uister van buitenl. zaken, wegens den dreigenden toestand in het Oosten, in overeenstemming met de Cis- en Trans-Leithaansche ministers van oorlog bepaald heeft, dat bij doorvoer van wa pens naar Servië, Ru menie en Bosnië voor groo- tere leveringen van amunitie en wapenen naar deze landen, de geleibiljetten eerst mogen wor den uitgereikt, nadat de toestemming der betrok ken regeering zal zijn verkregen. De //N. Fr. Presse1' nieldt, dat berichten uit Moldavië bevestigen, dat eene nieuwe over tocht over den Donau en een nieuwe inval in Bulgarije onder de oogeu der Rumenische re geering wordt georganiseerd. Pruisen. De //Provincial Correspondenz" be richt, dat het aan den generaal YogelvonFal- kenstein verleende ontslag, als bevelhebber van het eerste legerkorps, waarvoor men politieke redenen zocht bij te brengen, op diens uitdruk kelijk verzoek en uithoofde van den' gezond heidstoestand van zijn gezin, verleend is ge worden. Frankrijk. De bekende geestige Parijsche caricaturist Cham is dezer dagen door een voor dol gehouden bond gebeten, ten gevolge waar van hij verscheidene dagen in beduchtheid ver keerd heeft, dat hij dóór de watervrees zou worden aangetast. Zie bier, boe bij zelf in een brief aan zijne vrienden zijne gemoedsgesteldheid beschrijft: //De angst, welken ik geleden heb, was vooral den derden dag zeer groot, toen ik, uitgegaan zijnde om den hond te zien, dien ik mij in stilte vleide, in welstand te zullen aantreffen, verne men moest, dat het dier nergens te vinden was. Het bedremmelde voorkomen van zijhen eigenaar deed mij vermoeden, dat de bond doodgeslagen was, en dat liet bij gevolg ook mijn lot zou zijn dol te worden. De vrouw des huizes be antwoordde mijne vragen slechts met luid geween. Ik geraakte in drift, en eiscbte, dat men mij den hond levend of dood in handen zou leveren. Nu kwam men tot de bekentenis, dat bij het touw, waaraan men hem gelegd had, had los- jereten en reeds twee dagen geleden verdwenen was. Dit scheen mij een hoogst bedenkelijk verschijnsel toe. Ik zond al de huisgenooten Jeu weg op om den vluchteling op te sporen, en keerde nog een weinig bleeker huiswaarts dan ik was uitgegaan. Er bleef mij thans, meende k, niets anders over, dan de handen aan mij zeiven te slaan, ten einde aan den ellendigen dood, dien ik voor oogen bad, te ontkomen. Om de folterende ongerustheid mijner familie niet nog te verergeren, zette ik mij 's middags met hen aan tafel, maar roerde de spijzen nau welijks aan. Drie uren later echter bracht men mij den hond. Zoo dra ik bem zag, viel mij een pak van 't hart. Die drie uren waren eone eeuwigheid voor mij geweest!" Engeland. De rust in Ierland, voor weinige weken door den eersten minister van Engeland 'als alleszins voldoende geschetst, blijkt volgens de laatste ontvangene berichten nog wel iets te wenschen over te laten. Den eenen dag wordt een landeigenaar door zijne pachters op rnoor- dadige wijze aangevallen, den anderen dag wordt bet huis van een geestelijke door een gewapende bende overrompeld. Over de toedracht van de eerste zaak meldt men het volgende: De heer William Scully bezit in de omstreken van Li merick uitgestrekte goederen. Volgens de wetten van het land daartoe gerechtigd, had hij het besluit genomen, om een aantal pachters de pacht op te zeggendat wil zeggen, dat deze binnen weinige weken moesten vertrekken. Weinig be mind bij zijn volk, en hiervan bewust, liet hij zich op don bepaalden dag, toen hij dit besluit zou meedeelen, door eenige politie-agenten