N°. 2629. Zaterdag A». 1868. 5 September. BINNENLAND. .EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. fzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 4 September. [)e begrooting der inkomsten en uitgaven Leiden voor den dienst van 1869 is gisteren den Raad aangeboden. Het totale bedrag inkomsten wordt begroot op 420,42*2.345, der uitgaven op 420,368.09. Eet vorige waren deze cijfers 382,791.60 en 82,148.05. Onder de inkomsten zijn begrepen50 op- iten op de hoofdsom der belasting op het soneel over de vier eerste maanden, en 25 :euten over de acht laatste maanden. Do jfdelijke omslag, ten vorigen jare op 83,000 itgesteld, wordt voor 1869 op J 92,600 be- iot; terwijl de overwinst der gasfabriek op ,000, tegen 45,000 in 1868, wordt gesteld. De uitgaven zijn verdeeld als volgtHoofdst. Huishoudelijk bestuur:, 42,575. Hoofdst. Kosten voor werken en inrichtingen tot inbaren dienst bestemd: 40,225.67 (voor aan- i onderhoud van straten en bruggen 1,000 meer dan op de vorige begrooting), löfdst. Ill, Kosten voor eigendommen, welke gemeente naar het burgerlijk recht bezit: 1052. (Hieronder dag- en weekgelden der rklieden en bedienden der gemeente, mits- ders verdere kosten der fabricage 15,802). lofdst. IV, Invordering der plaatselijke belas- igen: 12,150. Hoofdst. V, Openbare veiligheid brandweer 50,194.50. Hoofdst. VI, Gezond- idspolitie: 275Hoofdst. VII, Onderwijs en irordering van kunsten en wetenschappen 3,857. (Hieronder 24,000 voor den aan- •uw van een schoollocaal voor meisjes). Hoofdst. III, Armwezen: 100,906. Hoofdst. IX, Renten aflossingen van geldleeningen, en verdere ieischbare schulden der gemeente: ƒ6387.92. oofdst. X, Andere uitgaven, niet onder de •rige begrepen ƒ16,745. Hoofdst. XI, Onvoor- &ne uitgaven 6000. In de gisteren gehouden vergadering van de deeling 's-Gravenhage der Hollandscbe Maat- inappij van Landbouw heeft de voorzitter me- ;edeeld, dat zich niet alleen te Waddinxveen, laar ook elders verdachte gevallen van vee- iekte hadden voorgedaan, zoodat het licht zou unnen gebeuren, dat de tentoonstelling van vee, op het einde dezer maand te Gorkum zon laats vinden, geen voortgang hebben zal. In de maand November a. s. zal, naar wij vroeger hebben vermeld, te 's-Hage een ïamen voor onderofficieren van het leger tot verkrijgen van den rang van 2den luitenant lorden gehouden; voor het wapen der infanterie lorden 30, voor dat der cavalerie 6 en voor artillerie 8 plaatsen opengesteld. Het examen zal worden afgenomen dooreene OQunissie, bestaande uit den luit.-gen. Engel- 'recht, inspecteur der infanterie, als voorzitter; ea kolonel Jackson van het 1ste reg. huzaren majoor Van "Willis van het reg. gren. en jagers; den majoor De Man van het reg. veld- art.; den ritmeester Jhr. Storm de Grave van het lste reg. huzaren; den kapitein Jhr. Klerck van het reg. gren. en jagersden kapitein Egter van het reg. veld-artillerie, als leden, zijnde den kapitein Sierevelt, adjudant van voornoemden inspecteur der infanterie, als secretaris aan die commissie toegevoegd. Tot examinatoren zijn bestemdde kapitein H. F. C. Hardenberg van het reg. gren. en jagers, de lste luit. Lutz en de lste luit.-adju dant Benschop, beiden van het reg. gren. en jagers, de lste luit. Jhr. Gevaerts van het lste reg. huzaren, de lste luit. Hoogeboom, adjudant van den directeur voor het materieel der artillerie, en de lste luit. Van der Burg van het 3de reg. vest. art., gedetacheerd bij 's rijks gieterij van bronzen geschut. In de talrijk bezochte 28ste algemeene ver gadering der Vereeniging van en voor Neder - landsche industrieelen, gisteren te 's-Hage ge houden, heeft de secretaris een belangrijk rap port uitgebracht en hebben de discussiën ge- loopen over1* de belangen der Nederlandscke nijverheid in betrekking tot de aanstaande or ganisatie eener bijzondere afdeeling voor de nijverheid bij het dep. van binnenl. zaken; 2° de middelen tot wegneming der onbekendheid buitenslands met onze handelswetgeving en inzonderheid met ons tarief; 3° de beginselen naar welke de tariefwet van 1S62 bij het mi nisterie van financiën wordt uitgelegd 4° den ijk der weeg- en meetwerktuigen, inzonderheid die der gasmeters in verband tot het laatst voorgedragen