Dinsdag zijn reeds veertien veroordeelden buiten de stad aan den oever van den Donau in tegenwoordigheid van eene groote volksme nigte en van eene talrijke militaire macht dood- geschoten. Rome. De vierenvijftig pastoors van Rome en zijne voorstad hebben de jaarlyksche telling van hunne kerspelen volbracht en wanneer men op hun arbeid mag vertrouwen, die zonder con trole plaats heeft, dan telt de stad Rome eene deels bestendige, deels vlottende bevolking van 217,378 zielen, alzoo bijna 30,000 meer dan in bet jaar 1858. De andere geestelijken van dezen staat maakten den uitslag hunner telling niet openbaar, maar een correspondent meent uit zekere bron te weten, dat Rome met de provin ciën, die nog niet bij Italië zijn ingelijfd, niet meer dan 720,000 inwoners telt. Dit aantal is gering voor een vorst, die zulke groote uitgaven te doen heeft. De Pieterspenning heeft elk jaar tusschen de 7 en 8 millioen franken opgebracht. Werden de moerassen bebouwd, waaruit nu slechts een verpestende damp opstijgt, dan zou de bevolking licht verdubbelen. Yan de 217,378 inwoners der stad Rome zijn 29 kardinalen, 28 patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen, 1372 prelaten, priesters en geestelijken, 799 seminaristen, 2947 monniken en 2191 nonnen. Yoorts telt Rome 2394 Joden, 2208 Jodinnen, die in enge straten rondom de kerk wonen, en 488 ketters, die de Russische, Pruisische, En- gelsche, Amerikaansche en Presbyteriaansche kerken bezoeken, welke buiten Rome op de via Flamina gelegen zijn. De statistiek der pastoors toont verder aan, dat 14,057 knapen en 11,860 meisjes onderwijs genieten, een vierde gratis. Ameeika. Het congres heeft de bill aange nomen, waarbij verklaard wordt, dat het nood zakelijk is dat de openbare vrede wordt ge handhaafd, doch waarbij wordt bepaald om; ten spoedigste en finaal te verwerpen de eischen van buitenlandsche gouvernementen, om den eed van getrouwheid ook bij genaturaliseerde Ame rikanen, jegens hun voormalig gouvernement afgelegd, te handhaven. Dientengevolge is be slist, dat alle verklaringen, orders of beslissin gen van Amerikaansche ambtenaren, waarbij het recht van cx-patriatie wordt ontkend of ver kort, krachtens deze wet van nul en geener waarde worden verklaard. Ieder genaturaliseerd Amerikaansch onderdaan zal tijdens zijn verblijf in den vreemde dezelfde bescherming ondervinden, als geboren Ameri kaansche burgers. Het laatste artikel van het ontwerp van wet hield in, dat, indien een gena turaliseerd Amerikaansch burger door een bui- tenlandsch gouvernement wordt teruggehouden, onder voorgeven, dat eene naturalisatie den eed van getrouwheid jegens den souverein af gelegd, niet kan vernietigen, de president ge machtigd zou zijn om een onderdaan van zoo danig gouvernement, die in de Yereenigde Staten resideert, te arresteeren met deze bepaling heeft het congres zich niet vereenigd. Het congres heeft goedgekeurd het ontwerp van wet, tot machtiging van uitgifte van een zeker aantal obligatiën, binnen 30 en 40 jaar in goud terug te betalen, niet onderworpen zijnde aan belastingen en eene interest gevende van 4 en 4% pCt. Het bedrag zal dienen tot inkoop van een gelijk moutant, 5/20 bonds. Japan. Berichten uit Japan melden, dat de oude verordeningen tegen de tot het christen dom overgaande inboorlingen er vanwege den mikado opnieuw zijn afgekondigd. Naar de aan gebrachte geruchten stonden 200,000 aanhan gers van den gewezen taikoen Stotsbaski, ge steund door eene vloot van zeven stoomschepen, welke zijn admiraal geweigerd had aan den mikado uit te leveren, gereed om een aanval op Jeddo te doen. Te Osaka werd het koopen van gronden door buitenlanders tegengewerkt van de zijde der inlandsche overheden. De Brit- sche gezant had zijne geloofsbrieven aan den mikado overhandigd; hij was tot dusver enkel bij den taikoen geaccrediteerd geweest. Volgens tijdingen van 30 Mei hebben de ver tegenwoordigers der vreemde mogendheden in eene collective nota tegen bovenbedoeld decreet van den mikado, betreffende den christelijken godsdienst, geprotesteerd. De havens, die voor de vreemde kooplieden zijn opengesteld, waren door troepen van den mikado bezet. Daar echter de broeder van den ex-taikoen zich gesteld heeft aan het hoofd van den opstand, aanzienlijke strijdkrachten heeft verzameld en de troepen van den mikado in eenige gevechten bij Jeddo heeft geslagen, voor ziet men de mogelijkheid eener scheiding van Japan in twee rijken. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Vast, doch zonder handel; er hebben deze week geene afdoeningen plaats gevonden. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. In eene zeer kalme stemming door de terughoudendheid der houders was de omzet zeer beperkt. Thee. Vast. De handel bepaalde zich geheel voor behoeften. Java-soorten waren iets gemak kelijker te koopen. Hijst. Vast. Men noteert thans gepelde Ran goon 9.25, Voorloop 10.50. De 9000 balen Java, binnen per Bezoekie, waren reeds zeilende verkocht. Specerijen. Op 31 dezer verwachten wij de uitschrijving bij de Ned. Handel-Maatschappij. Vruchten. Verlaten. Katoen. In zeer flauwe stemming met eenige afdoeningen tot verlaagde prijzen. %Vol. Zonder handel. Tin. Stil, zonder zaken. Huiden. Bij inschrijving verkocht: 325, S3, 239 en 57 O.