w. p. e. raus. w. p. c. raus. BATAVIA, GRONDWET EN KOINIJNG. „HET ALGEMEEN BELANG" Voor Passagiers CORNELIS WERNARD EDUARO, geen andere gevallen dan om wettige voorschrif ten te doen nakomen. In Tennessee heeft de wetgevende macht be sloten tot vermeerdering van de staats-militie. James Mann, afgevaardigde tot den senaat nit Louisiana, lid der democratische partij, is over leden. De Fenians hielden, bij het vertrek van deze post, conventies te Washington en te New-York met het doel om zich te organiseeren. Murphy, de bekende protestantsche rondrei zende prediker, is te Manchester, waar nog een proces tegen hem wegens rustverstoring aan hangig is, candidaat gesteld voor 't Lagerhuis. De meeting in de open lucht, waarin hij zou aanbevolen worden, is door een troep Ieren uiteengejaagdeerst na een half uur was er voldoende politie aanwezig en werden een der tigtal Ieren gevangen genomen, bij welker ver voer plotseling op de politie een pistoolschot gelost werd, waardoor echter niemand gewond en waarvan de aanlegger gevangen genomen werd. Murphy beeft later nog eene rede gehouden, en 't besluit, waarbij hij voor een geschikt candi daat verklaard werd, is aangenomen. De mee ting ging vrij rustig uiteen. Maar- Zondag is de rust weer verstoord. Murphy heeft dien dag Manchester verlaten en is naar Bolton ge gaan. De bevolking van Londen werd Zaterdag on aangenaam verrast, toen het bleek dat er geen enkele van de duizende vigilantes op straat verscheen. De koetsiers hadden zich vereenigd om niet te rijden, voordat aan allen, en niet gelijk thans aan enkelen, den toegang tot de stations wordt gegeven. Des avonds had eene groote meeting van koetsiers in de open lucht plaats, waarin 't be sluit werd genomen, om niet te rijden zoolang de spoorweg-maatschappijen niet toegegeven hebben, 's Middags was er eene samenkomst geweest met het bestuur van den Great Wes tern Railway. De spoorweg-maatschappij wenschte aan het tegenwoordige stelsel vast te houden, omdat zij meende daardoor alleen gewaarborgd te zijn voor de tegenwoordigheid van een vol doend aantal huurrijtuigen bij de aankomst van alle treinen, zoowel als van nette en goede rijtuigen. De gezamenlijke koetsiers hielden vol, dat het zware werk bij de nacht- en vroeg- treinen toch overgelaten werd aan de gewone cabs (vigilantes), en dat de meerdere netheid en deugdelijkheid van de geprivilegieerde cabs boven de gewone meer in naam dan in de daad bestond. Een ander verschil tusschen de spoor weg-maatschappij en de koetsiers bestond hierin dat de laatste verklaarden, dat wanneer zij reizi gers naar het station gebracht hadden, en alzoo op het terrein waren 't geen aan alle mo gelijke cabs vrijstaat hun de gelegenheid benomen werd, om aankomende reizigers aan 't station op te nemen en alzoo eene vracht terug aan te nemen. Dat zij daarin verhinderd wor den, sprak de spoorweg maatschappij tegen. Doch, toen iu de avond-meeting die tegenspraak ver meld werd, lokte zij, als geheel strijdig met de ondervinding der koetsiers, een storm van ver ontwaardiging uit. Men ziet nog geen middel om het geschil bij te leggen, en het denkbeeld van de //Pali-Mall Gazette", om deze zaak van publiek belang door de wetgeving te doen be slissen, is een weinig spoedig werkend middel en vindt daarenboven niet veel bijval. GEMENGDE BERICHTEN. De //Corriere delle Alpe" geeft de volgende beschrijving van den val van een ijsberg te Bla- tière //Verleden Maandag te drie uren in den morgen verspreidde zich een dikke wolk over de vlakte van Chamounix. Men hoorde een donder, en zijn geratel deed het geheele dorp ontwaken de inwoners richtten hun blikken naar de piek van den Blatière, waar een rookwolk werd waar genomen op den top van den berg, die den Gla cier del Pellegrini steunt. De boeren der vlakte liepen heen en weer om hun vee in veiligheid te brengen, en allen aanschouwden met ontzet ting het ontzaglijkste schouwspel, dat ooit in de vallei van Chamounix was waargenomen. De verwoesting door dezen onmetelijken sneeuw- en ijsval aangericht, was inderdaad onbeschrijfelijk. Hij sleepte in zijn val pijnboomen, bruggen en verlaten hutten mede, totdat hij den waterval van Dard bereikte, waarbij het geraas oorver- doovend was. Hij nam toen eene andere richting dan den loop van den stroom, en een nieuwen weg banende, stortte hij over de weilanden en tuinen van het Royal Hotel en verwoestte de te veld staande rogge en aardappelen. Na zich over de weiden verspreid te hebben, waar hij maar een doorgang vond, vormde de massa een onmetelijk meer, dat gedurende eenigen tijd de bewondering zal wekken van allen, die Cha mounix bezoeken. Dit is een der zeldzaamste voorvallen, die ooit in de vallei van Chamounix hebben plaats gevonden. De heer Frank Buckland geeft in het weekschrift: //Land and Water," eene beschrij ving van eene der grootste bezendingen van wilde dieren, welke ooit in Europa zijn aangekomen. Een