2633. Donderdag A°. 1868. 10 September. LEIDSCH 6 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 9 September. De groote warmte van dezen zomer heeft op de sterfte der kinderen in deze gemeente een belangrijken invloed gehad. In de vier weken jrau 30 Juli tot 26 Augustus zijn niet minder dan 74 kinderen van 2 jaren en jonger gestorven. In de maand Augustus 1867 stierven er slechts 28 van dien leeftijd. Hierdoor wordt het ge* woon sterftecijfer aanzienlijk hoog: tegen het cijfer van 67 in Augustus van het vorige jaar, be droeg het in de vier weken van 30 Juli tot 26 Augustus 121. Sedert eenige dagen, zoo meldt de G-oesche Courant, wordt gemerkt dat de zwaluwen onze streken beginnen te verlaten, uit welk ver schijnsel men een vroegen winter voorspelt. De schrijver van de Haagsche kroniek in de Groninger Courant schrijft het volgende Een door mij voor eenige weken gegeven bericht, dat heer Van Bosso voornemens was een laag uniformzegel voor te stellen, is in een ander jblad tegengesproken. Op mijne beurt moet jik die tegenspraak tegenspreken. Het plan om het zegel gelijk te maken voor alle dagbladen en tot een laag bedrag te stellen, bestond bij den minister wel degelijk, toen ik mijn bericht Ik had dit uit eene bron, die geen twijfel omtrent de juistheid kon overlaten. Wel wenschte ook de heer Van Bosse algeheele afschaffing, maar juist omdat hij deze niet meende te kun nen voorstellen, zonder equivalent en omdat bij toch iets wilde doen voor de pers, was hij op het denkbeeld gekomen van verlaging met gelijkmaking. Een ongelukkig denkbeeld trou wens, dat weinig kans van slagen heeft. Men verzekert, dat de minister van justitie aan een rechterlijk ambtenaar de taak heeft op- i gedragen een voorstel te ontwerpen tot afschaf fing van de doodstraf, dewijl de regeering een dergelijk ontwerp reeds spoedig na de aanstaande opening der Kamers wenscht in te dienen. - De inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht in de provincie Zuid-Holland heeft den 18den Augustus jl. aan den commissaris des Konings in deze provincie de volgende circu laire doen toekomen//In een schrijven van den 13den dezer, n°. 7114, vraagt U Hoogedel- gestr. mijne meening ten opzichte van de maatregelen, welke wellicht kunnen worden ge nomen, ten einde hen, die met vee aan milt vuur lijdende omgaan, tegen de besmetting te vrijwaren, en over die, welke kunnen strekken, om het gebruik van het vleesch van aan die ziekte gestorven dieren te beletten." Ter vrij waring tegen besmetting moet door hen die met aan miltvuur lijdende dieren of daarvan afkomstige zelfstandigheden omgaan groote voor zichtigheid worden in acht genomen. De smet stof van het miltvuur kan op tweeërlei wijze voor den mensch nadeelig zijn1°. wanneer eenig gedeelte van een daaraan lijdend dier, vooral de stof uit eene miltvuurpuist, het bloed of het vleesch, in aanraking komt met het lichaam van den mensch op eene van huid ontbloote (b. v. verwonde) of slechts met een dun huidje bedekte plaats; 2°. door het gebruik van melk of vleesch van zulk een dier. Tegen het eerste gevaar is het raadzaam, de dieren, hunne lijken enz. niet meer aan te raken dan onvermijdelijk noodig is, en niet dan na de handen met olie of vet te hebben besmeerd. Daarna moeten zij met azijn, met chloorwater, water met carbol- zuur of iets dergelijks gewasschen worden. Wie eenige wond aan de handen heeft, moet zich zoo mogelijk geheel van aanraking onthouden. Ik vertrouw, dat waar miltvuur mocht voor komen, de veehouders door de veeartsen zullen worden gewezen op het dreigend gevaar en de te nemen voorzorgsmaatregelen. Tegen het ge vaar van het gebruik van melk en vleesch van aan miltvuur lijdende dieren ware wel het beste middel, den verkoop daarvan te beletten. De zelfde maatregelen, die tegen den veethyphus zijn aangewend, zijn overigens ook bij het milt vuur aan te bevelen. De dieren moeten worden afgemaakt en met de huid, onder de noodige voorzorgen tegen opgraving en gebruik van huid en vleesch, worden begraven, of nog liever ver brand." De circulaire van den vorigen minister van justitie, waarbij aan de procureurs-generaal op gedragen was om jaarlijks eene inspectiereis in hun ressort te maken, ten einde zich op de hoogte te stellen der rechtslocalen, toezicht te houden op den geregelden dienst der pakketten enz. is door den minister van justitie ingetrokken. Men deelt aan de Arnh. Courant uit de resi dentie medeTegen den 15den September a. s. is de dubbele synode opgeroepen tot behande ling van het hooger beroep, ingesteld door den .kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente alhier tegen de beslissing in de zaak van Dr. Zaal berg genomen. In een Engelsch tijdschrift, de St.