RAMMENAS-BONBONS. PAPIER FAYARD ET BLAYN. Manufacturen en Modes. gener; tot contr. 3de kl. bij het binnenl. be stuur in het gouv. Sumatra's "Westkust de ambt. ter beschikk. J. R. Lange; tot ambt. ter beschikk. by bet binnenl. best. in de resid. Palembang de ambt. tijdel. ter beschikk. P. M. Toewater; tot ambt. ter beschikk. bij de land. ink. en cult, de ambt. voor den burg. dienst Jhr. H. De Koek. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederl. wegens ziekte, aan den offic. van just, bij den raad van just, te Soerabaya, Mr. P. J. J. C. Van Nieuwenhoven Helbach. Goedgekeurd dat door den landraad te Mees- ter-Cornelis (Batavia) is benoemdTot buiteng. subst.-griff. by die rechtb., buiten bezwaar van den lande, J. C. N. H. Gabrie. Ontslagenop verz. eerv. als adv. en proc. bij het hoog gerechtshof Mr. W. a Brakel Rei ger; eervol, onder toek. van wachtg., de contr. 3de kl. bij het binnenl. best. in het gouvem. Sumatra's Westkust, A. F. J. Catoire. Militair Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapit. der inf. M. C. E. Ruempol en G. D. Hoek. Bevorderd: Tot offic. van gezondh. 2de kl. bij den geneesk. dienst te Kedirie de offic. van gezondh. 3de klasse D. Ten Bosch, van dien dienst; tot offic. van gezondh. 2de kl. bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westk. de offic. van ge zondh. 3de kl. W. J. Oosterhof, van dien dienst; bij het regim. O.-I. cavalerie tot ritm. de eerste luit. Jhr. J. C. F. Van der Willige von Schmidt auf Altenstadttot eersten luit. den tweeden luit. Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault. BUITENLAND. Duitschland. Volgens de jongste berichten uit de IJszee bevond de Duitsche Noordpool expeditie zich den 18den Juli op 80%° NB. en 5° OL. Engeland. Er is te Londen een boek ver schenen, waarin de geschiedenis van de Oxford- sche bibliotheek, de zoogenaamde Bibliotbeca Bodleiana, wordt beschreven. In het jaar 1367 werd door den toenmaligen bisschop van Wor cester de eerste grond daarvoor gelegdin 1480 was zij reeds zoo belangrijk, dat een nieuw ge bouw daarvoor moest opgericht worden. Van de toenmalige bibliotheek zijn echter slechts weinige handschriften meer in wezen. Van de 600 handschriften zijn er slechts 3 meer in de Oxfordsche bibliotheek en 6 in het Britsch museum; al de anderen werden in 1550 door eene commissie, die Eduard VI tot hervorming der universiteit, in den geest van John Knox, benoemd had, als paapsch veroordeeld, en ver brand of aan kleermakers voor, maten en aan boekbinders voor omslagen verkocht. Vier jaren daarna trok Thomas Bodley zich de zorg voor de bibliotheek aan, en ontzag geene middelen om zich overal kostbare boeken en handschrif ten te verschaffen. Het was in 1602, dat zijn werk zoover volbracht was, datJde bibliotheek voor het publiek kon geopend worden. Sinds dien tijd breidde zij zich jaarlijks uit; van alle boeken, m het vereenigde koninkrijk uitgekomen, wordt aan de Oxfordsche bibliotheek een exem plaar gezonden. Thans bestaat de bibliotheek uit 350,000 gedrukte boeken en ongeveer 25,000 handschriften. Een belangrijk proces zal weldra te Lon den worden gevoerd. Gedurende de groote droogte van dezen zomer hebben de vonken van voor bijsnellende locomotieven vele branden veroor zaakt, welke geheele velden met tarwe, haver, enz., hebben vernield. De maatschappij van den Great Eastern-spoorweg weigert vergoeding te geven voor de aangerichte schade, omdat de lange en merkwaardige droogte, welke