A0. 2631. EIDSCH IJinsdatr A°. 18681» DAGBLAD 8 September. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. I Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. JLeidcn, 7 September. De candidatuur van Grant voor het presi dentschap der Vereenigde Staten is een uit stekend bewijs van den goedeu zin, die er onder de zoogenaamde republikeinsche of radicale partij [aldaar heerscht. Want, zijne eerlijkheid, recht schapenheid en gematigdheid staan bij deze can- Ididatuur veel meer op den voorgrond dan zijne litieke gevoelens. Hoewel hij tot de tegen- Istauders van Johnson en der democratische Ipartij behoort, heeft mee langen tijd geaar zeld, of men hem onder de republikeinsche partij Ikon rangschikken. Hij is een man van de daad, I niet van het woord. Nadat hij den oorlog tegen ■bet Zuiden had ten einde gebracht, waarbij hij Inch de algemeene achting, zelfs van zijne mede- I generaals, had verworven, was zijn streven om Let Zuiden zoo spoedig mogelijk weder tot rust brengen, terwijl hij tevens als opperbevel hebber van het leger, door groote besparingen, Iden flnantieelen toestand van de Unie, zooveel Ibij kon, op den rechten weg bracht. Hij hield Izich buiten de politieke verwikkelingen. Dat Ideze man, na den feilen strijd van de laatste ■jaren, terwijl de republikeinsche partij van hare zoo goed als zeker is, als candidaat ge- Isteld wordt, is wel een bewijs van den wezenlijk K verzoenenden geest, die in het Noorden heerscht. I De keuze van hem, die geen werkzaam deel I heeft genomen aan de vele maatregelen, tegen I het Zuiden genomen, zal, naar men verwachten een goeden indruk maken en den vrede tusschen de getrouw geblevene en de afvallige staten herstellen. Het is geen wonder dat op het oogenblik [de gezindheid van het Zuiden voor het Noorden uog verre van gunstig is. De Zuidelijke Staten hebben ondervonden, wat het beteekent over wonnen te zijnhoewel de president hen sparen wilde, en de blanke bevolking aldaar, zooveel hij kon, zocht te bevredigen, heeft het Congres geen middel verschoond, om alles wat slechts eenigszins de vroegere toestanden kon doen her- te keer te gaan. De zwarte bevolking te beschermen tegen de blanke, en hen beide vol komen gelijk te stellen, dat was zijn doel: het was Thaddeus Stevens, die de meeste maatre gelen daartoe voorstelde. Tevens moesten allen, die eenig werkzaam deel in den opstand gehad hadden, van alle politieke rechten ontzet wor den. Dit plan werd geheel uitgevoerd. Geen staat mocht vertegenwoordigers naar het Con gres zenden, die niet in zijne constitutie de gelijkstelling van de negers met de blanke be volking en de politieke onbevoegdheid van de voornaamste auteurs van den opstand, sancti oneerde. In plaats van gewone burgerlijke recht banken, werden speciale militaire gouvernemen ten ingesteld om de zwarten tegen hunne vroe gere meesters te beschermen. Dit bleek noodig te zijn, daar het aanzien van de vroegere sla venhouders nog zoo groot was, dat de rechters noode die groote heeren wegens mishandeling van een vroegeren slaaf condemneerden. En in de meeste staten van het Zuiden zijn die wijzigingen aangenomenNoord- en Zuid- Carolina, Georgia, Alabama, Louisiana, Arkan sas en Florida zijn weder in de Unie opgeno men, en de militaire gouvernementen zijn er opgeheven. Wellicht zal de democratische partij in die staten zich thans minder dan vroeger verzet hebben tegen het aannemen van eene constitutie, die geheel tegen haar belang was, omdat tot de keuze van den president, volgens de besluiten van het Congres, alleen de bur gers van die staten mogen medewerken, die het constitutioneel© amendement hadden aange- Domen. Thans zal zij nog eenmaal beproeven, of zij een president kan verkrijgen, die bet Zuideu tegen het Noorden steuntwat in de laatste jaren verloren is, zou dan wellicht her wonnen kunnen worden. Alle pogingen worden gedaan om de candidatuur van Seymour te on dersteunen van Grant worden de vreeselijkste dingen verteld, gelijk op haar beurt de an dere partij aan Seymour de ergste beschuldi gingen doet. Yan Grant, die naar men zegt, slechts éen passie bezit, die van de sigaar, maar verder de gematigdheid en bedaardheid in per soon is, wordt onder anderen verteld, dat hij de gewoonte had om na eiken veldslag de ge wonden langs te gaan, en ze éen voor éen zelf met zijn degen te doorsteken. Doch bij derge lijke middelen blijft het nietin Louisiana heeft