IlDSCH S°. 2680. Maandag A0. 1868. \i; 7 September. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Leidenper 3 maandenf 3.00. *nco per post3.85. Wonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 5 September. )e minister van financiën heeft dezer dagen belanghebbende colleges en autoriteiten eene ulaire toegezonden omtrent de nieuwe inrich- van het beheer der eerediensten. De nieuwe bepalingen, die den lsten Septem- io werking zijn getreden, hebben ten doel, zoo ijft de minister, om het beheer van de der genoemde eerediensten te doen terug- en tot den toestand, waarin het na de eerste ?ffing van het departement in 1862 tot op begin dezes jaars heeft verkeerd, in afwach- yan het tijdstip, waarop de beide thans he inde bijzondere afdeelingen van eeredienst eene enkele gewone afdeeling van een der artementen van algemeen bestuur vereenigd ipgelost kunnen worden. Dat tijdstip te verhaasten, zoo veel het, be- dens ernstige behartiging der toevertrouwde mgen, geschieden kan, is het ijverig streven ondergeteekenden. Reeds zijn vele werk- nbeden bij het departement van Hervormden üenst, die in 1866 waren teruggenomen, andermaal, gelijk het sedert 1862 geweest aan andere departementen van algemeen uur overgedragen. Hetzelfde is geschied met andere werkzaamheden, die tot hiertoe steeds het departement van Hervormden eeredienst behoord. Andere werkzaamheden nog zijn wnvoudigd en ingekrompen. Tien koninklijke uiten, overblijfsels van vroegere inmenging het staatsgezag in zaken van zuiver kerke- q aard, zijn ter intrekking voorgedragen, ige ministerieele dispositiën zijn, ter bevor- ug van de zelfstandigheid der kerk, reeds ■trokken. De voorbereidende regeling van het selijk beheer bij de Hervormden, en van toezicht daarop, is op den weg der voltooiing belangrijke schrede vooruitgegaan." edurende deze week zijn dagelijks in het fchuis alhier opgenomen van 116 tot 130 lassen personen en van 62 tot 72 kin- :Q. - Aan de zwem- en badinrichting //Rhijn- zijn gedurende deze week 275 baden omen, en gedurende de maand Augustus 7 baden. donderdag-avond werd in den Holland en schouwburg te Amsterdam eene hulde racht aan de nagedachtenis van Mr. Jakob hennep. Nadat eene der dramatische wer- van den overleden dichter, //De vrouwe der ürdenberg," was opgevoerd, is een lyrisch natische hulde van de hand van den heer J. Hofdijk door vier leden van het perso- 1 van den schouwburg uitgevoerd. In dat k, hetwelk, den korten tijd voor de ver- irdiging in aanmerking genomen, groote ver asten heeft, is o. a. een zeer gelukkig ge tik gemaakt van het bekende gedicht van A De Génestet: //Morgen is mijn dichter g" enz. "Wat de uitvoering betreft, heeft vooral mevrouw Kleine schitterend uitgeblon ken door het diep gevoel waarmede zij sprak. De voorstelling werd besloten met het aanhef fen van een lijkzang door de gunstig bekende zangvereeniging //Amstels Mannenkoor." Daarna werden door het publiek de heer Hofdijk en mevrouw Kleine op het toonee! geroepen, waar zij de welverdiende hulde van de talrijke aan wezigen ontvingen. Te Tilburg had Zondag en Maandag 11. een groot internationaal muziekfeest plaats; niet tegenstaande er duizenden vreemdelingen van heinde en verre toegestroomd waren, is alles in de beste orde afgeloopen. Zondag reeds vroegtijdig hadden de straten een recht feestelijk aanziener was bijna geen huis waaruit men de Nederlandsche of Oranje vlag niet zag wapperen, terwijl de bijna in elke 9traat opgerichte prachtige triomfbogen, pyra- mieden enz., daarbij een heerlijk effect maakten. Te 4 uren kondigden het losbranden van het geschut en het gelui der klokken het begin van het feest aan. Daarna had een optocht plaats van de twee aldaar bestaande harmonie-gezel schappen en de liedertafel, voorafgegaan en ge volgd door eene eerewacht t& paard, 's Avonds te 8 uren werd een groot concert gegeven in de fraai gedecoreerde zaal van de //Nieuwe Ko ninklijke Harmonie," die op dien dag haar 25- jarig bestaan vierde, bij welke gelegenheid eere- teekens werden uitgereikt aan zeven jubilarissen der werkende leden. Maandag wemelden de straten van vreemde