iR. P. C. LiZWIJN. IR P. LIZWIJN. PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTING 1868. „HET ALGEMEEN BELANG' GRONDWET EN KONING. edelste en onbaatzuchtigste eigenschappen. In iet binnenland de bewaakster der openbare orde en der wetten, kan de armee in het bui tenland slechts de vertegenwoordigster zijn der nationale politiek. De //Moniteur" meldt uit Saigon van den 25sten Juli, dat erin Cochin-China eene agitatie beerscht ten gevolge eener overrompeling van bet station te Eachiga. Eene bende plunde raars is de grenzen overgetrokken, maar werd poedig uiteengedreven door eene kolonne, uit Franschen en inlanders samengesteld. Aan de dagbladen is eene communiqué gericht, waarin wordt tegengesproken de bewe ring van de //Indépendance" als zou de keizer lijke prins gezegd hebben, dat indien hij een maal keizer was, hij niemand zonder godsdienst loude dulden. Het communiqué eindigt met de rerzekering, dat deze woorden nimmer door den prins zijn geuit, die op zijn leeftijd trouwens -ich niet met de politiek kan bezig houden. De //Opinion Nationale" zegt, dat de heer Bonneville in den loop dezer week belangrijke en speciale instruciiën naar Home zal over brengen. Wellicht staat deze zending in ver band met bet terugroepen der Eransche troepen. Italië. De //Opinione" verzekert, dat de heer Cadorna, minister van binnenlandsche zaken, urn redenen van gezondheid zijn ontslag ge vraagd en bekomen heeft. De heer Contelli, minister van openbare werken, zou ad interim Je portefeuille van binnenlandsche zaken waar nemen. Spanje. Volgens tijdingen van de Canariscbe eilanden is de generaal Dulce, wiens overlijden [reeds was gemeld, thans buiten gevaar. Ook de audere aldaar getransporteerde generaals bevin den zich in goeden gezondheidstoestand. Servie. Het dagblad //Serbia" meldt, dat er voortdurend nieuwe insurgenteu-benden in het Balkan-gebergte worden geformeerd. Onlangs werd er een gevecht geleverd bij Wirams. Er »erden niet minder dan 20 wagens met lijken va gewonden van het slagveld overgebracht naar Rutschuk. De insurgenten hebben tot nu toe bet onderspit gedolven; men verwacht echter Jat zij spoedig versterking zullen erlangen. Amerika. In Mexico hebben de opstande lingen de troepen van Juarez onder bevel van Alatorre geslagen. Berichten uit New-York van 3 September melden het volgende: De democratische conven tie van den staat New-York heeft den beer Hoffman tot gouverneur van dien staat benoemd, ea een besluit genomen ten gunste vau de uit betaling der staatsschuld in papieren geld, ten einde spoedig tot eene hervatting der betalin gen in specie te gerakenten gunste van eene algemeene amnestie en van eene coupon-belasting op de nationale schuld. Zij verklaarde zich ech ter tegen het stemrecht der negers en tegen het reconstructie-plan van het Zuiden, volgens de besluiten van het congres. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Leerbroekdecand. L. Meer burg; te Ouddorp: M. J. Wentink te Loon op Zand; te Grouw: G. J. Van Lindonk te Nieuw- Loosdrecht; te Dedemsvaart: tot eeioten pred. H. J. James te Broek op Langendijk, en tot tweeden pred. J. Kooy te Lisse; te Willemstad H. Boer te Ouderkerk aan den IJsel, hebbende I- J. Simons van Giessen Oudkerk voor de be roeping aldaar bedankt; te Leur: W. J. Pijzei te Nootdorp Aangenomen: naar Egmond aan Zeedoor H. Yan Laer te Oosterland op Wieringen. Bedankt: naar Kralingen: door P. Huët, gewezen pred. aan de Kaap de Goede Hoop; naar Ylissingendoor W. Mense te Bodegraven naar Hoog Bloklanddoor G. J. Hulsman te Westmaas. Eervol ontslag uit de Evangeliebediening is verleend aan W. E. De Leu te Werkhoven, op zijn verzoek. Christel. Afgescb. Geref. Kerk. Beroepen: te Kollum: T. Bos, cand.; te Westergeest: W. Koers te Oldekerk; te Zaam- slag: M. Yan Minnen te Hardinxveld. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur. In uw dagblad van Maandag 7 Sept. komt voor een ingezonden stuk over de vorming van aaust. apothekers waarop ik slechts met een enkel woord wilde antwoorden daar anoniem geschrijf eigentlijk geen antwoord waardig is. De bespottelijke bluf van den gefingeerden Amsterdammer kan wel niet beantwoord worden daar het eerste apotbekers-examen onder de nieuwe wet eerst in December zal gehouden worden, doch wat de vorming van hulpapothe kers betreft daarover kan worden geoordeeld en dan zal blijken dat er geene stad in ons vader land is die zulk een getal hulpapothekers beeft opgeleverd als juist dat in dit opzicht door dien schrijver verachte Leiden. Wil schrijver