van rijn staf. Door de officieren met geestdrift ontvangen, stelde Z. M. een toast in op zijn ge liefkoosd regiment, waarin hij zijne militaire loop baan was begonnen, en dat de roem is van het Nederlandsche leger. Deze dronk werd begroet met den driewerf herhaalden kreet//Leve de Koning!1' Inmiddels was de stafmuziek onder directie van den kapelmeesterVöllmar in de can tine verschenen en bracht daar eenige vaderlandsche melodieën ten gehoore. De kolonel Mac Leod beantwoordde den toast des Konings en betuigde Z. M. de dankbaarheid vau het korps voor de hooge onderscheiding, die ÏÏD. het had bewezen. Ook deze dronk werd met een //Leve de Koning en met fanfares begroet. De Koning liep ver volgens langs de beide zijden van de tafel en klonk met ieder der officieren, waarbij Z. M. hun op den meest hartelijken toon toesprak. De korporaal Okhuyzen, die met den ordon- nancedienst belast was, werd door Z. M. ter stond tot sergeant bevorderd. Uit Oud-Beierland wordt dd. 12 Sep tember geschrevenGisterenavond heeft hier een zonderling voorval plaats gegrepen. Omstreeks te 10 uren zat de algemeen geachte kantonrech ter, de heer Mr. A. W. Van der Hoop, op zijne gewone plaats in den kring van zijn gezin te arbeiden en stond even op, om elders iets te verrichten, toen er plotseling in zijne nabijheid een schot viel. Nadat de eerste schrik geweken was en men een onderzoek instelde, bleek, dat de kogel van buiten door het luik en raam ge drongen was tot in de deur van zijne kamer, en dat, zoo hij niet was opgestaan, hij hoogst waarschijnlijk aan het hoofd getroffen en het slachtoffer zou geworden zijn van eene daad, die men vooralsnog niet mag qualificeeren. Met groote belangstelling ziet men den uitslag te gemoet van het onderzoek der overheid, in wier onmiddellijke nabuurschap het feit plaats greep. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. belast., in- en uitg. rechten en acc. te Helmond F. J. B. Monforts, thans ontv. der dir. belast, en acc. te Loon-op-Zand c. a.der dir. belast, en acc. te Loon-op-Zand c. a. J. "W". Hoefna gels, thans in diezelfde betrekking te Helden c. a.; aan N. P. Mohr, te Amsterdam, L. Pullens te Besoyen, en G. Gijsbers, te Gemert, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Yirtuti, en aan A. De Bree, te Berkel, van het kruis Fidei et Yirtuti en de gouden medaille 3de grootte, hun als zou- aven in dienst van Z. H. den paus toegekend; pensioen verleend aan J. C. Schuit, adj.-comm. bij de directie der mariue te Amsterdam, f 773; A. Yroom, adj.-comm. bij de directie der ma rine te Willemsoord, f 557. Bij koninklijk besluit van 6 Sept. jl., is, ten vervolge op dat van 2 Juli 1866, houdende toekenning van eervolle belooningen, onder an deren ter zake der gevechten in de Wester- afdeeling van Borneo gedurende de maanden April, Mei en Augustus 1864, en April en Mei 1865, alsnog benoemd tot ridder der 4de kl. van de Militaire Willemsorde de 1ste luit. der inf. bij het leger in Ned. Indie M. A. Du Croo. Z. M. heeft aan den heer W. F. Yan Ot- terloo, geheim hofraad, secretaris van Z. K. H, prins Hendrik der Nederlanden, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der Noorweegsche orde van Olaf, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan T. Cuntz, te Dordrecht, tot het dragen van het kruis Fi dei et Virtuti en van de gouden medaille 3de grootte, hem door Z. H. den paus toegekend. Z. M. heeft Mr. G. A. De Baadt herbenoemd als burgem. der gem. Dordrecht; aan Mr. H. W. Waardenburg, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als burg. der gem. Yianen, en tot burg. dier gem. benoemd J. H J. Alers. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 60°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 52°. Zondag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 55°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 62°, 's namiddags te 5 uren 60', s avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°. Maandag 's morgens te 5 uren 51°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 60°. BUITENLAND. Belgie. In de vierde zitting van het congres der arbeiders hield men zich bezig met den invloed der machines, die den handenarbeid ver vangen. De congressanten erkenden dat de voortbrenging er door vermeerderd werd, maar de strekking van de besluiten door verschillende leden voorgesteld, was dat de werktuigen be hoorden te zijn het eigendom der werklieden, en de winsten, die zij afwierpen, ten voordeele van dezen moesten komen. Eene der moties was ook gericht tegen het plotseling invoeren van machines. De voorsteller wilde, dat dit invoeren geschieden zou in overleg met de arbei ders en onder voorwaarde van waarborg of schadeloosstelling voor hen die er door leden. In de vijfde zitting, die Donderdag gehouden werd, was de quaestie van het technisch en literarisch onderwijs aan de orde. Er werd vooral op aangedrongen dat de verschillende af- deelingen der vereeniging zooveel mogelijk zich de zaak van het onderwijs zouden aantrekken Yervolgens werden de middelen, die de werk lieden ten dienste stonden om zich krediet te verschaffen, besproken. Men was algemeen over tuigd, dat de toepassing op ruime schaal van het beginsel van coöperatie tusschen de werk lieden het eenige practische middel daartoe was. Er werd ten slotte besloten dat coöperatieve associatie en onderling krediet voor den arbei der de middelen zijn, om in het bezit van machines te komen, fin dat, zoolang de tegen woordige toestand nog voortduurt (m. a. w. zoolang de machines nog in handen zijn der kapitalisten), de arbeidersverenigingen een oog moeten houden op de invoering der machines in de fabrieken, opdat die invoering niet plaats hebbe zonder zekere waarborgen of schade loosstelling voor de werklieden. Het bulletin aangaande de ziekte van den kroonprins luidt als volgt: //De nacht is minder gunstig geweest dan de vorige. De toe stand van den prins is evenwel niet verergerd." Yerleden Zondag is dominó Yan Schelven weder te Oudenaarden gekomen om er eene pre dikatie in de open lucht te houden. Toen hij het woord tot de kleine schare toehoorders richtte, werd hij omringd door een troep handswerklie den en straatjongens, die onder den kreet: //Leve de heilige maagdom hem heen dansten en door getier zijne stem versmoorden. Toen strooide hij traktaatjes uit, maar deze werden verscheurd en de flarden hem naar het hoofd geworpen. De plaatselijke politie was op de been en met vier gendarmes versterkt; maar de predikant achtte zich onder hare bescherming niet veilig en verliet Oudenaarden in haast. Het orgaan van den bisschop van Gent, //le Bien Public," van dat tooneel gewagende, geeft aan de Katholieken den raad om hunne ver ontwaardiging te bedwingen en //de commis- voyageurs der ketterij hunne waar in diepe een zaamheid te koop te laten veilen." Het blad schijnt dien raad te geven minder uit een be ginsel van verdraagzaamheid, dan wel uit be duchtheid, dat //het liberalismus" de opschudding, die dergelijke tooneelen veroorzaken, wellicht te baat mocht nemen om, met de straat-preeken, ook de Katholieke procession te verbieden, hier in naam der openbare orde, gelijk te Luik, door den burgemeester Piercot, in naam der openbare gezondheid (tijdens de cholera-epidemie) gedaan was geworden. //Men moet (zegt het blad) eene dergelijke eventualiteit trachten te