.v. 2639. Donderdag 17 September. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-,, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 16 September. Men meldt ons het volgendeMen zal zich lerinneren, dat ten vorigen jare onze roman- ihrijver Cremer zijne krachten beproefd heeft an het schrijven van twee Nederlandsche too- ieelspelen //Boer en Edelman" en //Emma Ber- bold", welke ten tooneele zijn opgevoerd en, fschoon, naar men verwachten konde, verschil- ead beoordeeld, grooten opgang hebben ge- jiaakt. Deze beide drama's bleven tot dusverre nuitgegeven, doch wij vernemen, dat het thans oa uitgevers van het //Stuiversmagazijn" gelukt eene overeenkomst met den gevierden schrij- er te treffen, waarbij deze beide drama's in at tijdschrift zullen worden opgenomen en alzoo oor nauwkeuriger kennisneming als voortbreng en der Nederlandsche letterkunde beter zullen orden gewaardeerd. Zaterdag 11. heeft de letterk. afdeeling der on. Academie van Wetenschappen te Amster- am hare gewone September-vergadering ge- ouden. De heer De Wal, tijdelijk voorzitter ezer vergadering, deed met weinige, maar ge- aate woorden hulde aan de nagedachtenis van en man, die dezer dagen aan Nederland ont- allen is, wiens groote begaafdheden in meer an éen vak het vaderland tot eer en sieraad ebben verstrekt, en wiens naam steeds zal ge teld worden onder de beroemdste namen, die nze letterkunde tot onvergankelijken roem zijn geweest; het levensbericht van den waardigen man is voor de Academie aan bevoegde handen :oevertrouwd. Door den hoogleeraar Brill is, op uitnoodi- ging des voorzitters, een uitgewerkt levensbe richt van het overleden lid der Academie Dr. L. A. Te Winkel voorgelezen. Aan de beschei den verdiensten van dien werkzamen man werd de tol eener welgemeende hoogachting niet ont zegd, zijne vorming in een nederigen stand der maatschappij vermeld, getoond, hoezeer de ijverige geleerde heeft gearbeid om door eigene rorming tot die taalgeleerdheid op te klimmen, welke hem tot den werkzamen kring, dien hij vervulde, in staat stelde, vooral voor de roe ping, die hij als mede-arbeider aan het Neder- landsch Woordenboek te volbrengen had, en eindelijk de wijze geschetst, op welke zijne werkzaamheid, als geleerde, heeft bijgedragen om hem als mensch mede tot die volle ontwik- beling te doen geraken, welke hem ook als man i vader voor de maatschappij had kunnen >en nuttig zijn. Vervolgens las de heer Gr. Mees Azn. het tweede gedeelte voor van zijne bijdrage over het kotterdamsche oproer van 1690. In breede trekken werd de loop voorgesteld, dien dit oproer gehad heeft, en de laakbare onverschil- igheid gekenschetst, die den Rotterdamschen magistraat deed afzien van de noodige maatre- ;elen om dat oproer met kracht te onderdruk ken. De heer Mees is voornemens, in eene derde mededeeling, de politieke zijde dezer merkwaar dige gebeurtenis nader in het licht te stellen. Gisterenavond omstreeks 6 uren is Z. M. de Koning, met gevolg te Rotterdam gearriveerd, komende van het Loo. Aan het station van den Rijnspoorweg werd Z. M. ontvangen door den heer burgemeester, die HD. uitgeleide deed naar het station van den Hollandschen spoor weg, alwaar HD. door heeren commissarissen werd gecomplimenteerd en vervolgens onmid dellijk de reis naar de residentie voortzette. Verleden Vrijdag-middag is op het zeestrand, ruim een uur ten noorden van het dorp Zand- voort, het lijk van een Israëlietischen koopman, te Leiden te huis behoorende, gevonden, met sporen van eene gewelddadige aanranding. Den vorigen namiddag had die persoon, Maurits De Vries geheeten, in welvarenden toestand zich van daar langs bet strand op weg begeven naar Beverwijk. De zaak wordt door de justitie on derzocht. H. C. De Staats-Courant bevat het gewone pro gramma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal te 's-Gravenhage, op 21 dezer. In de Académie des Sciences te Parijs werd onlangs door Daubrée eene mededeeling gedaan, die in verband met het hier volgende, eene merkwaardige bijzonderheid aan het licht brengt aangaande den val der meteoorsteenen. Den 9den Juni 1867 had te Tadjera, in Algerië, zulk een steenregen plaats. Deze vertoonde de gewone verschijnselen van ontploffing en sterke verlichting, maar daarenboven zag men, dat de meteoren op den grond eene voor hadden gevormd van eene el lang. Hieruit volgt, dat zij bij het nedervallen een zeer stompen hoek gemaakt hebben met de oppervlakte der aarde. