togen een port van 10 cents kunnen worden gefrankeerd terwijl het port der ongefrankeerde brieven 20 cents zal bedragenslechts een port van 5 cents voor gefrankeerde en van 10 cents voor ongefrankeerde brieven zal gevorderd worden wanneer zij binnen het zoogenaamde grens-rayon (van 30 kilometers) worden gewis seld. De maatstaf is ook hier 15 wichtjes. Er zal voorts gelegenheid worden geopend, om tusschen Nederland en Duitschland postwis sels te kunnen verzenden. De Staats-Courant bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland Tarwe. Stond algemeen zeer goed te velde; men verwacht dan ook een uitmuntend beschot van best graan. Rogge. Ook omtrent dit gewas luiden de be richten bijna algemeen gunstig, en kan men daarvan eene ruime opbrengst van wichtig graan te gemoet zien. Gerst. Alhoewel dit gewas niet zoo voortref felijk als de beide voorgaande gewassen zal uit vallen, geeft het toch uitzicht op een redelijk beschot. In het land van Voorne en Putten rekent men schier allerwege, wat de wintergerst aangaat, op eene ruime opbrengst. Haver. Had veel te lijden door de aanhou dende droogte. De uitkomsten zullen slechts middelmatig kunnen worden genoemd. Meekrap. De berichten omtrent dit gewas loopen uiteen. Uit het land van Voorne wordt gemeld, dat de verwachting daarvan niet groot is. Op het eiland Goedereede en Overflakkee verwacht men daarvan gunstige uitkomsten. Vlas. Vrij algemeen kan dit gewas als mis lukt worden beschouwd. Slechts uit eene enkele streek gewaagde men van een redelijk gewas. Koolzaad. Dit gewas belooft eene middelma tige opbrengst. Hennep. In de Vijf Heerenlanden staat dit gewas tamelijk, in den Alblasserwaard zeer goed te velde, en had men hoop op eene buitenge wone opbrengst. Aardappelen. Uit geene enkele streek werd tot dusver iets vernomen van de gewone ziekte, zoodat men goeden dunk heeft zoowel van op brengst als van qualiteit. De vrees bestaat echter, dat zij ten gevolge der langdurige droogte klein van stuk zullen blijven. Erwten en boonen. Omtrent de erwten luiden de berichten vrij algemeen gunstig. Van de boonen heeft men geene groote verwachting. De droogte was oorzaak, dat de boonen kort van stroo bleven en weinig gepeuld zijn. Boomvruchten. Vrij algemeen zijn de boom gaarden ruim van appelen voorzien. Peren zul len schaars zijn. Hooi- en weilanden. In het voorjaar liet het grasgewas niets te wenschen over. De langdu rige droogte in den zomer heeft echter toen zeer nadeelig gewerkt, zoodat de weilanden in de meeste streken een dor aanzien hebben. De hooilanden gaven een ruimen oogst. Het zal uit het bovenstaande blijken, dat de verwachtingen van den oogst in meer dan een opzicht gunstig mogen worden genoemd. Men schrijft ons uit Voorschoten dd. 18 Augustus: In den afgeloopen nacht is er ten huize van den smid A. J. Bovenlander, aan den Rijndijk alhier, ingebroken. In het slaapvertrek heeft men ongestoord eene kast geopend en daaruit oenig geld medegenomen. Van een en ander is bereids aan de politie kennis gegeven. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage is in behandeling gekomen het voorstel van burg. en weth. naar aanleiding van den laatsten brief der voorloo- pige concessionarissen voor eene duinwaterlei ding en waarbij in overweging is gegeven aan het college van het dagelijksch bestuur op te ragen: 1 namens den raad aan de concessio narissen mede te deelen, dat nu van hunne zijde niet is voldaan aan de bepalingen der voorloopige concessie, van het voornemen tot finale gunning der concessie wordt afgezien, en 2°. de noodige ontwerpen met begrooting van kosten voor te bereiden voor het tot stand brengen eener waterleiding voor rekening der gemeente, opdat de raad in de gelegenheid worde gesteld te bepalen of hiertoe al dan niet zal worden overgegaan. Vooraf las de secretaris adressen voor: a. van den heer Vierling, die, nu hij ontwaard had de vervallenverklaring van de concessie De Veer c. s., opnieuw en op dezelfde voorwaarde als vroeger voor dien aanleg concessie verzocht, terwijl hij thans bovendien kan verklaren, dat hij met eene gevestigde maatschappij in onder handeling is tot het storten van het benoodigd kapitaal; en b. van den heer Mouton, die ver klaart met den raad in onderhandelingen te willen treden over de aanvaarding der concessie. Het voorstel van burg. en weth. werd aangeno men, en voorts gaf op verzoek van den heer Mock, die over dit voorstel het eerst het woord voerde, de voorzitter de belofte bij de Duinwaterleiding te Haarlem informatiën in te winnen, of bij den voorbeeldeloozen drogen zomer de waterleiding genoegzaam water oplevert. Met algemeene stem men nam de raad dit voorstel ten slotte aan. Tot leeraar in de wis- en werktuigkunde bij de hoogere burgerschool werd benoemd de heer H. B. Vi n Daalen, oud-luitenant ter zee, tijde lijk belast geweest met het onderwijs in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te Haarlem. Hedennacht te ruim twaalf uren is een zware brand uitgebarsten in het meubelmagazijn van den heer A. J. Mesker, in de eerste Wa genstraat te 's-Gravenhage. Te ruim 2 uren gelukte het aan de vereenigde krachten van alle stadsbrandspuiten, 9 in getal, en die van het reg. gren. en jag., den brand meester te worden. De belendende