het dagblad //le Soleil" verbonden was, keerde hij tot //le Figaro" terug, met een honorarium van 2000 franken maandelijks, en verliet dit blad om de //Lanterne" te stichten. De verkoop van de //Figaro" op den open baren weg is gisteren verboden. De //France" zegt, dat de keizer den 2den September naar het kamp van Chalons zal vertrekken. De prins Girgenti wordt Zaterdag verwacht. Onlangs hebben in de Fransche academie de bekroningen plaats gehad wegens menschlie- vende daden. De eerste prijs-Monthyon is toe gewezen aan eene oude negerin, Nymphe ge naamd, die gedurende een tijdsverloop van twintig jaren zich de grootste inspanning ge troost heeft, om door handenarbeid in stilte de inkomsten te vermeerderen van haren thans tachtigjarigen meester, een voormalig kolonist van Guadeloupe, die door de aardbeving, waar door Pointe-a-Pïtre verwoest werd, van zijne fortuin beroofd geworden en naar Frankrijk teruggekeerd was. De academie wenschte zich zelve geluk, zeide de heer Carné, door deze bekroning tevens een nieuw bewijs te kunnen geven van hare levendige belangstelling in de zaak der emancipatie, die reeds zoolang door haar was gediend geworden. Eene andere be kroonde was Raymonde Olive, uit het stadje Arreau, aan de Spaansche grenzen, die zich, ofschoon zelve behoeftig, het lot en de verple ging had aangetrokken van drie Spaansche vluchtelingen, welke gedurende den opstand in Arragon van het vorige jaar gewond het Fran sche grondgebied hadden bereikt, en over wien niemand zich durfde ontfermen, uit vrees voor de wraak hunner vervolgers. Aan deze vrouw, die het geluk heeft mogen smaken van twee harer drie beschermelingen in het leven te be houden, is de tweede prijs-Monthyon, van 2000 fr., te beurt gevallen. Eene medaille- Souriau, ter waarde van 1000 fr., is toegewe zen geworden aan Jean Prévót, haven wachter te Libourne, die, na reeds in 1843 door de academie bekroond te zijn wegens het achter eenvolgens redden van 27 menschenlevens, thans opnieuw door haar is bekroond, nadat hij ge durende de laatstverloopen vijf-en-twintig jaren het getal zijner reddingen met 36 vermeerderd, en alzoo tot het ongelooflijk aantal van 63 op gevoerd heeft. Engeland. De hertog en de hertogin Aber- corn zijn te Londonderry op de tentoonstelling van landbouw met warmte ontvangen. Op het banket, dat Woensdag-avond werd gehouden, zeide lord Abercorn dat de gunstige toestand van Londonderry en geheel noordelijk Ierland toe te schrijven is aan de grootere bevolking in contrast met de overige landbouwdistricten en aan de betere verstandhouding tusschen de eigenaars en de pachters. Er is, zeide hij, niets in deze gesteldheid, wat men ook niet op de overige deelen van Ierland zou kunnen toe passen. Zwitserland. Uit authentieke bron worden dd. 23 Augustus over den Fenian en zijne poging tot een aanslag op koningin Victoria te Lucern, eenige nadere bijzonderheden meege deeld. Het is juist, dat een individu, Charles William Wood genaamd, verleden Woensdag door de politie te Lucern in hechtenis geno men is, omdat hij ongeroepen in de apparte menten der koningin zocht te dringen. Dat hij echter kwade bedoelingen had, is niet aan te nemen, aangezien hij daarin geheel openlijk te werk ging. Het spreekt van zelf, dat hij desniet temin werd gearresteerd en bij het verhoor bleek het nut van