van dat stuk die naar mijne overtuiging niet verre te zoeken is voor dit onderwijs waarbij hij belang schijnt te hebben strijden, bij strijde dan met open vizier, niet tegen de commissie van dit onderwijs maar tegen de HH. Professoren en docenten op wien hij eene onverdiende beschuldiging werpt doch vergete bij dit alles niet dat hetgeen bier met groote inspanning is tot stand gebragt, is opge- rigt zonder eenige Subsidie van Eijk, Provincie of Stad. Kan daar de Amsterdammer ook op roemen Leiden, 7 Sept. 1868. D. J. COCKUYT lid van de Comm. voor het pbarm. onderwijs. Onlangs trof onze stad een onheil, dat hier gelukkig tot de zeldzaamheden behoort, n.l. het inslaan van den bliksem. De brand bleef gelukkig tot een woning bepaald, doch welke onberekenbare gevolgen had hij kunnen hebben, indien er slechts wat meer wind ware geweest. Zou het niet onverantwoordelijk zijn, indien wij ons die les niet ten nutte maakten en niet alles in bet werk stelden, wat ons in bet vervolg voor dergelijke rampen kan beveiligen. Wel is onze stad niet geheel van middelen ter afleiding van den bliksem ontbloot maar, zijn deze voldoende om er veilig op te kunnen rekenen De vorige week gaf hierop een ontkennend ant woord. Waarin ligt de oorzaak? Zijn de be staande afleiders niet in voldoenden staat, of zijn zij te weinig in getal want, is aan den eenen kant het nut der afleiders gebleken aan den anderen kant leerde de ondervinding, dat hun vermogen dikwijls te hoog werd geschat, daar hunne werking zich slechts tot een beperk ten omtrek uitstrekt. Hoogst wenschehjk zou het zijn, dat deskundigen omtrent deze zaak geraadpleegd werden, en dat er, zoo de bestaande toestand hun onvoldoende bleek, middelen be raamd en toegepast werden om dien te verbe ren. Waarom zouden wij grooter ramp afwach ten, eer wij ons lieten wakker schudden 0EF1C1EELE BERICHTEN. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van LEYDEN brengen ter kennis van de kies- geregtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85) de ver kiezing, ter vervulling van de in den Gemeen teraad opengevallen plaats door bet overlijden van den Heer J. B. DE MOEN, die in 1871 moest aftreden, zal geschieden op Dingsdag den I5den September aanstaande. Letden, 1 September 1868. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN herinneren hen, die zich in den loop der negen eerste maanden van bet jaar in de gemeente zijn komen vestigen of uit anderen hoofde belastingschuldig zijn geworden en verzuimden de, bij artikel 3 der Yerordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, gevorderde aangifte ter gemeente-se cretarie (financiële afdeeling) te doen, aan deze bepaling in den loop dezer maand gevolg te geven. Letden, 1 September 1868. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Yerordening van 30 Junij 1866, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermo genden Gemeenteblad n*. 19); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7deu tot den 19den September e. k., in de school- localen in de Eijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Yest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaturdaga namiddags en des Zondags. Letden, 3 September 1868. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den 6den September 1868 G. Yan Koert wedr. 52 j. en M. J. Leget jd. 32 j. F. G. Meijer wedr. 32 j. en M. B. Christiaanse jd. 31 j. B. Pijnakker wedr. 48 j. en M. Nieuwenburg jd. 27 j. C. Yan der Zeeuw jm. 25 j. eu J. Suttorp jd. 24 j. H. J. de Haas wedr. 31 j. en C. M. Yan der Burgb jd. 29 j. J. Yerhave jm. 24 j. en M. C. Erancken jd. 20 j. H. S. Somerwil jm. 28 j. en C. Smit jd. 25 j. F. J. Speet wedr. 38 j. en M. C. Yan Dijk jd. 31 j. J. C. Miggels wedr. 34 j. en T. S. M. Nix jd. 37 j. In de maand Augustus zijn binnen deze ge meente geboren 125 kinderen, als68 zoons en 57 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte. Overleden 123 personen, als: 14 mannen, 14 vrouwen, 43 zoons en 52 dochters daarenboven als levenloos aangegeven 4. Vol- trokken 37 huwelijken. ADVERTENT1EN. DE KIESYEEEENIGING stelt tot Candidaat bij de aanstaande verkie zing voor een lid van den Gemeenteraad Namens de Vereeniging, B. F. KEANTZ, Voorzitter. DEL BAEEE, Secretaris. Bij de verkiezing op 15 September e. k. van een lid voor den Gemeenteraad wordt door de Kiesvereeniging Grondwet en Koning als Candi daat aanbevolen Namens de Kiesvereeniging voornoemd, J. VAN HEUKELOM Jr., Secretaris Leiden, 7 September 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3