Z. M. worden voorgesteld om, ter vervanging van hetgeen tot nu toe door de leerlingen de zer scholen vrijwillig werd bijgedragen, de som, welke jaarlijks wordt te goed gedaan tot het bestrijden der kosten van het militair onderwijs, voor het reg. gren. en jagers en elk der overige regimenten infanterie, eenigszins ruim te ver- hoogen. Dit verhoogd bedrag zal echter alsdan uitsluitend en alleen ten dienste van gemelde huishoudelijke scholen worden besteed. Het bijwonen dezer scholen is aan ieder mi litair vergund, doch zal voortaan verplichtend wezen voor soldaten en voor korporaals, die tot het verkrijgen van den graad van korporaal of tot onderofficier worden opgeleid, zoomede in den regel voor alle miliciens; kunnende gemelde mi litairen echter van die verplichting voor zoo veel betreft het gewoon schoolonderwijs wor den ontheven, bijaldien het blijken mocht, dat zij reeds die mate van kennis bezitten als op bedoelde scholen voor elementair onderwijs kan worden verkregen. Deze scholen zullen echter nog dienstbaar moeten worden gemaakt tot het opwekken en aankweeken van militaire deugden bij den mi litair en om hem zuivere begrippen nopens den dienst en zijne plichten te doen verkrijgen. De wijze waarop een en ander zal geschieden, hetzij door voorlezingen, hetzij door den mili tairen verhalenderwijze op soldatentoon bedoelde krijgsbedrijven mede te deelen en toe te lichten, zoomede wie daarmede zal worden belast, dat zijn punten van uitvoering, over te laten aan den kommandeerenden officier. De minister beveelt die bijeenkomsten der korporaals en soldaten echter ten zeerste bij de officieren aan en vertrouwt dat zij, ook in het besef van hunne roeping, met belangstelling tot bereiking van het hier ontwikkelde doel zullen samenwerken. Wanneer wekelijks eenige winter-avonden in de schoollokalen op oordeelkundige wijze in de zen zin worden doorgebrachtwanneer men daar den soldaat weet te boeien en zijne aandacht te vestigen op hetgeen goed en edel is, dan zal de militaire opvoeding van den soldaat eene be langrijke schrede zijn vooruitgegaan, en als ge volg daarvan de zedelijke waarde van het leger aanmerkelijk worden verhoogd. De minister van binnenl. zaken heeft, naar aanleiding van de jongste te 's-Hage ge houden bijeenkomst der gezamenlijke inspecteurs van het lager onderwijs, eenige vragen gesteld, welke, na overweging bij dat college, aanleiding tot voorstellen aan den minister gegeven heb ben, die zich met sommige dier voorstellen ver- eenigd en de gemeentebesturen uitgenoodigd heeft, daaraan gevolg te geven. Zij strekten om te voorzien in het gebrek aan geschikte kwee- kelingen, hetwelk in vele scholen bestaat, en om te verhinderen, dat de kundigheden, op de la gere school door de kinderen opgedaan, na het verlaten dier vervloeien. Het Utrechtsch Dagblad schrijftOnze stad dreigt een groot verlies te zullen onder gaan. Wij vernemen namelijk, dat er plan be staat, om de Kweekschool voor militaire genees kundigen van Utrecht naar Amsterdam over te brengenhet rijks-hospitaal zou hier ter stede gevestigd blijven. De aangekondigde harddraverijen, uitgeschre ven door de afdeeling Woerden en omstre ken der //Holl. Maatschappij van Landbouw," vonden den 5den Augustus te W o e r d e n plaats. Aan de ochtend-harddraverijen (voor paarden die nimmer een prijs gewonnen hebben) namen er 18 deel, en werd de prijs een milieu de table behaald door //de Mallejan" van den heer C. M. Oppelaar te Koudekerk, en de pre mie eene met zilver gemonteerde gebakschaal door de Lietse" van den heer P. De Lijster te IJselmonde. De namiddag-harddraverij (voor paarden van zessen klaar) was niet minder levendig. Dertien paarden dongen naar den prijs, een zilveren theeservies, die ten deel viel aan //de Boer," van den heer J. Metz te Waddinxveen, en de premie, twee met zilver gemonteerde zuur-com- potten, aan //de Matador" van den heer D. Yermaat te Charlois. Gedurende dit volksfeest bewees het Harmonie-gezelschap van Woerden, evenals vroeger, zijne goede diensten. Gelijk te voorzien was, had het heerlijke weder eene buitengewone menigte bezoekers uitgelokt, die zich tot den laten avond toe in de straten be woog. Ter kennis van bet leger is gebracht, dat de werving van tamboers, die bij enkele korpsen was gestaakt, voor alle regimenten weder is opengesteld. Uit Schoonhoven wordt geschreven De jongelingen der industrie-kompagnie genieten tegenwoordig het voorrecht, dat zij, door de zorg van hunnen kapitein, in de kazerne uit muntend bier kunnen verkrijgen voor den zeer lagen prijs van 5 cents per halve flesch. Zeker is dit een flink middel, om te voorkomen, dat men op andere plaatsen minder nuttige of wel zeer schadelijke uitgaven doet. In het belang der gezondheid is ook in deze ge meente bepaald, dat de schooltijden voor de open bare school des voor- en namiddags telkens een halfuur korter zullen zijn, zoodra de thermometer in het schoollokaal 80° F. teekent. Uit Groningen meldt men: In do voorgaande week begaf zich de ]predi- kant der Christ. Afgescheiden gemeente te Ui- rum, P. Woudsma, naar het naburige Friesland, ten einde aldaar eene hem toekomende erfenis, ten bedrage van ongeveer f 400. in ontvangst te nemen. Over zijn lang uitblijven verontrust, stelden zijne huisgenooten de noodige pogingen in het werk, om iets aangaande den verdwenene te weten te komen. Zij werden onderricht, dat Woudsma, na zijne zaken te hebben afgedaan, de terugreis per spoor had aangenomen. Yerleden Donderdag had men hem nog te Grijpskerk en mede iets later te Kommerzijl gezien. Yerder was elk spoor verdwenen, totdat de persoon Yan Huizinga, onder de gemeente Oldehove, in de boot, waarin hij gewoon is personen over te zetten, een hoed ontdekte, terwijl later nog op eenigen afstand van daar aan den publieken weg een ledig valies werd gevonden, welke beide voorwerpen bij nader onderzoek bleken, aan den vermisten predikant te hebben toebehoord. Men moet dus tot het vermoeden geraken, dat hier eene verschrikkelijke misdaad is ge pleegd. Daarvan onderricht, hebben zich reeds Dinsdag in den vroegen morgen de officier van justitie en de rechter-commissaris met den griffier van hier naar gemelde plaats begeven en een nauwkeurig onderzoek in het werk ge steld, welk onderzoek nog wordt voortgezet. Behalve het valies droeg de vermiste mede een gouden horloge en eene zilveren tabaks doos bij zich. Uit Me pp el wordt geschreven dat de boter-productie wegens de aanhoudende droogte meer dan een derde gedeelte verminderd is, zoo dat de aanvoer op de onderscheiden markten daar en elders belangrijk afneemt. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 79°, des avonds te 8 uren 70',Wind: W., te 10 uren 66°. Yrijdag 's morgens te 5 uren 65°, Z. W., te 8 uren 70°, 's namiddags te 12 uren 75°, te 4 uren 75°, N. W. BUITENLAND. Oostenrijk. Op het gisteren gehouden laatste schuttersbanket heeft de heer Yon Beust een toast uitgebracht, waarin hij verklaart een goed Oostenrijker geworden en een goed Duitscher gebleven te zijn. Hij wees op de noodzakelijk heid der handhaving van den vrede. Zijne per i soonlijke politiek is eene Oostenrijksche, zich I niet mengende in de Duitsche aangelegenheden Hij kent geene politiek, die