i\°. 2614. Woensdag A°. 18Ö8. 19 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerf 0.124. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 18 Augustus. Gisteren-avond te halfzeven gingen 4 mi liciens van de Infanterie buiten de Mare- poort om zich te baden in een sloot langs den Haarlemmertrekvaart. Voorbij de Spoorbrug be gaf er zich een te water, die niet kon zwem men. Hij zonk oogenblikkelijk. Een zijner ka meraden, die insgelijks niet kon zwemmen, waagde een poging ter zijner redding, doch was bijna het slachtoffer van zijne menschlievend- heid geworden, zoo er niet spoedig hulp was komen opdagen. Zijne twee andere kameraden, die zwemmen konden, zetten het op een loop. Het lijk van den ongelukkige werd eenige oogenblikken daarna opgehaald en naar de infirmerie vervoerd. John Stuart Mill spreekt in zijn //principles of political economy" met onderscheiding van zekere HH. Briggs, directeurs van de Whit- wood en Methley kolenmijnen in Yorkshire, die een overeenkomst met hunne werklieden hebben gemaakt, volgens welke deze jaarlijks een deel van de winsten der onderneming ontvangen. Tevens wordt hun de gelegenheid gegeven, om aandeel in de zaak te nemenvoor een derde van het kapitaal wordt hun de voorkeur ge geven. Na aftrek van alle uitgaven der onderneming en een rente van 10 percent, wordt de helft van het overschot onder de werklieden ver deeld, in evenredigheid van het loon, dat zij gedurende het laatste jaar ontvangen hebben de andere helft is voor de aandeelhouders. Vóór eenige dagen nu is eene algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden, waarbij de uitslag dezer onderneming werd medegedeeld; de overwinst, na aftrek der 10 pCt., was 3000 pd. st., die alzoo voor de helft onder de 1200 werklieden verdeeld werden. Zij, die tevens aan deelhouders waren, kregen natuurlijk tevens hun deel als zoodanig. Hoevelen tot deze categorie be- hooren, deelt het bericht niet mede; evenmin of de resultaten, door het meerdere belang, dat de werklieden bij de onderneming hebben, gunstiger dan vroeger zijn. Men mag echter aannemen, dat, wat de HH. Briggs er zich van voorstelden, dat zoowel de aandeelhouders als de werklieden voordeel uit deze winstver- deeling zouden trekken, gelukt is, daar de aan deelhouders zich niet hier tegen verzet hebben, en een winst van 17 pCt. vrij belangrijk is. Een zeer belangrijk verslag aangaande de cholera-epidemie van 1866 in Engeland, is door Dr. Farr uit officieele bronnen, op staatskosten uitgegeven. In 1866 stierven 14,378 menschen ten gevolge van cholera, tegen 20,097 in 1854 en tegen 53,293 in de epidemie van 1849. Hoe oneindig veel minder slachtoffers de laatste epi demie geeischt heeft, blijkt uit de opgave, dat, aeemt men de vermeerdering der bevolking in aanmerking, in 1849, op iedere 10,000 menschen dertig aan cholera stierven, in 1854 elf en in 1866 slechts zeven. De vermindering van het sterftecijfer schrijft Dr. Farr niet toe aan de mindere kwaadaardig heid der ziekte, maar alleen aan de betere en meer uitgebreide toepassing van gezondheids maatregelen. De ziekte kan gewijzigd, zoo niet voorkomen worden, door wijze voorzorgsmaat regelen, die bijna altijd in de macht van iedere gemeente staan. Hoogstbelangrijk is het uit de verschillende statistieke opgaven te zien hoe nauw de verhouding is tusschen de epidemie en de hoedanigheid van het drinkwater in de be smette districten. Het Weekblad voor het Hooger Onderwijs schrijft het volgende: Men meldt ons dat het ontwerp-Fock de be staande hoogescholen alle drie laat blijven be staan. Men vermoedt evenwel dat van het behoud der drie hoogescholen geene portefeuille-quaestie zal gemaakt worden, door een minister, in wiens aard het ligt aan éene goede hoogeschool de voorkeur te geven boven drie meer of min mid delmatige. De commissie voor den nationalen wedstrijd van den Nederl. Weerbaarheidsbond, belast met de lokale regeling, heeft eene circulaire aan hare landgenooten gezonden, waarin te kennen gege ven wordt, dat in de maand September