N°. 2624. Maandag A0. 1$68. 31 Augustus. LEIDSCH \iv DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12J. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 29 Augustus. Onze populairste auteur, de schrijver, wiens romans en gedichten geen Nederlander onbekend zijn, wiens geestige dwaasheden op letterkun dig gebied ons zoo vaak deden lachen, die zoo goed onze vroegere toestanden wist te schilde ren, en ons zoo aangenaam wist te vertellen van het leven onzer voorouders, Jakob Van Len- nep is overleden. Eene eerste plaats innemende in de Akademie, in alle letterkundige vergade ringen en congressen, was hij de vraagbaak van velen, en steeds genegen anderen met zijnen rijkdom van kennis te helpen, en alle pogingen tot bevordering der schoone kunsten te onder steunen hij behoorde zoo geheel en al aan Ne derland, dat men moeite heeft om te gelooven, dat dit geestige oog, onder die lange witte haren, thans voor altijd gesloten isGeen jaar ging voorbij, waarin hij niet met het een of ander pro duct van zijnen geest onze letterkunde verrijkte, en zijn laatste werk als ware het een bewijs van de onsterfelijkheid zijuer werken ver scheen juist op den dag van zijn dood. Het is eene geschiedenis van het Valkhof te Nij megen, geplaatst in de eerste aflevering van //Nederlands Geschiedenis en Volksleven". Eene plaats is ledig. Op den avond van iemands dood is het moeilijk met onpartijdig heid een juist beeld van den overledene te ge ven. Van Lennep, hoewel eerst 66 jaren oud, had echter sinds jaren reeds een gevestigde naam mocht ook hier en daar, in wat van hem verscheen, de invloed van meerdere studie, van een eenigszins andere richting zich doen gevoe len, hij bleef zich zeiven gelijk, en zijne grootste verdiensten werden reeds bij zijn leven bewon derd. Dit voorrecht genoot hij, en hoewel betrekkelijk niet bejaard, had hij een langer loopbaan dan menig ander, daar hij reeds zoo vroeg als schrijver optrad. Reeds vóór 1830 Van Lennep was in 1802 geboren waren zijne Nederlandsche Legenden verschenenhij was de eerste, die dit genre, door hem met zoo veel talent beoefend, bij ons inheerasch maakte navolger van Walter Scott, van wien hij zelfs veel ontleende, bezat hij in schoonheid van be schrijvingen, in gemakkelijkheid van versificatie, en in ongezochtheid van taal, vele der eigen schappen van dezen. Zijne historische romans waren het echter, die zijn roem vestigden: en hierin toonde hij zich een meester. Ook hier mag men hem een na volger van Walter Scott noemen, in de wijze van opvatting, maar vooral in de onderhoudende wijze van vertellen, en in de samenstelling zijner ro mans; al wint de laatste het in fijnheid van karakterschildering van Van Lennep. Als Wal ter Scott is hij zijn onderwerp geheel meester; het is geacheveerd: men moge aanmerkingen maken op het geheel, men moge bijv. in de karak ters der personen meer diepte, minder opper vlakkigs verlangen, maar alles pastin het ensem ble, en evenals bij de romans van Walter Scott ia het den lezer, wanneer hij tot de laatste blad zijden gekomen is, als staat hij voor een gebouw, dat in alle proportiën volkomen juist is: voor den indruk van het geheel is niets te veel en niets te weinig gezegd. De personen, die Van Lennep ons schildert, krijgen leven, en zij zijn menschen die wij ken nen men moet in zijne romans niet de oplos sing zoeken van de diepzinnige raadselen des levens; hij schildert ons de menschen in hunne kleine eigenaardigheden, en zijne personen zijn öf goed öf slecht. Hij weet ons te boeien door de levendigheid zijner vertelling: het zijn ver halen, die hij ons geeft, en wij lezen voort en voort, en met moeite leggen wij het boek uit de hand. Zonder gemaaktheid of overdreven spanning zijner lezers verhaalt hij, en daarin ligt zijn verdienste, want dit is eene deugd, die zelfs andere onzer uitstekendeschrijvers missen. De eerste, die de historische romans bij ons, met zoo uitstekend gevolg, invoerde, had Van Len nep nog een andere verdienste om alles wat hij aanpakte, zoo amusant mogelijk te makeu velen hebben zijne dwaasheden op letterkundig of historisch gebied veroordeeld. Wat hij schreef, was, wel is waar, niet altijd geestig, maar zijn streven om de Hollandsche deftigheid, ook op zijn gebied, een tegenwicht te geven, kan niet met recht gelaakt worden. Men meende eene