BUITENLA N D. marktdag in de kermisweek was en men mis schien zou zeggen, dat de heeren van het Nut te Rotterdam kwamen kermis houden. Uit zeer vele plaatsen in Zuid-Holland komen berichten in omtrent de varkensziekte. Groot is het aantal, dat reeds gestorven is. In het toedienen van zout door het eten poogt men daartegen hulp te vinden, maar de ziekte verschijnt veelal zoo plotseling, dat bij de ont dekking alle hulp te laat is. Uit Leeuwarden wordt geschreven Wij zullen nu weldra eene eigene gemeentelijke inrichting voor het gymnastiek-onderwijs heb ben. Het gebouw der oude manege, vroeger reeds daarvoor bestemd, zal belangrijk worden vertimmerd en verbeterd, waarvan de aanne ming is geschied voor de som van f 3368 door L. L. Horbach en P. J. Jansma. Aanvankelijk is het onderwijs bestemd voor de leerlingen der school voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs, der Fransche meisjesschool, der burger school voor meisjes, der 1ste tusschenschool en verder voor die van het gymnasium, de rijks hoogere burgerschool en de burgerdag- en avond school. Er zijn een eerste (met acte voor het middelbaar onderwijs) en een tweede onderwij zer door den raad benoemd. De opening der school zal waarschijnlijk met 1 October kunnen plaats hebben. Gisteren is te Leeuwarden het be richt ontvangen van het plotseling overlijden te Neuenahr van den heer Jhr. Mr. O. R. Van Adringa De Kempenaer, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, kamerheer des ko- nings in buitengewonen dienst, oud-lid van Ge deputeerde Staten dier provincie. Hij bereikte den ouderdom van 67 jaar. Het aantal bezoekers der tentoonstelling te Arnhem bedroeg jl. Zondag 2030nog nooit was zij zoo druk bezocht geworden. Alles is in de beste orde afgeloopen en nergens ondervond men stoornis in de circulatie. Het volgende wordt aan de N. R. Cou rant uit Enschedé dd. 11 Aug. geschre ven 't Was feest gisterenmiddag voor de meeste fabrieks-kinderen alhier, een feest, dat de sym pathie van alle weidenkenden vond. Werd voor eenigen tijd door de samenwerking en voor re kening van de meeste industrieelen eene school uitsluitend voor deze kinderen opgericht, en mocht men zich in haar toenemenden bloei ver blijden, thans was door bijna alle fabrikanten bijgedragen, om de kleine werklieden eene uit spanning doen genieten. Op eene ruime weide nabij de stad bijeengekomen, werden ze onthaald op chocolade en broodjes, terwijl voor verschil lende amusementen gezorgd was. Het was een eigenaardig, verheffend schouwspel, die honder den kleinen daar bijeen te zien, met den glans der vreugde op 't gelaat. Hier sprongen eenigen in 't rond, op de vroolijke tonon eener Schotsche wals (want ook voor muziek was gezorgd); daar klonk het lustuig: //Hei, 't was in de Mei", en elders weer zag men met verlangende blikken naar de heerlijkheden, die een paar tombola's zouden aan bieden. Kortom, daar was vreugde en levenslust m die jeugdige harten, en 't doel werd dus uit stekend bereikt. Men spreekt over den treurigen toestand, waarin, over 't algemeen, de fabriekarbeiders hier te lande verkeeren, en over hun rampzalig loten wie zal ontkennen, dat nog veel in hun belang te doen valt Maar toch, alleen de zwartgallige pessimist kan het loochenen, dat in onze dagen een merkbare vooruitgang ten deze plaats heeft. Overal toch wordt de hand aan den ploeg geslagenscholen naast de fa briek; volkslezingen voor den reeds volwassen arbeider; verschillende fondsen en inrichtingen, om hem door //self-help" voor ziekte en kwade dagen te doen zorgen, zijn dat niet allen teekenen, gezegende teekenen