maken en te illumineerenen de andera gezinde bladen melden van hun kant met ophef, dat de handel besloten heeft op den dag der onthul ling geen beura te houden. De dag van gisteren, de eerste feestdag, is rustig afgeloopen. Oostenrijk. Den 2den dezer heeft te Wee- nen ter gelegenheid van den scherpschutters- wedstrijd eene volksverzameling plaats gehad, waarbij de heoren Frese en Mayer, uit Stutt gart, en Trabert, uit Hanau, het programma der Duitsche volkspartij ontwikkeld hebben en waarna de volgende resolutie is aangenomen //De vergadering vervloekt Oostenrijks losscheu ring van Duitschland zij protesteert tegen de oplossing der Duitsche quaestie door middel van annexatiën en erkent dat slechts aan de volkspartij op democratischen grondslag, de be slissing over de Duitsche quaestie moet over gelaten worden." Tot organisatie der volkspartij in Oostenrijk is eene commissie benoemd. Frankrijk. De //France" zegt ten aanzien van het gerucht, dat deltaliaansche regeering den heer Dualterio eerstdaags met eene missie naar Frank rijk zal zenden, dat dit, op zijn minst genomen, voorbarig is. Bij zijn arrest in de zaak van het //Credit Mobilier" heeft het hof, aannemende het regel matige der vergaderingen van aandeelhouders van 1 Januari en 12 Maart, niettemin ver klaard, dat de heeren Emile en Isaac Pereire, Salvador, Galliera en Diesta verantwoordelijk zijn, maar niet voor het totaal van het cijfer der aandeelen. Schadevergoeding en interest is verschuldigd aan de aandeelhouders, maar kun nen nader geregeld worden. De heeren Michel Chevalier, Bussières, Sellière en Griessingen zijn niet verantwoordelijk. De //Tribune" bevat eene lijst van de traktementen, die de hooge dignitarissen van het keizerrijk ten gevolge van de bestaande cumu latie van betrekkingen genieten. Wij ontleenen aan deze lijst het volgende. De heer Troplong ontvangt als senator 30,000 fr., als president van den senaat (buiten vrije woning) 130,000 fr., als eerste voorzitter van het hof van cassatie 35,000 fr., als lid van het instituut 1500 fr., te zamen 196,500 fr. De maarschalk Yaillant geniet als senator 30,000, als maarschalk 30,000, als grootkruis van het legioeu van eer 3000, als minister van het huis des keizers (buiten vrije woning, enz.) 100,000, als groot-maarschalk van het paleis 60,000, als lid van het bureau voor de afstand meting 5000; te zamen 228,000 fr. De heer Rouher heeft als senator 30,000 en als minister van staat (buiten vrije woning, verwarming, enz.) 130,000, te zamen 160,000 fr. Mgr. Darboy ontvangt als senator 30,000, als aartsbisschop van Parijs (buiten vrije woning) 50,000, als schadeloosstelling voor diocesaine be zoeken 1000, als groot-aalmoezenier des keizers 100,000, te zamen 181,000 fr. De generaal Fleury krijgt als senator 30,000, als divisie-generaal 15.000, als adjudant 12,000, als groot-officier van het legioen van eer 2000, als groot-stalmeester, belast met het toezicht over de paardenstoeterijen, 60,000; totaal 119,000 fr. Engeland. Verleden Maandag is het huwelijks contract tusschen markies De Caux, stalmeester des keizers, en Adelina Patti aan het consultaat- generaal van Frankrijk te Londen onderteekend. De zangeres werd vergezeld alleen door haren vader; de markies door eenige diplomaten en artisten. Den 29sten Juli zou de bruiloft ge vierd worden. Den vorigen dag is de laatste opera-voorstelling door de diva in Covent-Gar- den gegeven. De hertogin van Cambridge, de prinses van Teek en al de dames wuifden