.V. 2626 Woendag A0. 1868^ 2 September. 13 I N N E N L A N D. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 1 September. Gisterenavond hebben nog eeumaal de Lan- iguedocsche zangers onze stad een bezoek gebracht, weder waren wij in de gelegenheid om hunne zuivere schoone stemmen te bewonderen. Hoewel wij hen thans weder in de zaal van Zomerzorg, en niet in de opene lucht hoorden, waar het geheel meer past dan in een besloten lokaal, voldeden zij ons en alle aauwezigen blijkbaar niet minder dan de vorige malen. Hunne nationale liederen, met zooveel gracie 'en te gelijk met zooveel kracht door hen voor gedragen, hebben zoo iets origineels, dat, al mochten wij ze iu jaren niet weder hooren, de herinnering daaraan toch steeds levendig zal blijven. Wij hopen echter, dat wij van deze zangers niet voor langen tijd afscheid behoeven te nemen, daar men in ons land zoo zelden in de gelegenheid is om iets dergelijks te hooren. Ten gevolge eener circulaire van den commis saris des Koniugs in onze provincie, zijn ver schillende vragen bij hem ingekomen, omtrent hetgeen door gemeentebesturen moest worden an, wanneer het miltvuur of andere be smettelijke ziekten (behalve veetyphus) onder het vee uitbreken, en ten wiens kosten de te nemen maatregelen komen. De commissaris heeft daaromtrent het gevoelen van den minister van binnenlandsche zaken ge vraagd; deze heeft daarop geantwoord, dat voor het oogenblik het nemen van maatregelen aan de gemeentebesturen moet worden overgelaten, terwijl de kosten die hieruit vloeien niet ten koste van het rijk kunnen gebracht worden. Alleen schadeloosstelling bij onteigening komt ten laste van den staat. Bij dit antwoord zijn de verschillende wets bepalingen, die in acht moeten worden genomen, aangegeven. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot oplei ding voor telegraphist bij den dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, onge veer twintig leerlingen zullen worden toegelaten, om te Amsterdam onderricht te ontvangen. Het vergelijkend onderzoek, waartoe de be langhebbenden nader worden opgeroepen, zal plaats hebben te 's-Gravenhage en aanvangen op den 30sten November 1868. Nadere bijzon derheden vermeldt de Staats-Courant van gis teren. Voorts brengt dezelfde minister ter kennis van e belanghebbenden, dat bij den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, omstreeks twintig klerken zullen worden in dienst gesteld. Hunne bezoldiging beloopt minstens ƒ300 en kan tot ƒ800 klimmen. Voor het vergelijkend onderzoek om als klerk te worden benoemd, moet men zich uiterlijk den 26sten September 1868 bij het departement van binnenlandsche zaken hebben aangemeld. De voorwaarden zijn vermeld in de Staats-Cou- rant van heden. Onder de ingezonden stukken in de Nieuwe Rolt. Courant leest uien het volgende Omtrent de gevallen van veepest, die zich den 19den Augustus 11. te Waddinxveen zouden voorgedaan hebben, zijn door de dagbladen ver schillende berichten medegedeeld, die niet allen juist zijn. Zoo beweert o. a. de Landbouw courant, dat de veeartsen Overbosch en Snellen beiden de ziekte als veepest herkend hebben, terwijl steller van deze regelen met zekerheid weet, dat de heer Overbosch wel gemeend heeft, kenteekenen dier ziekte bij de aangetaste run dereu te ontdekken, maar zich van eene stellige uitspraak heeft onthouden omdat de eigenaardige ontvellingen van het slijmvlies van de mondholte ontbraken. De heer Snellen, die de beesten later zag, verklaarde hunne ziekte voor veepest. De lijkopening werd niet verricht en er is dus, bij het bestaande verschil vau gevoelen tusschen de beide deskundigen, alleszins grond om die ziekte-gevallen, op zijn minst genomen, als van twijfelachtigen aard te beschouwen. Yrij alge meen wordt in den omtrek van Waddinxveen het gevoelen uitgesproken, dat men hier ni9t aan veepest te denken heeft, te meer omdat in die streken, ten gevolge van de plotselinge temperatuurs-verandering, vele runderen aan katarrhalen buikloop lijden en daarbij soms ver schijnselen aanbieden, die eenigszins op veepest gelijken. De gevallen zijn echter niet besmet telijk en gaan spoedig