BÜITENLA N D. vangen om de schutterij op hare wettelijke sterkte van 2 per honderd zielen te brengen en zij heeft aan die inschrijving gevolg gege ven. In plaats echter van zoodanige vermeer dering voor de toekomst te verdeelen over vijf jaren, heeft zij die sterkte op eens willen ver krijgen, en de eeuige weg was de vrijgestelden van vroegere dienstjaren op te roepen. Deze voelen zich daardoor bezwaard, maar de wet van 1827 bevat, zonderling genoeg, geenerlei bepaling omtrent een hooger beroep van de beslissing der commissie van loting. Deze heeft zich niet alleen bepaald tot zoo danige uitlegging van de wet, maar is verder gegaan en heeft aau opgeroepenen medegedeeld, dat zij te dienen hadden tot het jaar 1873, ook aau degenen die dan reeds een of meer jaren hun 34ste jaar achter zich hebben, terwijl de schutterij wet in art. 1 bepaalt dat de schutter na zijn 34ste jaar ophoudt dienstplichtig te zijn. Deze beslissing van de commissie zoo zij er eene is kan dus geenerlei gevolg hebben, en niemand zal zich daarover behoeven te be kommeren de wet spreekt duidelijk. Nu is de vraag, wat de indiensttreding be treft, hoe men tegenover iets dat niet over eenkomstig de wet is, recht kan krijgen, wan neer do wet geen regel aangeeft om dat recht te doen gelden. Alleen door van het algemeen recht gebruik te maken en zich te wenden met zijne grieven tot de hooge regeering. Dit zou in het gegeven geval misschien niet veel baten, omdat de regeering zelve dezen maatregel wel niet ontworpen, maar toch ten uitvoer gelegd heeft. De beste weg ware daarom, zich te wenden èn tot de hooge regeering èn tot de Staten- Generaal, den natuurlijken bewaker van de rech ten der ingezetenen, met een adres waarin men zijne bezwaren te kennen geeft tegen deze plot selinge verdubbeling van de getalsterkte der schutterij. Een ander middel zou wezen, te weigeren schutterlijken dienst te doen en te trachten tot zoodanige boete te worden veroordeeld, dat- men van de uitspraak van den schuttersraad in appèl kan komen bij gedeputeerde staten. Dat hooger beroep is door de wet toegekend in geval de boete meer is dan ƒ6. Er bestond nog een vormelijke grond om de oproeping der commissie van loting niet ver plichtend te achten; deze namelijk, dat ge noemde commissie niet was gekozen volgens art. 11 der wet, door den gemeenteraad, maar benoemd door den burgemeester. Ten gevolge van het advies hebben vele op- geroepenen zich vereenigd en aan eene com missie van vijf hunner opgedragen de noodige stappen te doen in den zin van het ontvangen advies. Men verzekert dat spoedig de benoeming kan worden te gemoet gezien van den heer baron J. C. Gevers tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland bij het hof van Groot-Brittannië. Tot dusver bekleedt die heer dezelfde betrekking bij het Russi sche hof. Eergisterenavond werd te s - H a g e gear resteerd C. v. d. S., groenteboer aldaar, on middellijk na een onderzoek door de politie in gesteld, op het bericht dat die persoon een an deren groenteverkooper op eene gevaarlijke wijze zou hebben verwond. Uit dat onderzoek is ge bleken, dat de dader omstreeks 7 uren in de schuur van den verwonde, L. J. v. d. K., op het Aschmanserf in het Westeinde, aanwezig was dat beiden, die reeds vroeger herhaaldelijk zware oneenigheden hadden gehad, ook nu weder in twist waren geraakt over het losloopen van eenige var kens. De verwonde zou nl. den ander hebben toe gevoegd: //Jij hebt die varkens losgemaakt, om me te treiteren", waaropantwoorden weder-antwoord ontstond, totdat v. d. S. een mes van de tafel opnam en daarmede zijn tegenstander een steek in den buik toebracht. De eerste dokters ver klaarden de verwonding niet gevaarlijk; een derde geneeskundige evenwel, die eergisteren in den laten avond en gisterenochtend de wond behandelde, was van meening, dat het gevaar gansch niet geweken was, als de koortsen in vloed op de wond bleven uitoefenen. Overigens verneemt men, dat de twistenden beschonken waren, en beider gedrag over het algemeen veel te wenschen overlaat. Naar men verneemt, zal de wedstrijd van scherpschutters Maandag 21 September in de residentie aanvangen. Alsdan zullen de mede- dingonden, zoo van 's-Gravenhage als elders, in de groote zaal op het Binnenhof door de regelings-commissie plechtig worden ontvangen. Vervolgens zal men zich naar het kamp te Waalsdorp begeven, dat gedurende zes dagen zal worden betrokken. Uit Amsterdam wordt aan de N. Roti. Courant geschreven: Naar men uit goede bron verneemt, bestaat er bij de regeering ernstig sprake om de kweekelingen van de militaire geneeskundige school te Utrecht naar hier over te plaatsen en voor het houden der col leges aan de stedelijke geneeskundige school alhier van rijkswege aan het gemeentebestuur eene bijdrage van ƒ12,000 in het jaar toe te kennen. Ofschoon curatoren dier inrichting zich bereid hebben verklaard voor localen en andere door de regeering gevorderde zaken zorg te dragen, schijnt intusschen nog geen vast besluit te zijn genomen. Waarschijnlijk zal het plan tegenstand vinden van de zijde van hen, die oordeelen, dat, waar de regeeriug zelve voor de academiën is en voor geneeskundig onderwijs zorg draagt, het niet te pas komt die kwee kelingen naar een met