BINNENLAND. LEIDEN27 Augustus. Wij vestigen nogmaals de aandacht van be langhebbenden op de advertentie vau het be stuur van het Genootschap M. S. G., waarbij bericht wordt, dat op Vrijdag en Zaterdag a. s. nog eene inschrijving van nieuwe leerlingen zal gehouden worden. Uit Amsterdam wordt dd. 26 Augustus ge schreven Ten aanzien der overplaatsing van de kweekelingen der militaire geneeskundige school van Utrecht naar hier kan nog worden mede gedeeld, dat de luitenant-kolonel Dr. A. M. K. Van Hasselt, van rijkswege met het toezicht en militair-chirurgisch onderwijs aan gemelde kwee kelingen is belast. Op 1 October moeten allen (ruim 80 in getal) zich hier aanmelden '.bij den eerstaauwezenden officier van gezondheid, met opgave hunner woonplaats. Zij zullen overigens de colleges der geneeskuudige school alhier bij wonen. De docenten der opgeheven schoolblij ven meerendeels te Utrecht bij bet rijks-hospi taal. De heer Dr. Van den Broek zal vermoe delijk worden overgeplaatst naar de militaire academie te Breda. De Staats-Courant behelst een aan den mi nister van binnenlandsche zaken gericht rapport over de oorzaak van het in de maand April op den spoorweg van Leeuwarden naar Groningen plaats gehad hebbende springen van een loco motief-ketel. In dat rapport wordt nagegaan, of het voorgevallen onheil, behalve aan den on- gunstigen staat van de vuurkast, moet worden toegeschreven, hetzij aan eene stoomspanning, welke de hoogst toe te laten spanning belangrijk overschreden heeft, hetzij aan eene buitengewoon sterke en plotselinge stoomontwikkeling. Of schoon de commissie er toe overhelt om de eerste onderstelling aan te nemen, erkent zij echter, dat ook voor de tweede onderstelling grond van waarschijnlijkheid bestaat. Zij is ech ter eenparig van oordeel: 1° dat de gebrek kige toestand van de vuurkast in de eerste plaats tot het ongeval aanleiding heeft gegeven 2°. dat men de veiligheidskleppen door middel van hou ten wiggen heeft vastgezet; zoodat een streng toezicht op dat misbruik moet worden aanbevo len; 3° dat, welke van de twee onderstellingen van het ongeval de juiste moge zijn, het wen- schelijk is, gedurende den tijd, dat de locomo tief stilstaat het volgende in acht te nemen a. dat men steeds er voor zorg drage, hetzij door inlaten van water, hetzij door stoom af te blazen, eenige beweging in den ketel te onder houden, waardoor het genoegzaam onmogelijk wordt, den toestand te verkrijgen, die de plot selinge ontwikkeling van stoom voortbrengt; b. dat het vuur niet zoodanig geroerd worde, dat eene te groote ontwikkeling van warmte mogelijk wordt." De commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland heeft aan heeren burgemeesters der gemeenten in deze provincie, de volgende circulaire van den 25sten Augustus gericht //Naar aanleiding van het zich onlangs in de gemeente Noord-Waddinxveen voorgedaan heb bend geval van veetyphus, heb ik den heer minister van binnenlandsche zaken voorgesteld een deskundige te benoemen om te kunnen wor den geraadpleegd, bij onverhoopt verder voor komende gevallen van dien aard. Bij missive van den 24sten dezer, N°. 327 (9de afd.) geeft genoemde heer minister mij ken nis dat hij aan Zijne Majesteit heeft voorgesteld, om voorloopig den heer J. A. Alers, rijks-vee- arts der 1ste klasse te 's-Hage daartoe beschik baar te stellen. Met mededeeling hiervan heb ik de eer UEd. met verwijzing naar Prov. blad N°. 109 van 1867 te verzoeken, om wanneer zich in uwe gemeente een geval van veeziekte mocht open baren, terstond per telegram of, zoo dit niet mogelijk is, per expresse daarvan kennis te geven: aan den heer minister van binnenlandsche zaken; aan mij, en aan den heer J. A. Alers, Fagel- straat, N°. 5, te 's-Hage. Voorts verzoek ik UEd. bij die kennisgeving, om, overeenkomstig de Provinciale bladen N°. 120 van 1865 en N°. 110 en 118 van 1867, aan mij te willen opgeven 1°. of de ziekte zich openbaarde in weiden of in stallen; 2°. eene beschrijving van het deel der ge meente dat moet worden afgesloten, en 3°. of de besmette hoeve wordt bewaakt. Daarbij wacht ik tevens eeue opgaaf van het getal militairen dat door UEd. voor de bewa king wordt noodig geacht. Ten slotte volgt hierbij, zooveel noodig, eene opgaaf van de voornaamste voorschriften, welke behalve de reeds hierboven vermelde, bij het ontstaan van veeziekte behooren te worden op gevolgd: Wet van den 19den April 1867 (Staats blad N°. 30). Koninklijke besluiten van den 4den en 9den Juni 1867 (Staatsbladen N°. 52 en 55); Provinciale bladen N°. 