BUIT EN LA N D. Yan de 3de tot de 4de klasseT. Yan Dis sel en P. J. Meerburg. Yan de 4de tot de Öae klasseD. K. A. Van Loghein en F. La Fontaine. Prijzen werden uitgereikt aan de volgende leerlingen4de kl. M. Treub. 3de kl. D. Molenaar, J. F. Van der Voet, C. F. A. Yan Reemst, F. A. Liefrinck, P. J. Meerburg, T. Yan Dissel. 2de kl. W. F. A. Van Alphen, J. G. Yan Deventer, H. Yan der Kaay, C. Vissering, J. W. Post, W. F. H. Yan Amerom, H. Yan Alpben, N. J. D. Yan Grieken, E. J. Veldhuy- zeu, P. Weijers, J. Fraucbiinon, \V. F. Yan Wijk, J B. Wakerlin, A. G. De Baas, A. P. Van Sehilfgaarden 1ste kl G. Van Driel Az., W. Van Wijk, H. R. Goudsmit, H. Treub, F Stukhuyzen, H. Kuyp, F. De Vink, C. G. L. Van Wensen, J. Le Roux, P. Vermeulen en J. J. Hoogenstraaten. i/AUe waar is naar zijn geld'\ zegt het bekende spreekwoord, en daarom meent men wel eens, dat hetgeen werkelijk goedkoop is, daarom zel den ook goed kan zijn. Alle spreekwoord is even wel nog geen waar woord, en zulks is wederom bewaarheid door de uitgave van het tijdschrift: Mentorraadgever voor de Nederland- sche jeugd in school en huis. Uit gave van D. Mijs, te Tiel, waarvan het eerste deel, jaargaug 1867—18G8, en liet eerste gedeelte van het tweede deel, jaargang 18681869, thans voor ons liggen. 52 bladzijden, versierd met goede houtsneevignetten, uitmakende een boekdeel van ruim 200 pagina's voor den prijs van slechts [2 (franco per post f 2.60) mag in derdaad geen prijs heeten, voor het vele goede en degelijke dat aan onze vaderlandsche jeugd hier wordt aangeboden. Daarenboven wordt aan de inteekenaars op den 2den jaargang nog een aller keurigst boekgeschenk aangeboden, bestaande in: De Maar tens en de Jansens, Een verhaal v ooi- oud en jong, door E. G. Van Kleef,een boekje, dat algemeen zeer gunstig ia beoordeeld geworden. Wij vereenigen ons van ganseher harte met het oordeel der meeste recensenten, die het eens zijn, dat dit tijdschrift //verdient, in wijden kring bekend te worden". Wie zijne kinderen een aangenaam en nuttig geschenk wil geven, die teekene voor hen in op den //Mentor", en hij zal zijne verwachting overtroffen vinden. Zie advertentie.) Z. M. heeft bij besluit van den 8sten Augus tus eene reorganisatie van den generalen staf van het leger vastgesteld. Behalve het bureau van den chef van dien staf, die, evenals het topographisch bureau, te 's-Hage zal gevestigd blijven, zal er nu te Breda tot opleiding van stafofficieren eene stafschool" worden opge richt. Daarvan zal een hoofdofficier directeur zijn, en twee kapiteins, allen van dien staf, als leeraars fungeeren. Jaarlijks zullen daarbij vier luitenants van het leger als candidaat-stafofficie- ren gedetacheerd worden. De cursus zal dan vier jaren duren. Na afloop van dien cursus worden genoemde luitenants bij keuze tot kapitein be vorderd en keeren dan naar hunne korpsen terug, om bij vacatures in het wapen van den generalen staf, daartoe bij voorkeur in aanmer king te komen. Worden de kapiteins van den generalen staf tot hoofdofficier bevorderd, dan keeren ook zij naar de korpsen des legers terug, om daar dienst te doen, zoodat er telkens eene afwisseling in het stafpersoneel plaats grijpt en er steeds een genoegzaam aantal officieren zich in het leger beviuden, die bij noodzakelijkheid diensten als stafofficier zouden kunnen bewijzen. De generale staf zal samengesteld zijn uit een generaal-majoor als chef, een kolonel, twee lui tenant-kolonels, twee majoors en acht kapiteins. Naar aanleiding van het Donderdag jl. me degedeelde in de vergadering van