van den geest onzes tijds, bewijzen, dat de werkgevers meer en meer inzien (noem het philanthropic of welbegre pen eigenbelang) wat ze aan hunne werklieden ver schuldigd zijn, wat ze voor hen knnnen wezen, en hoe ze zich zeiven tevens bevoordeelen, waar zij die klasse stoffelijk en zedelijk trachten op te beuren Neen, de fabriekarbeider onzer dagen behoeft niet meer het halfverdierlijkte wezen, de paria der maatschappij te zijn, en is het ook in 't al gemeen niet, wat de opposant quand même bewere. In iedere klasse der samenleving zijn individu's, die haar tot oneer strekken, en zoo is het ook met dezemaar in 't geheel geno men, ziet men toch bij den werkman de begeerte ontwaken, om gebruik te maken van de hem aangeboden gelegenheden, om zich materieel en intellectueel te bevoordeelen en te ontwikkelen, om zich te verheffen. Niet op eenmaal kan men een rijken oogst van^zijne pogingen verwachten. Langzaam moet de vrucht zich vormen; doch als men slechts vooruitgang ziet, is reeds de moeite rijk be loond. Vooruitgang onder de arbeidende klasse in Twente is zichtbaar, hoeveel er nog te wen- schen overblijve. Eu hij is een gevolg van verschillende maatregelen, vrijwillig door de werkgevers genomen. Geen wet heeft hen verplicht, om voor hun volk te doen wat ze dedenen waarom zou dit ook dienen, waar zij zeiven van het nut en de nood zakelijkheid der hervormingen doordrongen zijn? Waarom zouden ze de tusscheukomst der wet inroepen voor wat ze weten, dat nog goeds te verrichten valt? Dat zou eene zedelijke onmacht verraden, geheel in strijd met de kracht, die zich in Twente ontwikkelt, met de liberale beginse len, daar gehuldigd. De geheele spoorweglijn O u 1 e m b o r g- Zaltbommel is thans met rails belegd. De aan nemers hebben eene overeenkomst met den Rijn spoorweg gesloten tot het leveren van een zand- trein van 45 wagens. Er bestaat eenige hoop, dat op 15 Oct. de geheele spoorweglijn zal kunnen geopend worden. Uit verschillende streken komen berichten in omtrent het onweder van eergisteren, dat van zware regenbuien vergezeld ging. Hier en daar is de bliksem ingeslagen en hebben branden plaats gehad. Zoo is in de buurt Over-Heykop onder Schoonrewoerd de bliksem in een hooi berg geslagen, waardoor een huis en twee hooi bergen zijn afgebrand. Een persoon heeft zware brandwonden bekomen. Van persoonlijke onge lukken ten gevolge van het onweder hebben wij overigens tot dusverre niets vernomen. TeSint-Antony-polder, zoo schrijft men uit Mijnsheerenland, is Dinsdag-ochtend door het broeien van hooi brand ontstaan in een schuur van den bouwman L. Steenhoek. In korten tijd nam het vernielend element zoo zeer in kracht toe, dat behalve die schuur met al wat zich daarin bevond, drie huizen, bewoond door vijf gezinnen, geheel in de asch werden gelegd. De gezinnen zijn daardoor van alles beroofd. Alleen de bezittingen van den bouw man Steenhoek, met uitzondering van eene schuur, waren verzekerd. Maandag is een geweldige brand uitge barsten in de buurtschap Netterden, onder Gendringen, graafschap Zutfen. Zeven huizen, vier schuren en het schoolgebouw zijn een prooi der vlammen geworden. Ook velerlei huisraad, varkens en geiten, koorn en hooi zijn verbrand. De oorzaak van den brand is voor alsnog on bekend. In de Petit Courrier" leest men Als een merkwaardig bewijs van den heilzamen invloed, die het zeewater op eenige ziekten uitoefent, strekt het ons tot genoegen te kunnen mede- deelen, dat dezer dagen eene dame, die stom geworden was en de zeebaden te Scheveningen gebruikte, zoo gelukkig geweest is, dat, toen zij het bad verliet, zij hare stem had herkregen. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtbank te Maastricht Jhr. Mr. E. J. B. C. ridder De Stuers, adv. en weth. aldaar; tot plaatsv. kantonr. te Ootmarsum J. C. Rem mers, wonende aldaar tot proc. bij de arr.-recht bank te Rotterdam Mr. H. A. Nieuwkamp, rechter-plaatsv. in die rechtb. en adv. aldaar; tot plaatsverv. kantonrechter te IJselstein J. A. Yan Hengst, burgem. dier gemeentetot ontv. der dir. belast, en acc. te Sloten (Noord- Holland) B. C. G. Van Eelde, thans adj.-comm. bij de afd. dir. belast, aan het dep. van finan ciën. Z. M. heeft, op zijn verzoek, aan den kapit. der inf. van het leger in Ned. Iudië S. J. Boers thans met verlof hier te lande, een eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioenvergunning verleend aan L. Pincoffs te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de k! der orde van den Kroon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken; aan F. Van Dee te 's Hertogenbosch, tot het dragen van de hem als zouaaf in dienst van Z. H. den paus toegekende medaille Fidei et Virtutiaan M. Engelen te Worms, de zil. raed. en een loffelijk getuigschrift, en aan C. Roks te Kerk- rade eene gratificatie van vijftien gulden en een loffelijk getuigschrift, wegens het met levens gevaar blusschen van den brand in de spits van den kerktoren aldaar, door het onweder op den llden Juli 1868 veroorzaakt, en de bron zen medaille aan H. Van Zanten, 2den maclii nist aan boord van het gouv. stoomschip //Brou beek," wegens het redden van den over boord gevallen Isten stuurman, ter reede van Riouw op den 30sten April 1868en aan J. de Vries schipper in het vaste korps dek- en onderoffic op Zr. Ms. schroefstoomkorvet. //Prinses Amelia,' wegens het redden van een over boord gevallen matroos ter reede van Amboina op den 12den April 1868alsmede aan ieder een getuig schrift. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een ontwerp van wet tot wijzigin van hoofdstuk II (Hooge Colleges enz.) der staatsbegrooting voor 1867. Het is der regeering gebleken, dat de op de staatsbegrooting voor 1867 toegestane som van f 2000 voor decoratiën de kosten van het stempelen daaronder begre pen, niet toereikende is geweest om daaruit in de zich voorgedaan hebbende behoeften te voor zien, zoodat het begrootingsartikel met f 2643.60 is overschreden. Dit ontwerp strekt nu tot regularisatie van deze meerdere uitgave op het betrokken begrootingsartikel van het dienstjaar 1867. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 70°, de avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 61°. Don derdag 's morgens te 5 uren 60°, WindZ. O te 8 uren 65°, 's namiddags te 12 uren 80°, le 2 uren 86°, te 4 uren 80°. Pruisen. De Prov. Corr." prijst den heer Von Beust wegens zijne rede bij de sluiting van het schuttersfeest te Weenen. Het blad is vooral met die rede ingenomen, omdat Von Beust daarin de erkenning heeft uitgesproken, dat Oostenrijk geen Duitsche staat meer is en ook geen beroep meer kan doen gelden om een lei denden invloed uit te oefenen op het lot van Duitschland. Pruisen zegt het blad zal ook de binnenlandsche ontwikkeling van Oosten rijk niet storen, maar het zal gaarne met die mogendheid op een vriendschappelijken voet staan, wanneer Oostenrijks politiek daarbij ge trouw blijft aan de gestelde grondbeginselen van vrede en verzoening. Frankrijk. De prijsuitdeeling van de lycea en gymnasia in de Sorbonne, die den lOden Augustus te Parijs plaats had onder voorzit terschap van den minister Duruy en in tegen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2