wij vernemen, opnieuw de vereeniging dier ge stichten ter spraak gebracht en zou het op goede gronden niet wenschelijk zijn geacht om die vereeniging tot stand te brengen. Ware daarvoor mogelijkheid, dan meenen wij, dat zijne exellentie de voorkeur zoude geven aan eene geheele opheffing der gestichten, die, hoe veel goeds ze ook aan de eene zijde mogen be vatten en hoe goed overigens de bedoelingen der oprichters mogen geweest zijn, toch aan do an dere zijde de plaatsen zijn waar het maatschap pelijk en zedelijk leven van velen wordt ver nietigd. De miliciens der lichting van 1868 be- hoorende tot de verschillende regimenten hu zaren, veld- en rijdende artillerie zijn tegen den lsten October a. s. bij hunne korpsen in wer- kelijken dienst opgeroepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Gisterenavond te zeven uren zijn in de zaal der Teeken-academie, aan den Boschkant te 's - H a g e, de leden van het 10de Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres plechtig ontvangen door het gemeentebestuur. De burgemeester van's-Gra- venhage nam het eerst het woord om de con gresleden in de koninklijke residentie, welke nog nimmer het voorrecht gehad had, hare gast vrijheid aan het Nederl. Taal- en Letterkundig Congres te bewijzen, welkom te heeten. Na hem trad, daartoe uitgenoodigd door de Nederland- sche regeering, professor De Vries op, om het congres te begroeten en de verzekering te geven, dat de regeering met belangstelling de werk zaamheden van het congres gadesloeg, in de overtuiging dat deze bevorderlijk zullen zijn aan de Nederlandsche taal- en letterkunde en te vens aan de bevestiging van de Nederlandsche nationaliteit in het Zuiden en in het Noorden. Hem volgde namens de Vlaamsche broeders de heer Delcroix als spreker, die het dubbele wel kom hartelijk beantwoordde. Toen trad de pre sident van het vorige Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres, de heer De Maere Liin- nander op, die in vloeiende bewoordingen, als gevolmachtigd door de Belgische regeering, het congres begroette en met nadruk er op wees, hoe evenmin bij de Zuidelijke als bij de Noor delijkebroeders gezindheden werden aangetroffen, als die waarvan te 's-Hage in de laatste dagen geruchten waren uitgestrooid, die ook tot in België doorgedrongen waren. De bevestiging der zedelijke eenheid tusschen de Noord- en Zuid- Nederlanders, zeide hij, ziedaar het doel van de congressen, ook van dit congres. De ontvangst in de Teeken-academie, geopend met orgelspel, werd besloten met de uitvoering van een mannenkoor, een //Welkomstgroet" van Dr. Wap, door Verhulst op muziek gebracht. Gezamenlijk begaven zich daarop de aanwe zigen naar de sociëteit //de Vereeniging", waar zij met fanfares ontvangen werden. De zaal al daar was smaakvol gedecoreerd. De president der sociëteit sprak een welkoms- groet uit, die door Dr. Jonckbloet, voorzitter der regelingscommissie, werd beantwoord. On der anderen wees spr. er op, hoe het doel van het Congres geenszins was om met omverwerping van politieke toestanden naar eenheid tusschen Noord en Zuid te streven, maar om de ware een heid tusschen de Nederlandsche broeders uit het Noorden en uit het Zuiden te onderhouden die gegrondvest wordt als men hand in hand slaat en de gemeenschap van zin, van taal en van gedachte onderhoudt. Daarop sprak de heer He remans namens de 'Zuidelijke leden, en eindigde met de verzekering dat, schoon politiek geschei den, daarom niettemin Noord- en Zuid-Neder land door broederlijke banden verbonden zijn. Nu en dan werden door het koor liederen ge zongen. De zitting van het Taal- en