namelijk ik en een matroos, dien ik te Londen gekregen had, aangezien wij sliepen en alles op het voordek gebeurde. Doch toen zij tegen het achtereinde van het schip gedreven waren, heeft een van de over boord geworpenen geroepen ////Help! pik mij op! ik drijf."" De Ame- rikaansche matroos John Hughes, die het roer had, heeft dit gehoord, en riep: Een man over boord." Toen vloog James Rodger achteruit met de groote bijl in de hand, om dezen het stilzwijgen op te leggen. Hij bleef bij de kajuit staan, om ook mij dood te slaan, als ik aan het dek kwam. Daar ik nergens van wist, zou ik zeker op het dek zijn gegaan, omdat ik wakker was geworden door het slaan der zeilen, en Frans ook; maar deze ziet hem gelukkig dade lijk bij de kajuit staan met opgeheven bijl. Toen sprong Frans in de kajuit en mij die op ging op 't hoofd, roepende: //Moord, kapitein, geef de wapensik geloof, dat de stuurman al over boord is." Wij deden spoedig kogels in de geweren, en de revolver werd geladen, doch deze wilden niet af, daar ik ze twee dagen te voren ingesmeerd had met olie, zoo van buiten als van binnen. Wij konden niet op het dek komen, zonder gevaar te loopen van vermoord te worden. Te 1 uur 's nachts vroeg Rodger mij, of ik niet aan het dek kwam. Op mijne vraag, waar de stuurman was, kreeg ik ten antwoord Hij is naar de hel, en ik reken daar komt gij ook, als gij boven komt." Toen maakte hij de kajuit dicht, legde zeilen om het schijn licht, opdat wij niets aan het dek konden zien, voor zag alles met ankers en kettingen, en wilde de boot over boord hebben. De andere twee man schappen moesten hem helpen, of zij zouden er ook aan. Zij hebben toen de boot in de waar- ding gezet; hij sloeg den bodem van het water vat in en sneed het schoonerzeil in stukken. Vervolgens ging hij voorin, om de poort open te slaan, doch toen sneed ik hem den pas af, door het schot in de kajuit in stukken te bre ken, vooruit over de lading te kruipen en daar weer te breken, om op hem te kunnen schie ten of hem anders te overmannen. Hij wachtte mij evenwel niet op. Toen hij mij hoorde klop pen en breken, ging hij snel langs het dek en maakte het luik dicht, opdat wij nergens kon den uitkomen. Toen beproefde hij het schip in brand te steken, doch de beide anderen zeiden, dat ze nog te ver van land waren, en dat bleef dus na. Woensdag zag ik zijne schaduw in de zon door de zeilen, om het vallicht. Dadelijk schoot ik op hem, doch de kogel miste. De zeilen geraakten in brand, doch werden door hem gebluscht. Donderdag-avond legde hij zich bij het roer te slapen, opdat de anderen hem maar even behoefden aan te stooten, als wij iets begonnen. De Amerikaan nam de bijl bij hem weg, toen hij sliep, en bracht hem daar mede zulk een slag toe, dat hij niet weer over eind kwam. Toch trok hij nog het mes, maar viel dadelijk neer, toen hij nog eenige bijlslagen ontving. Dadelijk riepen beiden: //Kapitein, de moordenaar is dood." Edoch, wij durfden het niet gelooven, denkende, dat ze met hun drieën het op ons gemunt hadden, en zeiden daarom, dat ze hem in de kajuit zouden nederwerpen. Zij namen toen de kettingen en zeilen van de kajuits-kap af en smeten hem neer. Wij vingen hem op de bajonetten van de geweren op, en, na ons van zijn dood overtuigd te hebben, liet ik een voor een beneden komen. Wij hebben het lijk vervolgens buiten boord geworpen. Tot overmaat van ramp was de eene matroos ook ziek geworden, zoodat ik mijne reis van 34 da gen met twee man en een kranke heb volbracht, waarvan de 2de stuurman Frans en ik 4 dagen in doodsangst hebben doorgebracht." Tot toelichting diene, dat de stuurman De Grooth te huis behoorde te Nieuwe Pekela, en de kok J. Biemholt te Nieuwe Schans. