worden aangeteekend in de jaarboeken van de wetenschap en de oudheidkunde. De thans reeds verkregen schitterende uitkomsten zijn een waar borg, dat de nasporingen ook voortaan gunstig zullen zijn. Eene niet minder belangwekkende zaak is de oprichting van eene broodfabriek in de onmiddellijke nabijheid van het Emporium, op de hoogte van den Boog van St.-Lazarus; zij is geschoeid op de leest van die van andere landen en zal in eene lang gevoelde behoefte voorzien. De Economist voor Juli en Augustus bevat een belangrijk stuk over de kleeding bij het leger door kapitein J. P. Koster; de bestaande toestand keurt schr. èn om economische rede nen èn om het onvoldoende bij het plotseling uitbreken van een oorlog af; een artikel over de hedendaagsche stoompaketvaart; het rapport van den Nederlandschen consul-generaal over het Suez-kanaaleenige opmerkingen over het hypotheekstelsel en de boekhouderij door den heer A. Van Eek; landbouwkroniekhet half- jaarlijksch verslag van den stand der staats spoorwegen, en eene recensie van de diss, van den heer E. \V. Smit door Mr. A. M. Maas Geesteranus over de Zondagswet. Voorts bevat dit nommer eenige belangrijke beschouwingen uit de voorrede van het rapport der Interna tionale Jury voor de Parijsche tentoonstelling; de schrijver dezer voorrede, de heer Michel Chevalier bespreekt daarin het gewicht der grootecommunica tiemiddelen van den laatsten tijd: hij voegt daarbij een programma, van hetgeen naar zijne meening behoort uitgevoerd te worden. Hij noemt daarin de doorsnijding der landengte van Panama, geenszins als onuitvoerbaar beschouwd; het Suez- kanaal, den spoorweg, die New-York met San Francisco verbindt, die met reuzenschreden vor dert; een soortgelijken spoorweg in Zuid-Araerika tot verbinding van den Atlantischen Oceaan met de Zuidzeeeen spoorweg van het uiterste punt der Russische bezittingen in Noord-Azië, door Siberië tot aan de Europeesch-Russische spoorwegen, en de tunnel tusschen Dover en Calais. Hij wijst verder op de internationale telegraphie, op vereenvoudiging der post-admi- nistratie en de eenheid van maat en munt. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het vergelijkend examen tusschen adspiranten voor eene plaat sing als cadet aan de koninklijke militaire aca demie, wat betreft den omvang van het examen en leeftijd van hen, die tot het afleggen daarvan worden toegelaten, in het jaar 1869 dezelfde bepalingen zullen gelden als voor het jaar 1868 zijn gesteld. De adspiranten zullen derhalve den lsten Sep tember 1869 den vollen ouderdom van 16 jaren moeten hebben bereikt en den leeftijd van 19 jaren niet moeten hebben overschreden. Wat den omvang van het examen betreft, wordt verwezen naar de aankondigingen, die daaromtrent in de Staats-Courant van den 29sten Jan., den 3den Maart en den 7den April jl. zijn geschied, wordende in het bijzon der de aandacht gevestigd op de vakken onder letter h daarbij vermeld. De opbrengst der middelen (hoofdsom en op centen) over de zeven eerste maanden van 1868 was als volgt: Directe belastingen f 10,824,553.63, in- en uitg. rechten f 2,612,292.18accijnzen f 13,991,061.87s, gouden en zilveren werken /157,240.526, indir. belast, f 8,601,479.93', do meinen f706,529.11, posterijen 1,423,961.57, rijks- telegraphen f 277,621,21, staatsloterij 275,134, jacht en visscherij f 70,932, loodsg. /"420,083.31s; totaal f 39,360,889.35, tegen f 40,324,000.85 over hetzelfde tijdvak in 1867. De raming was f 40,639,419.38. Opmerking verdient dat de opbrengst van de telegraphen in Juli 1868, niettegenstaande de prijsverlaging, f 4,500 