de heer Schelfhout (barvton) en de beide on bekende dillettanten, die alt en bas vervulden, zich zeer gelukkig van hunne partij kweten. Na de uitvoering van de meeste stukken werden de dichters en componisten door dave rende toejuichingen begroet en bij herhaling teruggeroepen. H. M. de Koningin deed aan componisten, dichters en solisten hare hooge goedkeuring betuigen. De grootste geestdrift heerschte den geheelen avond. Do voorzitter van het congres, Dr. Jonckbloet, bedankte openlijk, voor den aanvang der feest- ouverture van J. H. Lubeck, allen, die, op welke wijze ook, hadden medegewerkt tot het bij zoo uitnemendheid welslagen van dit natio naal concert. Na afloop van het concert, dat van halfacht tot halftwaalf geduurd had, werd door een deel van het mannenkoor eene serenade met fak kellicht, onder de leiding van den heer Marinas, gebracht aan den heer Mr. J. E. Banck, ver vaardiger van de cantate Heiligerlee, alwaar de leden der rcgelings-commissie en congres-leden en andere genoodigden op eene schitterende soiree vereenigd waren. De som door de HET. Sijthoff, Nijhoff en Thierae, voor een monument ter eere van Yan Lennep aangeboden, is gisteren onjuist door ons opgegeven: niet f200, maar f300 hebben die BH. disponibel gesteld. De zitting van het Taal- en Letterkundig Congres te 's-Hage is heden geopend met de mededeeling van den voorzitter Jonckbloet, dat H. M. de Koningin hem heeft uitgenoodigd haren dank aan het congres te betuigen voor de wijze, waarop zij gisteren was ontvangen. Daarna is het woord gegeven aan den heer Yuylsteke, rapporteur der commissie, belast met een onderzoek van de middelen ter verbe tering van het onderwijs der Nederlandsche taal in de Ylaamsche provinciën. De conclusie, strek kende daartoe, dat de staat zich dat onderwerp aantrekke, en dat ook bijzondere en kerkelijke vereenigingeD daartoe haren bijstand zullen verleenen, werd zonder discussie goedge keurd. Hierna bracht de heer Max Rooses verslag uit namens de commissie, ten vorigen jare be noemd om onderzoek te doen naar de middelen, toen aangeduid ter opbeuring van het tooneel in Noord- en Zuid-Nederland. Dit verslag lokte eenige beraadslagingen uit, waaraan vooral de heeren Rooses, Hilman en Salvador deelnamen. Daarna heeft de heer Yan Yloten in eene snijdende redevoering de vraag beantwoord //Wat moet er worden van het Nederlandsch woordenboek Spreker werd herhaaldelijk tot de orde geroepen. Hij beweerde dat eerst over 64 jaren het woordenboek zou voltooid zijn. De voorzitter maakte de opmerking, dat op het congres te Rotterdam het woordenboek van het congres is losgemaakt. Prof. Yreede wederlegde den heer Yan Yloten, en zeide zijne medewerking aan het woorden boek belangeloos toe. Dr. Beets betoogde dat op de vraag//Wat er van het woordenboek kan worden?" alleen kan geantwoord worden: //een woordenboek." Prof. De Yries heeft de spoedige verschijning der zevende aflevering aangekondigd en de spoe dige voortzetting van het woordenboek verze kerd. Een vreeselijk ongeluk had gisterenoch tend op den staatsspoorweg tusschen Glaner- beek en Enschedé plaats. De beambte, die op den van eerstgenoemd station komenden trein, tot het bedienen van den remtoestel op den daarvoor bestemden waggon gezeten was, schijnt onderweg eene staande houding aange nomen en daardoor met het hoofd tegen een der viaducten, waaronder de trein passeert, gestoo- ten te hebben, want bij de aankomst aan het station aldaar vond men zijn bloedend lijk op den wagen liggen. De ongelukkige wa9 gehuwd en te Almelo woonachtig, waar hij gewoonlijk als rangeerder dienst deed. Z. M. heeft aan P. Hillenaar, te Leiden, ver gunning verleend tot het dragen van het hem als zouaaf in dienst van Zijne Heiligheid den Paus toegekende zilveren kruis //Fidei et Yir- tuti". Z. M. heeft benoemdbij den grooten staf, tot kolonel Hoogstdeszelfs adjudant den luite nant-kolonel A. E. Mansfeldt, van dien staf; bij het wapen der infanterie, tot kolonel en kommandant van het 8ste reg. den luit-kol. P. H. J. Hoogeveen, thans met het bevel over dat korps belast. Z. M. heeft bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemdtot offic. van gez. 3de kl. den kweekeling bij 's rijks kweek school voor mil. geneesk. J. A.. Yan der Stok, bestemd geweest voor den dienst in O.-I., doch daarvoor ongeschikt geworden. Z. M. heeft den offic. van gez. van de 2de kl. A. Yan Onselen Spruyt, leeraar bij 's rijks kweekschool voor militaire geneesk., op zijne aauvrage, op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft aan den lsten luit. der inf. op non-act. M. Yan Doorninck op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 60°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 54°, Wind Z. W., te 8 uren 60°, 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 67°. BUITENLAND. Belqie. De vrouw van Yictor Hugo, die zich eenige maanden te Parijs heeft opgehouden en pas te Brussel was teruggekeerd, waar op 't oogenblik de geheele familie vertoeft, werd den 25sten Aug. door eene beroerte getroffen en overleed den 27sten Aug. Haar wensch was te Yillequier begraven te wordeD, naast hare doch- ter, den 4den