N°. 2023. Zaterdag A°. 1868if! 29 Augustus. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12 Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 28 Augustus. Eergisterennamiddag omstreeks halfzes ver ouden zich alhier bij eene licht bewolkte lucht gelijke afstanden ter wederzijde van de zon ee zoogenaamde bijzonnen, gelegen in eene iu evonwijdig aan den horizon. Zij bevonden ch op den omtrek van een mat verlichten ring, die de zon tot middelpunt had, doch au welken, wegens lager hangende wolken, slechts n gedeelte zichtbaar was. Het licht der bij- nnen was vrij sterk en liep aan de van de ion afgekeerde zijde vloeiend uit in eene spits ipende streep. De kleuren van den regen- uog, voornamelijk oranje en geel, waren daarin luidelijk te onderscheiden. Gisterenavond ongeveer te 10 uren brak bo en deze stad een hevig onweder los, gepaard et hagel en zeer zwaren regen. Juist was ie bui iets bedaard, toen men de brandklok oorde luiden. De straten, waar een oogenblik voren niemand te zien was geweest, vulden 'ich in weinige oogenblikken met menschen, en poedig was het bekend, dat er brand uitgebar- '.en was bij de voormalige Wittepoort. De blik- i was geslagen in een huis in de Weddesteeg ewoond door Van Gendt, dat tevens tot berging an turf diende. In een oogenblik waren een ntal spuiten op het terrein aanwezig. De spuit T°. 3 gaf het eerst, N°. 7 het tweede water, oor de ijverige pogingen was men te 11 uren en brand meester, niettegenstaande het geheele ebouw uitgebrand was. Men verneemt dat het uis tegen brandschade was verzekerd, de inboe del (waarvan nog een weinig gered is) en de voorhanden zijnde turf evenwel niet. Zondag is in al de Roomsch-Katholieke ker sen van Nederland aangevangen de openbare voorlezing van een mandement, door al de hoof den der bisdommen gezamenlijk onderteekend, gericht tot al de hun toevertrouwde geloovigen betrekking hebbende op het vraagstuk van bet onderwijs. De Arnhemsche Courant zegt, dat, naar men verneemt, het bewuste amendement 1°. Het bezoeken van scholen, waar iets onder wezen wordt min of meer in strijd met Roomsch- Katholieke begrippen, onbepaald verbiedt; 2°. Het onderwijs op scholen, toegankelijk voor kinderen van alle godsdienst-gezindten, ten stel ligste afkeurtalleen in geval van nood mag daarvan gebruik worden gemaakt; waarom 3°. De Roomsch-Katholieken worden opgewekt om overal, waar zulks maar eenigszins mogelijk Roomsch-Katholieke scholen onder geestelijk bestuur op te richten. Voorwaar, geen beter middel bestaat er, om onverdraagzaamheid aan te kweeken en twee dracht te zaaien onder de natie, dan om reeds kinderen van de verschillende godsdienstige gezindten te scheiden! Gisterenochtend is het stoffelijk overschot van Mr. J. Van Lennep te Oosterbeek in plechtigen eenvoud ter aarde besteld. Enkele vrienden en vereerders, in den omtrek aanwezig, woonden de begrafenis bij. De hoogbejaarde van 's-Gra- venweert, die den ontslapene als kind, als jon geling, als man en grijsaard heeft gekend, die dat geheele rijke, veel bewogen, maar schoone en belangwekkende leven had mogen overzien, sprak een diep treffend woord aan de stille groeve uit. (A C In Maandblad 7 van het //Nederlandsch On derwijzers-Genootschap" komt een verslag voor van hetgeen door het hoofdbestuur gedurende het laatste genootschapsjaar is verricht. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het getal gewone leden des genootschaps bedroeg op 1 Januari 2099, waarvan 1337 abonnenten op het //Maand blad," 518 contribueerende ledeu, 7 leden van verdienste, 184 honoraire leden, 185 voorstan ders en 113 algemeene leden 5 afdeelingen gin gen te niet, doch 6 nieuwe werden opgericht, waaronder twee afdeelingen van onderwijzeressen, eene te Amsterdam met 19 leden en eene te 's-Hage met 7 leden. Met lof wordt de toenemende ijver der ge westelijke vereenigingen en der afdeelingen ver meld. Zij werkten ieder naar eigenaardige be hoeften en inzichten mede tot bevordering van broederlijk verkeer van verlichting en beschaving; de toenemende belangrijkheid en de praktische waarde der jaarvergaderingen waren daarvan een duidelijk bewijs. Met