meer is dan in de jnaand Juli van het vorige jaar. Men verneemt, schrijft de Haarl. Courant, dat, vóór het besluit van den kerkeraad van 's-Hage in de zaak van den heer Zaalberg, de heer Groen van Prinsterer zijn gevoelen des- aangaande aan een lid van den kerkeraad aldus heeft medegedeeld: //Hoe meer ik over de zaak nadenk, des te meer ben ik, met u, overtuigd, dat de kerkeraad aan de synode moet verklaren, geen persoon op den kansel te kunnen toelaten, die zich, door godslasterlijke taal, buiten de gemeenschap der christelijke kerk gesteld heeft. Hier althans geldt het //non possumus." Dit woord //ik kan niet anders, God helpe mijl" in den zin en geest van Luther, al is het dan ook met vrij wat minder gevaar uitgesproken, zou eene daad zijn, een begin der ook door u gewenschte agitatie, ter verbreking van den reglementairen toovercirkel, die, telkens meer, de gemeente onder de slavernij van het ongeloof brengt. Het middel van revisie daarentegen is, m. i., het onfeilbaar middel om elke levensvonk wederom te blusschen en om, wellicht na langdurig uit stel, te ondervinden, dat men het bij uitne mendheid gunstig oogenblik, door een maatregel, die geen doel kon treffen, heeft laten voorbij gaan." De gelegenheid tot inschrijving voor de lessen van den met 7 September aanvangenden cursus der polytechnische school te Delft zal openstaan op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 2, 3 en 4 September, van 10 tot 4 uren. Uit Scheveningen wordt geschreven, dat de haringvisscherij zich gunstig laat aanzien. Sedert den 19den dezer zijn nog vier pinken aangekomen, als: een van den reeder Drayton Lee en Comp., met 42.000 stuks steurharing en 30 ton pekelharing; een van den reeder A. De Niet, met 14,000 stuks steurharing en 45 ton pekelharing, een van den reeder D. Yerboon, met 38,000 stuks steurharing en 10 ton pekelharing en een van den reeder J. v. d. Toorn, met 15,400 stuks steurharing en 45 ton pekelharing. De steurharing heeft op den publieken afslag ge golden van f 38 tot ƒ24. De pekelharing, die van zeer goede qualiteit is, moet nog verkocht worden. Bij den landbouwer Rutte, in het Noord einde te Waddinxveen woonachtig, werd verleden week eene koe ziek en deze week nog eene. Deze koeien werden door den veearts Snellen verdacht verklaard van veetyphus. Daar de boer van een ander gevoelen was, werd de veearts Yoerbosch uit Gouda ontboden, die verklaarde dat de beesten niet aan de veeziekte leden. Daarop werd naar den Haag om inlich ting getelegrapheerd, waarop de koeien Donder dag-morgen zijn afgemaakt en de woning door veldwachters wordt bewaakt. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 62°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 56°, te 8 uren 64°, 's namiddags te 12 uren 60°, te 4 uren 58°. BUITENLAND. Belgie. De Grand Central Beige heeft con cessie bekomen voor een spoorweg, aanvang nemende ter plaatse genaamd de Withoef, tus schen Cappellen en Calmpthout, in de richting van de plaatsen genaamd de Putsche Moeren en het Nederlandsche station van Woensdrecht, om aldus Antwerpen te verbinden langs Goes met Middelburg en Vlissingen. Zwitserland. De Haarl. Courant van heden bevat het volgende telegram: Lucern, 21 Augustus. Woensdag is hier een Fenian gearresteerd, die een aanslag tegen het leven van koningin Victoria in den zin had. Men meent te weten, dat nog meer Ieren hier ter stede zijn aangekomen. De Nieuwe Rotterd. Courant, later uitgege ven, behelst echter niets van dien aard. Frankrijk. Terwijl inen sinds langen tijd inge spannen verwachting verkeerde over het tijdstip, waarop