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier zijn ingeleverd 698 stembiljetten. Van onwaarde werden er ver klaard 15, zoodat het getal geldige stemmen 683 en de volstrekte meerderheid 312 stemmen was. De heer Mr. S. Le Poole verkreeg 368, en de heer Mr. P. C. Lezwijn 309 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Zaterdag, Zondag en Maandag, den 19den, 20sten en 21sten dezer, zal in de residentie eene tentoonstelling van pluimgedierte worden gehou den, welke plaats zal hebben op een gedeelte van het terrein van den Zoölogisch-Botanischen Tuin aldaar. De groote kerkeraad der Evangelisch-Lu- thersche gemeente te 's-Hage, heeft het na volgende alphabetisch gestelde zestal opge maakt ter vervulling in de vacature, veroor zaakt door het eervol ontslag verleend aan Ds. J. A. Schuurman Jhz. Ds. W. F. Bar biers te Gouda, Ds. J. A. Engel te Pekela, Ds. J. G. D. Martens te Ylissingen, Ds. E. H. Mi- chelsen te Middelburg, Ds. W. D. Statius Mul ler te Schiedam, en Ds. K. Scharten te Leeu warden. Men verneemt dat het Z. M. den Koning behaagd heeft gisterenavond, zeer spoedig na HD. terugkomst in de residentie, aan de rege lingscommissie voor den wedstrijd, die in de volgende week in het kamp te "Waalsdorp zal worden gehouden, te doen toekomen drie prachtige pieces de milieu, zilver met kristal, uit de fabriek van den heer Ph. De Meijer te 's-Hage, alsmede eene fraaie buks, om te strek ken tot eerste, tweede, derde en vierde prijzen voor het concours, op Woensdag den 23sten dezer. Voorts verneemt men, dat Z. M. de Koning het voornemen heeft kenbaar gemaakt, dien dag het kamp te bezoeken en Zaterdag den 26sten dezer in de ridderzaal persoonlijk de prijzen aan de overwinnaars uit te reiken. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belast., in- en uitg. rechten en acc. te Winterswijk, den heer H. J. Antink, thans te Vollenhoven. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 63°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50°. Woensdag 's morgens te 5 uren 48°, N. W., te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 64®, te 4 uren 62°. BUITENLAND. Belgie. De //Moniteur" behelst een besluit, waarbij eene nieuwe organisatie van het ko ninklijk museum van schilder- en beeldhouwwer ken wordt vastgesteld. Dat museum omvat drie afdeelingen: het Oude Museum, het Nieuwe Mu seum en het Museum-Wiertz. Tot conservator van dat vereenigd Museum is benoemd geworden de Belgische letterkundige Hendrik Conscience. Gisterennacht is te Antwerpen een schip met petroleum geladen eene prooi der vlammen geworden. Dit ongeval heeft op de volgende wijze plaats gehad. Eergisterenavond te halfelf lag aldaar het lich- terschip //Jeune Auguste" voor den wal, en wel op 4 ellen van de kade der Zeeuwsche Graan markt, in de onmiddellijke nabijheid van een tweeden lichter en twee stoomslepers. Het had eene lading van 280 vaatjes petroleum aan boord, die uit eene Noorweegsche bark gelost waren. Toen nu het vaartuig aldus geladen voor den wal lag, bevond de kapitein zich in de stad, terwijl er niemand aan boord was achtergeble ven, dan alleen een jongeling van ongeveer 16 jaar oud. Eensklaps ziet deze op het dek een blauwachtige rook uit de luiken opstijgen, waar uit tevens .onmiddellijk kleine, maar hevige vlam men opflikkerden. De jonge scheepsgezel, wel begrijpende in welk een groot gevaar hij zich bevond, deed haastig een vluggen sprong over boord, waardoor hij terecht kwam in een bootje, waarmede hij zich ten spoedigste verwijderde. Het schip lag dus geheel verlaten en kon, tot groot gevaar voor de andere schepen, ook niet verlegd worden, doordien het met de kiel in het slijk vast lag, terwijl het getijde nog eerst aan het opkomen was. Nauwelijks waren er zoo eenige oogenblikken verloopen, of het geheele vaartuig stond reeds in volle vlam. Wel kwam men nu van alle kanten te hulp snellen, doch het bleek al spoedig dat er aan geene redding te denken,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1