dan zullen er in deze week 1100 menscken overlijden. En volgens de //New-Yorker Zei- tung" zou dit getal waarschijnlijk nog over troffen worden. De sterfte onder de paarden is mede buiten gewoon groot. In de bovenstad kan men overal doode paarden zien liggen. Eene der grootste maatschappijen, die middelen van vervoer ver huren, heeft een hoogst aanzienlijk aantal paar den verloren, terwijl er bovendien nog 200 ziek op stal zijn. Die maatschappij heeft dan ook het besluit genomen om, indien het weder niet gunstiger wordt, de wagens slechts des morgens en des avonds te laten rijden. De maand Juli 1S68 was de heetste vaneen tal van jaren vroeger. De gemiddelde tempera tuur der eerste week was 83°, die der tweede 84°, terwijl de gemiddelde temperatuur gedu rende die maand in een verloop van 25 jaren 74° was. Afrika. Belangrijk zijn de berichten omtrent de dood van de koningin van Madagascar en de troonsbestijging harer nicht Eamouma. Zoodra het algemeen bekend was, dat de ko ningin was gestorven, mocht niemand het ko ninklijk paleis verlatenzelfs mocht men daar geen omgang met de buitenwereld hebben. De keuze der opvolgster geschiedde vrij een voudig: de eerste minister riep alle eerste auto riteiten op, om hen over eene keus te raadple gen een stelde voor de prinses Eamouma, daarmede namen de anderen genoegen, en zoo werd deze tot koningin verkozen. De nieuwe souvereine was in het eerst eenigs- zins verlegen, toen men haar de kroon op het hoofd gezet en haar de roode Lamba" aange trokken had: zij vertoonde zich aan de verza melde menigte en verzekerde deze van hare goede bedoelingen. Eene eigenaardige formaliteit is het, waardoor het volk de nieuwe koningin huldigt en haar trouw belooft. Zoowel mannen als vrouwen moeten daartoe een zwart kalf met een dolk doorsteken, en een soort van water, vokaka" genoemd, drinken. Om deze plechtigheid gemak kelijk te maken en opdat niemand er zich aan onttrekke, slacht men op alle wegen, die naar het paleis leiden, een zwart kalf, en daarnaast wordt een boot geplaatst, die, met water gevuld, de plaats van eene groote kom inneemt. Een gewapende heraut noodigt alle voorbijgangers uit om hunne burgerplichten aan het zwarte kalf en de schuit met water te vervullen. Daarna wordt de algemeene rouw uitgeschre ven: gedurende dien tijd is het verboden om maar iets aan te raken, wat leven zou kunnen maken, om te weven, te bouwen, om op een bed te slapen en de dooden met staatsie te begraven. Geene andere kleeding is geoorloofd dan de Laiuha, die beneden de schouders be gint en tot boven de knieën hangt: men moet blootvoets gaan en al zijn haar afscheren. De rouwtijd duurde vroeger 9 maandenom de 3 maanden moet men dan weder zijn haar laten scheren. Nu is door de meer verlichtte ideeën de rouwtijd op 3 maanden gesteld; maar, hoe gaarne de vrouwen ook van de verplichting om haar hair af te doen snijden, zouden verschoond worden, dit wordt niet toegelaten. Het stoffelijk overschot van koningin Easo- herina werd bijgezet in een zilveren kist, ter waarde van 70,000; het lijk werd gewikkeld in nagenoeg 500 zijden doeken, en in de plooien daarvan werden verborgen 20 gouden horloges, 100 gouden kettingen, ringen, broches, bracelet ten en andere kleinoodiën, benevens 500 goud stukken. Al de van koningin Victoria en kei zer Napoleon ontvangen geschenken werden ins gelijks met het lijk begraven. Bij gelegenheid van de begrafenis werden 2600 ossen onder het yolk verdeeld, en meer dan eene week duurden de feesten, die aan de homeri sche beschrijvingen doen denken. Den volgenden dag had een uitgebreid proces plaats tegen ver scheidene hooggeplaatste ambtenaren, die, tijdens de ziekte der koningin, eene omwenteling had den trachten teweeg te brengen. Zij werden allen ter dood veroordeeld. De nieuwe koningin schonk hun gratie, maar beval hunne opsluiting. Hetzij dat deze straf iets nieuws was of dat men nooit zoo vele misdadigers te gelijk had op gesloten hoe dit ook zij, de ruimte was zoo klein, dat een dadelijke dood verre verkieselijk was boven den zekeren stikdood die hen in de gevangenis wachtte. Toch sloot men hen op. Door tusschenkomst der Europeanen werd ech ter besloten om #een nieuwe gevangenis te bou wen. Hoe het intusschen met de gevangenen gaat, die op het punt waren van te stikken, meldt het bericht niet. HANDEL. OVEEZICHT DEE "WEEK. Koffie. Zeer stil. Men hoopt eenige verbe tering in dit artikel te krijgen door de veiling van 125,900 balen bij de N.-H.-M. op 18 dezer. Suiker. Euwe. Bij voortduring in eene kalme stemming. Afgedaan werden 400 kisten Sama- rang N°. 