iV. 2637. Dinsdag A". 15 September. Mr. I». C. LEZWIJN. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer/"0.1*24. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Leiden, 14 September. De uitkomst van de verkiezing op morgen zal grootendeels afbangen van de opkomst der kiezers. Blijven weder de meesten te huis, dan zal het eene kleine partij gemakkelijk zijn om haren candidaat te doen zegevieren. Wij blijven Mr. P. C. LEZWTJN aanbe velen. als kundig, ijverig man, die tijd vindt om buiten zijne zaken ook andere belangen te behartigen, die getoond heeft een uitstekend financier te zijn, en alzoo de opengevallen plaats van den heer De Moen zal weten te ver vullen. Wij bestrijden den heer Mr. S. Le Poole om zijne gevoelens omtrent het onderwijs. Sinds ook eene Roomscb-Katholieke kiezersvereeni- ging opgericht is, en dezen candidaat wiens ge prononceerde overtuiging op godsdienstig ge bied bekend is, tot baren candidaat gesteld beeft, is alle verdere redeneering omtrent bet geen men van dezen candidaat te wachten heeft overbodig. De kiezers, die onze overtuiging deelen, dat, boe verdienstelijk menscb de heer Le Poole ook zijn moge, zijne verkiezing onder deze omstandigheden alles behalve wenscbelijk is, daar zij de weinig ge motiveerde, doch dagelijks aangroeiende oppositie tegen onze gemengde school weder nieuwe kracht zou verleenenhen, die met ons de verkiezing van den heer Lezwijn in allen deele gelukkig zou den achten, noodigen wij dringend uit om morgen getrouw ter stembus te komen en hunne stem uit te brengen op NB. De stembureaus zijn geopend van's mor gens 9 tot 's namiddags 5 uren. De biljetten mogen niet onderteekend zijn, en moeten door de kiezers in persoon worden ingeleverd. LEIDEN, 14 September. In de Zaterdag gehouden algemeene verga dering ter oprichting binnen deze gemeente van een lokaal de Harmoniedie door velen werd bezocht, werd door den voorzitter der commissie, Prof. Boogaard, een voorstel ter tafel gebracht om zich andermaal tot den Ge meenteraad te wenden zoowel ter bekoming van den grond van een gedeelte van het Ruïne plein als tot rentegarantie van het voor de oprichting van een en ander benoodigd kapi taal. Na eene welsprekende inleiding deelde de voorzitter eene memorie van toelichting mede, waarin de voornaamste bezwaren, vroeger door het gemeentebestuur geopperd, op afdoende wijze werden wederlegd en vooral het nut en genoegen werd aangetoond, dat niet slechts enkele bevoorrechten, maar veeleer de gansche burgerij bij de verwezenlijking van het plan zouden hebben. Prof. Goudsmit, daarin door enkelen ondersteund, trachtte aan te toonen, dat men, alvorens zich om ondersteuning of rentegarantie opnieuw tot den gemeenteraad te wenden, zich eerst van de finantieele mede werking der burgerij moest vergewissen. Deze opmerking gaf tot levendige discussiën aanlei ding, waaraan de heeren Liefsting, Yeth, De Goeje en Van der Stok deelnamen; terwijl ein delijk met schier eenparige stemmen besloten werd, om, overeenkomstig het voorstel van het bestuur dat nader door de heeren Bogaard en Noothoven van Goor verdedigd werd, zich opnieuw tot den gemeenteraad, zoowel tot ver krijging van den benoodigden grond als tot waarborg der rente van het voor de oprich ting van het gebouw benoodigde kapitaal, te wenden. Vooral door den heer Van der Stok werd aangetoond, dat de gemeente voor tentoonstel lingen als anderszins bij de zaak groot belang heeft. Het bericht omtrent den tijd der samenkomst van de buitengewone synode, in zake Dr. Zaalberg, is onjuist opgegeven. De bijeenkomst zal zijn op 1 October a. s., en niet op 15 September. De Groninger Courant deelt mede, dat inge volge het mandement der bisschoppen te Wol- vega eene Roomsch-Katholieke school zal worden opgericht. Zaterdag-avond hield de vereeniging, gevormd tot verkrijging van wijzigingen in de kieswet, te Amsterdam, eene vergadering ter vaststelling der statuten. Vijf