BU1TE N L A N D. beschouwing van Dr. J. J. Conielissen over Ju- venalis naar aanleiding van een Fransch werk, waarbij die dichter wordt in bescherming geno men tegen de aanvallen, in der tijd door den geleerden Nisard op hem gedaan; een artikel over Java en de Indische begrooting voor 1868 van Jhr. Mr. H. VanA lp hen, waarin de schrijver waarschuwt tegen een plotselinge opheffing van het cultuurstelsel, diep ingrijpende bezuinigingen in ons bestuur van Indië verlangt, er op aan dringt dat vóór alles aan de bevolking vertrou wen tot onze regeering door woord en daad worde ingeboezemd, en ten slotte als zijne mee ning uitspreekt dat een streng toezicht van de Staten-Generaal over het Indische bestuur verre verkieselijk is boven het maken van wetten en regelingen. Voorts bevat dit nommer nog een verhaal van A. Ising omtrent een voorval, dat 200 jaren geleden in den Haag plaats heeft ge had, tusschen den Franschen en Spaanschen gezant, toen geen van beiden met zijne koets voor den anderen uit den weg wilde gaaneen brief uit een nieuwe badplaats Mondorff in Luxemburg door D. H. over Luxemburgsche toe standen, en eindelijk Bibliographisch Album. De Tijdspiegel voor deze maand behelst een opstel van Mr. J. B. baron van Hugenpoth tot de Berenclaauw, over de vraag, welke rich ting gegeven behoort te worden aan de opvoe ding der vrouw: waarin de schrijver ten slotte wijst op het gebrek aan rijkskweekscholen voor onderwijzeresseneen stuk door Dr. Sibru, naar aanleiding van Prof. Hartings werk over Chris- tiaan Huijgens, voorn, over den strijd in de Fransche academie gevoerd over de ontdekkin gen, tot nu toe op naam van Newton gesteld een politiek overzicht van M. Levané, een stuk over de staatkunde en de diplomatie voor en na de Fransche omwenteling door I. A. B.; een critiek van Anna Rooze door S. F. W. Roorda van Eysinga, voorts een vervolg der schetsen uit het leven van Vermeulen Krieger door W. A. Van Rees. De Wetenschappelijke Bladen behelzen twee stukken uit St.-Paul$ Magazine overgenomen De vrouwen van onzen tijd en Madame de Se- vigné; een artikel over Emanuël Swedeüborg uit Frasens Magazine en een stuk over Mazzini uit de Revue Moderne. De Revue des deux mondes van 15 Juli bevat een belangrijk artikel over onzen landgenoot Anton Leeuwenhoek en zijne ontdekkingen met den microscoop. Bij de normaal schietschool te 's-iïage zijn gedetacheerd officieren, onderofficieren, kor poraals en soldaten van de acht inf. regimenten en van het korps mariniers, ten einde aan de 2de serie van het onderwijs dier school deel te nemen. Van goederhand verneemt de Amst. Ct., dat thans tusschen de Nederlandsche en Bel gische regeeringen ijverig onderhandeld wordt over het sluiten eener conventie, krachtens welke het aan de Nederlandsche geneeskundigen geoor loofd zal zijn hunne praktijk uit te oefenen in de Belgische steden en gemeenten, die niet ver van de grenzen liggen, en wederkeerig de Bel gische geneeskundigen lijders mogen behande len in zulke Nederlandsche plaatsen. Deze over eenkomst zal van groot nut zijn voor de inwo ners der kleine grensplaatsen, die Boms gebrek hebben aan medische hulp. Vroegere onderhan delingen, over dezelfde zaak gevoerd, mislukten ten gevolge van de wetsbepalingen in de twee landendezen keer is het initiatief door Neder land genomener bestaat hoop op een goeden uitslag. Tegen den laten October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van 9 leerlingen aan 's rijks kweekschool voor vroedvrouwen, te A m- ster dam. Belanghebbenden, van 20 tot 35 jaren oud, worden