al deze onheilen veroorzaakte, eene bijzondere bezoeking Gods was, hetgeen de maatschappij bij uitzon dering van den plicht tot vergoeding ontslaat. De andere spoorwegmaatschappijen wachten den afloop van dit zonderlinge proces af, vóór dat zij de van haar geëiachte schadevergoedingen betalen, en de uitspraak wordt dus van ver scheidene zijden met de grootste belangstelling te gemoet gezien. Ten gevolge van het onderzoek van den coroner, in de zaak der spoorwegramp bij Aber gele, zijn twee geëmployeerden van dien spoor weg naar het hof van assises verwezen, om aldaar wegens poging tot moord terecht te staan. Italië. Te Rome zijn zes kanonnen en 134 kisten met oorlogsmaterieel enz., als geschenken uit Bretagne en de Yendée aangekomen. Ameriela. De //China" is uit New-York met de volgende berichten, loopende tot 26 Aug., te Queenstown aangekomen. Men verzekert, dat de negers in Noord-Louisiana zich als militaire macht organiseeren. Een aantal burgers van Char- lestown hebben aan Johnson eene petitie gezon den en hem om bescherming gevraagd, daar de autoriteiten niet bij machte zijn de orde te handhaven. Men verzekert, dat in Missouri, Kentucky en Tennessee de democratische partij zich in 't geheim wapent. Johnson heeft bevo len, dat de vijandige Indiaanscho stammen uit Kansas gewapenderhand zuilen verdreven worden. De gouverneur-generaal op Cuba heeft bevel gegeven, dat men aan geen reizigers verlof zou verleenen, om zonder paspoort met het visa van den Spaauschen consul aan land te komen. INGEZONDEN. Reeds sedert vele jaren inwoner van Leiden, stel ik levendig belang in den bloei harer in stellingen en de welvaart harer bewoners. Juist had ik een oude lijst in handen gehad, waarop de namen der professoren en de vakken, waarin destijds onderwezen werd, waren opge- teekend, toen een oud vriend uit Amsterdam mij bezocht. Het gesprek kwam op een verge lijking van het heden en voorleden, en ik was er trotsch op, de groote verbeteringen te kun nen aanwijzen, die ons academisch onderwijs mocht ondergaan. //Een mooi ding, zei mijn Amsterdam mer bluf maar wat op uw academiege kunt niet eens een eenvoudig apotheker klaar krijgendie moeten nog naar het nederig athe naeum bij ons komen." Ik moet bekennen, dat die uitval mij schokte. Ik kon niet geloo- ven, dat zoo iets waar zou zijndoch daar ik het op dat oogenblik niet kon tegenspreken, besloot ik te onderzoeken, met de stille hoop, dat mijn vriend onwetend een onwaarheid gezegd zou hebben. Doch helaas! het bleek mij, dat het maar al te waar was. Inderdaad, aan Leidens academie kon men niet eens tot eenvoudig apotheker worden opgeleid en hierom waren werkelijk eenige jonge lieden naar Amsterdam vertrokken. ]M;aar zal men misschien zeggen onze academie is ook niet bestemd ter opleiding van apothecars. Volkomen waar; maar dit meent niet weg, dat het wetenschappelijk onderwijs er ten minsten in dit opzicht voldoende moest zijn. De hoogste titel, dien men in de geleerde we reld kan verkrijgen, is die van doctor; dus zal het wel niet te veel gevorderd zijn, indien men de kennis, die in onzen tijd van een eenvoudig apothecar wordt geëischt, als minimum voor den doctor in de pharmacie stelt. Welnu, wat moe ten wij dan zeggen van een academie, waar wel dien hoogsten eeretitel wordt verleend, maar waar de middelen ontbreken om die kennis te verkrijgen, welke onmisbaar is om op dien titel met recht aanspraak te kunnen maken? Er is meer. Niet slechts