Den ISden dezer zullen de thans in de Jerplaats te Milligen gekampeerde troe- »0 dit kamp verlaten en naar hunne garui- leneplaatsen terugkeeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende al ler Donderdag des namiddags teó uren 67°, Wind: 0., des avonds te 8 uren 59°, te 10 uren y Vrijdag 's morgens te 5 uren 52°, te aren 63°, 's namiddags te 12 uren 72°, te aren 72°. BUSTENL A N D. Zwitserland. De reizigers die de Furka-pas eu 27sten Augustus bezochten, hadden eeDe under aangename verrassing toen zij aan het otel aldaar, het eenige dat in den omtrek bestaat, ekomen waren. In dat hotel toch werd iemand toegelaten hoe men ook protesteerde wat men ook zeide, het hielp niets: niemand ocht binnenkomen, en het hardste van het ge was nog dit, dat het hotel geheel ledig was. Ie koningin van Engeland had het voor 3 da- en afgehuurd, en vandaar de weigering, om «izigers op te nemen. De verontwaardiging hierover is zeer groot, n ook de dagbladen hebben er zich mede be- oeid. Frankrijk. Nog steeds gaan de dagbladen oort om de waarschijnlijke kansen van een orlog te bespreken. Na de oorlogzuchtige arti- elen van de vorige weken, begint zich thans een ieer vredelievende geest te vertoonen. Zoo be lt het //Journal der Débats" weder een zeer vre- elievend artikel, dat, naar men zegt, een offi- eugen oorsprong heeft De schrijver er van eent, dat de gebeurtenissen in Duitschland aan rankrijk hoegenaamd geen grond voor bekom- ering geven. Frankrijk beeft de opheffing van bq Duitschen Bond met genoegen gezien, en het eelt zijne medewerking aan de organisatie van a nieuwen Bond gegeven. Turkije. Het manifest van de provisioneele ttionale regeering voor Bulgarije, waarvan wij steren melding maakten, is aan de verschil- nde gezanten der groote mogendheden in Con- aatinopel toegezonden. Hierin wordt uiteen zet, dat de Bulganrsche natie reeds meer dan eeuwen hoopt, om met hulp van de groote logendheden van het onverdraaglijke Turksche »k bevrijd te wordendeze verwachtingen zijn chter tot op den huidigen dag onvervuld ge leven, omdat de Europeesche mogendheden meer f minder de integriteit van het Turksche rijk 3 noodzakelijk voor het Europeesche evenwicht Bsckouwen. De Bulgaarsche onafhankelijkheid bat hier echter niet in den weg, maar is met algemeene belangen van Europa overeen te irengen. Alleen het vreeselijke lijden, dat de ulgaarsche natie door de Turksche overheer sing ondervindt, dwingt haar tot opstand. Zij erlangt niets anders dan eene onafhankelijke i nationale regeering, gelijk in Servië en Ru- lenië bestaat. De verdrijving der Turken uit longtantinopel ligt volstrekt niet in de bedoe- Dg der Bulgaren, en een bewijs hiervan is, dat ij den opstand op Creta niet hebben gebruikt m de Turken te bestooken. Het stuk is ge dreven in de Balkan. Atrika. De Londensche Times" ontleent 'Q den //Natal Mercury," een dagblad verschij- knde in de Britsche kolonie Natal, een artikel, aarin het volgende voorkomt ''De lieden, die het zuidelijk goudland, ont- kt door den heer Mauch, zijn gaan opnemen, fbben het zoo rijk bevonden als zij hoopten d het zijn zou. "Welke gevolgen die ontdekking voor de saste toekomst van Natal cn voor Afrika's schaving in het algemeen zal hebben is moei- |k te zeggen. Te oordeelen naar de ondervin- lDg van Australië en Californië mag men den- Q dat de invloed der goudmijn-ontginning, zij maar eenige jaren wordt voortgezet, eene oblagene omschepping der maatschappelijke gesteldheid van Natal en van de omliggende landstreken zal bewerken. //Er is intusschen nu reeds een ding zeker, namelijk dat het grondgebied van Natal de kortste en de beste weg naar de goudmijnen is. Natal brengt nu reeds levensmiddelen van allerlei aard in overvloed voort; en die pro ductie zou toenemen zoodra de afzet wierd ver meerderd door ruime en regelmatige aanvraag voor de beboetten van talrijke scharen goudgra vers. //Voorzeker zal het Britsche gouvernement nu niet langer het oog sluiten voor zoo vele samenloopende omstandigheden, die alle pleiten voor het uitbreiden der Britsche heerschappij over het ganscbe land tusschen de Oranje-rivier en de Zambesi. In den Vrijstaat en in de Trans- vaal-Republiek wordt terugkeer onder de Brit sche heerschappij meer en meer gewenscht, als het eenige middel om een einde aan wanbe stuur en wanorde te maken en weder rust en veiligheid voor persoon en have te verkrijgen. Verder heerscht bij de inlandsche volks stammen ten westen en noorden der Transvaal- Republiek de wensch om onder de Britsche be scherming te komen en onderdanen van de ko ningin te worden. //De Afrikaansche goudvelden, het Ophir van de Heilige Schrift, het in de 16de eeuw bij de Portugeezen bekende Dorado, het land van welks goudrijkdom in den nieuwen tijd losse maren en verhalen in omloop kwamen, zijn nu einde lijk voor de rustelooze werkzaamheid onzer eeuw geopendeerlang zal het er van Engel- sche en andere Europeesche goudgravers wemelen. Men zegt dat Pruisen met Portugal onder handelt om eenige Portugeesche koloniën op Afrika's zuidoostkust te koopen, en wel met het voornemen om de