grond dat men de nieuwe wetgeving op het hooger onderwijs niet wilde praejudicieeren. De meerderheid van den gemeenteraad besloot toen de school voor rekening der gemeente te orga- niseeren, in het vertrouwen intusschen dat het rijk de noodzakelijkheid zou inzien om die school voor zijne rekening te nemen. Gisterennacht, omstreeks éen uur, is te Almelo een hevige brand ontstaan, waardoor in een paar uren tijds 26 woningen en een paar bergplaatsen van goederen, benevens de inboedels zijn vernield. Door de aanhoudende droogte en gebrek aan water was er aan red den niet te denken, en hebben zelfs een paar personen, die nog rustig lagen te slapen, ernstige brandwonden bekomen. De oorzaak is onbekend, en naar men verneemt, is alles tegen brand schade verzekerd. Het Handelsblad deelt het volgende be richt mede over de ontvangst, die den minister van binnenlandsche zaken, op zijne reis in het zuiden des lands, is ten deel gevallenMaas tricht 6 SeptemberDe minister Fock bezocht hedenavond het concert, vanwege de sociëteit Monus door de stafmuziek van het 2de regi ment huzaren, in garnizoen te Roermond, ge geven. Hij was vergezeld van den commissa ris des konings, den burgemeester onzer stad, den kolonel-kommandant en den procureur- generaal bij het hof van Limburg, en werd onder het gejuich van het zeer talrijk en uitgelezen publiek door het aanheffen der volks liederen begroet. Door den president verwelkomd, die hem de belangen onzer stad aanbeval, heeft de minister in eenige hartelijke woorden de ver zekering gegeven van zijne sympathie voor onze goede stad. De luisterrijke ontvangst, die den minister ten deel viel, is opmerkelijk, omdat zij uitgaat van het bestuur eener sociëteit, die eene zoo sterk gekleurde politieke richting is toege daan. Zaterdag-avond omstreeks 8 uren brak te Maastricht in de magazijnen, toebehoo- rende aan den heer Tripels, Zoon, een hevige brand uit. De gebouwen waren voornamelijk gevuld met hooi en stroo, zoodat dan ook in éen oogwenk alles in lichtelaaie vlam stond. Het vuur deelde zich daarop aan een aangren zend werkhuis van een aannemer mede. Dit gebouw, waarin zich eene groote hoeveelheid hout en gereedschappen bevond, werd insge lijks eene prooi der vlammen. Hoewel het vuur zich reeds aan verscheiden gebouwen medege deeld had, is men er in geslaagd, dezen te be houden en het vuur in zijn verderen loop te stuiten. Drie personen, welke bij dezen brand kwetsingen bekomen hebben, heeft men naar het gasthuis moeten brengen. De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd, doch de zich daarin bevindende goederen slechts gedeel telijk. IJit Moergestel wordt dd. 6 September geschrevenMen had hier gisterenavond een aar dig geval in de gemeente. Om negen uren kwam er een rijtuig, waarin een heer zat gewapend met een schop, om alhier op het kerkhof opgra vingen te doen, doch hierin werd hij bij het graven door eenige ingezetenen verjaagd, sprong in aller haast over den kerkhofmuur, spoedde zich naar de herberg waar het rijtuig was uit gespannen en ging weder naar Oisterwijk. Die heer was aldaar met den spoortrein aangeko men, had verteld dat hij naar hier moest en dat als hij terugkwam uit Moergestel, hij dan rijk was; hedennacht waren de marechaussees van Tilburg reeds in Oisterwijk om onderzoek te doen naar de wonderlijke handelwijze van dien heer; hij vertelde, dat zijn broeder als fourrier in een van de revolutie-jaren alhier overleden was, dat zijn broeder hem als een geest ver schenen was, en dat hij verplicht was om de doodsbeenderen diens broeders alhier op te gra ven en mede naar zijne woonplaats, de