officieele berichten. gemengde berichten. - "telegrammen. het voorschip over te brengen. Den vijfden dag I na hun vertrek bevonden de passagiers zich weder in hunne hotels te Point de Galle. Nie mand hunner (aan boord bevonden zich o. a. de Hollandsche familiën Jacobson en Salomon- son, van Samarang) heeft wonden of kneuzingen bekomen, doch het gevaar van zinken is groot geweest, en allen hadden het gevoel, met de hunnen aan een bijna gewissen dood ontsnapt te zijn. Zij zouden de reis naar Suez aan boord van eene andere boot (de Surat" is overigens een der nieuwste en fraaiste schepen van de P. O. Company) zoodra mogelijk voortzetten. Men roemt de onbekrompenheid, waarmede de teleurgestelde reizigers door de maatschappij scha deloos zullen gesteld worden voor het verlies van tijd en goed. Men leest in de //Javabode:" Met hoeveel warmte het conservatief-reacti- onnaire bewind zich de zaak van het inlandsche onderwijs heeft aangetrokken, kan daaruit blij ken, dat, in weerwil der dringende behoefte aan uitbreiding, geene enkele nieuwe school onder dat bewind is opgericht. Het vorige jaar bad men zelfs vergeten, een post voor nieuwe scholen op de begrooting uit te trekken, ten gevolge waarvan noch in dit jaar noch in het loopende iets aan de zaak werd gedaan. Het onderwerp was anders belangrijk genoeg, om bet onbehoorlijk verzuim, onder nadere bekrach tiging door de wet, te herstellen, al ware het slechts uit de millioenen van den waterstaat, die, dank zij de administratieve verwarring, voor het batig slot zijn bespaard gebleven. Iutusschen hebben hier en daar eenige hoofden ivan plaatselijk bestuur zich de zaak in meerdere of mindere mate aangetrokken en door oprich ting van hulpscholen uit plaatselijke bijdragen of nog aanwezige schoolfondsen eenigszins althans en zooveel de onbeduidende middelen het toe lieten, in de behoefte aan onderwijs trachten te voorzien. Zoo vernamen wij toevallig onlangs, dat door eene oprichting van twee dergelijke hulpscholen iu het regentschap Temanggoeng, waar zich slechts éene school ter hoofdplaats bevond, het aantal leerlingen in 8 dagen tijd van 45 tot 102 geklommen was. Wel een bewijs, dat er eene dringende behoefte aan uitbreiding der gelegenheid tot onderwijs bestaat. En hoe zou dit ook anders, wanneer men nagaat, dat het gebied der onderwerpelijke regentschapsschool ongeveer 20 palen in omtrek bedraagt? Derge- ijke toestand toch, die het tegendeel van ex- ceptionneel is, komt ongeveer op hetzelfde neer als dat iemand uit de omstreken van Rotter dam verplicht was, zijne kinderen voor bet genot fan lager onderwijs dagelijks met de meid naar Leiden te zenden. O, gezegend batig slot, waar omtrent men in Nederland zich zoo gaarne de wmden in onschuld wascht en nog steeds, zelfs van liberale zijde, beweren blijft, dat het een echtmatig overschot is, nadat in Indie aan alle behoeften naar behooren is voldaan BUITENLAND. Belgie. Donderdag-avond te 11 uren heeft er eene gasontploffing plaats gehad in de steen kolenmijn Sainte Henriette, te Jemappes, waarin 390 personen werkzaam waren. Vrijdag-morgen heeft men er 47 lijken uit te voorschijn gehaald. Vier werklieden hebben hevige brandwonden bekomen. Twee hunner zijn daaraan reeds over leden. De overigen zijn er ongekwetst uit ge komen. Frankrijk. De //Etendard" zegt, dat de bij eenkomst van lord Stanley (minister van bui- tenlandsche zaken te Londen) en den heer De doustier zeer vriendschappelijk was en lang aan- ueld. De beide ministers hebben de voornaamste punten