de eer onzer acade mie, ook het belang van vele achtenswaardige ingezetenen onzer stad staat op het spel. Het onderwijs, hier sedert jaren aan de pharma- ceuten gegeven, voldeed aan do eischen, die vroeger aan den examinandus gesteld werden; hiervan was het gevolg, dat de apothecars in onze stad altijd goede bedienden krijgen en hunne zonen tot hun examen opleiden konden'I doch wanneer dit niet meer het geval is, zullenB onze apothecars weldra van hulp beroofd zijcfl of zich dien tegen onmatig hoogen prijs mo*fl ten verschaften. Het vertrek der hulpapothecars naar ArusterB dam is geen waarschuwing voor een gevaar i:B de toekomst; hier geldt het 't hedenen moei,® noch land, noch stad onder het gedruisch vaaH zoo vele andere zaken die stem hooren, dat inl' dan den apothecars zeiven, wier belangen be;B in de eerste plaats geldt, als een krachtig //helpB u zelve" in de ooren klinke! TELEGRAMMEN. Teheran, 1 Sept. Muzzaftët Ed-Din Mirza,dB zoon en vermoedelijke troonopvolger van Ö6êB Scbah van Perzië, is aan de cholera overledeo.B Southampton, 4 Sept. Het dok der West-IndiB sche Compagnie en hare factorij zijn door brand toB taal vernield. De brand is zoover gebluscht, datB men voor geen verder vernielen van eigendocB meer vreest. Ter markt te Leiden aangevoerd. Op 'Jt cn A Sept. Winter Tarwe 10 mml /18.5M a ƒ14.50. Zomer Tarwe 15 mad f 11.50 a/12.5U.-| Winter Rogge 20 muil 8.00 a ƒ9.00. Zomer RogjB 16 rnud 7.00 a 7.50. Zomer Gerst 14 mud G.5jfl a ƒ7.00. Chevalier-gerst 10 mud ƒ7.50 a ƒ8.00. -1 Zware Haver 15 mud ƒ5.50 a ƒ6.00. Lichte Haver llB mud ƒ4.50 a ƒ4.75. Duivenboonen 7 mud /"9.(fll a 10.00. Paardenboonen 10 mud ƒ9.00 a /9.50.B Stieren 30 stuks f34.00 a ƒ88.00. Kalfkoeicn til stuks ƒ122.00 a ƒ220.00. Vette koeien 78 stuks 14ó.C«j| a ƒ230.00. Varekoeien 52 stuks 96.00 a ƒ152.00.-! Kalveren (vette) 46 stuks ƒ32.00 a ƒ66.00. Kalvetcal (magere) 8 stuks f 7.00 a ƒ12.50. Hamels (rai l gere) 730 stuks ƒ6.00 a ƒ13.00. Hameh (vette) 4'2ül stuks ƒ12.75 a ƒ23.50. Lammeren (magere) stuks a Varkens (magere) 40 siuki I ƒ16.00 a ƒ22.00 Varkens (Biggen) 120 stuks 6.011 a 12.00. Boter 6600 IL'(1ste qualit J vat) 53.00 a J 62.00;I (2de qualiteit 4 vat) ƒ53.00 a 57.00; (1ste qualiteal per ƒ1.45 a ƒ1.55; (2de qualiteit per ÉL') ƒ1.321 11 1.42'. Lange Zwarte Turf 16000 ton 0.16 a ƒ0.18. TuHl (grauwe) 2000 ton ƒ0.14 a ƒ0.15*. Ter markt aangebracht 226 runderen, 54 kalveren en 1980 schapen. ADVEKTENTIEN. De ondergeteekenden, sedert 1° September pachters van het ophalen van Asch, Vuilnis en Puin in deze Gemeente, tot de ervaring geko men zijnde dat sommige hunner werklieden niet altoos zoodanig aan hunne verplichting aangaande het ophalen voldoen, als het gerief voor de ingezetenen, en reinheid en sierlijkheid voor de Gemeente wel zouden eischen, nemen door dezen de vrijheid een ieder, die meent in dit opzicht reden tot klachten te hebben, uit te noodigen, daarvan schriftelijk of mondeling kennis te ge ven aan de stads-aschachuur bij GEBRs. HOOS. Leiden, den 7den Sept. 1868. tegen Jiclit en Ithuniatiek. Doosjes van 30 en 40 ets., losse 26 ets. p. 0. Papier en Compr. d'Albespeyres, Patés pectora- les de Regnault, Capsules de Baurne de Copahu bij J. REIST, Apoth., Nieuwen Rijn. De ondergeteekende met den verkoop van het huis niet geslaagd zijnde, zal voorloopig de zaak op dezelfde wijze als vroeger voortzetten. U. H AFELBAK1AKK. Leiden, 5 Sept. 1868,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2