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden," onder bevel van den kapit. ter zee P. A. Van Rees, aan welken bodem was opgedragen om den voor rekening van het Ne- derlaudscbe gouvernement te Glasgow (Schot land) aangebouwden monitor //de Tijger" her waarts te geleiden, is in den morgen van den 30sten dezer met dien monitor in het Nieuwe- diep aangekomen. De navolgende officieren enz., behoorende tot de rol van Zr. Ms. transportschip Java, worden met den laatsten dezer op non-activi teit gebracht, als: de luit. ter zee 1ste kl. A. J. Visser; de luits. ter zee 2de kl. F. J. Beek man, A. P. Tadema, A. Van Linden van den Heuvell, J. Fichet, J. Dalen, C. Hoffman, J. Haremaker en J. Schouw Santvoortde off. van gez. 3de kl. C. J. A. De Groot; de off. van adm. 2de kl. J. C. De Vriese en J. G. Be- belaar; de off. van adm. 3de kl. F. Bamberg en E. H. Wijnmalen; en de adj.-adrain. G. J. Guiohard en D. J. Van Oosterzee. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de synode in de zaak van Dr. J. C. Zaalberg Pz. het vonnis van het Provinciaal Kerkbestuur heeft vernietigd, de aanklacht van den kerkeraad geheel en al heeft afgewezen, het recht van Dr. Zaalberg op den kansel onbepaald heeft er kend en gehandhaafd. De synode heeft evenwrel, op grond van stoute woorden" door hem in de //Verboden Preek" en in zijn adres aan de synode, tegen personen en colleges geschreven, den heer Zaalberg voor den tijd van vier weken in de waarneming van zijn dienstwerk geschorst, en hem op dien grond in de kosten van het geheele rechtsgeding veroordeeld. Men kan nu na vier weken de wederoptreding van Dr. Zaal berg op den kansel te gemoet zien. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 66°, te 10 uren 64°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 65°, Wind Z. W., te 8 uren 63°, N. W., 's namiddags te 12 uren 67°, te 4 uren 69°. B U I T E X L A N D. Belgie. Zondag is te Luik onthuld het stand beeld, aan Karei den Groote en de Carlovingi- sche dynastie gewijd. Het standbeeld is van Jehotte en bestaat uit het ruiterbeeld van kei zer Karei, omringd door zes kleinere beelden, leden van zijne dynastie voorstellende. Eerst genoemd beeld is 5 ellen, de andere zijn 1 el hoog. Het pedestal is 7 el hoog, 7 el lang en 5 el breed. De beelden zijn van brons, het voetstuk van Caenschen steen. Frankrijk. La Patrie" verzekert, dat door den minister Magne eene commissie benoemd is om te onderzoeken, of het al dan niet wen- schelijk moet worden geacht, éen muntstandaard aan te nemen, en, zoo ja. welk. Die commissie, door den minister van financiën zeiven' gepre sideerd, zal bestaan uit de senaatsleden M. Che valier, Dumas en Roulandde afgevaardigden Busson-Billault, Darimon, Louvet en Mackau de staatsraden De Parieu, De Lavenay, Ozenne, Migneret en Bordet; het lid van het Insti tuut Wolowski en den directeur der Bank De Waru. De heer Rochefort, redacteur van de Lan- terne," heeft geweigerd een communiqué" van 52 bladz. op te nemen. Die opname zou hem 7000 fr. kosten, en hij betaalt dus liever de 1000 fr. boete. Hij zal nu door de regeering vervolgd worden; Jules Favre zal zijne zaak verdedigen. De Lanterne" zal er nog meer populair door worden. Het plan, aan de regeering toegeschreven om bij de verkiezingen voor leden der wetge vende kamers de herstemmingen te doen ver vallen en als gekozen aan te merken hen die de betrekkelijke meerderheid hebben, noemt Prevost Paradol het stelsel van vertegen woordiging der minderheid." Inderdaad is dit ook het geval. Zij, die op deze wijze zouden gekozen worden, hebben