-Pauls Magazine, staat een opstel over de uitvinding der boekdrukkunst, waarin op verschillende gron den de eer ervan aan onzen Laurens Koster wordt toegekend. Het artikel is geschreven naar aanleiding van de verkooping der belangrijke verzameling van den heer Enschedé te Haarlem, waaruit door het Britisch museum ook eenige precieuze documenten werden aangekocht. Ter wijl de kunst van drukken met houtsneeën, ter grootte van eene geheele bladzijde, reeds vroe ger bekend was, en vooral door Hollanders werd in praktijk gebracht, is het volgens den schrijver aan geen twijfel onderhevig, dat Laurens Kos ter het eerst met beweegbare letters heeft ge drukt. Verscheidene belangrijke argumenten geeft de schrijver voor zijne opinieen hij schijnt zelf zeer op de hoogte van de quaestie te zijn. Zoo deelt hij o. a. mede, hoe een soort van AB- boek, Horarium genoemd, door den lieer En schedé op hoogen prijs gesteld werd, daar deze hierin meende te zien een product van Koster zelf, opgesteld voor het onderricht zijner klein kinderen. Een nauwkeurig onderzoek had echter den schrijver tot de overtuiging gebracht, dat het werkje van later datum was, en dat alleen de gelijkheid van de letters met die van de Speculum humanae Salvationis, en de slechte uitvoering tot deze meening hadden kunnen leideD. Het papier van het boekje, waarvan elke bladzijde aan beide zijden gedrukt is (van de Speculum is slechts éene zijde van elke bladzijde gedrukt), was een groot vel, behoorlijk in achten gevouweneen boek op deze wijze ingericht, moet volgens den schr. tot een lateren tijd be- hoorenzoodat dan ook de som voor dat boekje besteed, den schrijver veel te hoog voor komt. De schrijver deelt ook nog mede, dat de exem plaren van Kosters Speculum, die in het bezit zijn van het Britsch Museum en van de Bodleiana te Oxford, klaarblijkelijk op twee wijzen ge drukt zijn; gedeeltelijk op de oude manier, elke pagina in haar geheel, gedeeltelijk met af zonderlijke letters: men heeft hier dus duide lijk den overgang, de schakel tusschen de vroe gere en de nieuwe wijze van drukken. De tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters in de zalen der Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten te Amster dam is Maandag door den burgemeester geo pend met eene korte toespraak, waarin hij de inzenders en zijne medeleden der commissie zijnen dank betuigde voor hetgeen zij ten dienste der kunst hadden gedaan. De spreker besprak het verlies, dat de commissie door het overlij den van den heer Royer had geleden, en bracht hulde aau diens verdiensten. De tentoon stelling bevat 607 kunstwerken, door 356 kun stenaren ingezonden. Te Amsterdam is eene oefenschool voor jeugdige tooneelspelers, van den ouderdom van 11 tot 14 jaren, opgericht onder de leiding van den heer H. C. Yerwoert. Eene dergelijke school heeft acht jaren geleden, onder dezelfde leiding, te 's-Gravenbage bestaan. In de zitting van den Amsterdaraschen gemeenteraad van heden komt de zaak der mi litair-geneeskundige kweekelingen ter sprake. Naar aanleiding van onderhandelingen met den minister van oorlog stellen burg. en weth. voor, hun een krediet toe te staan van f 1500 tot dekking van kosten voor aan de militaire kwee kelingen te geven herhalings-onderwijs in nieuwe talen, dat door leeraren der hoogere burger school zou kunnen worden gegeven. Daartegen zou overstaan eene subsidie van f 10,050 van het rijk voor de colleges aan de geneeskundige school, te houden door 67 kweekelingen, a f 150 ieder. Daarvan zouden intusschen 2/3 gedeelten te goed komen aan de hoogleeraren dier school. Men zal zich herinneren, dat de Tweede Kamer het subsidieeren dier school heeft afgestemd, op

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1