WEGGELOOPEN li U i 'i' E N L A N D. zou plaats hebben. De chef van het douanen- bureau had deernis met haar toestand. Ook hij was man en vader. Hij noodigde de dames in zijn kantoor waar zij een poos doorbrachten in gezelschap zijner echtgenoote. Van hetgeen daar gebeurd is was niemand getuige. Slechts weet men dat bij haar vertrek geen der beide dames meer in belangwekkenden toestand verkeerde, terwijl in het bureau gevonden zijn 45 einden paardedarm inhoudende 40 kannen spiritus. Of deze spiritueele verlossing in de annalen der geneeskundige wetenschap eene plaats zal krij gen, betwijfelt men. De ambtenaren van den rijks-telegraaf hebben mede hunne belangen bij den minister van financiën ingebracht ter zake van de pen sioenwet en te dier zake een adres ingediend, onderteekend door 85 ambtenaren van de kan toren Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Arnhem. Dat de onderhandelingen omtrent een her ziening der acte omtrent de scheepvaart op den Rijn, door een bezwaar van de Nederlandsche regeering, zijn afgebroken, hebben wij reeds medegedeeld. De Nord-Deutsche Allgemeine Zei- tung deelt mede, en dit bericht stemt overeen met hetgeen onlangs uit den Haag daaromtrent werd geschreven dat de Nederlandsche re geering weigerde om toe te treden tot de vol gende bepaling: //De Nederlandsche regeering zal er zorg voor dragen, dat de scheepvaart op de waterwegen, die de Rijn met de opene zee langs Dordrecht, Rotterdam en Hellevoetsluis verbinden, niet zal worden bemoeilijkt." Deze bepaling die bij elke bouw eener spoor wegbrug, en (gelijk de Haagsche correspondent van de Indépendance Beige zegt) bij alle wer ken ter uitbreiding van ons inundatie stelsel, de goedkeuring der oeverstaten verlangt, achtte de Nederlandsche regeering niet aannemelijk. De N. Allgemeine Zeitung, zich verwonde rende over de weigering van Nederland, zegt dat de afbreking der onderhandelingen alleen nadeel oplevert voor ons landde Duitiche Rijnoeverstaten toch hebben bij de vredesver dragen van 1866 slechts de verplichting op zich genomen, om geene Rijnvaartrechten te heffen, maar afstand van het recht tot heffing hebben zij niet gedaan. //Zulk een afstand voor eeuwig kan Nederland niet bij verdragen met het tolverbond vorkrijgen, daar deze slechts voor een bepaalden tijd worden aangegaan en voor langen duur dus geen rechtskracht hebben, doch alleen door zich met de staten van de boven- Rijn over een Rijnvaartacte te verstaan." Het schijnt ons, dat de Duitsche Staten, op grond van deze beschouwing, zich gerechtigd achten, om ons land te dwingen, tot het weder- aanknoopen der onderhandelingen Aan het Weekblad voor het Hooger On derwijs ontleenen wij het volgende bericht. Men meent te weten dat in het ontwerp- Bock aan de academische graden geene maat schappelijke bevoegdheden verbonden zullen zijn. Het doctoraat zou voor alle studenten worden wat het thans in de godgeleerde faculteit is, de ridderslag op het gebied der wetenschap. Yoorts zou het aan de academische senaten worden overgelaten te bepalen in welke vakken of groe pen van vakken een doctoraat verkrijgbaar zal zijn, en op welke wijze het zal kunnen worden verkregen. Onze berichtgever voegt er de verzekering bij, dat het ontwerp-Bock nog ver van voltooid is." Wij vernemen met belangstelling, dat de directie van den grooten schouwburg te Am sterdam, aanstaanden Donderdag-avond eene hulue aan wijlen Mr. J. Yan Lennep, met me dewerking van Amstels Mannenkoor, zal ten tooneele brengen. Het stuk is geschreven door den heer W. J. Hofdijk. De Kamer van Koophandel en Babrieken te Amsterdam heeft een adres aan den minis ter van justitie ingediend, waarin zij aandringt op eene herziening van enkele gedeelten van het wetboek van koophandel, en uitvoerig hare inzichten uiteenzet omtrent de wijze, waarop de wettelijke regeling der beleeningen op goe deren en effecten herzien en in overeenstem ming gebracht behoort te worden met de eischen van het handelsverkeer. Eergisteren zijn aan de scheepstimmer werf van de Nederlandsche Maatschappij de Toekomst," tot exploitatie van zeevisscherijen te Maassluis, onder directie van den heer A. E. Maas, de kielen opgehaald van twee te bouwen loggerschepen, welke de namen zullen erlangen van //Clara" en //Johanna Theodora," en bestemd zijn voor de haring- en kabeljauwvis- scherij zij zullen varen voor rekening van ge melde maatschappij. Bij kon. besluit van 8 Augustus jl. is goed gekeurd het door de staten van Zuid-Holland den 10/14 Juli 1868 vastgesteld besluit tot wij ziging van art. 17 van het reglement voor de gemeente-uitwatering van Dirksland. Ingevolge die wijziging zal genoemd reglement in werking treden op den achtsten dag na de dagteekening van het Provinciaal blad, waarin dat besluit is geplaatst. De Thermometer van Bahrenheit teekende al hier Yrijdag des namiddags te 5 uren 60°, Wind N. W., des avonds te 8 uren 59°, te 10 uren 