lingen. Nadat de verschillende Harmonieën, ten getale van zestien, zich in de Concertzaal ver eenigd hadden, en haar aldaar de eerewijn was aangeboden, nam de groote gecostumeerde op tocht een aanvang. Deze heeft aller verwach ting verre overtroffen. Na afloop van den op tocht werd door de gezamenlijke Harmonieën uitgevoerd een feestmarsch//Willem III," welke (gecomponeerd door den heer J. Krever) dave rend geapplaudisseerd werd. Tot de lessen der hoogere burgerschool alhier zijn, na afgelegd eiamen op 3, 4 en 5 Septem ber, toegelaten10 leerlingen voor de 1ste kl., 11 voor de 2de kl. en 2 voor de 3de klasse. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 76°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 56°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 54°, te 8 uren 61°, 's namiddags te 12 uren 78°, N. O., te 4 uren 78°. KOLONIËN. De berichten uit Batavia van 27 Juli behel zen weinig nieuws: de adressen van de kamers van koophandel te Amsterdam en te Rotter dam over den verkoop van producten op de Indische markt, hebben de kamer van koop handel te Batavia aanleiding gegeven om een adres aan den gouverneur-generaal te richten, om met warmte op het daarin gedane verzoek aan te dringen. Ook de geheele handelstand te Bata via heeft bij adres zijne groote sympathie daar voor betuigd. De berichten omtrent den gezondheidstoestand zijn niet zeer gunstigde cholera heeft zich te Batavia vertoond en zeer veel inlanders wor den door koortsen ten grave gesleept, grooten- deels, zoo schrijft het N. Bat. Handelsblad, bij gebrek aan geneeskundige hulp. Het tweede gedeelte van de sectie tot Ke- doeng-Djatie van den Samarangschen spoorweg, is voor de exploitatie opengesteld. De veeziekte op Sumatra woedt voort. De inspecteur van financiën heeft bij een be zoek aan het eiland Banka eene buitengewoon groote hoeveelheid tin gevonden, waarvan de afvoer wegens de moeilijkheid van lading sedert jaren was vertraagd. De redacteur van de Java-Bode geeft nog veel stof tot verschillende beoordeelingen. Het ge rucht, dat het ministerie Heemskerk-Hasselman hem vrije overtocht naar Java heeft verleend, wordt door de Java-Bode bevestigd de grond hiervan was, dat het gouvernement een bekend Nederlandsch letterkundige, die sedert jaren zijne studie had gemaakt van journalistiek, gaarne als dagbladschrijver naar Indië zag ver trekken. Niets is natuurlijker, zoo schrijft dit blad, dan dat de aanstaande redacteur deze tege moetkoming heeft aangenomen, al zou hij ook aan eene vaste aanstelling (de heer Huët had gevraagd om ter beschikking van den gouv.-gen. voor de atdeeling Wetenschap gesteld te worden) verre weg de voorkeur gegeven hebben. //Doch eveneens is het natuurlijk, dat de on afhankelijkheid van zijne meeningen volkomen is. De redacteur van de //Java-Bode", dit wordt uitdrukkelijk verklaard, staat noch onder den invloed eener partij in Nederland, noch onder dien van het gouvernement in Indië. Hij moge ten aanzien der Nederlandsche politiek met zijne liberale vrienden van meening verschillenhij moge ten opzichte van de Indische quaestie (een artikel van hem over dit onderwerp ligt ter perse) niet instemmen met hetgeen door dezen en genen verlangd wordt, hij is met hart en ziel de zaak van hervorming toegedaan. Kende hij de wereld alleen van hooren zeggen, hij zou het smartelijk noemen, ter helft van een leven gelijk het zijne, in het openbaar getuigenis te moeten afleggen van zijne onbaatzuchtigheid en zijne vrijheidsliefde. Thans baart die teleurstel ling hem geene verwondering. In elk geval is het wijzer, zelf de eerste te zijn, om een ver klaarbaar misverstand te doen ophouden, dan door overdreven fierheid een geheel karakter bloot te stellen aan verdenking." Door den gouverneur-generaal van Neder landsch Indië zijn o. a. de volgende beschik kingen genomen Civiel Departement. Benoemd Tot secr. der res. Riouw en Onderh., tevens venduoi. aldaar, de komm. op het resid.-kant. te Banjoemaas K. W. T. Van der Eb; tot insp. van financ. de secr. van het depart, van financ. P. F. We-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1