verschillende vereenigingen en maat schappijen, zoo binnen- als buitenslands, werden vriendschappelijke betrekkingen onderhouden. Met nadruk beveelt het hoofdbestuur den leden van het genootschap aan, de pogingen der com missie tot opsporing en bescherming van Neder- landsche oudheden te steunen. De uitgave van verschillende werkjes, door bet genootschap op zich genomen, wordt geregeld voortgezet. Eene commissie is ijverig werkzaam, om de grondslagen te leggen tot oprichting eener zoo veel mogelijk volledige bibliotheek van werken over opvoeding en onderwijs. Reeds is voor dit doel eene belangrijke verzameling van brochu res voor die bibliotheek ontvangen van het honorair lid Dr. Bierens de Haan, hoogleeraar te Leiden. Van verschillende zijden werden kostbare bouwstoffen ontvangen tot samenstelling van een werk over den bouw en de inrichting van schoolgebouwen, waarin de vereischten van school lokalen op practisch pedagogische wijze zullen ontwikkeld worden. Tot stijving van het hulpfonds van het we- duwenfonds des genootschaps is eene oproeping aan de onderwijzers gedaan, en voorloopig kan het hoofdbestuur zich reeds verheugen in de re sultaten van die poging, die evenwel alleen door algemeene medewerking dool kan treffen. Ten opzichte van den strijd dezer dagen vermeldt het verslag onder anderen, dat ware het voorstel- De Brauw in behandeling gekomen, een uit voerig adres daaromtrent door het hoofdbestuur aan de Tweede Kamer zoude zijn opgezonden, terwijl ook het voorstel-Heemskerk de belang stellende opmerkzaamheid getrokken had. Het berouwt ons niet, schrijft het hoofdbestuur, dat wij in deze zaak, hoezeer geheel toegerust met bedachtzaamheid, het oogenblik van den strijd hebben afgewacht. Wij hebben alzoo niet noode- loos medegewerkt om de schoolwet-agitatie te verminderen, die, wordt zij niet door den natio- nalen zin van ons volk getemperd, de toekomst van ons onderwijs, de toekomst onzer natie met dreigende wolken omhult. Men verneemt dat door den heer Buis, luitenant van het 7de regiment infanterie, aan het Koninklijk museum op het Prins-Maurits- huis te 's-Hage is ten geschenke gegeven.een Abessinische bijbel, afkomstig uit Magdala. Naar men verneemt, zal de minister van binnenlandsche zaken, Maandag, en de burgemeester der residentie Woensdag aanst., ter eere van het Xde Ned. Taal- en Letter kundig Congres te 's-Hage, diners geven, waartoe een deel der leden zal worden uitge- noodigd. De geschiedenis van Johannes Yan de Langenberg, wiens veroordeeling tot 8 jaren tuchthuisstraf wij gisteren mededeelden, is de volgende De beschuldigde logeerde sedert het begin van Januari met zekere Anna De Bonte in het Lamgroen te 's-Gravenhage. Den 9den Januari begaf hij zich, een zaag en een paar beitels met zich nemende, naar AVassenaar. Daar vervoegde hij zich ten huize van den pastoor der R. C* kerk, wiens huis toegang tot de kerk geeft. Voorgevende Terheyde te heeten en van Am sterdam te komen, verzocht hij den pastoor te mogen spreken, om hem, daar hij voornemens was naar Rome te vertrekken om bij de pau selijke zouaven dienst te nemen, een reispen ning te vragen. Daar de pastoor hem echter toen niet kon spreken, beloofde hij in een half uur te zullen wederkomen, doch men zag hem niet terug. De3 middags bemerkte men, dat er poging was gedaan om een der geldbussen, in de kerk aanwezig, te openen, waarom men die ledigde. Te 4 uren woonde de besch. bet Lof in de kerk bij en na dien tijd werd hij niet meer gezien. Nu komt echter de diefstal. De dienstbode van den pastoor had 's avonds als naar gewoonte de kerkdeuren gesloten en toen was alles nog in goede orde bevonden. Des anderendaags vroeg in den morgen in de kerk komende, werd echter bevonden dat de bussen van de muren losgebroken en geledigd en twee misboeken van de zilveren sloten en hoekstukken ontdaan waren. Op het kerkhof, dat aan de kerk grenst, werden twee manden, op elkander gezet, gevonden. Dit vormde juist eene hoogte om het venster, dat geopend was, te bereiken en blijkens de sporen van voet stappen onder dat raam, was daardoor iemand binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1