zich eene vereeniging gevormd, die ieder, welke tot de partij der Unie behoort, met dood en plundering dreigt; reeds 150 moorden hebben er in de laatste twee maanden plaats gehad. Er worden petities aan den president verzonden om bescherming te vragen; de negers beginnen zich tegenover dergelijke manifestatiën te wa penen, en ook uit andere staten komen be richten in, dat de bevolking zich op voet van oorlog stelt. In het kort, alle feiten bewijzen dat het Zuiden nog niet alle hoop heeft opge geven, en dat beide partijen erkennen dat de keus van een president voor de toekomst der Yereenigde Staten beslissend is. Yan verschillende kanten wordt de zege van Grant en van Schuyler Colfax als vice-president als zeker beschouwdde democratische partij heeft niet alleen in den persoon van Seymour iemand als candidaat gekozen, die weinig popu lair schijnt te zijn, maar onder de beginselen, die zij in haar programma heeft opgesteld, is er een, dat bij velen scherp wordt afgekeurd het beginsel om de staatsschuld in papier te beta len, dat natuurlijk tot groot nadeel voor het krediet der Yereenigde Staten zou strekken. De republikeinsche partij heeft daarentegen in haar programma de betaling in goud van alle staats schulden vooropgesteld. En dit gevoegd bij de populariteit van hare candidaten, maakt, naar men verzekert, hare overwinning zeker. Want niet alleen is Grant, al spreekt hij weinig en al is hij zeer weinig welsprekend, een populair man, maar ook de persoon, die naast hem voor het vice-presidentschap als can didaat is gesteld, is een man die algemeen ge acht is. Schuyler Colfax, de tegenwoordige pre sident van het afgevaardigden-huis, is, evenals zoovele anderen in Amerika, gelijk ook de tegen woordige president Johnson, van zeer lage af komst. Op 13jarigen leeftijd werd hij druk kersgezel in eene drukkerij te New-York. Door studie wist hij het echter reeds spoedig zoover te brengen, dat hij, nauwelijks 21 jaren oud, aan het hoofd van een dagblad optrad en thans op 45jarigen leeftijd heeft hij zich sedert jaren als lid van het Congres zoodanig onderscheiden, dat men hem de laatste jaren tot president van het afgevaardigden-huis heeft gekozen. Tot kenschet sing van hem, en van de Amerikaansche toe standen, wordt verhaald, dat, toen eenige afge vaardigden van de republikeinsche partij hem officieel kwamen mededeelen, dat hij als candi daat was gekozen, hij den heeren verzocht om een oogenblik te wachten, daar hij zijne moe der dadelijk hiervan bericht wilde zenden. BINNENLAND. LEIDEN, 7 September. De prijsuitdeelingen aan het gymnasium en de hoogere burgerschool alhier hadden jl. Zater dag en Donderdag plaats. Bij de promotie van het gymnasium hield de rector eene rede, waarin hij verslag gaf over den afgeloopen cursus, en de veranderingen in het college van curatoren en in het perso neel der docenten besprak. Twee leerlingen had het gymnasium door den dood verloren; den een door een noodlottig ongeluk. Een leerling was aan het gymnasium op eene andere wijze ontvallenleerling van de derde klasse had hij zich met een gunstigen uitslag aan het aca demisch admissie-examen gewaagd. Drie leer lingen werden eervol ontslagenI. A. Prins J. Rollandet en C. G. Menzel. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: 1ste klasse: M. W. Pijnappel, A. Nijkamp, H. Scholten en G. J. Yan Spall;2de klasse J. M. Van Benten en J. P. Yan Oute- ren. 3de klasse J. Scheltema en F. N. Mac- laine Pont; 4de klasse A. H. Garrer en F. E. Yan Goens; 5>le klasse I. A. Prins. Bij het hedenmorgen gehouden examen van toelating zijn als leerlingen aangenomen, voor de eerste klasse zeven, t. w. J. C. Van Scbilf- garde, P. Vermeulen, H. R. Goudsrait, C. J. Yeth, C. F. H. Ter Laag, F. W. Yan Erp Taalman Kip, F. W. M. Sicherer; en voor de tweede klasse twee, t. w. G. B. Slothouwer en L. J. Yan Rhijn. Bij de prijsuitdeeling aan de hoogere burger school hield de directeur Dr. D. De Loos eene aan spraak, waarin hij een verslag gaf van den toe stand der school. Behalve de jongelieden, die, gelijk wij vroe ger vermeldden, tot hoogere klassen waren toe gelaten, werden later nog bevorderd- Van de 1ste tot 2de klasse: S. Kuyp, A. C. A Broekhoff, P. Van Roinburgh, P. J. Van Geenen en G. L. J. Couvée. Yan de 2de tot de 3de klasse G. G. Yan Buttingha AVichers, H. F. Dormaar en J. R, Yan der Loeff.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1