der algemeene politiek doorloopen. De [emeenschappelijke indruk, als gevolg van dit utiem gesprek, zou zijn dat de tegenwoordige oestand van Europa slechts vredelievende ge gevens' oplevert, en dat de volkomen goede ver standhouding tusschen Frankrijk en Engeland ons een waarborg voor den vrede is. De //Lanterne" is Zaterdag in beslag genomen. Engeland. Het beschadigde deel van den Atlantischen telegraaf-kabel moet, volgens proef nemingen door deskundigen op de Iersche kust gedaan, op 80 mijlen van de Amerikaansche kust en 100 vademen diep liggendaar de kabel vol strekt geene seinen meer overbrengt, denkt men dat hij geheel gebroken is, waarschijnlijk door het zinken van een ijsberg. De kabel is juist op dezelfde plaats gebroken. De herstelling zal denkelijk slechts eene maand tijds vorderenin- tusschen is de andere kabel volkomen bruikbaar en voor de communicatie toereikend. Italië. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp betreffende den tabak aangenomen met 205 tegen 161 stemmen en is daarop voor onbepaalden tijd verdaagd. De heer Lanza heeft zijn ontslag genomen als president der kamer. Hongarije. De wet op de weerbaarheid is door het Lagerhuis met 192 tegen 83 stemmen bij de derde lezing aangenomen. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den 9den Augustus 1868 A. Yan der Wilk wedr. 37 j. en C. M. Yan Hoeken jd. 33 j. E. T. Yrijhoff wett. gesch. 31 j. en A. C. Yan Yeen jd. 27 j. J. Rins wett. gesch. 33 j. en J. C. De Bolster wett. gesch. 38 j. S. Yan Wijk jm. 24 j. en S. H. Berkhout jd. 19 j. N. J. Mol jm. 25 j. en E. Dorsman jd. 22 j. W. Lut jm. 24 j. en W. K. Van Rooij jd. 24 j. C. J. Kuijck jm. 27 j. en H. N. Scholting jd. 32 j. OPROEPING IN ACTIVITEIT YAN MI- L1CIENS-YERLOEGANGERS DER LIG- TING YAN 1864 EN YAN 1865. De BURGEMEESTER yan LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 29sten Julij 11., A, n°. 6627/1 (2de afd.), Pro vinciaalblad n°. 78 Brengt ter kennis van de belanghebbende miliciens-verlofgangers, uit deze gemeente, dat het Zijne Majesteit heeft behaagd den minister van Oorlog te magtigen om, zoo voor het hou den van wapenoefeningen in de legerplaats bij Milligen, als voor andere najaarsoefeningen, tegen den 15den Augustus aanst. het vereischt getal mili ciens van de ligtingen van 1864 en 1865 van onbe paald verlof onder de wapenen te roepen, onder bepaling dat de opgekomen manschappen vóór of op den 22sten September daaraanvolgende weder met onbepaald verlof zullen worden ge zonden dat dientengevolge door genoemden Minister de vereischte bevelen zijn uitgevaardigd, om bij het regement grenadiers en jagers en bij de overige regementen infanterie, tegen opgemeld tijdstip in werkelijke dienst op te roepen al de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1864, en verder, alleen voor zooveel de bataillons be treft, welke aan het kamp moeten deel nemen, zoo noodig, nog zooveel manschappen van de ligting van 1865, als vereischt worden om die bataillons op de bepaalde sterkte te brengen, waartoe in de eerste plaats worden opgeroepen de verlofgangers dier ligting, welke indertijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt; en wijders, dat tegen derizelf- den datum bij de drie regementen vesting-artil lerie en het corps pontonniers tot hunne oefening zullen worden opgeroepen al de miliciens (even als bij de infanterie, zoowel de gehuwden als de ongehuwdender ligtingen van 1864 en 1865, mede voor zooverre zij van beide ligtingen, in dertijd niet tot zamenstelling van het blijvend