de nieuwe verkiezingen voor het Wet gevend Lichaam zouden plaats hebben, is than» in den ministerraad besloten om niet tot eene ontbinding over te gaan, en alzoo geene ver kiezingen te doen plaats hebben. Hetgeen ie het departement van de Jura heeft plaats ge had, schijnt den keizer tot deze beslissing gebracht te hebben. Voor de drie vacaturen in het Wet gevend Lichaam zullen nu eerstdaags de ver kiezingen worden uitgeschrevendoch vooraf zal, naar men beweert, de prefect in het Jura departement worden afgezet, als waarschuwend voorbeeld voor anderengeschiedt dit, wordt de prefect ontslagen, omdat in zijn departement niet de regeeringscandidaat gekozen is, dan mag dit wel als de grootste persiflage op vrije ver kiezingen worden beschouwd. De //Moniteur" van gisteren bevat de benoe ming van den markies De Banneville tot am bassadeur te Rome. In zijne plaats wordt te Bern tot gezant benoemd de graaf De Commin- ges Guitaud, thans gezant te Brussel, welke vervangen zal worden door den heer De Lague ronnière. De besluiten tot deze benoemingen dateeren van 18 Augustus. De schrijver van de Belgische brieven in de Middelburgsche Courant zegt van de Lan- terne" en Rochefort Hier en daar komen er nog al aardige zin sneden in voor, maar het Belgische nommer is toch het zwakste van de twaalf. Het is gelukkig voor zijne reputatie dat Henri Rochefort be sloten heeft naar Parijs terug te keeren en zijne straf te ondergaan. Evenals Antoeus door de aarde aan te raken nieuwe krachten ver kreeg, zal Rochefort, door weder het asphalt van Parijs te betreden, zijn verve en tevens die levendigheid in zijne manier van schrijven herwinnen, welke de oorzaak zijn van den op gang zijner geschriftjes. Nu is het waar, dat hij niet lang over dat asphalt zal loopen, want hij zal zestien maanden in de gevangenis moeten doorbrengen, maar hoe hard het ook is, is het beter zestien maanden in de gevangenis door te brengen dan den weg van Rogeard, den schrij ver van //les Propos de Labienus," te volgen. Deze kwam ook te Brussel, omgeven van een ontzaglijk prestige. Zijn succes was algemeen Men wedijverde om hem te onthalen, in de eerste dagen namelijk. Daarna werd het lang zamerhand eenzaam rondom hemzij die hem nog omringden dreven hem aan om de grootste buitensporigheden met zijne pen te begaan; hij werd België uitgezethij begaf zich naar Duitsch- land, en daarna hoorde men niet meer over hem spreken. Och de ballingschap is hard en wreed, en als men niet Victor Hugo, Louis Blanc of Ledru Rollin heet, doodt zij haar slachtoffer zekerder dan de gevangenis. Engeland. De secretaris der Evangelische Alliantie heeft de bijzonderheden bekend ge maakt omtrent de zaak van den Spaanschen schoolmeester Juliaan Vargas, die na een lang durig arrest eindelijk op voorspraak van de zijde der Engelsche regeering in vrijheid is gesteld. Vol gens die mededeeling is het hoofd van het ste delijk bestuur te Malaga, vergezeld van den districts-rechter en een twintigtal politie-agenten, in de maand Maart bij Vargas in huis gekomen en werden aldaar een Nieuw Testament en eenige andere Fransche boeken in beslag geno men, die Vargas had medegebracht uit Zwitser land, alwaar hij zijne opleiding had genoten Eenige dagen later werd hij gevangen genomen en naar den kerker gebracht. De Engolsche re geering heeft zich daarop met de zaak bemoeid en zijne bevrijding bewerkt, eer het tegen hem aangevangen proces ten einde was gebracht, niettegenstaande bij de acte van beschuldiging reeds een eisch was ingesteld tot 17 maanden

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2