de meerderheid teg, zich en zijn alzoo de vertegenwoordigers d-H minderheid. Prevost Paradol zou in de toepif sing van zulk een stelsel een streven zien o-1 gebruik makende van de verdeeldheid dergeae I die niet voor den regeeringscundidaat stemiotiH dezen in de kamer te brengen, dank zij vast aaneengesloten getal stemmen, dat decil didatuur voorstond. De Eteudard" meldt, dat de heer L. guéronnière eerstdaags benoemd zal worden- I gevolmachtigd minister aan het hof te Bru^ ter vervanging van den heer De Cominiuo, I die op zijne beurt den heer Do Banueville I Bern zou opvolgen. De Patrie" en de n Etendard" logenst/i^B fen thans beiden het gerucht betreffende gdJc^| handelingen over eene militaire- en tolvereeJH ging tusschen Frankrijk, België en NederlaiJU Engeland. Lord Napier is Zaterdag-avr-W door het artillerie-korps te Woolwich feesteliH onthaald. De held van Abessinië sprak in zJH toast met den meest mogelijken lof van koloc^| Milward, lid van het artillerie-korps, zon^l 1 wien, zeide hij, de Abessinische espeditie odüH gelijk zoo zou zijn kunnen gevoerd worden J I zij gevoerd is. Deze officier is het, wiens beltflfl lord Napier reeds in China had leeren kenntiO wien hij aan de expeditie had toegevoegd, A aan wien de eer toekomt van het moeilijke J zoo wel geslaagde overbrengen van het gesch.l langs de gevaarlijkste bergpassen en door de diepl bergkloven van Abessinië. Lord Napier spr;| met zekere ingenomenheid van het Abessinisc'vH volk en betuigde zijn vertrouwen, dat de Abel siniërs voor hunne welvaart en beschaving vrudl ten zouden trekken van de expeditie der El| gelschen, ook al had de bevelhebber gemeetl I hen verder aan hun eigen lot te moeten ore.l laten en geen Engelschen achter te laten, uJ hen te helpen In het Lagerhuis heeft de heer Roebu: aan de regeering gevraagd, of zij voorneruei. v, was in de Westminster-abdy een monumeuto' te richten ter eere van lord Brougham. Een 1 1 voegde hierbij den wensch, dat het stoffelijk ove schot van dien verdienstelijken man uit Cann on Frankrijk) naar de abdy zou worden ove; gebracht. De heer Disraëli gaf hierop te ke; nen, dat het gouvernement zich onledig hie met een onderzoek, met alleen ten behoeve vt een monument voor lord Brougham, maar od van een gedenkteeken ter eere van prof. Far. day. Hij voegde er bij, dat de eenige rede waarom het gouvernement daarmede nog me gereed was gekomen, gelegen was in het be treurenswaardig verval der beeldhouwkunst ie Europa. De lord mayor heeft een banket gegeve. ter eere van het kabinet en de hoofden van tie conservatieve partij. De heer Disraëli, antwoordende op een toast zeide: De onderlinge verstandhouding met d- buitenlandsche mogendheden baren voor be: tegenwoordige geene bezorgdheid, en evenmin be staat er thans eenig verschil met een der Euro- peesche staten. Met eiken dag verbetert de vriendschappelijke verstandhouding met de Ame rikanen. Rusland. De correspondent van de Russische telegraaf-agentuur in Orenburg meldt, dat onde; de vredesvoorwaarden met de Emirs in Bucharije de betaling van een half millioen roebels is op genomen, en dat de Russische troepen de od langs bezette steden ontruimen. Seryie. De uitspraak in de zaak van dec moordaanslag op prins Michael is Maandag opeD- baar gemaakt. Veertien beschuldigden, waaron der de leden der familie Radovanovich, zijn ter dood veroordeeld. Simon en Svenfosar Meda novich, prins Karageorgewitscb en zijne secre taris Tujkovich zijn gecondemneerd tot twin- tigjarige tuchthuisstraf, Philip Stankovich tot twintigjarigen dwTaugarbeid, Jeromich tot vijl jarige gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2