gedeelte hebben gestrekt; dat mitsdien de bedoelde miliciens zich op den bepaalden tijd bij hunne corpsen moeten bevin den, voorzien van al de voorvjerpen van kleeding en uilrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van hunne ver lofpassen en zakboekjes dat zij, die bestemd zijn voor de garnizoenen 's Gravenhage, Delft, Legden en Gouda, verpligt zijn zich reglstreeks naar hunne corpsen te be geven en behooren te zorgen dat zij aldaar op den I5den Augustus c. k., des namiddags vóór vier uren, zijn aangekomen; terwijl de overige miliciens in detachement moeten worden vereenigd en te dien einde gehouden zijn, mede op den löden Augustus (alleen zij die bestemd zijn voor de garnizoenen Middelburg, Vlissingen, Kamp bij ZeistNijmegen en Groningen, op den lJrden Augustus, en die, bestemd voor het gar nizoen te Neuzen, op den I3dcn Augustus) aanstaande, tegen des voormiddags te elf uren, zich te bevinden op de afleveringsplaats, in den Koekamp te 's Gravenhage; en eindelijk dat bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mogten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan ter plaatselijke Secretarie, op Woensdag den 12den Augustus bevorens, tusschen 10 en 12 uren, moeten kennis geven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Leyden, 4 Augustus 1868. De krekels zijn in sommige streken van Limburg dit jaar zóo menigvuldig, dat daar bijna geen huis is, waar de kleine zangers des avonds hun eentonig gepiep niet doen hooren. Men leidt hieruit af, dat de winter zoo bui tengewoon koud zal zijn, als de zomer thans heet is. In de //Scientific Review" vindt men een zeer lang betoog over het nieuwe plan, om ijzer door middel van electrieiteit voor het oxydeeren te behoeden. Reeds eenige maanden heeft deze uitvinding Eransche en Duitsche industrieelen bezig gehouden. Men hoeft zich beijverd, om de wijze van bereiding geheim te houden, maar het proces is ontleed geworden. Het ijzer, dat op deze wijze verkregen wordt, is geheel vrij van zuurstof en dus zuiver, wederstaat de wer king van de zwavel en het salpeterzuur en roest bij gevolg ook niet in de open© lucht. Het ijzer heeft eene grijze kleur en kan zeer fijn gepolijst worden. In veertien dagen tijd kan men, door middel van een zwakken stroom van een Daniëll element, ijzer van twee streep dikte op deze wijze toebereiden. De //New-York Round-Table" meldt het volgendeGeen blanke is hier zijn leven een oogenblik zeker, zoo hij geen hoed van versche bladen heeft, zoo hij niet van 11 uren 's mor gens tot 4 uren 's namiddags in de schaduw blijft, ied3r uur een koud bad van 35 mi nuten neemt, en bijzonder zorg draagt om in de tusschenpoozen zich dood kalm te houden en zich niet te veel in te spannen. Parijs, 10 Aug. De //Moniteur" behelst de rede door den keizer te Troyes uitgesproken. Na zijne tevredenheid betuigd te hebben over den vooruitgang van de industrie in Champagne, eindigde de keizer met deze woordenIk hoop dat gij op dezen weg zult voortgaan, want door niets wordt thans de vrede van Europa bedreigd. Hebt vertrouwen in de toekomst, en vergeet niet dat God ons land beschermt 's-Gravenuage, 10 Augustus. De zesde af- deeling van het ministerie van binnenlandsche zaken (Nijverheid en Telegraphie) is in twee afdeelingen gesplitst. Aan het hoofd van de af- deeling nijverheid is tot referendaris benoemd de heer J. H. A. Kuijper, thans commies. filerinnering. De overlandmail via Marseille vertrekt Don derdag 13 Augustus.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3