ran het tegenwoordige vraagstuk te geraken, dat, zoo zij meenen, niet anders dan door de directe tusschenkomst der //home governments" kan worden beëindigd." Als aanvulling van een bericht, jl. Zaterdag door ons geplaatst, vermelden wij het volgende Naar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het la ger onderwijs, heelt de minister van binnenland- sche zaken bij missive van 24 Juli 1)., door tus schenkomst van ged. statenverzocht aan de gemeentebesturen eene aanbeveling te richten, om: 1°. daar waar het bedrag der aan de hoofd onderwijzers toegekende toelagen een beletsel is, om geschikte kweekelingen te vinden, aan den raad voor te stellendat bedrag te ver- hoogen; 2°. bij gemis van geschikt mannelijk personeel, vrouwelijke kweekelingen aan te stellen3°. voor zooveel tot dusver in hunne gemeente voor volwassenen, die vroeger onder wijs hebben genoten, de gelegenheid ontbreekt om gebruik te maken van het onderwijs, daarin te voorzien door de oprichting van scholen; en tevens, om bij den raad al hun invloed aan te wenden tot bevordering der oprichting van schoolbibliotheken. Het volgende leest men in de Delftsche Courant In lang vervlogen tijden maakten onze voor ouders hier te lande meermalen jacht op beren. Van dergelijke jachten hoort men thans niet meer: wel, dikwijls, van beren die jacht op menschen maken. Daar de eerste soort van jacht nu tot de groote zeldzaamheden behoort, mogen wij niet onvermeld laten wat jl. Vrijdag alhier plaats had. Een der commensalen tot het berengeslacht behoorende van den dieren temmer Hermann, met zijn tent op de Paar denmarkt staande, had, des voormiddags van dien dag, middel weten te vinden, om, terwijl zijn patroon afwezig was, zijne woning te ver laten, en wandelde, recht tevreden en zonder de minste buitensporigheid to plegen wat stellig van ieder kermisganger niet gezegd kan worden het toen vrij eenzaam kermisplein rond. Juist was hij voornemens ook aan eenige andere gedeelten der stad een belangstellend bezoek te brengen, toen hij door een paar man nen werd opgemerkt, die van oordeel waren, dat Bruintje zijne bevoegdheid te buiten ging en zich vrijheden veroorloofde die in strijd waren met de voorschriften van orde en tucht eener welgeordende ménagerie, welk oordeel nog versterkt werd door do afwezigheid van zijn meester. Eluks wist men toen Bruin een touw om den hals te slaan en een ijzeren stang tus- schen den halsband, dien hij droeg, te wringen, en op die wijze slaagde men er in hem, zeer tegen zijn zin en niet zonder heel wat tegen- Bporrelen, onder bet gejuig eener inmiddels toe gestroomde menigte, weder naar de voor hem bestemde verblijfplaats terug te voeren. Hoor de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij (lijn Amsterdam—Botterdam—Helder) zijn gedurende de maand Juli 201,26-1 reizigers vervoerd; opbrengst aan reizigers f 189,3S0.115; idem aan goederen /"2S,710.92; totaal /"218,091.035. Sedert primo Januari aantal reizigers 988,627, en opbrengst der reizigers en goederen f 1,105,285.74. Hedennacht, zoo schrijft de Arnh. Courant, is een zwaar onweder boven deze stad uitge broken. Te vier uren ongeveer is de bliksem ingeslagen in een stal van den heer Overgoor, vleeschhouder aldaar, gelegen in de Krommenel- boog achter het gebouw der inwendige zen ding. Haar in de nabijheid van dien stal ook een pakhuis van spiritualiën is van den heer Eberson, had de brand een ernstig karakter kunnen krijgen. He spoedige hulp der knechts en buren heeft echter de vlam in het begin gestuit, zoodat zelfs de brandspuiten geen water behoefden te geven. He wakkere spuitgasten, die terstond op hun post waren, hebben het