artikelen werden aangenomen. Art. 1 luidt: //Het doel dezer vereeniging is de bevordering van een gezet en nauwkeurig onder zoek naar de gebreken van de Nederlandsche kieswet, alsook naar de meest gepaste midde len tot verbetering," Naast Prof. Kerchhoff te Groningen, verneemt men, dat voor het professoraat in de scheikunde te Utrecht, ter vervanging van Prof. Mulder, zeer in aanmerking komt Dr. Yan den Broek, lste officier van gezondheid aan het rijks hos pitaal aldaar. Wij vernemen dat burgemeester en wethou ders tot het besluit zijn gekomen, om bij den eerstvolgenden brand de poortklok gedurende een half uur te doen luiden. De vorige week is men begonnen de loterijzaal te 's-Hage te decoreeren voor de ontvangst van de schutters, die aan het aanstaande scherpschut ters-concours zullen deelnemen. De heer Le- fèbre, lid der regelings-commissie, heeft niet alleen geheel belangeloos deze werkzaamheden op zich genomen, maar ook onderscheidene materialen daartoe welwillend beschikhaar ge steld. Aan het einde der zaal zal eene tropee van vlaggen prijken, terwijl de wapens der provin ciën, omgeven door vlaggen, aan de kolommen worden aangebracht. Ook in het kamp, waarin de wedstrijd zal plaats hebben, is met de toe bereidselen een aanvang gemaakt. Een veertig tal tenten zal daar in een balven cirkel worden opgeslagen, terwijl voor het kruitma gazijn en voor een veldhospitaal de meest ge schikte plaatsen zijn uitgezocht. Dit hospitaal zal zeer eenvoudig, maar naar het laatste sys teem worden ingericht, met twee gaanderijen, terwijl het //roode kruis" daar boven voor bet eerst zal worden ontplooid. Al deze werkzaam heden worden door leden van het Haagsche scherpschutterskorps uitgevoerd. Bij het kamp zullen ook eene groote restauratie, eene cantine en een tabaks- en sigarenwinkel, allen in keu rig gedecoreerde tenten, worden opgericht. Bij een onlangs genomen besluit heeft Z. M. een nieuw voorschrift omtrent de uni form van het leger in Nederlandsch Indie en van de manschappen ter Kust van Guinea goedgekeurd, in hoofdzaak daarop nederkomende, dat de schako's, groote tenue-ias met epauletten en groote tenue-koppel zijn vervallen. De tegen woordige kleine tenue is, met geringe wijziging, behouden als éenige kleeding, waarop zullen worden gedragen schouder-passanten en kwas ten met koorden, alsmede door de officieren sterren op den kraag tot onderscheidingstee- ken, overeenkomstig de modellen en veror deningen, die bij het leger in Nederland be staan (de cavalerie evenwel in goud). Aan de koloniale militairen te Harderwijk zal daar enboven worden verstrekt eene circassiennen tenue-jas, waarop schouder-passanten en kwas ten, in stede van epauletten, zullen worden gedragen, alsmede een laken pantalon. Door circa 500 mansleden der Nedor- duitsch-Hervormde gemeente te Amsterdam is een adres aan de synode gezonden, waarin zij de diepe smart te kennen geven, hun ver oorzaakt door de uitspraak der synodus con- tracta in zake den kerkoraad te 's-Gravenhage contra Dr. Zaalberg. Naar wij vernemen, heeft de thans te Assen gedetineerde algemeene boekhouder der Maat schappij van Weldadigheid volledige bekentenis afgelegd omtrent de valschheden, door hem in 1867 en in 1868 in de boeken der maatschappij gepleegd. Hij was reeds meer dan 30 jaren in dienst der maatschappij. Bij het schijfschieten voor onderofficieren en manschappen in het Kamp bij Milligen op Donderdag zijn de prijzen behaald: a. lste prijs (gouden horloge) door den sergeant Yan den Heuvel; b. 2de prijs (zilveren horloge) door den sergeant Scheekc. 3de prijs (dito) door den korporaal Drie; d. 4de prijs (met zilver gemon teerde sigarenkoker) door den korporaal Stein- metz. Z. M. de Koning bezocht Vrijdagnamiddag het kamp en bracht een bezoek aan de officie ren van het regiment grenadiers en jagers, die juist aan tafel zaten. De Koning was vergezeld

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1