N". 2606. A". IS^S. Maandag 10 Augustus. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.121. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 8 Augustus. Gisterenmiddag te halfdrie viel in den Nieuwen Rijn Leentje 't Hartdoor het bijspringen van den agent van politie 1ste kl. J. H. Oldenburg werd zij van een wissen dood gered. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 116 tot 123 volwassen personen en van 57 tot 63 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 1636 baden gebruikt. De heer Mr. J. 13. baron Van Hugenpoth tot den Berenclaauw heeft een klein boekje uitgegeven, getiteld //Onze vermaken". Als eene krachtige aanprijzing van gezonde volks vermaken, verdient het boekje algemeen gelezen te wordenmoge men hier en daar met den schrijver niet instemmen, wiens oordeel over alles zeer scherp is en zonder verschooning voor wat hij als verkeerd acht, zoo zal een ieder er toch veel in vinden wat hij beamen kan. Waar hij spreekt over hen, die alle verma ken veroordeelen, zullen velen met hem instem men: //Zij begrijpen niet," zoo zegt de schr., dat daardoor de harmonie des levens, de eenheid der geestelijke krachten worden afgesnedenzij begrijpen niet dat zoodoende hun wensch geen wensch meer is en dat hun volmaakte wensch slechts een menschenbeeld is, een koud beeld, vreemd aan alle menschelijke aandoeningen." //Wat mij betreft, zoo luidt het eenige blad zijden verder, ik zou gaarne zien, dat de Zon en feestdagen door een ieder in gepaste vroo- lijkheid konden worden doorgebracht, opdat het rusten geene verveling worde, de ergste van alle verleidingen, de trouwe handlangster van kroeg en jeneverflesch. Overal zou ik willen bevor deren openbare muziekuitvoeringen, tooneel- voorstellingen enz." Mochten zulke woorden toch in Nederland bijval vinden! Gelijk men weet, is Rochefort, de schrijver van de Lanterne," een weekblad dat sinds eenigen tijd verschijnt, in dien korten tijd de afgod van het Parijsche publiek geworden. Niet minder dan 120,000 exemplaren worden er van zijn klad verkocht. En de twee processen, onlangs tegen hem gevoerd, hebben zijne populariteit nog vermeerderd. Niet onbelangrijk is het, om het oordeel van een onzer bladen over die zooveel geruchtmakende Lanterne" te lezen. Het Handelsblad van heden zegt er het vol gende van De zes laatste nommers van dit boekje (het blad verschijnt in den vorm van een boekdeel, 60 pags. groot) liggen thans voor ons en wij moeten oprechtelijk verklaren, dat wij volstrekt niet kunnen begrijpen, om welke redenen het werk van Rochefort zulk een opgang heeft ge maakt, tenzij de Franschen tegenwoordig al met zeer weinig tevreden zijn. Een enkele geestige zet daargelaten, vindt men in deze geschriften volstrekt niets van het vernuft, waarvoor de Franschen beroemd zijn. De polemiek tegen de regeeriog is minder scherp dan grof. Aan Rouher b. v. wordt elk oogenblik voor de voeten geworpen, dat hij afkomstig is uit Auvergne. Wat zou men in Nederland zeggen, wanneer een blad, dat aanspraak maken wil op den naam van fijn vernuft, een of anderen staatsman tel kens herinnerde, dat hij te Kraaiwinkel het levenslicht zag? In de negende aflevering (wij zoeken niet, maar slaan de eerste plaats de beste op) vindt men pag. 48De afschaffing van de doodstraf komt weder ter sprake. Deze hervorming is reeds nagenoeg ingevoerd in Prui sen, in Oostenrijk, in Nederland, kortom in bijna geheel Duitschland. De achterlijkste en onkun- digste natie ik heb Frankrijk genoemd zal met deze verbetering wel weder het laatst zijn. Toch heeft bijna geen enkel land meer reden tot spijt over het voortbestaan van deze hatelijke en vernederende gewoonte. Ik voor mij heb nooit kunnen besluiten medelijden te gevoelen (m'apitoyer) over Lodewijk XYI, die zoo gemakkelijk het schavot had kunnen ontkomen, indien hij de doodstraf had afge schaft." De Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft onlangs bij den minister van financiën opnieuw aangedrongen op eene herzie ning der wet op de brievenposterij en vooral op de invoering van een uniform-port van 5 cents voor de briefwisseling binnenslands. Burgemeester en wethouders van 's-ïïage hebben op het schrijven van de vereeniging tot