74, 96, 112 en 154 van 1S67. Het bestuur der //Vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrek kingen van verongelukte Scheveningsche vis- schers" te 's-Hage heeft aan de aandeelhouders dier vereeniging de rekening en verantwoordiug van het achtste boekjaar doen toekomen. Uit deze rekening blijkt, dat het bestuur ge durende dit boekjaar heeft mogen ontvangen een legaat van 1000, vermaakt bij testament aan de vereeniging door wijlen den heer J. C. Verlouw, alsmede van Vrouwe G. Knuyse de Mey, geb. Hoyer, en Vrouwe A. Van Bronk- horst, geb. Hoyer, ter voldoening van de inten tie van hunne overleden zuster Jonkvrouwe W. J. P. Hoyer de aanzienlijke gift van f 1500, en door tusschenkomst van den heer Mr. A. M. Pinto een gift van f 440 van eene onbe kende, door welke ontvangsten het bestuur in de gelegenheid is gesteld geworden, het fonds der vereeniging te vermeerderen met f 8000, 2% pCL inschrijving Werkelijke Schuld. Met een dankbaar gevoel aan de edele schen kers van zulke aanzienlijke giften doet zij daar van bij deze eervolle vermelding en voegt daarbij den wensch, dat zulks bij andere lief dadige personen navolging moge vinden. In de maand October 1867 kwam de treur mare, dat eeno haringschuit van de reeders M. Parser en Comp. te Scheveningen, op de hoogte van Schiermonnikoog verongelukt was en daarbij de geheele bemanning omgekomen, waardoor zes weduwen en tien kinderen van Scheveningsche visschers in hoogstarmoedigen toestand verkeer den dadelijk heeft het bestuur het lot van deze ongelukkigen zich aangetrokken door in hunne dringende behoeften te voorzien en in bedeeling op te nemen. Ten gevolge dezer aanzienlijke vermeerdering van bedeelden heeft het bestuur toch gemeend een beroep op de voortdurende menschlievend- heid van stad- en landgenooten te mogen doen, en betuigt het bestuur haren dank aan al de genen, die toen aan hare roepstem hebben vol daan door het schenken eener gift ofeenejaar- lijksche bijdrage. Ook aan al degenen die in het afgeloopen boekjaar door giften of jaarlijksche bijdragen het fonds der vereeniging hebben ondersteund, worden daarvoor door het bestuur warme dank toegebracht en blijft het bestuur de vereeniging aan de belangstelling en in de voortdurende liefdadigheid van stad - en landgenooten krachtig aanbevelen. Men schrijft uit de residentie aan het Handelsblad//Zooals reeds door u gemeld is, heeft de hier ter stede vergaderd geweest zijnde suiker-conferentie 11. Zaterdag hare werkzaam j$ heden ten einde gebracht. Ben ik wel ing dan zijn de onderscheidene afgevaardigden I eens geworden omtrent eene uitlegging, aan ar 13 van het internationaal suikertractaat i 1864 te geven, ten gevolge waarvan in af war ting der herziening van de Eransche wetgevi; op dit punt in 1869 voorloopig het invoerre. op den suiker in Frankrijk met bijna twee fri de ken zal worden verminderd". De staatsspoorweg van Utrecht opZa Bommel zal eerst den lsten November a. exploitatie worden gebracht. De arrondissements-rechtbank te Utree beeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak het ongeluk op den Rijnspoorweg op 2Jun De rechtbank heeft den machinist G. v. Z. gesproken van het met opzet doen ontsta van gevaar voor een spoortrein, dat hij kunnen en moeten voorzien, en waarvan ve wonding en andere lichamelijke letselen bij derscheidene personen en verlies van een me schenleven het gevolg zijn geweest. De kost te dragen door den staat. Terstond na die u: spraak verklaarde de officier van justitie, hooger beroep te zullen komen. De Arnhemsche Courant schrijft hed; het volgende: Dezen morgen ontvingen wij de treurige ding dat Mr. Jakob Van Lennep op 66jarig leeftijd gisteren te O os ter beek overleden In hem verliest Nederland een zijner sie den, een der mannen, wier naam door de schiedenis zal bewaard blijven. Hij was de il nemendste en vruchtbaarste onzer romanschr vers, een onzer beste dichters en ontegeuzi lijk een onzer geestigste tijdgenooten. Uitgebreide kennis, helder verstand, scke vernuft, en een stalen geheugen waren bij he gepaard. Zijne werken munten evenzeer door levendigen, aanschouwelijken stijl als do boeienden, frisschen inhoud. Men moge zeggei dat niet al wat Van Lennep schreef, oorsproi kelijk was, dat hij navolgde en overnam, i mand heeft iets uit zich zeivenen de w waarop hij zijne stof verwerkte, getuigde vs zijn genialen geest. In den omgang was Van Lennep geestig, zellig, hartelijk en minzaamnooit liet hij zie voorstaan op zijn zoo rechtmatig verworv roem. Hij wist wat hij gold in ieders schattii en behoefde dit niet te toonen. Was zijn geest bijna zonder zijn hart bezat edele hoedanigheden, die alle welke met hem in aanraking kwamen, leerde: waardeeren. Zijn opgeruimde, schijnbaar zieke aard, belette niet dat hij der menschhe een warm hart toedroeg, en met ijver en kracl het goede bevorderde waar hij kon. Van Lenneps politieke overtuiging was n: de onze; maar bij niemand was minder dan hem het verschil in beginselen eene belemnn ring in de samenleving. Zoo hij zijn invloe aanwendde tot datgene wat wij niet wenschei het was zijn recht, en nooit deed hij dit deloyale wijze. Vriend en tegenstander betreuren zijn ver lit en bovenal ieder, die hart heeft voor onze terkunde, waarvan hij de uitstekendste vertegei woordiger was. Aan het athenaeum te Deventer is de plaats van Dr. J. Brill, door den Raad to leeraar in de oude talen, fabelkunde en antiqu teiten benoemd Dr. H. G. A. Bakhuizen, coi rector te Assen. Z. M. heeft herbenoemd tot schoolopzit ners in Overijselden heer Mr. L. J. Yi Riemsdijk in het 6de schooldistrict en den bet Mr. J. Kalfl' in het 8ste schooldistrict. Z. M. heeft benoemd tot rechter in arr.-rechtb. te Tiel Mr. J. J. Smits, thans kac tonrechter te Eisttot subst.-offic. bij de arr

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2