reiziger, genaamd Cassanova, ging een jaar geleden naar Opper-Nubië en Abessinië, om wilde dieren te vangen en te koopen. Hij slaagde zeer wel en had weldra 32 olifanten, 8 giraffen, 20 antilopen, 16 buffels, 2 rhinocerossen, 4 leeu wen, 1 hippopotamus, 12 hyena's, 4 struisvogels enz., bijeen. Met deze karavaan ging hij door de woestijn naar de Roode Zee. De meeste die ren zaten in kooien op den rug van kameelen en de groote dieren liepen den ganschen weg. Hij had 300 Arabieren, 95 kameelen en 80 gei ten voor den overtocht noodigde laatsten om melk te geven voor den hippopotamus en de twee jonge rhinocerossen. Op de stoomboot naar Suez stierven 16 olifanten. De ondernemende reiziger is nu te Hamburg aangekomen, met de helft van zijne menagerie. De andere helft stierf op reis. Het kostbaarste dier dat hij heeft, is een rhinoceros met twee neushorens (rhino ceros Afracanus). Het is een jong krachtig dier, en zijns gelijke is niet in Europa geweest sedert den tijd der Romeinen. Hij vraagt 1000 pd. st. voor dat dier. //The Orchestra", een weekblad aan mu ziek en tooneelkunst gewijd, deelt mede, dat de bevolking van Londen gedurende den aanstaan den winter een zeer eigenaardig kunstgenot zal kunnen smaken. De heer Mark Lemon, de bekende hoofdredacteur van de //Punch", zal zijne op vatting van het karakter van Falstaff uit Sha kespeare's Henry IV in eene reeks van tableaux wedergeven. Deze voorstellingen zullen niet in een schouwburg plaats hebben, maar tot die soort van dramatische lezingen behooren, bekend onder den naam van entertainments. De bekend heid van den hoofdredacteur van de //Punch" met den humor en de geestigheid van die eeuw, zal aan zijne opvatting van eene der merkwaar digste scheppingen van Eugeland's grootsten dichter wellicht eene bijzondere juistheid, geven. Zijn uiterlijk zal hem trouwens zeer te stade komen, om Falstaff goed voor te stellen. Het Britsche drama heeft trouwens de hulp van een man van talent op het oogenblik bijzonder noo dig. Het geraakt eiken dag verder van het li terarische terrein en geest, karakterstudie en oorspronkelijkheid worden opgeofferd aan deco ratie en bengaalsch vuur. Niets is zonderlinger dan de opgang, welken eenige tooneelstukken hebben, die letterlijk door niets uitmunten, dan door de getrouwe voorstelling op het tooneel van een Londensch plein of spoorwegstation, hetwelk ieder kent. Aan den volkssmaak of wansmaak wordt op alle wijze voldaan. Men bouwt op de planken voor eenige stukken mu ren van steen; men brengt werkelijk water op het tooneel. In een drama komt eene vigilante met een paard en in een ander eene omnibus op het tooneel rijden, en in een nieuw stuk wordt de triomf van deze nieuwe dramatische kunst behaald door het op de planken brengen van eene werkelijke locomotief. Eindelijk zal men nog eindigen met een spoorwegongeluk in al zijne afschuwelijke werkelijkheid te vertoonen. De censuur in Frankrijk wordt zoo streng, dat men zegt dat eerstdaags zelfs de Notre Dame zal worden afgebroken, daar zij te veel aan Victor Hugo doet denken. ADVERTENTIEN. "Wij volbrengen door deze, ook namens onzen Schoonzoon den Heer H. M. F. VAN CLEEF, te Soerabaija, een voor hem en ons treurigen plicht door aan Familie, Vrienden en Kennissen zoo in als buiten de stad te berichten het over lijden aldaar op 13 Juli 11. van onze zoo ge liefde Dochter CORNELIA HENRIETTA. Wat haar Echtgenoot, wij en wederzijdsche betrekkingen door haar afsterven verliezen, zul len allen beseffen, die de lieve overledene van nabij gekend hebben. C. C. VAN DER HOEK. J. J. VAN DER HOEK, Nagtglas Versteeg. Leiden, 9 September 1868. Eenige algemeene kennisgeving. De ondergeteekenden, sedert 1° September pachters van het ophalen van Asch, Vuilnis en Puin in deze Gemeente, tot de ervaring geko men zijnde dat sommige hunner werklieden niet altoos zoodanig aan hunne verplichting aangaande het ophalen voldoen, als het gerief voor de ingezetenen, en reinheid en sierlijkheid voorde Gemeente wel zouden eischen, nemen door dezen de vrijheid een ieder, die meent in dit opzicht reden tot klachten te hebben, uit te noodigen, daarvan schriftelijk of mondeling kennis te ge ven aan de stads-aschschuur bij GEBRs. HOOS. Leiden, den 7den Sept. 1868. Bij de verkiezing op 15 September e. k. van een lid voor den Gemeenteraad wordt door de Kiesvereeniging Grondwet en Koning als Candi daat aanbevolen Namens de Kiesvereeniging voornoemd, J. VAN HEUKELOM Js., Secretaris. Leiden, 7 September 1868. DE KIESVEREENIGING stelt tot Candidaat bij de aanstaande verkie zing voor een lid van den Gemeenteraad Namena de Vereeniging, B. F. KRANTZ, Voorzitter. DEL BAERE, Secretaris. ligt te Rotterdam In lading naar om tegen medio October to vertrekken, het CAMPAGNE-FREGATSCHIP Kapitein K. J. SWART. Voert een Doctor en eene koe. Adres bij de Reeders W. RTJYS ZONEN en bij de Cargadoors BUYS Cie.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3