ver gezellen. Reeds was hij aan verscheidene wo ningen met vloeken en verwenschingen ontvan gen, toen bij aan eene boerderij kwam, waar zich een troep Ieren had verzameld, die, zoodra de beer Scully wilde binnentreden, hunne geweren °p hem en zijne yolgers lostten, met het gevolg Jat twee agenten doodelijk getroffen neervielen en hij zelf drie wonden aan het hoofd bekwam. De schuldigen zijn nog niet gevat, en eene belooning van 500 pd. st. is beloofd aan hem, die ze aan de politie zal uitleveren. De berichten uit China omtrent nieuwe goudvelden, worden uit Cheefoo bevestigd. De Chineesche goudgravers stroomen naar die kan ten te zamen. Uit Japan wordt bericht, dat de waardig heid van taikoen weder aan Schotbaschi is- aangeboden, doch dat hij die heeft afgewezen. Volgens geruchten zou hij nu minister van buiten - landsche zaken worden. Amerika. Blijkens eene officieele mededeeling van het departement van landbouw te Washing ton is er bijna overal minder katoen geteeld dan het vorige jaar. De eenige uitzonderingen hierop zijn Texas, waarvan het totaal cijfer eene vermeerdering van 33 pCt. aanwijst, en Alabama, alwaar de cijfers nagenoeg gelijk staan. In Mississippi bedraagt de vermindering 18 pCt., in Louisiana 24, in Georgië 12, in Arkansas 13, in Zuid-Carolina 18, in Tennessee 20, en in Noord- Carolina 32 pCt. Evenwel, over het geheel be rekend, bedraagt de vermindering geene volle 10 pCt.; en zoo de katoenterreinen al in uit gebreidheid zijn afgenomen, is daarentegen de- cultuur zelve vooruitgegaan, terwijl men, ten gevolge van het meer algeuieengebruik van bemes ting, eene opbrengst verwacht, ten minste ge lijk staande met die vau het vorige jaar, althans wanneer het seizoen, hetwelk tot nu toe gun stig is geweest, ook gunstig blijft. In een ge deelte van Arkansas, namelijk in Desba, is de cultuur aanmerkelijk verminderd, en bedroeg nauwelijks een derde deel van die van 1867. Daarentegen is de maïs-bouw er in dezelfde even redigheid toegenomen. Volgens de correspon denten van daar verwacht men er toch een ruimen katoenoogst, ingeval het gewas niet te veel heeft te lijden door de droogte. Ongeveer de helft der staten zoo leest men verder in genoemd officieel bericht schijnen te weinig regen te hebben gehad, vooral Tennessee, doch de plant schijnt er met veel nadeel van gehad te hebben. Zelfs is zij tot nu toe vrij gebleven van vele nadeelen, waaronder zij in vorige jaren te lijden had. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 13den tot en met den 19den Augustus 1868. Bevallen: W. Casteleyn, geb. Beijersber- gen, Z. J. Van der Klein, geb. Stouten, D. M. Colpa, geb. De l'Ecluse, Z. J. Delmeer, geb Dubbelaar, D. E. Leemans, geb. Blanschee, Z. J. C. Kasteelen, geb. Van Vendeloo, Z. C. Van den Hoek, geb. Sasburg, D. N. Van Vliet, geb. Van Vliet, Z. E. J. Yerra, geb. Van Ingen Schenau, D. W. F. Kruuk, geb. Beck, Z. C. H. Bedgen, geb. Van den Berg, Z. E. J. Hen- zing, geb. Van Beek, D. J. Stallinga, geb. Jongmans, Z. C. A. Christiaanse, geb. Groen, D. G. Boogers, geb. Van der Meer, D. M. A. Van Meurs, geb. Rijken, D. J. Mont- foort, geb. Hüter, Z. J. L. Boekwijt, geb. Den Bak, Z. A. Bekenest, geb. Van der Werf, D. C. Aroorham, geb. Ploeg, Z. S. Genet, gek. Ellens, Z. F. Dekker, geb. Booda, Z. J. C. L. Vallentgoed, geb. Van der Weyden, 1). B. H. Van der Hevden, geb. Lambinon, Z. C. P. Sala, geb. Knaa- pen, Z. D. J. Kriek, geb. Van der Linden, Z. J. De Roo, geb. Smit, Z. H. Zwarts, geb. Geeven, Z. Gehuwd: J. Rins, wett. gesch., en