N°. 2609. Donderdag 13JNNENLAND. A°. 1868V1 13 Augustus. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. LEIDEN, 12 Augustus. Nadat wij eergisterenavond in onze hoop op regen waren teleurgesteld en de dikke wolken, zonder ons een druppel te geven, waren voor bijgetrokken, heeft gisterenmiddag te 5 uren het onweer onze stad ten minste eenige ver- frissching gebracht. Wel duurde de bui niet lang, want binnen den tijd van een uur was alles afgeloopen. De warmte was gisteren zeer drukkend. Wij ontvingen gisteren het programma voor het Tiende Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, dat op Maandag 31 Augustus en beide volgende dagen te 's-Hage zal gehouden worden. Wij deelen daaruit het belangrijkste mede: De plechtige ontvangst der congresleden door het gemeentebestuur en de aanbieding van den eerewijn zal plaats hebben op Zondag den 30sten Augustus des avonds te 7 uren in de groote zaal der Teeken-Academie aan den Boschkant, alwaar ook de vergaderingen zullen worden gehouden. De Nationale Zangschool zal dien avond een wel komstgroet voordragen, gecomponeerd door Joh. J. H. Verhuist, met woorden van Dr. J. J. W. Wap. De zitting vangt aan Maandag 's morgens te halftien, en wordt geopend met eene rede van den voorzitter der regelings commissie Dr. W. J. A. Jonckbloet; daarna wordt het bureau be noemd. Voordrachten zullen gehouden worden door de volgende beerenProf. Moltzer, Sleekx, Dr. De Jager, Mr. Vosmaer, Lenaerts, Prof. Smiets, Ecrevisse, Drabbe, Prof. Heremans, Soet- brood Piccardt, Messels, Versnaeyen, Dr. Van Vloten, Meijs, Dr. Schotel en Prof. Brill. De HH. Versnaeyen, Ten Kate en De Buil zullen ieder een onuitgegeven gedicht voorlezen. Na elke voordracht wordt de gelegenheid tot beraadslaging daarover geopend. Behalve de genoemde beeren hebben er ver scheidene bericht, dat zij de vergadering zullen bijwonen; o. a. Jhr. Mr. J. De Bosch Kemper, Mr. J. Van Lennep, J. A. Alberdingk Thijm, Dr. N. Beets, Prof. De Vries, Dr. Eelcoo Ver wijs, Luit.-Generaal Knoop, H. Conscience, Prof. Hofstede De Groot, Dr. Snellaert, Prof. Vreede, Julius Vuylsteke enz. enz. De volgende feesten zullen gegeven worden: Zondagavond: bijeenkomst in de sociëteit de Vereeniging. Maandag-avondnationaal concert in den Schouwburg, met medewerking van Mevr. Offer- mansVan Hove en van de HH. Warnots en Schelfhout, onder directie van den heer Nicolaï. Dinsdag Diner in het badhuis te Scheveningen en daarna muziekuitvoering op het terras. Woensdag-avond: muziekuitvoering en illuminatie in de sociëteitstent in het Bosch; te halfelf groot vuurwerk in de Maliebaan vanwege het gemeentebestuur. De leden van het congres hebben persoonlijk toegang tot al deze feestenhet diner alleen is uitgezonderdden leden, die daaraan wenschen DAGBLAD Deze Courant wordt dagelijks, rnet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. deel te nemen, wordt verzocht, zich vóór 22 Augustus e. k. bij een der secretarissen aan te melden: het couvert is f3. Men kan zich een bewijs van lidmaatschap tegen betaling van f 2.50 verschaffen, o. a. bij den boekhandelaar Jac. Hazenberg Czn. alhier. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen, de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij en de stoombootdienst Telegraaf tus- schen Antwerpen en Rotterdam zullen voor de leden van het congres onder gunstige bepa lingen retourkaarten uitgeven. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op achterstaande advertentien van de Holl. Spoor weg-Maatschappij. De volgende week wordt de gelegenheid aangeboden om voor uiterst gerin gen prijs een uitstapje te maken naar Noord- Holland, en alzoo plaatsen te bezoeken, die aan velen onzer stadgenooten tot nu toe on bekend zijn. Een pleiziertrein uit de 2de- en 3de- klasse rijtuigen samengesteld, zal het publiek gelegen heid geven om het Nieuwediep en zijne merk waardige maritieme inrichtingen, Alkmaar en zijne schoone omstrekf a, of de werken voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst nabij Beverwijk, te gaan bezichtigen. De overtocht van hier naar den Helder zal geschieden in ongeveer 3 uren. Ter algemeene kennis van het leger is ge bracht een koninklijk besluit van 25 Juli 1868, waarbij, wegens de noodzakelijkheid, dat bij het wapen der infanterie alle onderofficieren en