wetsontwerp en eindelijk 5° over eenige voorstellen in den loop der vergadering te berde gebracht. De vergadering, zich niet durvende vleien met de spoedige vervulling van veler wenschen, wat betreft de oprichting van een bijzonder departement van nijverheid en openbare werken, heeft gemeend de onderwerpen te moeten aangeven, die onder de thans georga niseerd wordende afdeeling nijverheid (bij het dep. van binnenl. zaken) h. i. zouden behooren te worden geconcentreerd, om een eenigszins geordend nijverheidsbestuur te kunnen verkrij gen. Uit dezen even nuttigen als noodigen maatregel zal, naar hare overtuiging, de nood zakelijkheid van een afzonderlijk departement van zelf beter zich doen gevoelen en eenmaal moeten voortkomen. Zij heeft voorts aange drongen op periodieke bekendmaking buitens lands van de liberale grondslagen onzer han delswetgeving en inzonderheid van ons tarief. De wijze waarop bij het dep. van financiën wordt te werk gegaan met de toepassing en interpre tatie van het tarief, heeft eene scherpe critiek moe ten doorstaan. Men verwachtte de indiening van een gewijzigd ontwerp van wet betreffende de weeg- en meetwerktuigen en besloot derhalve de gewisselde bedenkingen aangaande den vroe ger voorgestelden ijk der gasmeters aan te be velen in de bijzondere aandacht van het bewind, om daarvan ter gelegener tijd en plaatse gebruik te maken. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en "Wetenschappen zal op Vrijdag 18 Septem ber te Dordrecnt gehouden worden. De punten van beschrijving zijn: Openingsrede door den algemeenen voorzitter, den heer M. A. Perk; uitreiking van de eereblijken, toegekend aan de heeren Mrs. J. Van Lennep en G. Mees Az.; verslag van den algemeenen secretaris over het afgeloopen maatschappelijk jaar; rekening en verantwoording van den algemeenen penning meester en mededeeling van het aandeel in de algemeene kosten door iedere afdeeling te dragen verslag ten aanzien van den staat der boekerij van de maatschappij door de afdeeling Leiden keus van een prijsstof, uit het gebied der geschie denis; verkiezing van een algemeenen voorzitter; mededeeling van het besluit van het algemeen bestuur tot het al of niet bekronen van het ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijs vraag: //De verdiensten van den Utrechtschen hoogleeraar Schroder, als wijsgeerherinnering aan de prijsvragena. //Eene geschiedenis van de tooneelspeelkunst in ons vaderland, van het begin der 17de eeuw tot op onze dagen," en b. //Jacob Geel," waarop de maatschappij voor 1 Januari 1869 de antwoorden verwacht; enz. Volgens opgaven uit Frankrijk konden in dit jaar van de 293.214 jongelieden, die deel namen aan de loting voor den krijgsdienst, noch lezen noch schrijven 60.266, alzoo 20.5 pCt.; aldus 2 pCt. meer dan bij ons in 1865. Als een gevolg der onlangs gemaakte aanmer king door eenige leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betreffende de te karige bezoldiging der militaire apothekers, verneemt men dat op de staatsbegrooting voor het vol gende dienstjaar 9000 meer zal worden uitge trokken, om te dienen tot de bedoelde trakte- mentsverhooging. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft een adres ingediend aan den minister van justitie, waarin op eene herziening der wette lijke bepalingen op het pandrecht en op de voor rechten aan commissionairs toegekend, wordt aangedrongen. Als leidende beginselen zouden daarbij moeten worden aangenomen1°. dat het vereischte der zekere dagteekening voor de pandacte vervalle, en 2°. dat het voorrecht van den commissionair op de goederen des commis siegevers, welke zich in zijn bezit bevinden, of waarvan hem de ontvang-cedullen, bewijzen van opslag, de cognossementen of andere die goede ren vertegenwoordigende papieren zijn ter hand gesteld, algemeen worde erkend zonder ouder scheid der plaats of van het land, waar een hun ner is gevestigd. Eergisterenavond had to Amsterdam eene zeer talrijk bezochte liberaal-godsdienstige meeting plaats, ten doel hebbende om de be langstelling te vermeerderen in de kerkelijke ver kiezingen bij de Amsterdamsche Hervormde ge meente. Gelijk uit de namen der oproepers reeds

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1