meest te lijden gehad van de zware stortbuien. Vrijdag-avond te ruim 10 uren ontstond er een felle brand in de stad Yollenhovon. Aangewakkerd door een hevigen wind, breidde het verwoede element zich in weinige uren zoover uit, dat ieder voor het ergste begon te vreezen. Gelukkig was de brand in het oostelijke gedeelte der stad en de wind west; aan deze gunstige omstandigheid vooral had men het te danken, dat men den brand nog al vrij spoedig kon bepalen en meester worden. He brandweer van Vollenhoven en Blokzijl was druk in de weer, doch de spuiten konden weinig uitrichten, omdat zij geen water uit grachten of slooten konden krijgen, maar het bij emmers uit putten en pompen moest gehaald worden. In het geheel zijn 30 huizen afgebrand; naar men verneemt waren meest alle tegen brandschade verzekerd. He oorzaak van den brand is nog niet met ze kerheid bekend. Hen lOden Augustus wordt van Vollen hoven geschreven: He schade door denbrand van eergisteren nacbt geleden, is aanzienlijk te noemen. Immers, hoewel de meeste woningen tegen brandschade verzekerd waren, is dit op verre na het geval niet met de inboedels. Slechts weinigen hebben de gelegenheid gehad iets van het hunne te redden, toen zij uit hunnen eer sten slaap onzacht werden wakker gemaakt en ware de brand een paar uren later uitgebroken, wie kan bepalen, hoe vele menschenlevens er te betreuren zouden ziju Terwijl, naar wij vernemen, eene commissie de algemeene liefda digheid voor de slachtoffers van de ramp zal inroepen, hopen wij, dat de liefde van Neder lands volk zich ook hier niet onbetuigd zal laten, want werkelijk de behoefte aan hulp is groot. Het feest bij gelegenheid van 't 50jarig bestaan der //Maatschappij van Weldadigheid" te Er ede riks oord, zal op den 26sten dezer gehouden worden, 't Vindt algemeene sympathie zoodat de commissie op betrekkelijk ruime schaal aan haar voornemen gevolg zal kunnen geven. Hr. J. P. Heije en de heer P. C. J. Meijs heb ben gelegenheidsgedichtjes vervaardigd. Er zal eene tombola met fraaie prijzen worden gehou den voor volksvermaken wordt alles in gereed heid gebracht, zoomede is men met het bouwen eener tent voor 500 kinderen, om die aldaar ververschingen aan te bieden, ijverig bezig. Men hoopt er voor groot en klein een waren feest dag van te maken. Uit Vlieland wordt geschreven: Het plan is tot uitvoering gekomen, om over ons eiland een spoorweg te leggen, en wel van Laag- water door de duinen naar het Noorderstrand. Er is geen twijfel meer aan, want de rails en de wagens zijn reeds aangevoerd, alleen de loco motief ontbreekt nog, wier fictieve paardenkrach ten men hier dan ook zeer geschikt zal kunnen vervangen door effectieve van het echte Vlie- lander ras. Yoorloopig zal de spoorbaan worden dienstbaar gemaakt tot het overbrengen van de materialen voor de op het strand aan te leggen steenen hoofden. Naar wij vernemen, is te St. -Anthony- polder (eiland Beierland) een hevige brand uitgebarstenverscheidene huizen zijn in de asch gelegd. He oorzaak is vooralsnog onbe kend. Bij kon. besl. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bij besluit van den 22sten Sept. 1S65, n°. 64, ingestelde bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift verleend aan L. Mil- lionair, J. Jacob en B. Martii, pontvoerder te Cura9ao, wegens het met levensgevaar redden van drie roeiers, die door de hooge branding buiten de haven aldaar met de loodsboot waren omgeslagen, in 1868. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 5den dezer, n°. 