de afdeeling 's-Gravenhage der //Hollandsche Maatschappij yan Landbouw", waarin de vrees werd te kennen gegeven, dat misschien de tentoonstelling, op het laatst dezer maand te Gorkum te houden, niet zou plaats hebben, wordt door den secre taris der maatschappij, den heer D. R. Gevers Deynoot, bericht, dat er geen sprake is die ten toonstelling niet te doen doorgaan eu dat. voor zooverre bekend is, in de omstreken van Gor kum geeno gevallen vau veepest zijn voorge komen. Yrijdag-avond had te 's-Hage eene vergadering plaats van leden der Maatschappij tot Nut van den Javaan, waarin eene afdeeling's-Gravenhage werd gevormd, die reeds 49 leden telt. Tot be stuursleden werdeu gekozen Dr. S. F. W. Roorda van Eysinga, A. L. H. Ising en 1. C. Yan Lier. Yervolgens werden de punten van behandeling voor de algemeene vergadering, die den 9den dezer te Arnhem zal gehouden wor den, besproken voor zooverre daaromtrent het advies van de afdeelingen of correspondenten gevraagd was. Naar men verneemt zijn de ontwerpen der staatsbegrooting voor 1869 door de regeering in gereedheid gebracht en zullen zij, spoedig na de opening van de vergadering der Stateu-Ge- neraal, worden aangeboden. Naar wij vernemen, schrijft men uit N ij- megen, heeft de raad in zijne vergadering van 4 Sept. het voorstel in behandeling genomen om, bij expiratie van het contract met de te genwoordige gasfabrikanten, de heeren Schretlen en Comp. in 1871, eene gasfabriek voor eigen rekening te exploiteeren. Ook is in die vergadering besloten om na het eindigen van de pacht van het veer door de tegen woordige veerlieden, te begiunen met een jaar het veer voor eigen rekening te laten bedienen. Uit Alblasserwaard wordt geschreven Als eene bijzonderheid wordt bericht, dat som mige wijngaarden voor de tweede maal bloeien en reeds opnieuw vrucht gezet hebben. Yan die wijngaarden sneed men reeds voor ruim 14 da gen de prachtigste trossen, terwijl de hoeveel heid zóo groot was, dat men berekent, dat de vierkante el gemiddeld 3 Ned. ponden opleverde. Op den eersten Juli pootte men, op de plaats waar de vroege aardappelen gerooid waren, nog maals van dezelfde soort. Aan de stronken dier laatst gepote aardappelen is thans reeds we der eene voldoende menigte zoogenaamde drie- lingspooters voorhanden, terwijl de plant nog vrij goed doorgroeit. Te Maassluis arriveerde den 4den Sep tember het eerste van de acht ter haringvis- scherij uitgeruste hoekerschepen, genaamd //de Goede Verwachting", schipper D. Yan Rossen, behoorende aan de reederij van den heer \V. O vervoorde, slechts 11 lasten haring aanbren gende. In de laatst gehouden vergadering der classis van B r i e 11 e is besloten tot het zenden van een eerbiedig adres aan de synode der Her vormde kerk, om aan gemeld bestuur mede te deelen, dat, naar het oordeel der classis van Brielle, bij bekrachtiging van het over Dr. Zaal berg uitgesproken vonnis, de rechten der pre dikanten gevaar loopen van te zullen worden verkort. De minister van finanoicn heeft ter algemeene kennis gebracht, dat hij voor de bijzondere af deeling voor de zaken der Hervormde en andere eerediensten, behalve die der Roomsch-Katho- lieken, aan zijn departement toegevoegd, audiëntie zal verleenen iederen Dinsdag, des namiddags te éen uur, in het gebouw van die afdeeling, Kor ten Vijverberg, N°. 