in genezing over. Op grond van al het bovenstaande mogen de ge vallen te Waddinxveen niet met zekerheid voor gevallen van veepest worden verklaard, en is het zelfs zeer waarschijnlijk, dat men met eene andere ziekte te doen had. Een Oud-Veepestbesthijdeb. Te rekenen van den lsten September wordt het tarief voor de verzending van telegrammen naar Noord-Amerika langs den Atlantischen kabel aanmerkelijk verminderd. Yan dat tijdstip af wordt, behalve de sein- kosten tot Londen, voor een enkelvoudig tele gram van 10 woorden, die niet meer dan 50 letters bevatten, en 5 vrije adreswoorden, ge heven, naar: Boston en New-York elk f40.50 in plaats van ƒ63; naar Baltimore en Philadel phia elk ƒ42 in plaats van ƒ64.50; naar San Francisco f 52.50 in plaats van 82.50; naar de kantoren op Cuba ƒ67.50 in plaats van f 87. De redevoering, door professor De Vries, ver tegenwoordiger van het Nederlandsch gouver nement, bij de ontvangst der leden van het Congres, gehouden, luidt als volgt: Het heeft Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd, mij den eervollen last op te dragen om namens de Nederlandsche regeering u allen, hier tot bijwoning van het Xdo Nederlandsch Taai en Letterkundig Congres te zamen gekomen, welkom te heeten. Met vreugde kwijt ik mij van die voreerende taak, want het is mij een genoegen u hier wel kom te heeten, u, die hier uit verschillende oor den van Noord-Nederland zijt samengekomen, maar ook vooral onze taalbroeders uit het Zuiden, die met ons zijn opgekomen. Uwe opkomst hier getuigt, dat vroegere Con gressen, in het Noorden gehouden, goede herin neringen bij u hebben achtergelaten en dat gij verlangdet opnieuw met ons samen te zijn. Onze Congressen hebben een schoon, een edel doel. Niet alleen om de studie der Nederland sche taal en den bloei der letterkunde aan te kweeken, maar vooral om den broederband nau wer aan te binden, die tusschen Noord en Zuid bestaat, en het bewustzijn op te wekken van die Nederlandsche nationaliteit, die niet alleen hier in het Noorden bloeit maar ook in Zuid-Neder land zich krachtig vertoont. De Nederlandsche regeering, gelukkig in de goede verstandhouding met het Belgische gou vernement, en erkentelijk voor hetgeen door dat gouvernement gedaan wordt voor Nederlandsche taal- en letterkunde, wenscht dat er vele goede vruchten mogen komen van ons Congres tot nut van onze taal- en letterkunde, maar inzon derheid tot toehaling van den broederband, tot bevestiging van die eendrachtige gezindheid tus schen Zuid- en Noord-Nederlanders. Dit Congres belooft in ieder opzicht bij de vorigen niet achter te staan; het belangrijke programma heeft onderwerpen aangekondigd, die gelegenheid openen zullen tot beraadslaging, vruchtbaar voor de Nederlandsche natie en voor den bloei van de Nederlandsche letterkunde. Daarom stelt de regeering er hoog belang in en verheugt zij zich u vergaderd te zien, daarom heet zij u hartelijk welkom Moge dit Congres in belangrijkheid niet ach ter staan bij vroegere, maar die, zoo mogelijk, overtreffen, en moge ook dit Congres eenmaal in de geschiedenis onzer taal- en letterkunde met vreugde en dankbaarheid kunnen worden her dacht Het nationaal Concert, gisterenavond aan de Congres-leden in den schouwburg aangeboden, onder leiding van den heer Nicolaï, is in alle opzichten geslaagd. Het Concert, dat het lichtpunt van 't taal Congres werd genoemd, werd vereerd met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en HH. KK. HH. prins Frederik en prins Alexander der Nederlanden. Dichters, toonzetters, zangers, solo's en ko risten hadden samengewerkt om dit uitmuntend geheel te verkrijgen: opzettelijk voor deze ge legenheid vervaardigde cantate's hadden onze meest uitstekende componisten als Nicolai, Ver- halst en Hol tot eene waardige toonzetting ge prikkeld, terwijl de verdienstelijke Boers eene Concert-ouverture voor groot orchest had be arbeid. De sopraan (mevr. Offermans-Van Hove) en de tenor Henri Warnots uit Brussel) hebben onophoudelijk de aanwezigen door hun wellui- denden zang in verrukking gebracht, terwijl ook

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1