dien maatregel, minder om de veiligheid der koningin, dan in 't belang van den persoon zelf, die niet recht bij het hoofd was. Aangezien de ongelukkige noch familie, noch andere metgezellen bij zich had en ook slecht van reisgeld voorzien was, werd hij van Lucern aan de justitie te Bern opge zonden, opdat deze door middel van 't Engel- sche gezantschap te Bern voor zijn terugkeer naar Engeland zou zorgen. Dat is ook onmid dellijk geschied en waarschijnlijk zal de arme krankzinnige zich nu reeds bij zijne familie be vinden. Spanje. De telegraaf brengt het bericht, dat de zitting van het wetgevend lichaam den lOden October geopend zal worden, en dat de vrees voor rustverstoring overal geheel is geweken, i Deze laatste tijding is zeer verrassend: geen maand geleden heeft de regeering gemeend zeer ernstige maatregelen te moeten nemen, zijn aanzienlijke personen, waaronder de zuster van de koningin, uit het land gebannen, en thans is de vrees voor rustverstoring geheel geweken! Die te veel bewijst, bewijst niets, zegt men, en dit kan men ook op dit bericht toepassen; de berichten van voor weinige dagen gaven eene andere beschrijving van den toestand, en hij, bij wien de vrees voor een opstand thans reeds geheel geweken is, is voorzeker al zeer spoedig gerustgesteld. Rumenib. Tot uitvoering van de wet op het leger beveelt een vorstelijk decreet de oprichting van een achtste infanterie-regiment. Elk regi ment zal voortaan bestaan uit 3 bataljons. Voorloopig zullen 30 militie-bataljons worden opgericht. Er hebben talrijke bevorderingen bij het leger plaats gehad. Uit Pruisen is een aan zienlijk transport naaldgeweren aangekomen. Amerika. De jongste berichten uit de Ver- eenigde Staten gewagen van eene veeziekte, die misschien van de in Europa bekende runder pest verschilt, maar schier even verderfelijk voor den veestapel is en in meer dan de helft der gevallen doodelijk afloopt. Zij heeft zich in na genoeg al de westelijke staten vertoond, alsmede in de noordoostelijke staten New-York en Rhode Island. In alle of de meeste gevallen heeft men kunnen nagaan dat de ziekte in het westen en noorden was aangebracht door' runderen die uit Teias waren aangevoerd, hoewel in deze land streek zelve het vee weinig van de ziekte te lijden had. Er schijnt nog geen ander middel tot stuiting der kwaal in de Vereenigde Staten bekend te zijn, dan afmaking van het zieke vee; en dit middel wordt er op groote schaal toege past; zoo zijn te Jerseycity van 1 tot 12 Au gustus een duizendtal runderen op bevel van de plaatselijke overheid gedood. Men heeft gezegd, dat de jonge Iturbide, aangenomen zoon van keizer Maiimiliaan, eene herberg hield te Courbevoie. Dat is onwaar. Die prins is niet te Courbevoie maar te Phi ladelphia. Hij is vijf jaar oud en op dien leef tijd houdt men geene herbergen. Het verhaal betreft een anderen Iturbide, eigen zoon van den keizer van Meiico, prins Augustinus. Deze heeft geen herberg, maar een danshuis in no. 10 der straat Parijs. De entrée is 20 centimes voor de heeren, 10 centimes voor de dames. Japan. Berichten van 20 Juli melden dat de politieke toestand nog steeds verward is. De troepen van den mikado dringen de op standelingen noordwaarts. Jokohama wordt we der door de troepen der mogendheden be waakt. HANDEL. OVERZICHT DER "WEEK. Koffie. Stil, de