Letterkundig Congres is heden geopend met eene redevoe ring van Dr. Jonckbloet: daarop wordt het bureau vastgesteld als volgt: Dr. Jonckbloet voorzitter en de HH. F. De Cort, J. Van Beers, S. J. Van den Bergh en Th. Van Westrheene secretarissen. Is ingekomen eene mededeeling van de HH. Sijthoff, Nijholf en Thieme, waarbij zij f 200 beschikbaar stellen voor een monument ter eere van Jakob Van Lennep. Eene motie van orde van Jhr. Mozes Salvador om vrouwen, die vroeger leden waren, toe te la ten, wordt door den voorzitter niet in stemming gebracht. Het voorstel om het congres eene maatschap pelijke strekking te geven wordt ingetrokken zoo ook wordt het voorstel om den naam van het congres te veranderen, na velerlei discussiën ten slotte door een kernachtig woord van Dr. Beets, over het ondoelmatige eener dergelijke discussie, verworpen. Na de pause treed als spreker op Prof. Molt- zer uit Groningen, waarop Ds. Ten Kate twee dichtstukken voordraagt. Dr. De Jager en Prof. Heremans leveren vervolgens nog ieder eene bijdrage. Eindelijk draagt nog de dichter Van Beers een prachtig gedicht voor over den oorlog, waarna H. M. de Koningin, die de middag zitting had bijgewoond, den voorzitter haar compliment maakt over den goeden loop van het Congres. Bij New-York wordt thans eene groote fa briek opgericht om uit de stengels der maïs, die in Amerika veel verbouwd wordt, suiker te vervaardigenmen zal dus eerlang behalve riet- en beetwortel- ook nog maïs-suiker in zijne thee kunnen drinken. Naar aanleiding van een ontvangen uitnoo- digingsbiljet kunnen wij mededeelen, dat op Donderdag den 3den Sept. a. s. een invitatie concert zal gegeven worden door het muziek gezelschap //Vermaak door toonkunst" in den tuin van het lokaal Pax-Intrantibus, buiten de Itijnsburgsche poort. Dit muziekgezelschap bestaat te Leiden reeds 29 jaren en gaf aan hare leden steeds hoog genot. Sedert eenigen tijd evenwel werden er geene concerten gegeven door het afvallen van verscheiden orkest-leden kort geleden is door de zorg van het tegen woordig bestuur, alles weder opnieuw georga niseerd en het orkest op zijne vorige sterkte gebracht en zal nu het eerste concert aan leden en oud-leden aangeboden worden. Wij vestigen de aandacht van het Leidsch publiek op dit concert niet alleen maar op het gezelschap in het bijzonder; het bestuur geeft gaarne aan belangstellenden vrijen toegang en rekent dan ook op een druk bezoek, zeker wel om aan allen, die geen lid zijn, aanlei ding te geven, tot het lidmaatschap toe te treden om, door een betere kas gesteund, op veel ruimere schaal te kunnen werken en het aantal concerten te vermeerderen. Dit muziekgezelschap stond steeds hoog aan geschreven en vond van alle zijden de meeste ondersteuning. Hare geschiedenis is eenvoudig: het werd door burgers opgericht en bestuurd en alle werkende leden, mede uit den burgerstand kwamen zich eens in de week na volbrachten arbeid vermaken met goede muziek, en steeds werkten die muziekavonden gunstig op de leden en op het publiek. Wij hopen dan ook dat dit concert druk bezocht zal wor den, te meer, daar het aanleiding kan geven tot meerdere opwekking bij allen voor het plan eener vereeniging voor volksvermaken te dezer stede; en wellicht zou het bestuur van //Ver maak door toonkunst," als gevestigd lichaam zich deze zaak willen aantrekken om met hulp van andere corporatiën de zaak tot stand te brengen. Willen de meergegoeden deelnemen, dan zou de uitslag voor een goed deel verze kerd zijn. Wij bevelen de muziek-vereeniging //Vermaak door toonkunst" zeer aan, bij de ver zekering dat deze eerste