dat academisch onderwijs concurreerende bijzondere inrichting te zenden. De opmerking wordt gemaakt, dat door dezen maatregel op de wet van het hooger onderwijs wordt geprejudicieerd, vermits het, bij aanne ming daarvan, misschien niet wenschelijk zal voorkomen aan drie hoogescholen gelegenheid voor geneeskundig onderwijs te geven. Wat daarvan zijn moge, het voor en tegen der zaak verdient rijpe overweging. De Hooge Raad heeft, bij arrest van eergiste ren, verworpen het beroep in cassatie van J. Graus, die door het hof in Utrecht tot de dood straf is veroordeeld wegens het plegen van moord op zijne echtgenoote. Te Gorcum zal van 2529 Septem ber a. s. vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw" eene algemeene tentoonstelling wor den gehouden van vee, voortbrengselen van den landbouw, werktuigen enz. Uit Oudega, in Friesland, wordt dd. 14 Aug. geschrevenOns dorpje heeft op eens een belangrijk verlies van bevolking geleden. De onderwijzer, de bakker en een landbouwer ver trokken heden met hunne respectieve huisge zinnen van hier naar Ilarlingen, om zich ver volgens naar Amerika te begeven, 't Is te ver wachten, dat hun voorbeeld bij velen uit deze streken navolging vinden zal. De drukkende lasten van armverzorging, een gevolg der veen derijen, die vroeger veel, nu weinig of geen voordeel meer opleveren, zijn een der voor naamste aanleidingen tot landverhuizing. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag den 22sten de zer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des ELonings in de provinciën het volgende geschreven, hetwelk door dezen aan de gemeentebesturen is medege deeld. Blijkens mededeeling van de ingenieurs lste kl. voor het stoomwezen, doet zich niet zelden het geval voor, dat stoomtuigen, met name locomobielen, in strijd met de bestaande voor schriften, in gebruik zijn, zonder dat daarvoor de vereischte vergunning is verleend. Zoowel om aan de bedoelde voorschriften behoorlijk de hand te doen houden als om te voorkomen, dat stremming van sommige werken het gevolg zou zijn van de ontdekking van zoodanige overtre ding, heb ik de eer, naar aanleiding eener mis sive van den heer minister van binnenlandsche zaken, dd. 11 Augustus 1868, n°. 169, ödeafd, u indachtig te maken op de ten deze bestaande verplichtingen en u te verzoeken, zoo veel mo gelijk te bevorderen, dat de belanghebbenden, door tijdige aangiften van de te bezigen stoom tuigen, behoorlijk aan de bestaande voorschrif ten voldoen, waardoor tevens eene altijd nadee- lige stremming van de in gang zijnde werk zaamheden wordt voorkomen. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Wa tergraafsmeer E. E. C. Gerrits, cand.-not. te Amsterdamte Amsterdam P. Scheltema Be- duin, cand.-not. aldaar, en H. F. J. Straatman, mede cand.-not. aldaar. Z. M. heeft aan Mr. S. J. Van Lier, op ver zoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger in de arr.-rechtb. te Utrecht; aan H. Vermeulen, op verzoek, eervol ontslag ver leend ais plaatsvervangend kantonrechter te Zalt-Boinmel. Z. M. heeft herbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Grave C. F. Arentz. Z. M. heeft den kapt. t/z. A. F. Siedenburg, met den 15den Sept. a. s., eervol ontheven van de betrekking van dir. en comm. der marine te Vlissingen, onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten. Z. M. heeft den majoor W. F. C. Hamming, van het 4de reg. huzaren, overeenkomstig zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; en bij het wapen der cavalerie be noemd: bij den staf van het wapen, tot majoor, den ritm. lste kl. A. L. T. A. Grisart, van dien staf, toegevoegd aan Z. K. H. den prins van Oranje, inspecteur van het wapen der cava lerie; bij het lste reg. huzaren, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2deu luit. G M. Trip, van het korps; bij het 4de reg. huza ren, tot roaj., den ritm. der lste kl. J. F. Van Dorp, van het lste reg. huzaren tot ritm. vau de derde kl. (naar ouderdom van rang) deu lsten luit. C. D. H. Sethe, van het korps. Z. M. heeft in hunnen rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande, de 2de luits. van het wapen der inf. van het leger in Oost-lndië 0 W. A. De Jong, A. K. Van der Garden ea G. P. Van der Garden. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 72', des avonds te 8 uren 68', te 10 uren 64°. Donderdag 's morgens te 5 uren 62°, Wind: Z. W, te 8 uren 67°, 's namiddags te 12 uren 70°, te 4 uren 70°. Belgie. Aan de //Liberté" wordt uit Brussel bericht, dat de Belgische regeering, onder dag* teekening van den 2den dezer, eene circulaire aan hare diplomatieke agenten heeft gezonden, waarin op de uitdrukkelijkste wijze al de geruch ten worden gelogenstraft, welke wegens beweerde pourparles tusschen de kabinetten van Parijs en van Brussel, omtrent het aangaan van eene tol- en militaire overeenkomst, in omloop zijn ge bracht. Duitschland. Volgens de //Magd. Corr." is de regeering voornemens, in de aanstaande zit ting van den Noord-Duitschen Rijksdag, eeoe muntwet in te dienen, ontworpen op den grond slag der decimale rekening, en bestaat er alle uitzicht dat het ontwerp aangenomen zal worden. Oostenrijk. De //Presse" meldt, dat de mi*

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2