten m:l groot verlies geslagen. Uit Afghanistan is bericht ontvangen, d;| Sbere Ali met 5000 man Caboul is binnengcl drongen en aldaar den troon heeft beklommeal De kiezerslijsten worden opgemaakt, el thans zal de quaestie moeten uitgemaakt wordeJ of de vrouwen stemrecht hebbeu. Op sommi:! lijsten zijn de nameu van de vrouwen reeds g?l schrapt, en zal de rechterlijke macht de zaal moeten uitmaken. De quaestie vindt zijn grond in de bewoorl dingen van de nieuwe kieswetterwijl de vol rige het kiesrecht toekende aan eiken persocJ van het mannelijke geslacht, spreekt de nieuw! wet van //man", een woord dat even zoo goe:| man als vrouw kau beteekenen. Rusland. Een telegram aan de //Breslaue Zeitung" uit Warschau deelt een bericht metf dat, zoo het waar is, een overtuigend beai; mag heeten van de onverdraagzame gestreng heid, waarmede de Russische regeering de eecl beid in hare staten tracht te bevorderen. Had-I den wij vroeger meermalen gelegenheid op tel merken, welke middelen worden aangewend oil de Russische taal in Polen te verbreiden, thanJ is een maatregel genomen, die nog teederder be I langen der Poolsche natie aanroert. Er is namelijkI bevolen, dat op alle inrichtingen voer raiddelbaarl en hooger onderwijs, onverschillig van welkel confessie de leerlingen mogen zijn, al zijn zijl ook Protestantscb of Joodsck, de gewone gebe I den in de kerkelijk-Russiscbe taal moeten ge l daan worden. Er is versterking van bet Russische leger I naar Turkestan afgezonden. De reis van gene raal Kauffmann naar St.-Petersburg is uitgesteld De teruggave aan den Emir van de plaatsen, die de Russen bezet hadden, is niet geratificeerd Turkije. Een der buitenlandsche bladen deelt den tekst mede der diplomatieke correspondentie, tusschen den Amerikaanschen gezant te Kon- stantinopel en Fuad pacha gevoerd, over het ver zoek om een Amerikaansch oorlogsvaartuig door de Dardanellen te laten. Het blijkt uit deze correspondentie, dat de Amerikaansche gezant dien doortocht slechts bij uitzondering voorde //Franklin" heeft gevraagd, uit onderscheiding

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2