genooten nog geen verlof wil toestaan zich derwaarts te begeven. Men houdt altijd vol, dat den 15den dezer de onderdanen van Pruisen en Italië verlof daartoe zullen erlangen. Er heeft sedert een paar weken hier zeer on gunstig weder met zwaren regen geheerscht, hetgeen zelfs op de handelszaak invloed heeft uitgeoefend. Naar men verneemt heeft Jhr. Gr. A. Melort, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, wegens hoogen ouderdom, zijn eervol ontslag uit die betrekking verzocht. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand Augustus 191,110 reizigers vervoerd; opbrengst derzei ven /"182,016.62s; idem aan goederen/"31,129.51s totaal 213.176.17. Sedert primojJanuari aantal reizigers 1,180,836, en opbrengst der reizigers en goederen ƒ1,318,461.91. Het Utr. Dagblad meldt het volgendeYan onderscheidene zijden aan de hooge regeering adressen wordende ingezonden voor de invoering van een uniform briefport a vijf cents, kunnen wij mededeelen, dat als aanvankelijk gevolg daarvan reeds voorbereidende maatregelen wor den genomen door het opmaken van statistieke opgaven aan de postkantoren van [het getal der brieven, thans verzonden en ontvangen wordende in do tegenwoordige postrayons. De heer L. Meerburg, candidaat te Kat wijk aan Zee, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Leerbroek aangenomen. Het door sommige dagbladen medege deelde bericht, dat de minister van justitie aan een rechterlijk ambtenaar de taak zoude hebben opgedragen een voorstel te ontwerpen tot af schaffing der doodstraf, is, volgens het Weekblad van het Regt, van allen grond ontbloot. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. prins Hendrik als prijs voor den aanstaanden natio- nalen wedstrijd aangeboden een zilveren bokaal en twee achterladers, terwijl Z. K. H. prins Ere- derik met hetzelfde doel een étui met twaalf zilve ren couverts heeft ingezonden. Voorts is van al de regimenten bericht ontvangen, dat zij zich bij den schietwedstrijd zullen doen vertegenwoordigen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na langdurige discussiën met 25 tegen 7 stemmen het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen, tot het verleenen van een krediet van ƒ1500 ten behoeve van het aan de militair-geneeskundige kweekelingen te geven herhalingsonderwijs, mits door het rijk aan do stad eene som van ƒ10,500 zou worden betaald voor de bijwoning der lessen aan de geneeskun dige school aldaar. De voorstanders van het voorstel die het woord voerden, waren over het algemeen van oordeel, dat Amsterdam elke ge legenheid moest waarnemen om de geneeskun dige school zoo goed mogelijk in orde te bren gen en derhalve ook dat voorstel aannemen, waar door naar hunne meening, vooral na den laatsten ministerieele maatregel, het rijk op de zekerste wijze zou worden genoopt de geneeskundige school voor 's rijks rekening te nemen. De tegen standers, zooals de heeren Dr. Heynsius en Dr. Buchner, wezen eensdeels op de uitgaven, die ten gevolge van dit voorstel weder op de ge meentekas zouden drukken, en gaven anderdeels hunne vrees te kennen, dat het rijk deze school niet zou overnemen, indien de gemeente in eene rijksbehoefte met veel kosten op behoorlijke wijze had voorzien, waarvan dus het gevolg zou zijn, dat de gemeente op den duur hooge sommen zou hebben te betalen voor het hooger onder wijs, eene rijkszaak. Yolgens telegraphisch bericht is het Ned. bark schip //Hollands trouw", kapitein K. J. Brauer, den 7den Mei van Shields naar Batavia met eene lading steenkolen vertrokken, den 26sten J uli op zee verbrand10 man der equipage zijn daarbij omgekomen. De minister van justitie, belast met het be heer der zaken van den roomsch-katholieken eeredienst, brengt ter kennis van den belang- hebbendendat hij eiken Donderdag, 's namid- J dags te 1 uur in het lokaal van het opgeheven j departement aan degenen, die hem over de za ken van voormelde eeredienst verlangen te spre ken, daartoe de gelegenheid te geven. De minister van financien, belast met het beheer van de zaken der hervormde en andere eerediensten, behalve die der roomsch-katholie ken, brengt ter algemeeue kennis dat hij iederen Dinsdag, des namiddags te éen uur in het gebouw van de afdeeling voor genoemde eerediensten, op den Korten Yijverberg, n°. 1, audiëntie zal verleenen voor de zaken dier eerediensten. De audiëntie van den minister van bin- nenlandsche zaken zal op Zaterdag 12 Septem ber aanstaande niet plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 55°. Don derdag 's morgens te 5 uren 49°, te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 4 uren 68°, Wind: N. O. BU1TE N L A N D. Belgie. Als een klein bewijs hoe weinig po pulair in België de laatst besprokene plannen van eene Eransche alliantie zijn, kan het volgende dienen. In Brussel was het Casino in de Galeries Saint-Hubert nieuw opgemaaktongelukkig had men het plafond en de kolommen, die de gale rijen steunen, met blauwe, witte en roode stree- pen laten beschilderen, zoodat de geheele zaal als met de Eransche vlag scheen gedecoreerd. Zaterdag-avond werd de zaal voor het eerst in hare nieuwe gedaante geopend. Slechts korten tijd was het publiek daar verzameld, toen eene hevige beweging en opschudding ontstond, en de verontwaardiging over de versiering losbrak. De directeur was zoo goed niet of hij moest op het tooneel