2025. Dinsdag A°. 1 September. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maanden f 3.00. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dadelijks, met uitzondering j Van ,.5 regels f 0 75. iedere rege, meerf0 iv van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 31 Augustus. De dag voor de verkiezingen in Engeland is eindelijk vastgesteldden 13den November zul len zij in de steden en den lGden op het platte land aanvangentegen half December zal bet nieuwe Huis der Gemeenten bijeenkomen. Reeds een tijd lang is men met de voorbereidende maatregelen begonnen: en overal worden mee tings belegd, waarin de candidaten bun pro gramma meedeelenzelfs in Londen, waar an ders om dezen tijd van het jaar geen man van eenigen naam het waagt, zich te vertoonen, wordt nu de stilte gebroken door velen, die daar met het oog op de aanstaande verkiezingen redevoeringen houden en vergaderingen beleg gen. De quaestie, die hier op den voorgrond treedt of laat ons liever zeggen, de eenige vraag, waarom het te doen is, is dezewat de can- didaat omtrent de staatskerk in Ierland oor deelt? moet zij, volgens de plannen van Glad stone, geheel of gedeeltelijk afstand doen van hare bezittingen en inkomsten, of zal zij ze in den tegenwoordigen staat behouden Zullen de tienden in Ierland nog steeds opgebracht wor den voor een kerk, waartoe slechts een zeer klein deel van de Ieren behoort, of zal de re geering van Engeland erkennen, dat deze on rechtvaardige bevoordeeling der staatskerk moet ophouden? Het is eeue vraag, die ten nauwste met de godsdienstige vrijheid in verband staat, want erkent men (en wie ontkent het tegen woordig dat ieder het volste recht heeft, om dien godsdienst te belijden, dien bij voor de beste houdt, dan kan men verlangen, dat niet aan de eene kerk zoovele voordeelen boven eene andere worden gegeven in een land, waar de aanhangers van die bevoorrechte kerk eene zeer kleine minderheid uitmaken. En al bestaat ook in de geheele staatsinrichting van Engeland een baud tusschen kerk en staat, gelijk wij sinds lang bij ons niet meer kennen, en duldt men dit ook in Engeland, dan moet men niet vergeten, dat Ierland eene uitzondering moet maken, want Engeland is protestant en Ierland katholiek. En reeds in Engeland zijn menigmaal pogingen gedaan om de zoogenaamde Church-rates, de belastingen voor de kerk, af te schallen, gelijk ook de nadeelen van het nauwe verband tus schen kerk en staat voor hen, die niet tot de heerschende kerk behooren, op alle mogelijke wijzen zijn opgeheven. Eenmaal zal de tijd voorzeker komen, dat ook de Engelsche staatslieden zullen inzien, dat eene scheiding van kerk en staat noodzakelijk is; doch de geestelijkheid, die sinds eeuwen aan hare voorrechten gewend is geweest, zal zich steeds hevig daartegen verzetten: dit bewijst ook het voorbeeld van Oostenrijk, waar de minister Yon Beust den staat van de supre matie der kerk heeft losgemaakt. Niette genstaande de wetten daaromtrent zijn afge kondigd, weigert de geestelijkheid ze op te vol gen, en de hnwelijks-registers, steeds door haar ge houden, omdat zij de autoriteit was, die de hu welijken sloot, weigert zij af te geven; de minister heeft geen anderen weg gevonden om, de wet te handhaven dan om te bevelen dat telkenmale een vonnis en eene gerech telijke executie de geestelijkheid tot de afgifte zal dwingen. Ook op de landdagen, waar de afgevaardig den der verschillende Oostenrijksche landen bij eenkomen en die onlangs geopend zijn, hebben de bisschoppen eene vijandige houding tegen de regeering aangenomen. En niet alleen de cleri- calen vormen de oppositie, de Czechen in Boke- men, de Polen in Gallicië,en de feodale partij, die zich verzet tegen Oostenrijks eenvormig bestuur en van Oostenrijk eene soort van statenbond wil maken die allen geven hunne klachten op verschillende wijzen te kennende Czechen in Bohemen, die niet op den landdag verschenen zijn, hebben een protest openbaar gemaakt, waarin zij eene bijzondere vertegenwoordiging voor hun land verlangen, en verklaren dat zij niet willen gevoegd worden bij de overige dee- len van Oostenrijk aan deze zijde van de Leitha; en de Polen in Gallicië hebben een voorstel ge daan, om te bepalen, dat de landdag voortaan geene afgevaardigden naar den rijksdag (de vertegenwoordiging voor alle Oostenrijksche landen, behalve voor Hongarije) zal zenden. Dit alles bewijst, dat de Slaven in Oostenrijk alles