in mum mis. Dc Leidsche Diaconie der iVed. Ilerv. Gcm- LEIDSCHE SCHOUWBURG. Gymnasium. nis van het tweede gebruikten om de beste werken in zulk eene taal te leeren verstaan en waardeeren. Spanje. Het aangevraagde ontslag van den Spaanschen gezant bij het hof van Home is aangenomen. Rusland. Deu 28sten Aug. is de eerste spoor trein van Griasi naar Eletz aangekomen. De ge- heele baan zal 6 September geopend worden. Grootvorst Wladimir is naar Petersburg terug gekeerd. Bij keizerlijke ukase van gisteren is ver lof verleend aan de soldaten van geheel het leger, die een zekeren tijd hebben gediend. Turkije. De //Herald" meldt, dat het ont- werp-budget het overschot der ontvangsten op 37 millioen raamt. De admiraal Farragut is naar de Pyreus ver trokken. INGEZONDEN. De omstandigheden leiden er toe om, bij de tegenwoordige geestdrijverij op kerkelijk gebied, die alles en allen uitstoot wat in strijd is met hare godsdienstige rigting, aan Leidens ingeze tenen en de Gereformeerde kerkgemeente in het bijzonder eens te doen zien, hoe roekeloos enkelen, hoe onnoozel velen en hoe ondank baar de meesten te werk gaan die uitdrij vend, volgzaam en lijdend de achtings waardige diakenen als het ware hebben verban nen. In 1837, dus ruim 30 jaar geleden, toen het Huiszittenhuis overgelaten was aan de voort zetting van den willekeur van Leidens Groote Vroedschap, werden er bedeeld 3673 personen, waarvoor een bedrag van 49008.69s vereischt werd, buiten de geneeskundige verpleging of andere uitgaven voor onderhoud van gebouwen, en kosten van beheer. Het Huiszittenhuis ge noot toen eene subsidie van 37000, die later tot ƒ41000 is geklommen; daarvan moet echter afgerekend worden de voor dat en de vol gende jaren benoodigde p. m. ƒ6000 voor be stedelingen, krankzinnigen en geneeskundige hulp, zoodat gemiddeld eene subsidie van 33000 'sjaars door de Regering werd verstrekt. Onder die subsidie was ook begrepen de in 1S37 be noodigde som voor het Minnehuis ƒ16160.825, zoodat er jaarlijks voor den onderstand der ar men gemiddeld ƒ18000 werd verstrekt, en eene ongeveer gelijke som voor het Minnehuis. Toen in 1848 de kerkelijke helft der Regen ten van het Huiszittenhuis zich verzette tegen den geërfden willekeur der aloude Vroedschap, ontstond er een tusschenbestuur gedurende vijf achtereenvolgende jaren, en het Huiszittenhuis, destijds uitsluitend door de burgerlijke Overheid beheerd en bestuurd, had ongeveer dezelfde som men noodig. In 1853 keerden Diakenen terug in het Huis zittenhuis, doch niet meer onder de magt en den invloed der burgerlijke overheid, dan alleen voor zooverre het subsidie-stelsel rekening en verant woording aan den Gemeenteraad eischte. Toen op het kerkelijk element de vrije ontwikke- Hngsbaan was afgebakend, brak de tijd der her vorming aan. Het koen besluit werd genomen om de subsidie jaarlijks met 1/10 te verminde ren tegelijk met de oprichting van een Stedelijk Werkhuis. Dit voorstel door de Leidsche dia kenen aan den Gemeenteraad in de pen gelegd werd tot uitvoering gebragt en omvatte tevens alle andere gesubsidieerde armbesturen, zoodat ongedacht en ongewacht, (op eene zeer kleine uitzondering bij de Israëliten na,) in het jaar 1862 alle subsidie aan de Leidsche diaconien tot Nihil was gereduceerd. Nog moet hierbij opgemerkt worden dat in 1837 de collecten en giften voor de Geref. Dia conie bedroegen ƒ12153.04, die heden ten dage p-m. 3000 bedragen, zoodat men veilig kan aannemen dat thans door haar jaarlijks p. m. ƒ27000 minder wordt ontvangen aan subsidie en collecte en giften dan in 1837 en vroeger en later. Is daardoor het getal armen vermeerderd Inte gendeel, het is tot op 1/3 verminderd, en het behoeft geen betoog en het is daarenboven van algemeene bekendheid dat de werkelijke ar men behoorlijk worden ondersteund; dat de verpleegden in het Minnehuis beter ja uitmun tend worden verzorgddat de welstand in Lei den is toegenomen; en dat de Regeering gebaat met eene besparing van misschien 30,000 subsidie jaarlij les, woekert bij hunne loffelijke pogingen om Leiden's teruggang te herstellen, waartoe zij ruim in de gelegenheid was omdat het jaarlijksch Gemeente-budget steeds door ver hooging van cijfers is toegenomen. Maar zijn soms vraagt een onkundige de kapitalen afgenomen Volstrekt nietZulks verlangde de Regering wel in 1847 doch Dia kenen verzetteden zich daartegen. Integendeel. Trots de mindere ontvangst van 76740 subsidie in 10 jaren, en de niet te hoog berekend ƒ50,000 mindere opbrengst der collecten en giften, is het kapitaal der diaconie nominaal toegenomen met ƒ290,500 2% °/0, 3 °/0 en 4 °/0 inschrijving op het Grootboek, en zijn voor ƒ60,000 aan arbeiderswoningen gestichten de