satvre te zien, daar waar bij niet anders gedaan had, dan eene gelegenheid aangrijpen, om de dwaasheid van enkele voorstellingen en vor men op geestige wijze aan te toonen, zonder dat hij daarom de wetenschap te kort deed. Altijd was het onschuldige scherts. Zijne laatste werken van omvang zijn de uit gaven van Vondel, en Klaasje Zevenstermet vlijt en studie heeft hij Vondels werken bewerkt; wat het beroemde Klaasje betreft, waarin Van Lennep in tegenstelling van zijne vroegere romans, den tegenwoordigen tijd schil dert, zoo ligt aan ieder nog levendig de roman zelf voor den geesthoewel getuigende van meer studie, vooral wat de karakterschildering betreft, zoo mist het de frischheid en de nauw gezetheid van vorm, die een deugd zijner eerste romans zijn. Bewonderaar van het tooneel, trachtte hij zoowel door raad als door daad ons nati- naal tooneel te verbeterenen hoewel zijne grootste verdiensten niet hierin bestaan, is er toch menig stuk van hem opgevoerd: grooten opgang verwierf hij in 1830 door zijne twee stukjeshet dorp aan de grenzen" en het dorp over de grenzen." Ook een door hem ge schreven opera Saffo" met muziek van J. B. Van Bree werd, doch slechts enkele malen, op gevoerd. Sinds 1829 bekleedde hij de betrekking van rijks-advocaat te Amsterdam. Nu en dan nam hij ook eenig deel in de politiek zijne histo rische studiën brachten hem, gelijk meer bij de zulken plaats heeft, aan de zijde van hen, die te veel slechts oogen hebben voor het goede van den ouden tijd, en zich dus tegen den geest van den nieuwen tijd verzetten. Daar hij zelf partij was, was hier zijn scherts niet altijd onschuldig. In 1853 was hii korten tijd lid van de Tweede Kamer. Op het congres, dat Maandag bijeenkomt, zal zijn dood een wanklank in de feest vreugde zijn. Maar tevens zal op dat congres, wij twijfelen er niet aan, menig woord van hulde niet ontbreken, en geen schooner gele genheid kan er zijn om te toonen, dat op het gebied der letteren Noord- en Zuid-Nederland niet gescheiden zijn, dan wanneer daar de ver tegenwoordigers van beiden zich vereenigen om een blijvend bewijs van hulde op te richten voor hem, aan wien de Nederlandsche letter kunde zooveel te danken heeft. Naast de namen van Cats en Tollens zal Van Lenneps naam genoemd worden, zoolang de Nederlandsche taal gesproken wordt. BINNENLAND. LEIDEN, 29 Augustus. De raad van bestuur van de rijks-instelling van onderwijs in Iudische taal-, land- en volken kunde alhier heeft bekend gemaakt, dat voor de inschrijving voor den cursus 1868 1869 gelegenheid zal zijn op Dinsdag den 8sten en den 15den September e. k., des morgens van 10 tot 12 uren, in het gebouw van de instel ling in de Kloksteeg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft aan den minister van koloniën een adres ingediend betreffende de uitbreiding van den verkoop van gouvernements-producten in Indië. In dat adres wordt verwezen naar de adressen van de Kamers van Amster dam en Rotterdam, en betoogd, dat de tegen woordige kunstmatige toestand door een natuur lijken moet vervangen worden, dat met het te niet gaan van het consignatiestelsel geenszins de koloniale markt in Nederland zal te niet gaan, en dat voor handel en scheepvaart hier te lande ook voordeel van dezen maatregel te verwachten is. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat het beroemde Languedocsche mannenkoor zich nog eenmaal hier zal doen hooren. Daar het programma ditmaal geheel nieuw is, twij felen wij niet, of velen zullen Maandag a. a. zich het genot verschaffen, om dit gezelschap, wellicht voor het laatst, nog eens te hooren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 125 tot 136 volwassen personen en van 66 tot 72 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 216 baden gebruikt. Gisteren, zoo schrijft men aan de Arnh. Cou rant onder dagteekening van 26 Augustus, uit Babberich, kwamen een paar dames, te Arnhem woonachtig, van Elten herwaarts, niettegen staande zij blijkbaar in eene positie verkeerden, waarin de meeste dames zich wel wachten ver van huis te gaan. De moed van deze vrouwen scheen alleen verklaard te kunnen worden door haar verlangen om de moedervreugde, die haar wachtte, te verhoogen door het besef, dat die heuglijke gebeurtenis op Pruisisch grondgebied

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1