nog niet allen buiten de mijn gebracht zijn. Het voorval schijnt door niet-nakoming van de reglementen bij het doen springen van een nieuwen gang in de mijn te zijn veroorzaakt. iDe opzichter, die de schuld van dezen ramp is geweest, is zelfs het eerste slachtoffer van zijne onvoorzichtigheid geworden. De koning van België is op zijn spoor- wegreis van Ostende naar Yperen aan een groot gevaar ontsnapt. Tengevolge van het oponthoud des konings aan sommige stations, kwam de trein later dan men gedacht had. Men had wel voorzorgen genomen en de noodige instructiën overgeseind om andere treinen op te houden en de rails te verleggen maar die seinen schij nen niet alle goed begrepen te zijn, althans op de hoogte van Commines stond een excen triek verkeerd en lagen de rails zoo, dat de trein onvermijdelijk buiten den weg en tegen de gebouwen van het station zou geworpen zijn. Gelukkig zag een der wachters het gevaar en had hij, toen de trein nog slechts weinige ellen van het noodlottige punt verwijderd was, juist nog den tijd om het verkeerd gestelde excentriek over te halen. Frankrijk. De //Lanterne" van Bochefort is Vrijdag in beslag genomen. Verscheidene exemplaren zijn echter aan de Shanden der politie ontsnapt en deze worden tot hooge prijzen verkocht, zelfs met 10 fr. en daarboven. Eene bijzondere speculatie bestaat daarin, dat men aan de beurs eenige exemplaren ter lezing gaf, voor 1 fr. 50 c. in het half uur. iMen moet erkennen, dat in deLanterne" een taal wordt gevoerd, zooals men daaraan sedert lang in Frankrijk niet gewoon was: de opgang van het weekblad is dan ook meer daaraan toe te schrijven, dan aan het meer of min gees tige van den verhaaltrant. In den aanhef van zijn artikel geeft B-ochefort verslag van zijn proces en vaart hevig uit tegen den heer De- lesvaux en nog meer tegen den advocaat-gene- raai Blain Descormiers. Vervolgens verklaart hij van zijn vonnis in appèl te zijn gekomen, omdat, indien hij zich onmiddellijk in hechtenis I begeeft, hij het gevaar loopt, dat hem op 15 Augustus gratie wordt verleend, onder voor wendsel het volk tevreden te stellen, hetgeen hij zou beschouwen als de hardste slag, welke hem zou kunnen treffen. Ten slotte zegt hij het volgendeIk zou mij niet zoo uitvoerig over mijne veroordeeling hebben uitgelaten, ware het niet, dat, door het tegen mij geslagen vonnis, de batterijen der regeering zijn gede maskeerd. De tegenwoordige regeering kent slechts twee categoriën van Franschen; hare vrienden en hare vijanden; zij zal met dezelfde vermetelheid Marchal decoreeren en Arago af zetten." Toen Vrijdag-ochtend het huis, waar de re- jdacteur van het blad is gevestigd (in de straat ■Bossini), door de politie werd bezet, had zich weldra eene groote volksmenigte voor het huis iverzameld. Zij nam eene vrij dreigende houding aan, maar tot uitbarsting kwam het niet. Ook de drukkerij in de straat du Bouloi werd door de politie bewaakt en men liet niemand de drukkerij verlaten, zonder eerst te onderzoeken of hij een exemplaar van de Lanterne" bij zich had. De administratie van het blad heeft ter ken nis van het publiek gebracht, dat de noodige maatregelen zijn genomen, om eene Belgische editie van het in beslag genomen nommer het licht te doen zien, ten dienste van de buiten- landsche geabonneerden. De Echo de Bruxelles" deelt mede, dat de heer Bochefort Zondag te Brussel is aange komen. Engeland. De //City of Paris" is te Queenstown aangekomen uit New-York met berichten loopende tot 1 Augustus. Johnson heeft bekend gemaakt, dat er eene nieuwe verandering gebracht is in het verdrag met Pruisen. De gouverneur van Louisiana heeft meerder troepen gevraagd om de ongeregeldheden in dien staat te onder drukken. Op Haïti heeft Salnave zich zelf als keizer uitgeroepen, de Cocos teruggeslagen en de ge vangenen gefusilleerd. De //Times" deelt de rede mede, door den heer Von Beust, ter gelegenheid van het schut tersfeest gehouden, en prijst zijne standvastigheid in het weerstreven van de pogingen om twee dracht te verwekken tusschen Pruisen en Oosten rijk. Het blad is ten slotte van oordeel, dat eene alliantie tusschen beide staten niet onmo gelijk is, zoodra de vriendschapsbetrekkingen hersteld en de vrede van Europa verzekerd zal zijn. De prins en prinses van Wallis zijn Maan dag naar Aberdeen in Schotland vertrokken, om er het jachtseizoen door te brengen. Denemarken. De Berlingske Tidende" meldt officieel, dat de koning, de koningin, prins AVal- demar en prinses Thyrah den 13den Augustus naar St.-Petersburg zullen vertrekken. Portugal. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp aangenomen tot verkoop der gees telijke goederen, waarvan de opbrengst zal strek ken tot trapsgewijze delging der vlottende schuld. Het kabinet d'Avila had reeds zulk een ontwerp bij de kamer ingediend, en het nieuwe ministe rie onder het voorzitterschap van den markies Sa da Bandeira had daarin eenige veranderingen gebracht. De kamer heeft zich echter met die veranderingen niet vereenigd, maar het ontwerp aangenomen, zooals het door het vorige kabinet was ingediend. Hongarije. Prins Karageorgewitch, die door het gerechtshof te Belgrad, wegens medeplich tigheid aan den moord van prins Michaël bij verstek tot 20 jaren gevangenisstraf is veroor deeld, is, door de justitie te Pesth gearresteerd. Waarschijnlijk zal hij aan de justitie in Servic uitgeleverd worden. 0FFIC1EELE BERICHTEN. De BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS tan LEYDEN doen te weten, dat door den Baad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13den July 1S68, is vastgesteld de volgende V t K O II1) Si I O houdende wijziging der Algemeene Policiev er orde ningvastgesteld 24 October 1867. Art. 95 der Algemeene Policieverordening wordt gewijzigd, zoodat het luidt als volgt: //De bruikers der bewoonde perceelen zijn verpligt zorg te dragen voor het reinigen van //de openbare straten. Het reinigen geschiedt //door middel van droog bezemen. //Zoo dikwijls echter het Hoofd van de po- //licie op een bepaald punt en bij uitzondering //het met water schrobben der straat beveelt, //moet de bruiker van het aangrenzend perceel //dit bevel binnen den tijd van twaalf uren uitvoeren. //Het zand, dat bij herstelling der straten //daarop gestrooid wordt, mag gedurende de //eerste vier weken daarvan niet weggeveegd worden." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Ley- den, in zijne openbare vergadering van den 13den Julij 1868. BUBGEMEESTEB en AVETHOUDEBS yan LEYDEN, gezien art. 18 der wet van den 14den September 1866 Staatsblad n°. 13S), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwar tieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leveranciën, voor 's ko nings legers of vestingen gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aamerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Baadhuis aangeplakt" en van heden gedurende veertien dagen op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Letden, 6 Augustus 1868. HANDEL. Botterdam, 10 Augustus. Jarige Tarwe 75 c. lager, Nieuwe Tarwe f 1,50 lager, bl. Erwten 50 c. hooger, overige artikelen als voren. Nieuwe Haver ƒ4 a f4.50, Nieuwe Paarden- boonen ƒ8.50 a ƒ9. Meekrap. De aanbiedingen waren heden ook weder zeer kleinwat tot vorige prijzen in goede soorten voorkwam voDd koopers, doch het meeste werd te hoog gehouden, waardoor de om zet beperkt bleef. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Hurwenen: de cand. P. J. Boscam Abbing; te PaesensDs. J. Kooy te Lisse; te Schraard: Ds. F. J. C. Schook te Balk; te Ommen: Ds. P. F. Van der Steen te St.-Jansga; te BabyloniënbroekDs. C. Peters te Stavenissote Bergeijkde cand. J. A. F. Sperna AVeiland; te Bovensmilde: Ds. V. F. Sikkes te Oudeschild op Texel; bij de Geref. gemeente te HellevoetsluisDs. J. G. Smitt te AVoerden. Aangenomen: naar Ettendoor Ds. P. Peaux te Simonshaven. Bedankt: naar Leimuiden door Ds. C. H. Koopmans te Engwierumnaar Goudriaan door Ds. E. A. Lazonder teNoordwijk aan Zee; naar AVillemstaddoor Ds. A. F. Simons te Giesen Oudkerk. Eervol emeritaat verleend aan Ds. S. Hogerzeil te Polsbroek. GEMENGDE BERICHTEN. Zekere mijnheer H. Grafton zegt//Het is wel bekend en ten koste van memgen vroo- lyken inspectiedag, dat het herhaald vuren der artillerie den dampkring schudt, zoodat wanneer een wolk dicht voorbij de aarde gaat, er regen uit voortkomt. Ik stel dus voor, om wanneer men wolken aan den hemel ziet komen, geducht met zware kanonnen te schieten, opdat zij den regen laten vallen. Ik ben er zeker van, dat men dit kruit niet te vergeefs zal verschoten hebben." Het benefiet van de nu markiezin De Caux, geboren Patti, te Londen, heeft 1200 pd. st. opgebracht. Men heeft berekend, dat dit 17% ct. per noot is geweest, heele, halve, achtste en zestiende noten door elkander ge rekend. In het Iersche stadje Doneraile (graaf schap Cork) verschenen voor weinige dagen drie vreemdelingen, die er zeer geheimzinnig uitzagen. De in hun bezit zijnde boeken, land kaarten en photographische toestellen wekten te meer het vermoeden op, dat men hier met Fenians te doen had. De politie zorgde, dat die heerlijke vangst haar niet ontglipte en legde bij de vermomde hoofdlieden een bezoek af. De vreemdelingen waren bijzonder innemend en ga ven aan de mannen van de orde alle mogelijke inlichtingen, waaruit ten slotte bleek dat een dezer gevaarlijke Fenians niemand anders was dan Charles Dickens. Te Neurenburg is een zonderling kunst werk ten toon gesteld. Het is eene klok met ornamentiek, raderwerk, wijzerplaat, gewichten omkastingalles vervaardigd uit //gekneed rogge brood," en wel door een ongelukkigen schulde naar, gedurende zijne tweejarige gevangenis in de gijzeling. Het uurwerk toont met de meeste nauwkeurigheid de uren, minuten, seconden, jaartal, maand en dag aan. De kunstenaar had tot eenig gereedschap een eenvoudig broodmes,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3