1, te 's-Hage. De audiëntie van den minister van oor log zal op Donderdag den lOden September a. s. niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft goedgevon den a. te benoemen: tot kapiteins der lste kl., de kapiteins der 2de kl. Jhr. H. L. P. Hovij, van het reg. gren. en jagers, J. A. De Yassy, van het 7de reg. inf., en D. G. Hora Siccama en N. Yan Rhijn, van het korps ing., min. eu sapp; tot ritmeester der lste kl.: denritm.vao de 2de kl. Jhr. F. A. Meijer; tot kapits. der 2de klde kapits. van de 3do kl. J. C. P. A. Lauring, van het lste, en K. K. Den Exter van den Brink, van het 8ste reg. inf., alsmede \V. T. Koster, van het korps ing., min. en sapp; tot ritmeester der 2de kl.: den ritm. van de 3de kl. J. N. Kohn, van het 4de reg. huza ren; tot adjudant: den kapitein F. baron Van Aerssen Beijeren van Voshol, van het 7de, en de lste luits. R. P. Yerspijck en J. Yan Maa- ren, van het 3de, en M. H. J. M. Yan Lou, van het 4de reg. inf. b. Op non-activiteit te stellen op het daartoe door hem gedaan verzoek, voor den tijd van éen jaar den lsten luit. A. De Bourbon, van het lste reg. inf., en zulks zonder bezwaar der schatkist. c. In actieven dienst te herstellen bij het 3de reg. inf.: den lsten luit. der inf. op non-act, W. F. K. R. Weber; bij het korps ing., min en sapp..- den kapit. der genie vau de 3de kl op non-act. J. F. Beijen, die voorts is benoemd tot kapit. der 2de kl. d. Over te plaatsen: bij den staf van de inf. de lste luits. \V. C. Piepers, van het 2de, en J. Van den Bergh, van het 4de reg. van het wapen, en zulks voor eerstgenoemde, ten einde bij de normaal schietschool, en voor laatstge- melde, die bij het dept. van oorlog is gedeta cheerd, ten einde definitief bij gezegd dept. werk zaam te zijn; bij het 3de reg. inf.: den 2den luit. L. M. J. Wenniger, van het 5de reg. van het wapen bij het 6de reg. inf., op het daartoe door hem gedaau verzoek den lsten luit. J. ba ron Taets vau Amerongen, van het instr.-bnt.; bij het 7de reg.: den kapit. J. Waldeck, van het 3de reg. van het wapen bij het lste reg. hu zaren den lsten luit. C. AThurkow, van het 3de reg. huzaren bij het 4de reg. huzaren met 1 Nov. a. s. den 2den luit. H. M. Werner, van het 3de reg. huzaren; bij het korps pontonniers: den 2den luit. J. D. Onderwater, van het 3de reg. vesting-artillerie. e. Te verplaatsenals eerstaanwezend iuge- nieur naar Heusden, den lsten luit. der genie te Helder, R. Sturms. f. Terug te plaatsen: bij het personeel van den geneeskundigen dienst hier te lande, den offic. van gez. van de 3de kl. C. Ripping, tijdelijk gedetacheerd geweest bij de landmacht in West- Indië. g. Te detacheerenbij de artillerie-, stapel en constructie magazijnen met 1°. September a. s. den lsten luit. P. A. Moorrees, van het 3de reg. vesting-artillerie. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 76°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 58°. Zondag 's morgens te 5 uren 58°, Z. O., te 8 uren 64°, 's namiddags te 12 uren 82°, te 4 uren 84°, 's namiddags te 5 uren 82', 's avonds te 8 uren 71°, te 10 uren 66°. Maandag 's morgens te 5 uren 64°, te 8 uren 69°, 's namiddags te 12 uren 82°, te 4 uren 82°. Frankrijk. Lord Stanley is Zaterdag-och tend te Parijs aangekomen en heeft een bezoek ontvangen van den markies De Moustier. Beiden dineerden bij den Eogelschen ambassadeur. De koningin van Engeland wordt den lOden dezer te Parijs verwacht. De //France" protesteert tegen eene corres pondentie in de //Independence Beige," waarin gezegd wordt, dat het Fransehe gouvernement vooral steunt op het leger en dat het le ger niet zal gedoogen dat de oorlog tegen Pruisen uitgesteld worde. De //France" zegt, dat het leger de natie vertegenwoordigt in hare

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2