stad Ant werpen, te nemen. Hedenmiddag is hij onder geleide der politie naar Antwerpen geëxpedieerd. Men kon aan al zijn doen en laten zien dat men met een krankzinnige te doen had. Uit Amersfoort wordt van gisteren, den dag na den brand, geschrevenEr liggen in den afgebranden stal, waarvan alleen de stee- nen muren nog staan, ongeveer 120 verbrande en halfverbrande paarden. Er moeten bij het uitbreken van den brand ruim 300 paarden in den stal geweest zijn, waaronder eenige officiers- paarden, die verzekerd waren. De rijkspaarden zijn, naar men zegt, niet geassureerd. In de kleinere stallen, van den grooten verwijderd, is alles in volmaakte orde. Een aantal rijks- en officierspaarden waren in het einde van Augus tus met de rijdende-artillerie naar het kamp bij Milligen vertrokken. Een curieuze diefstal had jl. Zondag-avond op den weg tusschen W inschoten en Beerta plaats. Zekere J. P. was, naar men verneemt, dien avond met den trein van halfzeven te Winschoten aangekomen, gebruikte vooraf eenige verversching, ging toen zijne reis naar Beerta te voet voortzetten en vertoefde bij den kaste lein N., te Pontje-Boter, ook nog eenigen tijd. Dicht bij 't Beertster tolhek gekomen, legde hij zich, om de eene of andere reden, aan den weg een oogenblik ter ruste. Toen hij eindelijk ont waakte, bespeurde hij tot zijne verbazing, dat men hem bijna geheel had uitgekleed. Jas, pan talon en schoenen waren verdwenen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 65°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 56°. Woensdag 's morgens te 5 uren 54°, N. O., te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 67°. BUITENLAND. Belgie. Het derde congres van de interna tionale vereeniging van arbeiders is Zondag te Brussel geopend. In de eerste zitting hebben de verschillende afgeiaardgiden van Belgische, Fransche, Duitsche en Engelsche vereenigingen verslag uitgebracht over den toestand van den arbeid in die verschillende landen. Allen hebben zich zeer sterk uitgelaten tegen den oorlog en de staande-legers, en de onstuimige toejuichin gen die den sprekers, bij het uitspreken hiervan, ten deel vielen, was een meakwaardige manifes tatie ter gunste van den vrede. Alle redevoe ringen worden in vier talen gehoudendadelijk nadat er eene gehouden is, wordt zij in het Engelsch, Fransch, Vlaamsch of Duitsch ver taald. Terwijl van verschillende zijden het denk beeld werd besproken van een tolverbond tus schen Frankrijk, België en Nederland, al mocht het plan om dit te sluiten ook niet hebben bestaan, is het zeer zeker van gewicht de mee ning daarover te kennen van koning Leopold I, een der grootste staatslieden van zijn tijd. In diens levensbeschrijving door Theodore Juste welk werk ter perse ligt komen een twee tal brieven voor aan den Belgischen gezant te Parijs, gedagteekend 5 November 1840 en 17 Januari 1841, waarin de koning zich met den meesten nadruk tegen een tolverbond verklaart en slechts een tractaat omtrent de in- en uit voerrechten wil sluiten. Het is noodzakelijk, zegt hij o. a., dat men doordrongen worde van het besef der //onmogelijkheid van een tolver bond" met Frankrijk. De //Indépendance" van gisteren bevat het volgend bulletin nopens de gezondheid van den kroonprins. //De dag van gisteren en de nacht waren slecht." De //Indépendance" voegt er bij, dat, naar zij uit zekere bron verneemt, de kroonprins gis terenochtend te halfnegen de laatste sacramen ten heeft ontvangen. Voor het hof van assises in Brabant heeft in de zaak van de //Espiègle," wier redacteur beschuldigd was van hoon jegens een buiten- landsch bevriend souverein door