September 1843 overleden, en den echtgenoot van deze. Derhalve zal het lijk naar Frankrijk overgebracht en door Yictor Hugo en zijn twee zoons tot aan de grenzen begeleid worden. De overledene, die zich door haar edel karakter aller achting verworven had, heeft ook literarische bekendheid als de schrijf ster van het werk Yictor Hugo, door een ge tuige van zijn leven." De kroonprins, met wiens herstel men zich eenigen tijd vleide, is weder ingestort. Duitschland. Prins Napoleon is te Ham burg den 31sten Augustus aan boord van zijn jacht //Jerome Napoleon" incognito aangeko men. Hij heeft de stad bezien en is naar Lubeck vertrokken. De president-minister van Beieren, vorst Hohenlohe, beeft ter erkenning van zijne ver diensten het grootkruis van de orde van bur gerlijke verdiensten ontvangen met een zeer vleiend eigenhandig schrijven van den koning. Tot president van het volkshuishoudkundig congres te Breslau is de heer Braun van Wies- baden gekozen. Te Berlijn zal weldra eene conferentie te zamen komen van gevolmachtigden van den Noord-Duitschen Bond en der Zuid-Duitsche staten, waarop het met Italië te sluiten post verdrag zal behandeld worden. Frankrijk. Men houdt zich thans zeer bezig met de bijzonder vleiende ontvangst, die te beurt valt aan den hertog en de hertogin van Gir- genti, die Yrijdag-avond te Parijs zijn aange komen en aan het Spaansche gezantschapshotel zijn afgestapt. De salon-waggon des keizers en vier rijtuigen der eerste klasse voor de ofEcierJ en het verdere gevolg der Hoogheden vorm J: den specialer» trein, waarmede de vorstelijkertl zigers van Straatsburg zijn afgehaald. De pr! fect, de maarschalk Bazaine en do generc-l kommandeerende de divisie, waren aan het sul tion, om het hooge echtpaar te ontvangen. Z<| terdag werden de hertog en de hertogin te Po:| tainebleau ontvangen, waar zij acht dagen zullcl vertoeven. Dit bezoek heeft opnieuw voedsehl geven aan het gerucht omtrent eene aanstaan:! samenkomst tusschen den keizer en de konio*1 van Spanje. Sommigen willen verband zien to! schen de ontvangst ten hove van den schooi! zoon en de dochter van koningin Isabelle en» gebeurtenissen in Spanje, die met eiken hl hare ontknooping meer naderen. Zou de schoon zoon bijgeval bestemd zijn om de schoonmaul op den troon te vervangen Men weet niet, welke bedoelingen aan dal ontvangst te geven. Hij is een broeder n| den ex-koning van Napels, en zij eene dochttl van de koningin van Spanje. Moet men hit! eene toenadering tot Spanje, of tot de reacti! naire partij in Italië zien? Yooral krijgt cl laatste onderstelling meer voedsel, daar priel Humbert met zijne echtgenoote zoovele vorstel hebben opgezocht, maar de oude bondgeno.l te Parijs niet de eer van een bezoek hebbel aangedaan. Te Nimes, waar Jules Favre Donderda.ll is aangekomen, om te pleiten voor degeuel| die aangeklaagd zijn van bij de laatste verkil zingen eene verboden kiezersvergadering gij houden te hebben, is de opgewondenheid nol zoo groot, dat eene ontelbare menigte hem ondel luide toejuichingen aan het station opwachtte! zoodat de politie, uit vrees voor verdere demon! stratiën aan zijn koetsier het bevel gaf om nil den gewonen weg langs naar het hotel te rijden! Toen Jules Favre aldaar aangekomen was, moei hij zich eenige malen op het balkon aan hél volk vertoonen. Zondag heeft het duel plaats gehad tul schen de heeren Cassagnac en Lissagaray, deel redacteur van de Avenir. Laatstgenoemde I zwaar gekwetst. De heer Dufaure heeft de candidatuur vooi Toulon aangenomen. Engeland. Reeds is er een aanvang gemaak:l met de werkzaamheden tot het leggen van deil Franschen kabel. In enkele kiesdistricten hebben vrouweil geprotesteerd tegen het niet inschrijven va:| hare namen op de kiezerslijsten, te Binning! ham o. a. meer dan 500. De rechter zal nul moeten beslissen ot de Engelsche constitutie del vrouwen als kiezers toelaat. Een van de belangrijkste onderwerpen, welke de tegenwoordige commissie van toeziebt op het onderwijs heeft onderzocht, geldt bel onderwijs der meisjes; hieromtrent heeft zijl eene menigte feiten verzameld. De meisjes-scho len onderscheiden zich door een totaal gebrek aan methode en discipline. Dr. Hodgson, een bekend opvoedkundige, wiens getuigenis in deze belangrijke quaestie gehoord werd, achtte het zeer onbillijk, dat men zoo vele legaten, aan het onderwijs van kinderen geschonken, uitslui tend tot nu toe heeft aangewend ten nutte der jongens. Het ware veel beter geweest, om met het monopolie juist de opvoeding der meisjez meer uitsluitend te beschermen, omdat, indien men op het jongere geslacht invloed wil uit oefenen, het bijzonder gewichtig is voorname lijk de vrouwen te ontwikkelen. De invloed van moeders op het karakter, is oneindig veel grooter dan van vaders. Het systeem van op voeding der jongens kan bijna geheel gevolgd worden met de meisjes. Men leerde haar niet half genoeg nuttige wetenschappen, en niete verdiende meer te worden tegengegaan, dan het onoordeelkundig leeren aan alle meisjes van muziek en moderne talen, zonder te zorgen, dat zij aanleg hadden voor het eerste en haar ken-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2