daarachter binnenwaarts ge legen landstreken ook in bezit te nemen. Daarop heelt de regeering der Transvaal-Republiek de goudvelden en hunne omstreken, met eene haven aan de Delagoa-baai, verklaard tot haar gebied te behooren. Is het wenschelijk dat die repu bliek of Pruisen grondgebied verkrijge, hetwelk eigenlijk en eigenaardig tot Britsch Zuid-Afrika behoort INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik IJ verzoeken nog deze regelen op te nemen. //Anoniem geschrijf is geen antwoord waar dig," schrijft de heer Gockuyt (Dagblad 8 Sep tember). Ik zou dit volkomen met hem eens zijn, indien werkelijk, zooals de schrijver schijnt te meenen, eigenbelang mijn drijfveer, strijd tegen de commissie en beschuldiging van pro fessoren en docenten mijn doel ware geweest. (Gaarne verzeker ik bij deze, dat noch het een, noch het ander het geval is). Anoniem geschrijf, om hierdoor personen of zaken te benadeelen, vind ik even laag als de heer Cockuyt en elk eerlijk mensch, maar wanneer elk anoniem schrijven hem verachtelijk schijnt, ben ik zoo vrij in meening van hem te verschillen. Wan neer het er niet toe doet, wie iets schrijft, maar wat geschreven is, en dit schrijven niet geschiedt om in minachting te brengen of te beleedigen, maar om eene, zij het ook onaangename waar heid aan het licht te brengen, dan acht ik anonimiteit niet slechts geoorloofd, maar zelfs bevorderlijk aan onpartijdige beoordeeling. Het onderwijs voor aanstaande hulp-apothe- cars kan blijven rusten; de vertrokkene hulp- apothecars zijn de levende bewijzen, dat men zich in dit opzicht te Leiden voor het examen kan bekwamen; maar dat er over het onderwijs voor aanstaande apothecars niet zou kunnen geoordeeld worden, omdat er nog geen examen heeft plaats gehad, zie ik niet in; want, indien ik wel ben ingelicht, zijn de eischen bekend gemaakt, die aan den candidaat gesteld zullen worden: hiertoe zou onder anderen behooren de theoretische en praktische kennis der zoo genaamde ruwe geneesmiddelende praktische kennis van hunnen mikroskopischen Umuyv^en scheikundige bestanddeelen hieronder bWrepen. Is het nu waarheid, dat er geene gelegfe^hëid bestaat om lessen bij te wonenwaarin aït onderwijs zóó uitgebreid wordt behandeld, of om zich onder de leiding van een deskundige in het bedoelde mikroskopisch onderzoek te oefenendan bestaat er een leemte in het on derwijs; juist op dit ontbrekende, niet op het onderwijs, dat wel gegeven wordt, wenschte ik opmerkzaam te maken en mocht ik, door de zaak openlijk ter sprake te hebben gebracht, er iets toe bijdragendat hierin verbetering komt, dan heb ik mijn doel bereikt. Zullen bij de Verkiezing op aanstaanden Dingsdag de liberale kiezers weder voor het grootste gedeelte t'huis blijven Dan zal weldra onze Gemeenteraad geheel in handen zijn van eene partij, die, geholpen door de pogingeu van vele zijden aangewend, ons openbaar on derwijs wil ondermijnen. Wat in de laatste jaren, met zoovele moeite is tot stand gebracht wordt meer dan ooit bedreigd. Thans wordt weder van conservatieve zijde een man als candidaat gesteld, van wien men stellig weet dat hij een vijand is van het open baar onderwijs. Allen, die met onzen minister van binnenlandsche zaken de schoolwet willen handhaven moeten nu doen blijken dat het hun ernst is met de verdediging er van. Een dracht maakt Machtzij hunne leuslaten al len die de tegenwoordige regeling van het on derwijs op prijs stellen, hiervan overtuigd zijn, en Dingsdag a. s. hunne stemmen uitbrengen op Mr. I'. C. LEZWIJIM. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag 12 September 1868, 's na middags te drie uren. Onderwerpen: 1°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, 1868. 2°. Voor stel tot het in afdeelingen behandelen der be grooting, voor de dienst van 1869. GEMENGDE BERICHTEN. In Engeland is een nieuw middel uitgevonden om den honig uit de korven te halen. Men chlo- roformiseert de bijen. Men bedient zich van een zesde-ons chloroform, voor eenen gewonen korf en een vierde ons voor eeüen grooten. Op onge veer twee ellen van den korf stelt men eenen tafel, bedekt met een dik linnen bekleedsel. In het midden der tafel zet men eene platte schaal, waarop de chloroform ligt, en welke zorgvuldig bedekt is met dicht gevlochten ijzerdraad, om eene te dichte aanraking mot de bijen te ver mijden. Daarna neemt Dien den korf van de plaats waar hij staat en plaatst hem over den chloroform. In minder dan 20 minuten slapen de bijen en geen enkele zit meer op den honigkoek, maar allen liggen op de tafel gestrooid. Men neemt den honig weg, zet de korf weder op zijne plaats, draagt ook de chloroform weg, en de bijen ontwaken en vliegen weder naar hare korven. AD VERTEN TIEN. Ondertrouwd J. M. H. VAN DER KOOG, Luit. der Infanterie en J. R. W. WILMERINK. Doesborgh, 9 September 1868. Receptie 20 September. Algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw SALTET betuigen bunnen dank voor de ontvangen bewijzen van belangstelling in de geboorte eener dochter. Leyden, 10 September 1868,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3