143& zeer goed fijn stoom binnen per Vijf Vrienden tot 33.75. Geraffineerd. Met eenige vraag voor gereed goed, waarvoor iets betere prijzen te bedingen zijn. Overigens is de kooplust beperkt. Tliec. Vast, doch zonder omgang, daar er geen disponibele voorraad is. Men zegt dat er tegen November a. s. eene directe lading van China verwacht wordt. Rijst. Stil op den goeden oogst der'granen en aardappelen. Men houdt thans Eangom op 9.25, doch er is slechts 9 voor te bedingen. Grove soorten zijn veel gemakkelijker te koopen. Specerijen. Zonder handel in afwachting der veiling op 27 dezer. Men noteert thans Noot N°. 1 7576, Foely 118, Nagelen 2627, Peper 18 ets. Vrachten. Zonder handel. Men noteert prima Zantische krenten 11.50, Secunde 10, ordinair 8.50. 9leckrap. Met wat meer handel tot vorige prijzen. Indigo. De nieuw aangevoerde partijen zijn nog niet gelostde markt blijft zeer vast. Potassclien. Petersburger blijft a 12 te koop. Katoen. In flauwe stemming met eenige afdoeningen tot aanmerkelijk verlaagde prijzen. IVoI. Zonder omzettingen. Tin. Verkocht 1500 blokken Billiton per Electra aangevoerd tot 53.50 alsmede 500 blokken tot 54.50. In Huiden is niets omgegaan. Petroleum. Merkelijk hooger; disponibele met 25 a 25.25zeilende met ƒ25.50 betaald. September, December levering 25.50, a ƒ26 met weinig verkoopers. Oliën. Eaapolie cont. ƒ34, Sept. 34, Oct. Dec. ƒ34.50, 35.75. - Lijnolie cont. ƒ38,25, Sept. 37, Oct. Dec. 37. Patentolie cont. ƒ38.50, 38, per naj. 39.50. Granen. Deze week voortdurend flauw ge stemd met zeer weinig handel. Meel. lstequal. ƒ20.50, ƒ21; 2dequal. ƒ18, 19; 3de qual. 15, ƒ16; Keizersmeel ƒ26, ƒ28. GEiMEEINTERAAD. VEEGADEEING van den Gemeenteraad van Leyden, Zaturdag den 8sten Augustus 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend raadslid. 2°. Aanvulling van de Commissie van Financiën. 3°. Bezwaar schriften tegen het kohier der plaatselijke directie belasting. 4°. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting. 5°. Voorstel om trent eene verbetering van den waterweg tus- schen de Maas en 's Gravenhage. 6°. Voorstel tot den verkoop van eenige oude ongebruikte schooltafels en rommeling. 0FFICIEELE BERICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Eaad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13den Julij 1868, is vastgesteld de volgende VERORDENING houdende wijziging der Algemeene Policiev er orde ning t vastgesteld 24 October 1867. Art. 95 der Algemeene Policieverordening wordt gewijzigd, zoodat het luidt als volgt: De bruikers der bewoonde perceelen zijn verpligt zorg te dragen voor het reinigen Yan //de openbare straten. Het reinigen geschiedt //door middel van droog bezemen. //Zoo dikwijls echter het Hoofd van de po- licie op een bepaald punt en bij uitzondering //het met water schrobben der straat beveelt, inoet de bruiker van het aangrenzend perceel //dit bevel binnen den tijd van twaalf uren uitvoeren. //Het zand, dat bij herstelling der straten //daarop gestrooid wordt, mag gedurende de //eerste vier weken daarvan niet weggeveegd worden." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Ley den, in zijne openbare vergadering van den 13den Julij 1868. BUEGEMEESTEE bn WETHOUDERS van LEYDEN, gezien art. 18 der wet van den 14den September 1866 Staatsblad n°. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwar tieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leveranciën, voor 's ko- nings legers of vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aamerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden gedurende veertien dagen op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Letden, 6 Augustus 1868. GEMENGDE BERICHTEN. De voornaamste en beste vruchten welke men eet in het tegenwoordig seizoen zijn afkomstig uit het Oosten. Ziehier de aanduiding der lan den van waar zij overgebracht zijn. Na de overwinning van Griekenland, van beneden Azië, van Syrië en Afrika, brachten de Romeinen in Italië de volgende fruitboomen overDe kersen werden door Lucullus naar Rome overgebracht bij zijne terugkomst uit het koninkrijk waar hij Mitridates was gaan bevechtende abrikozen kwamen uit Epiriede perziken uit Perziëde oranjeappelen en de citroenen uit Mediëde pruimen uit Armenië, uit Syrië en uit Damas; de vijgen uit Azië; de peren uit Alexandrië, uit Numidië, uit Griekenland en Numancië. Plinius verhaalt, dat de kersen zoo algemeen werden sedert het jaar 640, tijdstip van hare planting, dat zij van grooten uitvoer werden, vooral in Groot-Brittanje. In de provincie Kent werden de eerste plantingen gedaan, en zij ge lukten zooals in de omstreken van Parijs, die van de vallei van Montmorency. TELEGRAMMEN. Parijs, 7 Aug. De Moniteur" meldt, dat, krachtens besluit van den minister van finan ciën, gecombineerde inschrijvingen van 100 fr. rente en meer zullen worden aangenomen en dat, op verzoek van belanghebbenden, deze inschrijvingen zullen worden gesplitst in bedra gen ook van minder dan 100 fr. rente; om misbruik te voorkomen zullen echter de certi ficaten die van zoodanige inschrijvingen worden uitgegeven niet verhandelbaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3