gebouwen bleven gespaard. Op het adres van den Vlissingschen ge meenteraad aan den Koning, waarbij verzocht wérd de werken tot voltooiing van den Zeeuwsch- Iiimburgschen spoorweg zóo te doen regelen, dat niet de afdamming van het Sloe zoodra mogelijk worde aangevangen, en middelerwijl de spoorwegbaan van Vlissingen naar het Sloe worde tgereed gemaakt, het kanaal van Vlissin gen naar Middelburg worde voltooid, en alzoo zonder onvoorziene gebeurtenissen de Zeeuwsch- Limburgsche spoorweg in 1871 voor het inter nationaal verkeer te Vlissingen worde openge- steld is door den minister van binnenland- sche zaken namens den Koning in dato 14 dezer geantwoorddat de aanbesteding voor het graven van het kanaal, het maken van de baan voor den spoorweg en van eenige andere werken tusschen Vlissingen en Middelburg is aangekondigd; dat in de voorwaarden van aan besteding is bepaald, dat de baan voor den spoorweg in 1869 voltooid moet worden opge leverd, om daarop alsdan de sporen te kunnen doen leggendat het maken van de baan voor den spoorweg van Middelburg tot de Arne- muidsche haven, het graven der kanalen van Veere naar de Middelburgsche haven en door de oude Arne, en het bouwen van de spoor wegbrug over dit kanaal vermoedelijk ook in dit jaar zullen worden aanbesteed, en dat overi gens de werkzaamheden voor de voltooiing van het kanaal door en den spoorweg op Walche ren en voor de afdamming van het Sloe zoo veel mogelijk zullen worden bespoedigd. Bij beschikking van den minister van binnen- landsche zaken is, met ingang van 1 September 1868, aan den oud-conducteur opzichter van den waterstaat der 1ste kl. G. Hendriks, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; en zijn, met ingang van 1 Sept. e. k., bevorderdtot op zichter van den waterstaat der late kl. D. P. Berkhout, thans opzichter der 2de kl.en tol opzichter van den waterstaat der 2de kl. J. L Weys, thans opzigter der 3de kl. Bij koninklijk besluit is aan H. Van dj Velde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonrechter te Enschedé; be noemd tot plaatsverv. kantonrechter te Utrecht Mr. B. J. H. Van Blaricum, advocaat aldaar en tot kantonr. te Rauwerd Mr. L. Reitsma thans griffier bij het kantong. te Oldebei koop. Bij kon. besluit is aan den heer J. G. P, Serrurier, comm. bij het departem. van koloniën, op zijn verzoek, met ingang van den lsteo Oct. 1868een eervol ontslag verleend uit '8 lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit is het onderwijs in scheepa- bouwkunde aan de Polytechnische school, voor- loopig gedurende het jaar 186S/69, opgedragen aan B. J. Tideman, hoofdingenieur der marine te Amsterdam, met vergunning om tevens de laatstgemelde betrekking te blijven waarnemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 78°, Wind: Zf O., des avonds te S uren 70"*, te 10 uren 66°.— Woensdag 's morgens te 5 uren 66°, Z. W., te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 74°, te 4 uren 74°. BUITENLAND. Belgie. De voorstanders der Vlaamsche taal hebben te Gent weder een triomf behaald. De Vlaamsche liberale Vereeniging had zich tot den gemeenteraad aldaar gewend met het verzoek om het verslag der zittingen voortaan niet al leen in het Fransch, maar ook in het Vlaamsch uit te geven. De zoogenaamde //commissie van het betwistbare" uit den Raad, in wier handen dit verzoekschrift was gesteld, hoewel het belang eener Vlaamsche uitgave van het bulletin niet inziende, adviseerde evenwel om tot de uitgave over te gaan, wanneer zich een voldoend aan tal inschrijvers aanmeldden. Dit advies vond bij velen grooten tegenstandmen ondersteunde het verzoek der Vereeniging als een noodzakelijk gevolg van een eenmaal genomen besluit. Men liet dit verslag van de zittingen drukken, opdat een ieder zou kunnen weten, wat de Raad met het geld der burgerij deed: nu was het onbe twistbaar, dat een groot gedeelte der Gentsche bevolking geen Fransch kende. Men moest alzoo op het besluit terugkomen en geen gemeente bul letin uitgeven, of men moet het in de twee ta len doen drukken. Deze meening zegevierde, en er werd besloten om voorloopig voor den tijd van een jaar de verslagen van de gemeente raadsvergaderingen ook in het Vlaamsch uit te geven. De zaak van de Henegouwsche mijnwer kers, die voor eenigen tijd in de nabijheid van Charleroi zulke ongeregeldheden hebben ver oorzaakt, is dezer dagen behandeld. Het open baar ministerie trachtte te betoogeD, dat de per sonen, die bij het oproer den luitenant van de gendarmerie De Hollain, met steenen gewor pen en met houweelen slagen toegebracht had den, zich schuldig hadden gemaakt aan poging tot moord, en dat twee der beschuldigden, de mijnwerkers Delposen en Coqueraumont, de ziel van den opstand en bepaaldelijk van het oproer te Chatelineau waren geweest. De verdedigers beweerden, dat de arbeiders door de verminde ring hunner dagloonen tot huune oproerige demonstration waren uitgelokt geworden; dat de steenworpen enz. slechts middelen van ver wering waren geweest tegen den aanval, waar aan zij hadden blootgestaan, en dat het on rechtvaardig was om een twintigtal personen te doen boeten voor daden, die door omstreeks vierduizend arbeiders waren bedreven gewor den.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2