diaconie school heeft tijdens haar bestaan 18000 p. m. gekost. De obligatoire schuld is van ƒ62273.00 tot op 3700 2°/0 verminderd, terwijl het reservefonds voor de arbeiderswoningen nu reeds ƒ5000 2% °/0 inschrijving op 't Grootboek be draagt, afgeworpen van de huurpenningen. Trekt men nu van de kapitaalrekening af de inschrij ving herkomstig uit de erfenis van Hemeren en L e 1 y v e 1 ddan is sedert 1853, de kapitaal rekening toch vermeerderd met 197,000 nomi naal 2% °/0. Neemt men nu daarenboven in aanmerking het aanbod door diakenen aan de Regering meermalen gedaan om de subsidie voor het Minnehuis en het Gereformeerd Weeshuis te zamen p. m. ƒ33000 jaarlijks ten offer te brengen tegen teruggave van die gestichten be nevens de Armenbakkerij aan bunnen oorsprong, dan behoeft men geene overreding dat er door diakenen met zorg en beleid is geadministreerd. Een iegelijk trekke nu bij de bloote opsom ming der feiten en globale cijfers de conclusie, hoe eene geestdrijverij op kerkelijk gebied in staat is om het goede wat voor Leiden verrigt is te miskennen, en hoe deze zich niet ontziet om zoowel als de diakenen ook alle leden des kerkeraads bij parate excecutie zedelijk te guil lotineeren. 30 Aug. 68. Z. te H. Leiden, 31 Augustus. Een bewoner der Hooigracht vraagt of de oude bruggenophaalster aan de Bakkersteeg's brug, niet door een ander persoon kan vervan gen worden. Zijns inziens is de behandeling der brug voor die vrouw te zwaar, en daar de brug meestal langer open blijft dan noodig is, ontstaat daar dikwijls nog al een vrij groote verstopping, die tusschen de opdringende personen som tijds twist doet ontstaan, zooals nog heden middag gebeurde. K. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 3 September 1868, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Regent voor het Gereformeerd Minnehuis. 2°. Benoe ming van een lid in het Bestuur van het Werkhuis, uit den Gemeenteraad. 3°. Benoeming van 2 leden in de Commissie van Fabricage. 4°. Benoeming van een Voorzitter en 2 leden in de Commissie van Financiën. 5*. Benoeming van 2 leden in de Commissie belast mot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke ver ordeningen tegen wier overtreding straf is be dreigd. 6°. Benoeming van een Voorzitter en 2 leden in de Commissie tot het ontwerpen van en hierzien der plaatselijke verordeningen be treffende de huishouding der gemeente. 7*. Lo ting voor de zamenstelling van den Raad bij afdeelingen. 8°. Verzoek van F. Meijer, om ont slag als hulponderwijzer van de le klasse aan de openbare schooi voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl., voor jongens. 9°. Wijziging van het kohier der plaatselijke directe belasting, 1868. 10°. Voorstel tot intrekking der Veror dening van 5 October 1867, op den aanvoer van rundvee voor de beestenmarkt. 11°. Voor stel tot onderhandsche verhuring van een locaal aan de Hooglandsche kerk, ten behoeve van s Rijks ambtenaren. 267ste 8taats-Loterij. Trekking van 31 Augustus. N°. 3201, 5736, 9875, 9952, 10267, 17296, 19422, 19989 100. Trekking van 1 September. Prijzen van 1000 en daarbovenN*. 15582 1000. ADVERTENT1EK. Bevallen van eene dochter D. A. E. SAL- TET Gerdenieh. Leyden, 30 Augustus 1868. Bevallen van eene dochter H. OÜDS- HOORN Wakker. Leyden, 1 September 1868. Algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen dierbaren vader en behuwd vader, den WelEdelen Heer JOHANNES HENRICÜS SCHMIER, betui gen kinderen en behuwdkinderen hunnen har- telijken dank. Leiden, 29 Aug. 1868. De Koninklijke Hollandsche Tooneelisten on der directie van J. C. VALOIS zullen de eer hebben te vertoonen op Maandag 7 September 1868 Tooneelspel in 5 Bedrijven, naar het Fransch Maison Neuve van Victorien Sardou, door G. van Beek. Voor het eerst te Parijs opgevoerd den 4den December 1866, en sedert meer dan 80 maal met uitbundigen bijval vertoond. De Mise-en-scène geregeld door ROSIER FAASSEN. De groote Pauze na het derde Bedrijf. Aanvang ten 7 uur. Prijzen der Plaatsen Loges 1.60. Baignoires ƒ1.20. Parterre ƒ1. Galerij ƒ0.50. Achter-Galerij 0.30. De plaatsen zijn te bespreken op Zaturdag den 5 September en op den speeldagvan 10— 1 uur. De jaarlijksche Promotic en Prijsultdce- ling onder de Leerlingen van het Gymnasium zal gehouden worden op Zaterdag den 5den September 1868, des namiddags te 2 uren, in het Gebouw der Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen. Tot bijwoning dezer plechtigheid worden bij deze uitgenoodigd de Ouders en Betrekkingen der Leerlingen, en al de voorstanders van We tenschap en Letterkundige beschaving. Namens Curatoren, de Rector van hel Gymnasium W. H. D. SURINGAR,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3