57°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 57°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 65°, te 4 uren 63°. Oostenrijk. Dr. Edelbacher en 22 andere leden van den opper-Oostenrijkschen landdag hebben tot de regeering de vraag gericht, of deze, met het oog op de dreigende houding der Cisleithaansche bisschoppen en vooral van den bisschop van Liuz, genegen is, de grondwet en de wetten op het huwelijk, de school en de be trekkingen tusschen personen van verschillende geloofsbelijdenissen te handhaven en ingang te doen vinden en art. 2 van de grondwet, han delende over de algemeene rechten van den staatsburger, tot waarheid te maken Yolgens de //Presse" is in een op 25 Aug. gehouden ministerraad het antwoord vastgesteld, dat op deze interpellatie zal worden gegeven. Omtrent den inhoud van dit antwoord heeft het blad niets vernomen; het hoopt, dat het ministerie zich niet zal verschansen achter eene exceptie van niet-ontvankelijkheid, omdat de landdagen niet de plaats zijn, waarover zulke zaken kan worden gehaudeld, maar deze gele genheid zal aangrijpen, om de natie gerust te stellen door de verzekering, dat de belofte van graaf Auersperg: //de regeering zal aan de uit voering dezer wetten krachtig de hand houden", niet ij del is geweest. Brankrijk. Bij het tweede proces tegen de //Lanterne" heeft de rechtbank den heer Ro- chefort veroordeeld tot eene boete van 1000 franken. Een gerucht nopens de ziekte des keizers wordt tegengesproken. De rechtbank van correctioneele politie te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak der wanordelijkheden, welke bij de eerste inbeslag neming van de //Lanterne" hebben plaats gehad, en de daarbij betrokken personen, meest allen studenten, veroordeeld tot gevangenisstraf (de hoogste van 10 dagen) en verschillende geld boeten. Spanje. De gevangenen van het bagno heb ben den 28sten Aug. getracht de chefs der ge vangenis te vermoorden. Men heeft de militaire macht te hulp moeten roepen. Er zijn negen gevangenen gedood en een aantal gekwetst. Rusland. Sedert Woensdag woedt een ver schrikkelijke brand te Mariampol, vijf mijlen van de grenzen. Reeds zijn 250 huizen ver nield. Noorwegen en Zweden. De regeering i begonnen haar muntstelsel geheel naar het Pras sche muntstelsel in te richten. Reeds zijn ei eenige stukken geslagen. INGEZONDEN. Het ingezonden stukje over de wanorde bij den brand kan niet geplaatst worden, daar her niet onderteekend is. Wij noodigen //den besten digen lezer" uit om zijn naam bekend te maken Red. Leiden, 29 Aug. 68. Mijnheer de Redacteur, De brand van eergisteren geeft mij aanlei ding om op eene kleinigheid te wijzen, dij echter van het grootste belang kan zijn. Yb zijn weder Donderdag-avond in de gelegenheii geweest dat eentoonige, zenuwachtig makende gebengel, gedurende den tijd van een uur te hooren. En het is daarop dat ik wilde wijzen Toch heeft het effect gedaan, en spoedig zijn de spuiten aanwezig geweestmaar ontstaat e: brand, midden in den nacht, wie zal het dan hooren Slechts enkele weinigen, die in de buurt wonen: het geluid is te zacht, dan dat het in de ver afgelegene huizen kan binnen dringen Zou het niet beter zijn, om een flinke klok ik meen er is er een op de toren van de Hoog- landsche kerk te doen luiden En dan bij voor beeld slechts eenige minuten, maar niet deE ganschen tijd, dat de brand duurt; dit maakt noodeloos zenuwachtig. Breekt er eenmaal een hevige brand in den nacht uit, dan zal men het zich zelf te wijten hebben, wanneer de hulp te laat komt. Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verplichten UEd. Dw. Dr. B. TELEGRAMMEN. Parijs, 29 Augustus. Berichten uit Rio Ja neiro melden, dat Humaïta den 27steu Juli door het Paraguaysche leger uit gebrek aan levens middelen was verlaten. De Brazilianen nameo daarop dadelijk de vesting in en 4000 man van het vijandelijke leger trokken de rivier door onder het vuur der Brazilianen. Deze bemachtigden 250 kanonnen. ADVEKTENT1EN. Yoor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen dierbaren vader en behuwdvader, den WelEdelen Heer JOHANNES HENRICUS SCHMIER, betui gen kinderen en behuwdkinderen hunnen har- telijken dank. Leiden, 29 Aug. 1868. Aan den publieken weg in deze gemeente is eenige dagen geleden onbeheerd loopende ge vonden een SC1I;1AP, ongemerkt. De eige naar van dat schaap wordt bij deze opgeroepen zich onverwijld ter terugbekoming aan te melden bij den ondergeteekende, daar, wanneer binnen 8 dagen na heden het schaap niet is afgehaald, tot verkoop, ingevolge algemeene politie-veror dening, zal worden overgegaan. Leiden, 29 Augustus 1868. De Commissaris van Politie, H. G. CRAMER. op den 29sten Aug. een goed ge dresseerd, langharig, wit en zwart gevlekt HONDJE van Engelsch ras en reu. De vinder wordt verzocht zich te adres seren aan het Bureau dezer Courant, zullende de gemaakte kosten ruimschoots vergoed worden,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2