lagere soorten vinden tot veilingsprijs nog koopers. Suiker. Ruw en Geraffineerd. Ten gevolge der lusteloosheid op de buitenlandsche markten verkeert ook de onze in eene flauwere stemming met zeer beperkten kooplust. Eenige partijtjes in loco werden gedaan tot eer iets lagere prijzen. Thee. Vast. De omgang is zeer gering door dien er geen disponibele voorraad is. Rijst. Zeer flauw. Tot 9 is blanke Ran goon te koop, afwijkende 8.50 a 8.75. Voor loop 10.50 a 10.75. Specerijen. Afloop der gisteren gehouden veiling door de Nederl. Handel-Maatschappij Notenmuscaat N°. 1: 73, 74 ets., N°. 2: 66, 67 ets., N°. 3: 53 ets., N°. 4: 34, 35 ets.; No. tenmuscaat Macasser N°. 170 ets., N°. 265 ets, N°. 3: 36 ets., N°. 4: 28 ets.; Foelie D. 115 ets., E. 110 ets.; Foelie Macassar D. 114 ets., E. 106, 107 ets.; Nagelen 25 ets.; Zwarte Peper 18 ets. Door particulieren 151 fard Java Kaneel 144147 ets.; 275 balen Java-kaneel 8587 ets.; alles verkocht. De coulante afloop der veiling heeft elkeen verwonderd. Er blijft veel navraag bestaan: der halve is het te verwachten, dat we spoedig eene rijzing in dit artikel zullen zien. Vrachten, Zonder handel. Tin. Hiervan werden afgedaan: 1350 blokken Banca ƒ54.25, 100 blokken Banca 54.50, 500 blokken Billiton, prijs geheim, 600 blokken Billiton 53.25. Ruiden. Niets omgegaan. Katoen. Deze week in gunstiger stemming met eenige afdoeningen tot verhoogde prijzen. Wol. Zonder omzettingen. Uleekrap. Tot onveranderde prijzen met geregelden handel. Indigo. Tot zeer vaste prijzen werden 210 kisten Java afgedaan. Potasschen. Petersburger 12 a 12.25 naar qualiteit te koop. Petroleum. Door lagere buitenlandsche no teeringen met minder kooplust en tot ƒ24.50 a 24.25 gelaten. Oliën. Raapolie cont. 33.50. Mei 35. Sept. Dec. 33, 33.75. Lijnolie cont. 39, 38.75. Mei 36. Sept., Dec. 36.50. Patentolie cont. 38, 37.50. Mei ƒ39.50. Naj. 35. Granen. Stil in onveranderde stemming. Meel. 1ste qual. ƒ19, ƒ19.50; 2de qual. 16, f 17.50; 3de qual. ƒ13.50, 15; Keizers- meel ƒ24, 26. GEMENGDE BERICHTEN. In de omstreken van Bourges, in Frank rijk, is dezer dagen een stijfsel-fabrikant over leden, die aan ieder zijner vier kinderen een millioen heeft nagelaten. Het schijnt, dat de man zijn fortuin gemaakt heeft door den af val zijner fabricatie, onder ander voedsel, te bezigen tot het vetmesten van varkens en ossen. Deze afval werd vroeger weggeworpen, doch stelde den nij veren fabrikant thans in staat jaarlijks 3000 a 4000 varkens vet te mesten. TELEGRAMMEN. Con8tantinopel, 27 Augustus. Gisteren gaf Farragut aan boord van zijn schip een diplo matiek feestbij welke gelegenheid de matrozen van zijn schip verscheidene malen riepen: Leve Amerika en Rusland ADVERTENTIEN. Hollandsche IJzeren Spoonveg-Maalscliappij. Extra-Treinen bij gelegenheid van het Concert en Groot Vuurwerk in het Haagsche Bosch op WOENS DAG 2 SEPTEMBER, van den Haag naar Voorschoten en Leiden en van den Haag naar DelftSchiedam en Rotterdam des nachts te ia u. 15 min. Retourbllletten geldig. DE ADMINISTRATEUR. Te Ouddorp, Zuid-Holland, wordt ten spoe digste een ongehuwd HULPONDERWIJZER, van de P. G., verlangd, op eene jaarwedde van 350. Men adresseere zich, met franco brieven en overlegging der gevorderde stukken, aan den Burgemeester dier gemeente.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3