ver dere militairen in gelijke mate voor den tirail- leurdienst kunnen worden bestemd, en dat elke kompagnie hare eigene scherpschutters bezitte, wordt bepaalddat bij de bataljons grenadiers en jagers en bij de overige acht regimenten infanterie de tirailleur-kompagnieën als zoodanig opgeheven worden. De daarbij dienende onder officieren en verdere manschappen zijn gekleed en gewapend en genieten de soldijen, zooals dit een en ander voor de onderofficieren en verdere manschappen van de bataljons is vast gesteld. De bestaande tabellen nopens de samen stelling en indeeling van voormelde regimenten worden ingetrokken en vervangen door eene gewijzigde samenstelling, waardoor het reg. gren. en jagers voortaan zal bestaan uit twee veld- bataljons grenadiers en twee veld-bataljons jagers, elk van vijf kompagnieën, benevens een depot van twee kompagnieën (eene kompagnie grenadiers en eene kompagnie jagers). De sterkte van deze troepen zal zijn25 officieren, 43 on derofficieren en manschappen, uitmakende den staf103 officieren en 4229 onderofficieren en manschappen, uitmakende de vier veld-batal jons en depot. Elke komp. is samengesteld uit 3 officieren en 1S8 onderofficieren en manschap pen (grenadiers-kompagnieën)4 officieren, 1S9 onderofficieren en manschappen (jagers-komp.), 4 officieren, 208 onderofficieren en manschappen (depot-komp.). Een regiment infanterie zal voor taan bestaan uit 4 veld-bataljons, elk van 5 kompagnieën, benevens een depot van 5 kom pagnieën, waarvan de 4 eerste bestemd zijn om op voet van oorlog tot een reserve-bataljon te worden vereenigd, ter gezamenlijke sterkte van een staf van 25 officieren, 26 onderofficie ren en manschappen, vier veld-bataljons en een depot van 105 officieren en 4801 onderofficieren en manschappen. De veld-kompagnieën zullen tellen 3 officieren en 188 onderofficieren en man schappen, de depot-kompagniën, 4 officieren, 203 onderofficieren en manschappen. De minister van oorlog bepaalt het aantal scherpschutters, dat bij elk bataljon en depot aanwezig kan zijn en de vereischten, waaraan de korporaals en soldaten moeten voldoen, om de voordeelen, aan die categorie van militairen toe te kennen, te verkrijgen. De korporaals en soldaten-scherpschutters zijn gekleed en uitgerust als de overige militairen van het korps. Zij ge nieten eene soldijverhooging van 5 cents daags. Die soldaten-scherpschutters dragen op den lin kerarm een chevron zooals die tot dusverre door de tirailleurs 1ste klasse werd gedragen. De Rosendaalsche Courant" deelt den dood mede van den heer Van der Bilt la Motte, redacteur van dat blad. De Arnh. Courant geeft de volgende korte biographie van hem: Vroeger aan andere dag bladen geplaatst en correspondent van Neder- landsche bladen, toonde La Motte veel aanleg voor journalistiek, terwijl hij, eenige jaren ge leden, blijk gaf geen onverdienstelijk letterkun dige te zijn. Hij moest van zijne pen leven en dit deed hem allicht zijne diensten leenen aan zaken, die hij geenszins met hart en ziel was toegedaan, terwijl zijne beperkte inkomsten oor zaak waren van afdwalingen, die hij, meer be middeld, niet zou hebben bedreven. Jammer dat de omstandigheden Van der Bilt la Motte belet- hebben een beter gebruik van zijne vele gaven te maken. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage is behandeld een //ontwerp van voorwaarden van verpachting van het Gemeente-Badhuis te Scheveningen." De heer De la Bassecour Caan stelde voor, om niettegenstaande het raadsbesluit van 7 Januari 1868, waarbij besloten is, om de eigen exploi tatie nog gedurende 1868 voort te zetten en inmiddels eene openbare verpachting over 18G9 uit te schrijveD, alsnog over te gaan tot exploitatie van gemeentewege voor den tijd van 5 jaren. Nadat dit voorstel met 19 tegen 10 stemmen verworpen was, werd het ontwerp van voorwaarden in behandeling genomen, en, zon der wijzigingen van eenigen ingrijpenden aard, aangenomen met 16 tegen 13 stemmen. De behandeling der conclusie omtrent de wa terleiding is tot eene volgende vergadering uit gesteld. Gisteren werd in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam de 83ste algemeene vergadering gehouden der u Maatschappij tot Nut van 't Algemeen." De voorzitter, Mr. A. E. J. Mod*.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1