verschijnen, om zich te verontschuldi gen, en te verzekeren, dat geen politieke beweeg reden den schilder bij de keus der kleuren ge leid had, en te belooven dat, zoodra de voorstelling geëindigd zou zijn, de kleuren voor een on schuldig wit zouden plaats maken. Daarna had de voorstelling plaats, en met be hulp van het orkest, dat verscheiden malen de Braban9onne speelde werd de woede van bet publiek bedaard, die bij het hooren van het volkslied plaats maakte voor eene luidruchtige opgewondenheid. In het internationaal congres van werklie den is Dinsdag de volgende resolutie voorgesteld en eenpariglijk goedgekeurd Het congres verklaart, dat de grè ve werksta king geen middel is, om de arbeiders volledig vrij te maken; maar dat zij dikwijls eene nood zakelijkheid is in den tegenwoordigen toestand van den arbeid en van het kapitaal. De grève behoort aan zekere regels, aan voorwaarden van organisatie, van opportuniteit en billijkheid, onderworpen te worden. Wat de organisatie van de grève aangaat, zoo behooren bij die ambachten of beroepen, welke nog geene vereenigingen tot het bieden van wederstand, nog geene onderlinge hulp- of assurantie-kassen hebben, voor het geval dat er werkstaking plaats heeft, soortgelijke instellingen opgericht te worden. Voorts behoort tusschen de vereenigingen van alle beroepen en in alle landen een solidaire band te bestaan, en dit doel kan het best bereikt worden door in elke locale vereeniging tot het bieden van wederstand eene kas op te richten tot het volhouden der grè v es. Yoor de quaestie van opportuniteit en van billijkheid behoort in elke locale vereeniging eene commissie benoemd te worden, samenge steld uit gedelegeerden van verschillende groepen, die een raad van arbitrage zullen uitmaken, ten einde de opportuniteit en billijkheid der even- tueele werkstaking te onderzoeken. Overigens is het noodig, om aan de wijze van samenstel ling van dien raad aan de verschillende sectiën eene zekere speelruimte te laten met het oog op de bijzondere zedeu, de gewoonten en wet geving. Engeland. De //Globe" zegt, dat de heer Ro- chefort uit België te Londen is aangekomen, en dat hij de //Lanterne" in eene drukkerij op Bredford Square liet drukken. Het boekje werd eergisteren op Leicester Square verkocht. Het draagt echter geen naam van den drukker. Servie. De //Yidordat" constateert op grond van zekere berichten het bestaan eener provisio- neele nationale regeering voor Bulgarije, die haren zetel ergens in het Balkan-gebergte schijnt te hebben. AMSTERDAMSCUE BRIEVEN. 9 Sept. 68. IX. Waarde Redacteur, De zomer wil niet stervenonweer op onweer tracht ons koelte en frissche lucht te verschaffen, en telkens herstelt zich het weer, telkens wordt het even warm, even zonnig als te voren. Hebt ge ooit zoo'n taaien zomer bijgewoond? Bijna even taai kan men de maatschappij Paleis voor Volksvlijt Doemen, ook een goede zaak in haar soort, evenals de zomer. Hoe dikwijls is al naar menschelijke berekening het oogenblik aangebroken, waarop de maatschappij moest vallenTe rekenen van den dag, waarop de slooper aan den werkman bij den bouw van 't Paleis den raad gaf om de spijkers er niet te vast in te slaan, daar dat toch maar de moeite van 't sloopen grooter maakte boe- veel dergelijke grappen zijn sedert dien dag niet over het Paleis gedebiteerd! Eene maatschappij, die, op slechte finantieele grondslagen opgebouwd, sedert haar ontstaan niet dan door bulp van buiten heeft kunncu voortleven, die die hulp bij drie of vier verschillende gelegenheden zoo ruimschoots genoten heeft, dat het ter leen ontvangen geld het oorspronkelijke kapitaal verre overtreft, eene maatschappij, die des niettegenstaande er toegebracht wordt, zich openlijk failliet te verklaren, gelijk reeds op 30 April bij monde van den President-Directeur aan de aandeelhouders geschiedde, zulk eene maatschappij zal nu eindelijk wel tot liquidatie overgegaan zijn Wel neen! Het Paleis voor Volksvlijt heeft evenals de zomer van 1868 het eeuwige leven. Ziehier aan welke voorwaarden dat leven ver bonden is; er moeten menschen gevonden wor den die hypothecaire obligatiën a pari nemen op een gebouw, dat niet de helft waard is van het daarop voorgeschoten gelden ten einde die wijze van geldbelegging aanlokkelijker te ma ken, eischt de kranke maatschappij, dat zoowel de oude als de nieuwe geldschieters gedurende drie jaren van het genot van rente afstand doen. Ce n'est rien que 9a, en ik geloof dat de oningewijde met eenige verwondering zal ver nemen, dat van de 225 hypothecaire obligatiën, die op zulke voordeelige voorwaarden aangebo den zijn, er in Augustus 150 genomen waren. In- tusschen anderhalve ton was niet genoeg om het gat te stoppen reeds zou, volgens het be sluit der voorlaatste vergadering, tot liquidatie worden overgegaan, toen het geloof aan de on sterfelijkheid der maatschappij een nieuw wonder teweegbracht. Is de maatschappij op dit oogen blik niet voor goed te redden, zoo redeneerden sommigen, wie weet welke kansen een maand of acht uitstel nog aanbiedt? Kan men gedu rende dien tijd de zaken nog loopende houden, welnu, wie weet, of de ƒ75,000, die nog noodig zijn, niet in 't een of andere hoekje verscholen liggen en véor 1 Mei 69 daaruit te voorschijn zullen komen? Het gevolg daarvan is, dat de

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2