conGert-uitvoering niemand onbevredigd zal laten. Men meldt ons uitNoordwijkerhout: Don. derdag, den 27sten Aug., sloot alhier de scherp- schuttersvereeniging //Graaf Floris V" hare prac- tische zomeroefeningen met het schieten om drie fraaie prijzen. De meeste punten werden behaald door de schutters H. Mens Kz., P. De Wilde en W. Ninaber. Na den afloop vereenigden zich de leden des avonds in eene, voor deze ge legenheid keurig versierde zaal van het Loge ment, aan een vriendschappelijk souper, waar de prijzen door den eersten voorzitter, den heer L. Strick, aan elk der overwinnaars met eene gepaste toespraak werden uitgereikt. Dit samen zijn kenmerkte zich door gullen, hartelijken toon en broederzin, en werd verhoogd door ge paste feestdronken op Z. M. den Koning, den voorzitter, de donateurs, het gemeentebestuur enz., en afgewisseld door het aanheffen van de Nederlandsche volksliederen. De aangename indrukken, hierbij ontvangen, zullen niet licht uit het geheugen der feestvierenden worden ge- wischt, maar voorzeker de banden van eensge zindheid en burgertrouw bij gemeenschappelijk belang versterken. Z. K. H. prins Alexander der Nederlan- PI den heeft jl. Vrijdag de koninklijke Nederland sche fabriek van gouden en zilveren werken van den heer J. M. Van Kempen te Voorscho ten, met een bezoek vereerd. Te 's-Hage is Donderdag-avond naar aanleiding van eene oproeping van geestver wanten van den predikant Dr. J. C. Zaalberg eene bijeenkomst gehouden. De heer Meijboom, een der onderteekenaren der advertentie, waarbij voorgesteld wordt, Dr. Zaalberg een blijvend aandenken aan te bieden bij de overwinning, door hem behaald door de uitspraak van den synodus contracta, opende deze vergadering met eene toespraak, waarin het doel dezer bijeenkomst in het breede werd geschetst, die hierop nederkwam, om een adres aan de volle synode te richten, met dringend verzoek, de uitspraak van den synodus contracta te bevestigen. Dit adres, door bovengenoemde commissie reeds ontworpen, werd voorgelezen door den heer De Jager. De inhoud verwekte onder de aanwezigen veel geestdrift, en de meeste toehoorders en toehoorderessen, die men veilig op een paar duizend kon schatten, hebben dit adres onder teekend. Iii de zitting van den gemeenteraad t« Schiedam is jl. Vrijdag, met wijziging van het in de vorige zitting genomen besluit, be paald, dat de op te richten veemarkt zal plaats hebben des Dinsdags, waartoe de goedkeuring van gedep. staten zal worden aangevraagd. Voorts is met 10 tegen 5 stemmen besloten, aan het verlangen van de regeering te voldoen tot den aanleg eener schietbaan voor de dienstdoende schutterij op een veld nabij den Kopermolen. Te Haarlem is tot leeraar in de wis kunde aan de hoogere burgerschool en aan de burger-avondschool benoemd de heer W. M. Van Eek te Loosduinen, en tot leeraar in de wis-, schei- en natuurkunde aan de meisjesschool de heer J. E. Dibbits, theol. doet. en doet*, in de philosophie te Utrecht. De gemeenteraad te Amsterdam heeft tijdelijk tot leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool benoemd Mr. J C. De Vries, thans leeraar in het handelsrecht, en tot leeraar in de wis-, natuur- en werktuig kunde Dr. J. M. Steyn, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Zutfen. Te Utrecht is door de ingezetenen een adres aan den Koning gericht tegen de verplaat sing naar Amsterdam van de kweekschool voor militaire geneeskundigen. Te Groningen verkrijgt de pokziekte onder de schapen eene zorgwekkende uitbreiding. Van de 53 gemeenten dier provincie zijn meer

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2