uitgenoodigd van haar verlangen om ge plaatst te worden, vóór den lsten September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, dat is voor Zuid-Hol land Dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage. Aan het gehouden examen van adspirant- kweekelingen, om geplaatst te w orden aan 's rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, hebben 29 personen deelgenomen, waarvan bij beschikking van den minister van binnenland- sche zaken, met ingang van den nieuwen cur sus op 1 September aanstaande, er tien zijn ge plaatst. Naar men verneemt, zijn de werken aan het staatsspoor van Utrecht op Zalt-Bommel dermate gevorderd, dat die lijn met 1°. Septem ber zal kunnen worden bereden. De Stoompo3tv' verneemt, dat de spoor weglinie van Tilburg naar Nijmegen, die aan den heer Van den Ouwelandt, te Parijs, in concessie is gegeven, een begin van uitvoe ring nadert. De aannemer en ingenieurs zijn, uit Engeland, op het terrein aangekomen, en het waarborgkapitaal zal alsnu onmiddellijk worden gestort. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den raad der gemeente 's-Hertogen- bosch te kennen gegeven, dat de hoogere burgerschool van het rijk met 3jarigen cursus tot een met djarigen cursus zal worden verhe ven, en dat zoodra zal blijken, dat er behoefte bestaat aan eene school met 5jarigen cursus, tot de oprichting daarvan zal worden besloten. Toen de nieuwe boot n Alexander Prins der Nederlanden" Vrijdag te halfeen zich in de Ketel op reis naar Amsterdam, op korten af stand van Kampen bevond, kwam een vis- schersvaartuig, met drie koppen bemand, de boot te gemoet. Niettegenstaande het roepen en wenken van den kapitein der boot, den heer Flick, maakten de visschers een geheel ver keerde manoeuvre, met het ongelukkige gevolg, dat de beide vaartuigen met elkander in aan raking kwamen en een der visschers in zijn angst op de boot willende overspringen, te water geraakte, door het rad der boot werd gekwetst en plotseling in de diepte wegzonk. Het tijdig toewerpen van een kurken drijver was vruch teloos, daar de ongelukkige waarschijnlijk be wusteloos zijnde, niet meer op de oppervlakte des waters gezien werd. Naar men verneemt, is het thans defini tief besloten, de lijn Leeuwarden Hee renveen van den Noorder-staatsspoorweg op primo September e. k. te openen. Het jaarlijksch verslag van don consul- generaal der Nederlanden te Lissabon bevat omtrent den handel van Portugal met Neder land het volgende: Het is treurig, doch maar al te waardat de handel tusschen Nederland en Portugal eer af- dan toeneemt. Let men alleen op het aan tal Nederlandsche schepen die de havens van Portugal bezoekendan zou men dit niet zeg gen want in vergelijking met 1866 zijn er in dit jaar te Lissabon slechts 5 en in gansch Portugal slechts 14 schepen minder aangeko men, terwijl het aantal Nederlandsche stoom- booten 14, in plaats van 11 was. Wat echter vroeger de hoofdartikelen van den handel tus schen beide landen waren, boter en kaas, die alleen veel meer waarde hadden dan de gansche tegenwoordige handel, daarmede ziet het er be droefd uit, want met boter van Nederland is het hier geheel gedaan, en de consumtie van kaas neemt gaandeweg af. De hooge prijzen van de kaas in Nederland en de slechte qualiteit, die daarvan veelal naar hier wordt gezonden, zijn de voornaamste oorzaken van dit verval. Voor den ambachtsman, vroeger onze grootste verbruiker, is onze kaas thans te duur, en op de tafels der meergegoede klassen wil men betere kaas hebben. Tabak is dit jaar uit Nederland veel meer