onderzoek naar de middelen ter verbetering van den gezondheidstoestand in die gemeente, met betrekking tot het drinkwater gemeend te moe ten voorstellen, dat de raad besluite der ver eeniging, onder dankbetuiging voor haar belang stelling, aan te bieden eene som van 500 voor iederen van twee welputten op den Zwartenweg en de Ammunitiehaven aldaar, die, door hare zorg gemaakt, na zes maanden goed drinkwater in voldoende hoeveelheid opleveren. Bij dit voor stel is de raededeeling gevoegd, dat bij het op maken der gemeentebegrooting voor 1869 zal worden nagegaan, op welke plaatsen daarenbo ven nog openbare pompen gesteld zouden moeten worden. Voorts geven burg. en weth. van 's-Hage, over eenkomstig het advies der commissie benoemd om te onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze, de in die gemeente bestaande riolen kunnen worden uit gebreid en in doeltreffenden toestand gebracht, den Raad in overweging om als een eerste maar nood wendige stap, ten einde in dit opzicht tot ze kerheid te komen, overeenkomstig het advies der commissie, tot eene proef met Liernur's stelsel te besluiten. Het is toch, naar hun overtuiging bij al de bestaande onzekerheid, in de allereerste plaats noodig zich proefondervindelijk te ver gewissen omtrent het al of niet doelmatige en uitvoerlijke van dit stelsel en omtrent de kos ten, welke zijne toepassing zoude vereischen. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Hage is Donderdag-avond vergaderd ge weest om te beraadslagen over de zaak van Dr. J. C. Zaalberg. Men verzekert dat door den kerkeraad nog geen definitief besluit is geno- öien, maar dat dit college in de volgende week daartoe weder zou vergaderenmen voegt er echter bij, dat voorwaardelijk zou besloten zijn herziening te vragen bij de volle synode van het eerste gedeelte van het vonnis der Synodus Contracta. Onder het voorzitterschap van Ds. Kro nenberg, van Arnhem, vond Donderdag-morgen in het gouvernementsgebouw te Maastricht, de eerste vergadering plaats van de jaarlijksche bijeenkomst der afgevaardigden van de Protes- tantsch-AVaalsche gemeente van ons land. Da. Brun, van Amsterdam, hield in de Waalsche kerk de openingsrede. Men leest in de Provinciale Groninger Cou rant: Het bestuur van de kiesvereeniging//Een dracht maakt macht," te V e e n d a m, heeft zich onlangs tot den gemeenteraad gewend met het verzoek, om zijne handelingen, zooals elders, in de Veendammer Courant of ander weekblad bekend te maken. Op dit verzoek heeft de ge meenteraad afwijzend beschikt. Hierop hebben de kiezers door onderlinge contributie besloten om voor eigen rekening iemand te bezoldigen, die de handelingen van den gemeenteraad moet opteekenen, om ze vervolgens in de Veendammer Courant aan de kiezers mede te deelen. Hier mede is reeds een aanvang gemaakt. Zekere S. A., dezer dagen uit de gevan genis te Hoorn ontslagen, die een van de oudste habitués der gevangenissen is, heeft gedurende zijn veeljarig gevangenisleven eene levensbe schrijving gemaakt van de meest berucht ge worden gauwdieven, als Pinari en dergelijken, die in ons land hunne gauwdievenstreken uit gevoerd hebben en met welke hij in aanraking geweest is. Het handschrift, dat in zijne soort niet onbelangrijk is, licht in bewaring bij de justitie. Bij koninklijk besluit van 15 Juli is eene wijziging gebracht in de samenstelling van het Iste reg. vesting-artillerie en van het bat. mi neurs en sapp., voornamelijk voor zooveel betreft de kompagnieën, welke voor den torpedo-dienst bestemd zijn. Daarbij wordt tevens bepaald, dat de soldijen der onderofficieren en militairen van lageren rang, behoorende tot de kompagnie vest.-artillerie, welke voor dien dienst bestemd is, worden gelijkgesteld aan die, welke voor de militairen van hunnen rang bij het korps pon tonniers zijn toegestaan. Ter uitvoering van dat besluit, 't welk op den lsten September in werking treedt, is bepaald, dat de miliciens, die voortaan bij de torpedo-kompagnie zullen wor den ingedeeld, bij voorkeur zullen worden ge kozen uit hen, die het beroep van schipper, visscher enz. uitoefenen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 75°, des

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1