-I. per Pieter, 326, 104, 446 u 71 Fahti. meekrap. Tot iets matiger prijzen met wat meer handel. Indigo. Vast, doch door kleinen voorraad stil. Potasschen. Flauw. Petersburger a ƒ12 te koop. Petroleum. De stemming blijft vast, maar de aftrek is niet zeer beduidend, omdat weinigo verkoopers tot de tegenwoordige prijzen aan de markt zijn. Disponible Standard White betaalde men bij partijen met 24^, 24%, maar toch is daartoe niets meer te krijgen. Op termijnlevering wordt zeer weinig om gezet. Oliën. Raapolie cont. 33}£, per naj. 34%. Lijnolie cont. 37M, per naj. 36%, /"363i. Patentolie cont. 38, per naj. 39, ƒ3834. kranen. Deze week zeerstil, doch voortdurend in dalende stemming. Meel. 1ste qual. 21%, ƒ2134; 2de qual. 18%, f 19; 3de qual. ƒ16, ƒ16 Keizersmeel ƒ26, ƒ29. 0FF1CIEELE BElllCUTEN. holiier der l'laalselijke Uireclc Belasting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85) Doen te weten, dat het kohier van de plaat- i selijke directe belasting over 1868 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 5den Augustus aanstaande ter Secre tarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd. Leyden, 22 July 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitga ven dezer gemeente, over het dienstjaar 1867, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, te gelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de secretarie dezer gemeente, en in druk, tegen betaling der kos ten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Leyden, 30 July 1868. GEMENGDE BERICHTEN. Een zeldzaam voorval had te Vollenhoveu plaats. Een paard van den baron S., in het land loopende, trachtte met den bek de blade ren van een boomtak te bereiken, waartoe het op de twee achterste pooten ging staan. In die houding geraakte het met den kop tusschen twee takken vast, en daar de boom eenigszins over eene sloot hing, kon het paard den grond niet meer bereiken en hing zich zoodoende zelf op. Het paard had eene waarde van 300 a 400. Als een bewijs, dat in de provincie Gro ningen eene enorme quantiteit sterke drank wordt gebruikt, deelt men mede, dat in de con trole Hoogezand over het dienstjaar 1867 meer dan ƒ200,000 aan accijns van sterken drank is betaald, eene som, die, zonder de inkoop- waarde van dien drank, de winsten van tapper of slijter, tijdverlies, enz., in berekening te bren gen, ongeveer overeenstemt met de hoofdsom van de belasting op de grondbelasting (gebouwd en ongebouwd), die van het personeel en van de patentbelasting. In Wallis doet zich een prachtig doch te vens verschrikkelijk schouwspel voor, namelijk een brandende berg. In de duisternis van den nacht verlichten de vlammen, welke eene hoogte hebben van verscheidene ellen, den gezichteinder, en men ontwaart ze op eenige mijlen afstand. Een groot aantal mannen is dag en nacht werk zaam om den brand te stuiten, hetgeen echter weinig baat, door de droogte van het gras en andere veldgewassen en door gemis aan water in de nabijheid. De vlammen spreiden zich thans reeds uit over eene oppervlakte van 9 mijlen. Er is eene belooning voor de ontdekking van de oorzaak des brands uitgeloofd. De Fransche Illustration heeft zich recht belachelijk gemaakt door onder de rubriek België eene gravure te leveren voorstellende de plechtige inwijding van het afgedamde gedeelte der Schelde d. i. de spoorweg van Bergen-op-Zoom, plechtig geopend door n Z. Exc. den Belgischen minister van openbare werken!" Als een bewijs van de Russische wreed heid in Polen wordt gemeld, dat het opperhoofd van het district Miechow, gelegen op vijf mijlen afstand van Krakau, aan al de inwoners van het dristrict verboden heeft, hunnen naam in andere dan in Russische letters te teekenen. Zekere Janowski, grondeigenaar te Jaksic, had op zeker stuk zijn naam in Latijnsche letters geteekend. Hij werd onmiddellijk voor het dis- tricts-opperhoofd gedaagd, en meu dreigde hem met Siberië of den knoet. Eenige dagen later deed men hem eene belasting van 50 roebels betalen. Hij begaf zich naar het opperhoofd, om verschooning te vragen, doch de vertegen woordiger van den Russischen keizer antwoordde hem met een oorveeg. Eene hevige verontwaar diging maakte zich van den Pool meester en eenige oogenblikken daarna stierf hij aan de gevolgen eener bloedspuwing. - Het opperhoofd van het district Stomia beval den 18den April jl. al de inwoners der stad om hunne huizen geel te laten vervenden 13den Mei vond hij die kleur niet schoon meer en deed ze in het blauw verven. Maar deze plagerij was nog niet genoeg: den 22sten Juni kwam er een nieuw bevel om binnen 24 uren de huizen groen te laten verven. Hoe lang zal het nog duren dat Europa ver ontwaardigd opstaat om de dappere natie te wreken, die aan zoovele onderdrukking en be- leediging ten prooi is?

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3