wraak oefent. Ten slotte bracht hij een dronk uit op vrede en verzoening, de dragers van den vooruitgang, de beschermers van eene gezonde vrijheid en de steunpilaren der orde. Te Praag zijn in den nacht van den 31steD Juli weder eenige revolutionaire oproepingen aan de hoeken der straten aangeplakt, waarin gezegd werd dat Rusland zijne Czechische broe ders in Bohemen spoedig van het hun door de Duitschers opgelegde juk zou komen bevrij den. Men meende, dat die opruiingen door Cze chische studenten verspreid werden. In een van die stukken, waarop als onderteekening stone //de Taboriten," las men het volgende: Eenp buitenlandsche natie maakt reeds den geese! gereed, waarmede de verdrukkers van het Cze chische volk zullen worden getuchtigd. Op de been alzooOp voor den strijd op den Witten Berg Engeland. Te Chatam heeft gisteren, bij ge legenheid van exercitiën en spiegelgevechten, waarbij eenige forten en bastions door de troe pen belegerd en verdedigd werden, een ver schrikkelijk voorval plaats gehad. Bij de bestor ming van een der bastions was door de pon tonniers, onder bevel van Prins Arthur eene brug over eene der grachten geslagen. Een aantal manschappen, met den prins aan het hoofd, waren daar reeds overgegaan, toen de groote menigte soldaten, in weerwil van de waar schuwingen der officieren, met te veel drift en in al te zeer opgesloten gelederen de brug op kwam, met de bajonet op de geweren. In hel midden brak de brug en vielen een twintigtal militairen in de diepte. Zeven daarvan zijn door de bajonetten hunner kamaraden zwaar gewond een was onmiddellijk dood, en eenige anderen hebben minder letsel bekomen. Amerika. De Hew-Yorker Staats-Zeitung" van 17 J uli meldtGisteren was de vijfde dag, waarop eene vreeselijke hitte heerschte, die het gansche land, en Hew-York in het bijzonder, pijnigt, 't Was eene uitzondering, dat de Don derdag-nacht zoo koel was, dat men de oogen kon sluiten. De dag die volgde was echter we derom zoo verschrikkelijk heet, dat men naar adem en lucht als snakte. Die buitengewone warmte veroorzaakt zeer vele sterfgevallen onder alle standen der maatschappij. Een tal van men- schen sterft op straat, en daar de hitte niet alleen snel doodt, maar ook snel ontbindt, wordt menig lijk ter aarde besteld, zonder dat men weet wie er begraven wordt. De dagbladen ge ven dan ook den raad, dat ieder die zijn huis verlaat, zich voorzie van een geschreven adre; met naam en woonplaats. De lijken van alle onbekenden worden over gebracht naar de Morgue; doch de ruimte, die beschikbaar is, blijkt op verre na niet voldoende te zijn, zoodat de lijken letterlijk op elkander moeten worden gestapeld. De atmosfeer is er bovendien zoo verpest, dat velen van hen, die met roodbekreten oogen een verdwenen bloed verwant zoeken, in de Morgue plotseling sterven. Hiets is natuurlijker dan dat de zaken zeer lijden onder deze omstandigheden, zoodat de ge volgen zoowel in den klein- als groothandel merkbaar zijn. Wie niet verplicht is uit te gaan om inkoopen te doen, blijft tehuis. Wie boven dien in staat is om met vrouw en kinderen de stad te verlaten, haast zich naar buiten. Be stoombooten, die de ISTorth-river opvaren, zijn dan ook met vreemdelingen overstroomd. Be eenige personen, die nog geld verdienen, zijn zij die lijken begraven; en dat deze het volhan- dig hebben, bewijzen de sterfte-cijfers. In de vorige week toch overleden niet minder dan 614 personen, terwijl in de eerste vijf dagen dezer week 747 menschen overledenwanneer de sterftegevallen in gelijke mate plaats hebben,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2