J. C. De Bolster, wett. gesch. F. T. Vrijhoff, wett. gesch., en A. C. Van Veen jd. A. Van der Wilk wedr. en C. M. Van Hoeken jd. WLut jm. en W. K. A7an Rooy jd. N. J. Moljm. en E. Dorsman jd. W. Bos jm. en J. M. Kleinhans jd. J. F. G. Hooydouk jm. en A. J. Van Dooreinaalen jd. S. Van Wijk jm. en S. H. Berkhout jd. Overleden: C. Van der Steen D. 2 j. en 4 m. C. J. Mulder Wr. 75 j. J. De Pecker 69 j. J. Van Bemmel Z. 20 j. J. M. Groenewegen D. ruim 4 m. A. v. d. Lely D. ruim 2 m. A. P. Van der Klerk D. 2 m. M. F. Kukler D. Ij. en 5 m. J. Keereweer 71 j. P. Van Leeuwen Wr. 69 j. J. P. Taverne Wr. 87 j. S. M. Pfijffer, geb. Goejee, 23 j. J. Baars Z. ruim 2 m. P. Mieremet 46 j. J. Florisson Z. 10 m. P. C. Blote Z. 7 j. M. H. Van den Burg D. 2 j. en 9 m. A. Albert D. Ij. en 2 m. C. Van Nieuwenhoven D. 2 m. A. Van Klaveren 54 j. M. C. Noest D. 2 j. J. A. Beuzemaker Z. 10 in. J. H. Leembroek D. 11 m. W v. d. MeeD.3j.en3m. H. L.P. Marquenie D. 17 d. A. J. M. MullerD. 154 j. W. L. Leget 48 j. G. A. v.d. Bosch Z. 154 j. A. B. Wagteudonk D. Ij. en 3m. P. Leemans Z 2d. W. v. d. Heyden Z. 1 m. en 19 d. S. De Haan D. 5 m. A. Van Benten Z. 4 m. D. H. Hartwijk D. 5 m. H. De Groot 28 j. E. v. d. Horst, wed. P. Duk, 45 j. H. E. Colla Z. 4 m. G. De Wringer D. 4 m. M. P. Richter l$4j. GEMEENTERAAD. Zitting tan heden. Afwezig de HH. Hoog, Hubreeht, De Fre mery, Hartevelt, Goudsmit, Tieleman, Driesseu en Wttewaall. Aan de hulponderwijzeresse H. C. C. Kra mers wordt op haar verzoek met 1 Sept. eervol ontslag verleend. De rekening over 1867, sluitende met een batig saldo van ruim f 36,000, wordt voorloopig vastgesteld en [5000 van dat saldo, zijnde een deel van de winst van de gasfabriek, op de begrooting van 1868 overgebracht om te dienen tot aankoop van kapitaal. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besluit de Raad om de schatters en be schrijvers van de plaatselijke directe belasting eene hoogere belooning toe te staan dan aan vankelijk was voorgedragen. Onderscheiden bezwaarschriften tegen het ko hier der plaatselijke directe belasting bij Gede puteerde Staten ingediend en door dat college ten fine van advies in handen gesteld van het gemeentebestuur, komen in behandeling. Na eenige discussie besluit de Raad aan Gedep. Staten te rapporteeren overeenkomstig het advies van Burg. en Weth. Verzoeken van Van Sonderen, Huntelman, Kok en W. Montagne om pensioen, worden, in overeenstemming met het voorstel van Burg. en Weth., van de hand gewezen. Aangenomen worden de voorstellen van Burg. en Weth. omtrent den afstand van gemeente grond aan H. Veel'kind en Zoon en aan W. C. en J. B. Zuurdeeg. De heer Buijs vraagt den voorzitter inlich tingen omcrent den stand der onderhandelin gen over den aanleg van eene duinwaterleiding alhier. Na eene vrij uitvoerige discussie besluit eiudelijk de vergadering op voorstel van den interpellaut aan Burg. en Weth. op te dragen een bepaald onderzoek in te stellen zoowel bij het gemeentebestuur van 's-Gravcnhage als bij de maatschappij voor de duinwaterleiding te Amsterdam naar hetgeen dezer zijds zou kunneu worden gedaan om ook Leiden van duinwater le voorzien, met uitnoodiging tevens om do uit komsten van dat ouderzoek met de voorstellen waartoe het mocht aanleiding geven aan den gemeenteraad over te leggeu. 2<p«stc Staals-Lotcrij. Trekking van 19 Augustus N°. 351, 7587, 8449, [400. N°. 14269, 17729 [200. N°. 656, 5489, 10830, 11790, 12201, 12985, 18274 [100.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3