met hare zakdoeken en riepen: //tot weerziens!" De opbrengst der benefice-voorstelling was 1250 pd. st. 15,000). Men vreest dat het huwelijk met de kunst, waarvan haar zwager Strakosch altijd sprak en schreef, die Adelina //la fiancée de Tart" noemde, voor goed verbroken zal zijn. Zij heeft ten minste geen vast engagement voor Parijs of Londen willen aannemen. Zwitserland. De commissie uit Neufchatel, die naar de Parijsche tentoonstelling in der tijd is gezonden, heeft een verslag uitgebracht over den stand der uurwerk-fabricatie in Zwitserland. Het kanton Neufchatel produceert jaarlijks 800,000 horloges ter waarde van 35 millioen fr., waarvan ongeveer de helft als zuivere opbrengst ten bate komt der fabrikanten en werklieden. Het aantal arbeiders en arbeidsters in dit vak, bedraagt in het kanton Neufchatel 30,000. Ge neve heeft 7000 horlogemakers, die jaarlijks 100,000 stuks leveren ter waarde van 11 mil lioen fr., Waadsland en Bern leveren jaarlijks 300,000 horloges, ter waarde van 10 millioen fr. Geheel Zwitserland produceert alzoo jaarlijks on geveer 1,200,000 horloges, die eene waarde van 55 a 60 millioenen franken vertegenwoordigen. Ongeveer 60,000 arbeiders vinden er hun be staan door. Italië. De Kamer van afgevaardigden heeft met 134 tegen 70 stemmen de nieuwe spoorweg conventie voor Calabrië en Sicilië aangenomen. Japan. Het decreet der regeering van den mikado, opgenomen in het zesde nommer van het dagblad hetwelk in de residentiestad Kioto verschijnt, en buitendien aan de poorten zelve van Jokohama aangeplakt is, luidt aldus: De verfoeilijke godsdienst der Christenen is volstrekt verboden. Elk persoon, verdacht van overtreding van dit edict, zal aan de overheid moeten worden overgeleverd; en die dit doet zal eene belooning ontvangen." Vernemende dat dit edict in onderscheiden steden aangeplakt was, hebben de Europeesche gezanten zich daarover bij de Japansche regee ring beklaagd, in identieke nota's verklarende dat het beleedigend voor de Christenen, strijdig met des mikado's vriendschapsbetuigingen en onstaatkundig is. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Aalst: Ds. W. F. Trip van Zoudtlandt te Hattemte ZuilichemDs. E. A. Lasonder te Noordwijk-aan-Zee te Anjum en ook te Monnikendam (alsook te Warns en Scharl): Ds. B. Mossel te Nederhorst en Berg te Etten: Ds. P. Peaux te Simonshaven. Bedankt: naar Dedemsvaart door Ds. J. F. W. Köningsfeldt te Rhedennaar Gorsel door Ds. A. AVartena te Lichtevoorde. Eervol emeritaat verleend op verzoek, wegens voortdurende ongesteldheid, aan Ds. P. E. Tonkes te Ouderkerk aan den Amstel. 0FF1C1EELE BERICHTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den 2den Augustus 186S A. L. Reimeringer jm. 30 j. en J. F. H. Reuter jd. 31 j. AV. H. Jongmans jm. 24 j. en A. E. M. Verbrugge jd. k18 j. A. M. Randoe jm. 21 j. en H. J. C. Halderiet jd. 26 j. W. Laman wedr. 49 j. en J. Jongkindt jd. 45 j. AV. Bos jm. 30 j. en J. M. Klein- hans jd. 25 j. H. Aran Toorn jm. 32 j. en J. C. Boom jd. 39 j. P. J. Bolstier jm. 27 j. en C. J. Jonker jd. 36 j. J. J. Huijgens jm. 19 j. en T. J. Koenen jd. 22 j. J. Bink jm. 28 j. en J. P. De Lange jd. 26 j. J. H. Rozier wedr. 30 j. en J. M. Baars jd. 33 j. J. F. G. Van Hooydonk jm. 31 j. en A. J. Van Dooremaalen jd. 25 j. AV. Gasteren jm. 27 j. en P. M. Van Maassen jd. 23 j. L. Kams jm. 42 j. en A. G. Hütter wed. 36 j. T. Bergers jm. 30 j. en H. De Keyzer jd. 22 j. GEMENGDE BERICHTEN. Een nieuwe industrie. In het Duitsche