dan gewoonlijk aangevoerddoch als ik wel onderricht ben, moet het meeste van Duitschland afkomstig wezen, zooals in den regel vele andere van Nederland aangevoerd fabriekgoederen van vreemden oorsprong zijn De uitvoer van zout van deze haven was d jaar minder dan de helft van dien van 1866 welke ook buitengewoon groot was. Yan St Ubes werd daarentegen wat meer uitgevoerd Yan koffie en andere koloniale producten is uitvoer dit jaar niet verminderd." De audiëntie van den minister van oorlo zal op Donderdag den 6den Augustus aanstaand niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van k loniën zijn R. A. J. Snethlage, C. C. H. Mul ting, J. H. P. Walraven, J. B. Yan Delde G. H. Klosser, H. Yan Dam en W. A. Vï der Star benoemd tot kweekeling bij 'srijk kweekschool voor militaire geneeskundigen, bc stemd om te worden opgeleid tot officier va: gezondheid voor den dienst in Nederl. Indië. Z. M. heeft den heer J. H. J. Schmid; thans klerk bij de directie der marine te Yb singen, met ingang van 1 Oct. a. s., bevorder tot adjunct-comm., en als zoodanig overgeplaat; bij de directie der marine te Willemsoord. De Thermometer van Fahrenheit teekende a hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 70°, Wind N. W., des avonds te 8 uren 63a, te 10 ur? 60°. Zondag 's morgens te 5 uren 59°, te uren 66°, 's namiddags te 12 uren 73°, t 4 uren 73°, 's namiddags te 5 uren 73 's avonds te 8 uren 68°, te 10 uren 64°. - Maandag 's morgens te 5 uren 64°, N. O., te uren 69°, 's namiddags te 12 uren 81°, te uren 85°, te 4 uren 82*. Luxemburg. In der tijd hebben wij vermei: dat in den nacht van 6 J uni 11. annexionistiscb plakkaten werden aangeplakt op de muren va: Luxemburg. Yan verschillende zijden werd hier aan groote politieke waarde gehecht, maar rechtbank heeft bij vonnis van 24 Juli de ras als van minder aanbelang beschouwd. De he Heintze, drukker-redacteur van het Franscl gezinde blad le Journal de Luxembourg" voor de rechtbank gedaagd, beklaagd van in nacht van 6 Juni op openbare plaatsen in stad te hebben aangepakt een zeker aantal jetten, waarbij de bevolking werd aangespoo tot omverwerping van den bestaanden s van zaken, welke opruiing echter geene gevolge heeft gehad. De heer Heintze heeft, bij zijc verdediging, van zijne sympathiën voor Fran rijk geen geheim gemaakt. Hij erkende te Me: Fransche vlaggen te hebben gekocht; dochzi, doel met het aanplakken der biljetten wasni: om op de eene of andere wijze de omverwerpii van den gevestigden staat van zaken uit te lol ken, maar alleen om te trachten een national votum te verkrijgen, daarbij zelfs vertrouwend dat de souverein van Luxemburg zich aan k hoofd zou stellen om de Luxemburgers te doe worden burgers van een groot rijk, dat vfó do Luxemburgsche belangen zekere waarborgt aanbood. Onder aanneming van verzachtende omsta: digheden heeft de rechtbank den uitgever ve oordeeld tot eene geldboete van 50 francs. Belgie. Te Antwerpen is de verhouding zo gespannen ter zake van de onthulling van 'sk< nings standbeeld, dat het gemeentebestuur 4 burgers opgeroepen heeft, om tegenover de: manifestatie, welke niet ten doel heeft om k koningshuis te eerenmaar om eene politie! partij te verheerlijken, zich met waardige od houding te gedragen. Op 't uur der onthullkj 'smorgens te 10 uren, heeft de burgemeestercj nieuwbenoemde schutter-officiers opgeroepen, o:| den eed te komen afleggen. Eigenaars van bul zen, die tegen de kamer van koophandel zijd verbieden het hunnen huurders om groen tj

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2