a. s. te 's-Gravenhage door al de scherpschutters-vereeni- gingen in den lande een grooten wedstrijd worden gehouden. De schutterijen, de verschillende wa pens van leger en marine, in een woord allen, die zich de verdediging van onzen dierbaren ge boortegrond ten zaak te stellen, zullen ter deel neming uitgenoodigd worden. De commissie roept de hulp der landgenooten in. //Ge kunt die ver- leenen zegt zij door geldelijke bijdragen of door prijzen beschikbaar te stellen voor den wedstrijd. Mogen dan de lijsten, die u weldra ter teekening zullen worden aangeboden, in ruime mate het bewijs leveren, dat ons beroep op uwe vaderlandsliefde en ons vertrouwen op uwe hulpvaardigheid niet ijdel zijn geweest Op Woensdag 9 September zal door de Maat schappij tot Nut van den Javaan eene algemeene vergadering worden gehouden in de zaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Arnhem. In deze vergadering zal: 1°. overwogen worden het verslag van de werkzaamheden des hoofdbestuurs, dat aan de leden wordt toegezonden 2°. verantwoording worden gedaan van de gehouden administratie over 1867/68; 3°. de begrooting van inkomsten en uitgaven over 1868/69 worden voorgedragen; 4°. door benoeming van drie gewone leden van het hoofdbestuur worden voorzien in de vacaturen, ontstaande door de aftreding der heeren J. P. de Keijzer, D. A. Thieme en Dr. J. Selleger; 5°. beraadslaagd en besloten worden omtrent de volgende voorstellen: a. de algemeene vergadering spreke haar ge voelen uit over de wijze, waarop uitvoering kan gegeven worden aan art. 2 van het Regle ment en bepaaldelijk aan de laatste alinea van dat art.; b. de algemeene vergadering wijze de meest gepaste middelen aan, welke kunnen strekken tot uitbreiding der maatschappij c. de algemeene vergadering beslisse, of, in geval eene bekwame redactie kan worden ge vonden, voor rekening der maatschappij een weekblad zal worden uitgegeven. Na afloop der vergadering zal een gemeen schappelijke maaltijd worden gehouden. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn do heeren J. J. Naeff, G. A. Wilken, W. C. Hoogkamer, Mr. P. A. Yan der Lith, B. G. W. W. C. baron Yan Hoëvell, Mr. H. Yan Dissel Szn., P. H. Yan der Kemp, C. P. J. Yan Koetsveld, G. J. G. Yan der Poel, A. F. AVeydung, K. F. H. Yan Langen, J. A. Yan Dorsser, Mr. D. De Feyfer, G. J. Grashuis, Mr. AY. A. Brill, D. P. Jentink, Mr. C. W. Kist, G. W. AY. C. baron Yan Hoëvell, C. J. E. E. Leyds, J. F. H. Schultz, E. T. Van Delden, A. H. Fabius, Mr. R. AY. Craandijk, F. J. T. de Haart en Mr. H. Dentz gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande. Men verneemt, dat de ministers van binnen- landsche zaken en van financiën voornemens zijn, tegen het einde dezer maand het eiland AValcheren en het voormalige vierde district van Zeeland te bezoeken, ten einde zich in loco te doen voorlichten omtrent de afdamming van het Sloe en de behoefte aan een uitwaterings kanaal door het westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen. Nog schrijft men ons uit Yo or sc h o ten, dat ons bericht van Zaterdag jl. in zooverre on juist was, als de opgegeven prijzen niet behaald zijn bij het mastklimmen, maar bij het ring- rijden. Men schrijft ons uit Yoorschoten dd. 17 Augustus: Heden werd alhier op ge bruikelijke wijze de nieuwe Roomsch Catholieke kerk plechtig ingewijd door den Bisschop van Haar lem, dio hiervoor gisteren-avond per spoor van 6 u. 19 m. arriveerde en door eene eerewacht te paard aan het station werd afgehaald en naar de pastorie geleid. Op dezelfde wijze werd zijn hoogw. heden avond weder gebracht naar den trein van 7 u. 31 m. Yan vele huizen wapperde de nationale vlag. Aanstaanden Dinsdag zal de gemeenteraad te 's-Hage vergaderen, o. a. om te delibe- reeren over: 1°. het voorstel van B. en AV., naar aanleiding van den laatsten brief der voor- loopige concessionarissen voor eene duinwater leiding, en 2°. idem omtrent den brief der ver- eeniging tot onderzoek, paar de middelen tot

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1