voor komen, en derhalve de opwellingen van het ka tholiek gevoel door den breidel der christelijke behoedzaamheid weten te temperen." Duitschland. De //Hamburger Nachrichten' bevatten een bericht uit Kopenhagen, volgens 't welk de prins en prinses van Wallis in No vember in Denemarken de koninklijke jachtpar tijen zullen komen bijwonen. Oostenrijk. Het koninklijke hof wordt op het einde van deze maand te Ofen verwacht Bukowitz, die in 1849 minister van justitie was en later verbannen is, is uit zijn ballingschap teruggekeerd om zijn mandaat als afgevaardigde aan te nemen. Er is beslag gelegd op de goede ren van George Karageorgewitz. Frankrijk. De //Moniteur" meldt, dat de keizer Yrijdag het kamp van Chalons verlatende, voorge schreven had om hem de militaire honneurs br zijn vertrek niet te bewijzen. Dientengevolge zijn de troepen niet onder de wapens geroepen Alleen de generaals en de chefs der korpseo hebben het verlangen te kennen gegeven, on. den keizer tot het spoorwegstation te eskortee- ren. Toen nu de soldaten dit eskorte bemerkten, zijn zij toegesneld, om den keizer en zijn zood nogmaals te salueeren en de levendigste toejui chingen te doen hooren. De Patrie" beschouwt de dépêche van den heer Thile aan den graaf Solms, welke door de Gazette de France" werd medegedeeld als onwaarschijnlijk. Het blad meent dat er vol strekt geen reden voor de Pruisische regeering bestond om eene dergelijke mededeeling te doeD. Dat de reserve troepen vroeger worden ontsla gen, en de recruten eerst drie maanden later dan bepaald was, alzoo in Januari 1869, zullen ingedeeld worden, behoeft de koning van Prui sen niet aan Frankrijk mede te deelen. De maat regel is, volgens de Patrie, niets anders dan een noodzakelijk gevolg van de vermindering die de militaire begrooting van den Noord- Bond heeft ondergaan. De //Etendard" meldt, dat de keize: bij het verlaten van het kamp van Chalons, de generaals die hem tot aan het spoorweg station vergezeld hebben, aldus heeft toege sproken //Ik heb mij gedurende de acht dagen die ik in uw midden heb doorgebracht gelukkig ge voeld. Ik zeg u niets, omdat de dagbladen niet zouden nalaten aan mijne wToorden, hoe gema tigd ook, eene oorlogzuchtige beteekenis te hechten. Ik bepaal mij er dus toe, om u mijne tevredenheid te betuigen voor uw ijver en toe- wijding." De keizer, de keizerin en de keizerlijke prins hebben hedenochtend Fontainebleau verlateD, om zich naar Biarritz te begeven. HH. MM. reizen incognito. Engeland. De //Times" wijdt een hoofdarti kel aan het gerucht dat de Italiaansche gezant, bij zijn onderhoud met De Moustier, dezen eene dépêche heeft voorgelezen, waarin de ontruiming van Bome door de Franschen verlangd werd, welken eisch de Fransche minister ^ou afgewe zen hebben. In de vergadering van aandeelhouders der Anglo-Amerikaansche telegraafmaatschappij, die voor eenige dagen te Londen is gehouden, is door het bestuur medegedeeld, dat de groote verlaging van den prijs voor het overseinen van berichten tusschen Engeland en de Yereenigde Staten, welke uiet den lsten dezer maand in werking is gekomen, reeds gebleken was voor de maatschappij voordeelig te zijn gelijk voor het publiek; immers onder het vorige tarief had den de ontvangsten der maatschappij van 1 Mei jl. tot 31 Juli dagelijks gemiddeld 496 pd. st. en 10 sh. bedragen; en in de eerste vijf dagen der loopende maand was het dagelijksche bedrag telkens hooger geweest, namelijk van 511 pd. st. 10 sh. tot 545 pd. st. 4 sh. 5 p. Een van de telegraafkabels der maatschappij is sedert 3 Au gustus jl. door beschadiging onbruikbaar, maar wordt hersteld.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2