10, wordt het te Willems oord liggende echroefstoomschip Hjambi" met den lsten September aanstaande in dienst ge steld, met bestemming naar Oost-Indië, en het I bevel over dien bodem opgedragen aan den I kapitein-luitenant ter zee J. E. Buys. Met dien datum zullen op dat stoomschip worden plaatst: de luits. ter zee der 1ste kl. J. Tromp, 1 als 1ste offic.; de luits. ter zee der 2de kli A. He Bruyne, J. P. J. Lucardie en G. J,| Fischer; de adelborsten der 1ste kl. L. HupperJ W. K. Adema, C. J. He Jong, P. H. TerMeu l len, J. C. Van Kasteele, J. Schimmel, C. J. Dtl Vriese en W. A. Cambier; de offic. van gezl der 1ste kl. W. Hammann; de offic. van gez.j 3de kl. G. P. J. Theunissende offic. van adm.ï der 3de kl. P. A. Le Mahieu en de scheep3-l klerken F. J. Olivier en H. B. Poel. Bij kon. besluit heeft Z. M., met ingang! van 1 Oct. a. s., behoudens aanspraak op peu l sioen of wachtgeld, op het daartoe door gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan "W.I G. De Bas, als hoofdcommies bij het dep. vanl binnenl. zaken; eervol ontslag verleend W. Gooi, als hoofdcommies; aan J. G. Vanl Thiel, A. Schieke, P. Van Sluijs de Quack J. Mannesse, als commies, en aan A. GooijaaraJ P. J. Schiedges en J. W. K. Eoger, als adjunct-I commies, allen bij het dep. van binnenl. zaken,! en bij het dep. van binnenl. zaken bevorderd! tot referendaris J. H. A. Kuyper, thans com l mies; tot commies J. H. Van Cranenburgh, thaml adj.-commies; tot adj.-commiezen H. Wolff, C. J Van der Hoorn en J. C. Vermeer, thans 1ste kier I ken; tot bode G. Stavast, thans vasten knecht; be l noemd tot adj.-commies bij het dep. van binT nenl. zaken E. G. F. H. Smit Kleine. Bij besluit van den 5den dezer heeft Z. Ml bij het personeel van den geneesk. dienst der! landmacht in O.-I. benoemd tot offic. van gezl 3de kl., de kweekelingen bij's rijks kweekschool 1 voor milit. geneesk. M. L. Von Söhsten, AI Feikema, W. Ho Koning Munting, F. L. Phi l lipsen, H. M. Numans, P. H. He Waal, E.| Fliek en A. Cannegieter. Bij besluit van den 5den dezer heeft Z. M l in hunnen rang overgeplaatst bij het reg. greD en jagers: den lsten luit. A. G. F. He Petit, van den staf der inf., werkzaam bij de normaal-1 schietschool; den lsten luit.-adj. J. L. LeBronl de Vexela, van het 3de reg. inf.; den lsten luit, H. Aeijelts, van het 5de reg. inf., werkzaam bijl de milit. verkenningen; de lste luits. G. BlaauïïI en J. J. Sas, respectievelijk van het lste en 7de reg. inf., benevens den lsten luit.-adj. F. A.| Egter, van het 4de reg. inf. Z. M. heeft aan A. He Kok te Tilburg, J.| Horsten aldaar, en P. J. Moet te Haarlem,! vergunning verleend tot het aannemen endra gen van het hun door zijne heiligheid den paus I toegekende kruis //Fidei et Virtuti"aan T. Oost- rop, te Amsterdam, aan N. Zwardhoed, te Vo-I lendam (gemeente Edam) en aan S. Weel tel Oudeniedorp, tot het dragen van het kruis//Fi- dei et Virtuti" en van de gouden medaille 3de I klasse, beide hun als zouaven in dienst van zijne I heiligheid den paus toegekend. He Thermometer van Fahrenheit teekende al- hier Maandag des namiddags te 5 uren 80°, des avonds te 8 uren 71°, Wind: Z. W., te 10uren 66°. Hinsdag 's morgens te 5 uren 65°, Z. O., te 8 uren 72°, 's namiddags te 12 uren 86°, tel 4 uren 76°. BUITENLAND. Belgie. Omtrent het ongeluk in de steen-1 kolenmijn van Sainte-Henriette" verneemt meol dat het aantal dooden, eerst op 47 geschat, nog I grooter is. //l'Organe de Mons," welke de vreeT selijkste bijzonderheden meldt van het voorko men der halfverbrande somtijds onkenbaar ge I worden lijken, en van de tooneelen, welke bijl het naar boven brengen aan den ingang van I de mijn plaats vonden, verzekert dat er reeds I 52 slachtoffers gevonden zijn, en waarschijnlijk I

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2