het overnemen van het manifest van Félin Pyat, de jury he: niet-schuldig uitgesproken. Het gold hier het beruchte revolutionair manifest tegen den keizer der Franscben. Het Parijsche dagblad le Pays had het stuk ooi geplaatst, en de meeste Belgische dagbladen hadden het stuk daaruit overgenomen. De E- piègle" had het echter het eerst geplaatst, maar daarentegen waren in dat blad de scherpst; passages uit het manifest weggelaten. Duitschland. De koning van Pruisen L- Vrijdag te Dresden aangekomen en aan het sta tion door den koning van Saksen ontvangen Zaterdag had er eene revue over de troepe: plaats. Oostenrijk. De delegatiën zullen in het begi: van November bijeenkomen. De drukkersgezel len te Pesth hebben plan eene werkstaking tt houden. Uit Zevenbergen komen berichten, da- er Rutnenische demonstration van weinig be teekenis hebben plaats gehad. Spanje. Verscheidene officieren van de garm zoenen te Tarragona en Bajadoz hebben hu: ontslag gekregen, als verdacht van revolution nair opzet. Verscheidene ouderofficieren van he garnizoen te Madrid zijn om dezelfde reden ge arresteerd. Zware patrouilles van do burger wacht doortrekken voortdurend de straten vat Madrid. Frankrijk. De heer Dufaure, de Candidas: der oppositie te Toulon, heeft een brief open baar gemaakt, waarin hij o. a. zegtBinne: de grenzen eener constitutie, door de omwen teling van 1789 uitdrukkelijk verklaard als dr grondslag van het Fransche staatsrecht, vind u genoegzame vrijheid tot het voorstaan en ver dedigen der begrippen, welke ik steeds heb ge koesterd, en waarin ik bevestigd ben door eeD! nauwlettende beschouwing van de gebeurteni; sen der laatste 17 jaren. Het groote belang de lands in een staatkundig opzicht is thans daar:: gelegen, om den weg te sluiten voor die gre pen eener vrijmachtige hand, waardoor het Isd. eiken dag plotseling in groote moeilijkhede: kan worden gestort, ja zijne toekomst in d waagschaal wordt gesteld. Het middel daarte gen ligt in het alvermogen der publieke opinie gevormd en voorgelicht door eene vrije dru! pers, dooreen vrij onderwijs, door eene vrije wisse ling van gedachten, en vertegenwoordigd doo: het wetgevend lichaam, gesproten uit het alge meene stemrecht. Indien ik wierd verkozec zou ik mij scharen bij die staatsmannen vao onze en van vroegere dagen, die in de jongst zittingen der volksvertegenwoordiging zoo wei Bprekend en moedig voor de zege dier begio selen zijn werkzaam geweest. De //Etendard" bevat een zeer vredeli; vend artikel, en de France" weerspreekt d: oorlogzuchtige geruchten, die eergisteren tc: beurze in omloop waren. De Patrie" zegt, op gezag eener particulier! dépêche uit Florence, dat Garibaldi Caprers verlaten heeft, en zich via Malta naar Nape' zal begeven. Engeland. Het bijzondere comité uit het par lement heeft zijn rapport over de quaestie va: de uitlevering van misdadigers gepubliceer: Het adviseert tot vergemakkelijking der weder keerige uitlevering van voortvluchtige misdadi gers; tot vollediger bijhouding van de lijster der misdadigers, dan thans bepaald is bij d bestaande verdragen met Frankrijk, Amerika ea Denemarkeneindelijk om politieke misdadige met uitzondering van sluipmoordenaars vrij stellen van uitlevering. De //Union" is aangekomen uit New-Yor! medebrengende 55946 dollars aan goud, en b? richten loopende tot 27 Augustus. Generaal Grant had een bevel uitgevaardigd waarbij de kommandanten der troepen in kei Zuiden gemachtigd worden om hunne manschap pen te bezigen tot bijstand van de burgerij autoriteiten, geheel naar goedvinden, doch ia

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2