behalve rustig zijn de concessièn aan Hon garije, en laatstelijk aan Croatië gedaan, heb ben hunne oude berinneringen weder levendig geroepen. Men zegt dat de regeering hunne klachten zooveel mogelijk zal ignoreeren. Zij hoopt dat die aspiratiën naar een nationaal zelfstandig bestuur wel weder zullen insluime ren, wanneer de overtuiging algemeen bij hen gevestigd is, dat de Oostenrijksche politiek geene Duitsche meer is, maar dat Duitschers en Slaven met evenveel recht in Oostenrijk hun nationalen staat kunnen zien: want slechts 8 millioen Duit schers en meer dan 15 Slaven telt de bevolking van Oostenrijk. Zijn eenmaal voor Oostenrijk eenige rustige jaren voorbijgegaan, dan zullen ook de herinneringen aan Lombardije en Ve netië, die ook ontevreden waren over Oosten rijks overheersching en met vreemde hulp zich hebben losgescheurd, allen misnoegden in de Oostenrijksche landen, voorzeker minder sterk in het geheugen liggen. Ligt een algemeen rijk der Slaven in de toe komst, dan is die toekomst zeker nog ver ver wijderd thans zijn de vele landen, door Slaven bewoond, nog door taal en maatschap pelijke toestanden van elkander gescheidenen in elk land zijn weder afzonderlijke partijschap pen. Dit alles houdt een gemeenschappelijk stre ven tegen. De pogingen van Rusland ter be vordering van het Panslavisme strekken meer tot verijdeling dan tot verwezenlijking van dit doel. Toen dan ook onlangs in Zwitserland het monument ter herinnering aan de Poolsche op standen werd onthuld, en de Polen daar, onder den gastvrijen hemel van het schoone Zwitser land, hunne verzuchtingen over het verledene en hunne hoop op de toekomst konden uitspre ken, werd dit gedenkteeken een protest van Polen tegen alle verdere plannen van Rusland genoemd. Bij de verwachtingen van eene onderdrukte natie, die in alle verschijnselen eene nadere verwezenlijking van haar doel meent te zien, was het geen wonder, dat men daar een al- gemeenen Europeeschen oorlog reeds nabij waande. Professor Kinkel, de bekende Duitsche demo craat, die in 1848 en 1849 zulk eene belangrijke rol speelde, en, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, in 1850 uit zijn kerker wist te ont vluchten, en sinds 1866 hoogleeraar in de aesthe- tiek te Zurich is, ontwikkelde bij die gelegen heid de meening, dat een inval van Rusland in Gallicië het sein tot dien algemeenen oorlog zou wezen. Welke de plannen van Rusland ook zijn mo gen de geruchten van de laatste dagen wij zen voorzeker op een meerderen invloed van dit rijk. De vriendschap tusschen de democratische partij in de Vereenigde Staten en den Russi- schen Czaar blijkt meer en meer: en de Ame- rikaansche admiraal Farragut, die een tijdlang te Constantinopel voor anker lag, heeft geene gelegenheid laten voorbijgaan om dit te doen blijken, terwijl de manschappen van zijn schip luidens de berichten, bij een diplomatiek feest, de gedachten van den admiraal, in een dikwijls herhaald //Leve Rusland hebben uitgesproken. Men spreekt van voorstellen, die door Farra gut aan Rusland gedaan zijn. Van een anderen kant heeft ook de samenkomst van den Czaar met den koning vaD Pruisen te Schwalbach tot velerlei geruchten aanleiding gegeven; en de benoeming van generaal Von Manteuffel, wiens Russischgezindheid reeds jaren lang be kend is, geeft reden genoeg, om aan eene toe nadering tusschen beide mogendheden te ge- looven. In Spanje is de toestand, volgens de verklaringen van de regeering, volkomen rustig: toch zal waarschijnlijk het tegenwoordige minis terie worden vervangen door een liberaler be wind, aan welks hoofd generaal Concha zou staande verbannen generaals zullen dan, naar men zegt, teruggeroepen, en allerlei concessiën aan de natie gedaan worden. Een der verban- nenen, generaal Dulce, is overleden. In Frankrijk voeren de bladen nog hevigen strijd over oorlog en vrede. //De Libertó" van Emile de Girardin predikt oorlog, een enkel officieus orgaan evenzoo, de anderen vrede. De keizer en hiermede willen wij ditmaal be sluiten heeft, naar men beweert, gezegd //De herfst van 1868 zal de politieke lente voor Frankrijk zijn." BINNENLAND. LEIDEN, 31 Augustus. Men schrijft uit Assen aan de Amh. Courant: Bij gelegenheid van het in de vorige week door zijne excellentie den minister van binnenland- sche zaken aan de rijksgestichten te Ommer- schans en Veenhuizen gebracht bezoek, is, naar

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1