weekblad //Uber Land und Meer" vindt men eene advertentie, die wij hier vertaald trachten weder te geven. AVij gelooven dat de zaak in ons Vaderland nog nieuw is; wij zeggen echter nietwij hopen dat zij hier navolging vinde Gelegenheid om te huwen," voor heeren en dames, zoowel uit den hoogeren als uit den burgerstand, wordt aangeboden door bemidde ling van een op soliden grondslag gevestigde inrichting. Zij heeft hare werkzaamheid reeds sedert geruimen tijd onder hoogst verblijdende resultaten in stilte voortgezet; doch zij gelooft tot oplossing van deze steeds meer op den voor grond tredende levensvraag, in het belang der gezamenlijke heeren en dames, die genegen zijn om in den echt te treden, thans meer openlijk te moeten optreden, en noodigt daarom alle trouwlustigen van beiderlei geslacht uit, hunne voorwaarden en wenschen onder bijvoeging van een photographisch portret met vertrouwen in te zenden, onder het opschrift //Hoop en Ver trouwen" N°. 880 Poste restante te Frankfort a./M. De eerlijke bedoelingen van deze onder neming, welke menigeen zoo welkom is, wordt niet alleen gewaarborgd door de omstandigheid, dat door haar reeds meerdere gelukkige hu welijken zijn tot stand gebracht, maar ook voor namelijk daardoor, dat de oprichter van het beginsel uitgaat, geen vooruitbetaling enz. aan te nemen, voor dat er werkelijk eene belofte gevolgd is. N. B. Het kantoor voor de dames is geheel apart en wordt door de vrouw van den eige naar bestuurd. Natuurlijk is de strengste dis cretie hierbij een hoofdbeginsel." Eenige gouvernementen hebben onderling bepaald geene ontplofbare kogels in den oorlog te gebruiken. Men vindt dit philanthropisch en edel. Z. vindt het onverstandig, kwakzalver achtig en huichelachtig. Vooreerst is het een waarheid dat, naarmate de wapenen volmaakter d. i. vernielender zijn geworden, de oorlogen en veldslagen veel sneller beslist zijn en veel minder menschenlevens kosten. Ten andere is het al heel zot den dood of de verminking door een ontploffenden kogel zooveel erger te achten dan die door een gewonen kanonkogel en door de steken en sneden van gewone ba jonetten en sabelbajonetten. //Eene Arabische legende." Het vuur, het wa ter en de goede naam zouden te zamen op reis gaan. Een toeval deed de vraag rijzenhoe men elkaar zou terugvinden, indien men elkaar on derweg eens mocht verliezen Het vuur zeide Overal waar gij rook ziet, zult gij mij terug vinden." Het water zeide: //Overal waar gij moerassen vindt, zijt gij mij op het spoor." Maar de goede naam zeideVerliest mij toch geen enkel oogenblik, want die mij eens verlo ren heeft, vindt mij nimmer terug. Ik ben gelijk een spiegel; men breekt mij, ozoo gemakkelijk, maar nooit kan men de stukken weer bijeen voegen, zonder dat de breuk zichtbaar blijft." ADVERTENTIEN. Heden beviel door 's Heeren Goedheid voor spoedig van een welgeschapen Zoon A. M. GROOTHOFF, geliefde echtgenoote van D. J. PARMENTIER. Leiden, 3 Aug. 1868. Heden overleed na een langdurig smartelijk lijden, onze hooggeachte Vader GOVERT VAN DRIEL in den ouderdom van bijna 77 jaren. Mogten wij binnen 17 dagen het verlies on zer dierbare ouders, wier 50jarige echtvereeni- ging wij eerlang hoopten te vieren, betreuren, wij vertrouwen dat zij elkander zijn gevolgd naar het Vaderhuis. De hope des wederziens trooste ons en onze kinderen. De Kinderen en Behuwdkinderen. Uit aller naam, P. VAN DRIEL. Leiden, 2 Aug. 1868. Eeniye kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3