BUITENLAND. lossing van chloor-ijzer, waarvoor het best te gebruiken is Liquor stipticua Leoffii", die in iedere apotheek te verkrijgen is. Op elke tien kannen water (een kleine em mer vol) wordt van bedoeld vocht T9T gramroe (of ongeveer 14 druppels of grein) toegevoegd, goed omgeroerd en 24 uren in rust gelaten. Men zal na dien tijd het water volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezink sel van ijzer-oxyde vinden, dat tevens al de troebelmakende deeltjes van het water bevat. Als het van het bezinksel afgeschonken of door een doek gegoten water volkomen helder en zonder zuren of ziltigen smaak is, kan het met gerustheid als drinkwater gebezigd worden." In de Goesche Courant lee3t men, dat, toen eenige dagen geleden de heer Mr. C. Fock, thans minister, candidaat werd gesteld voor het Prov. Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, de hoogleeraar Yreade zich met groote heftigheid tegen de aanneming van dien candidaat heeft verzet, en heeft verklaard, dat hij zijn lidmaatschap zou nederleggen, in dien de heer Fock gekozen werd. Werkelijk heeft hij zijn ontslag genomen, nadat was ge bleken, dat de heer Fock was aangenomen met op éene na de meeste stemmen. Naar men zegt, heeft eene door het genootschap benoemde com missie den hoogleeraar uitgenoodigd, zijn inge diend ontslag terug te nemen, waartoe hij zich bereid zou hebben verklaard, alleen onder voor waarde, dat aan de twee oud-ministers Van Zuijlen en Heemskerk het honoraire lidmaat schap zou worden opgedragen. Wat daarvan is, moet, naar luid van 't Goessche blad, later blijkenterwijl ook nog in het duister licht, of het genootschap aan des hoogleeraars eisch zal willen toegeven en daardoor zal willen mede werken om den politieken strijd over te brengen op een terrein, waar die voor kunst en weten schap een noodlottigen invloed moet uitoefenen. De directie van den Ned. Rijnspoorweg bericht dat van 1° Augustus e. k. af ook derde klasse reizigers met de sneltreinen kunnen ver voerd worden, tegen de voor sneltreinen ver hoogde vracht. Deze verhooging bedraagt, gelijk men weet, 20 pCt. Men schrijft ons uit Katwijk: In de af- geloopen week, van den 19den tot den 25sten Juli, zijn aan de badinrichting //De Zwaan" van den heer A. J. Hakker gebruikt 99 baden kleine koets en 104 groote koets, totaal 203 baden. Uit 's-Gravenhage wordt geschreven: Naar men verneemt, belooft het tiende Neder- landsche taal- en letterkundig congres, hetwelk den 3l8ten Augustus, den lsten en 2den Sep tember a. s. alhier zal worden gehouden, in belangrijkheid bij geen der vroegere congres sen te zullen achterstaan. Niet alleen zullen er onderscheidene belangrijke quaestiën en voor stellen de Nederlandsche taal- en letterkunde, het nationaal tooneel, het onderwijs, enz. be treffende aan de orde gesteld worden en ruime stof tot gewichtige beraadslaging opleveren maar buitendien hebben zich onderscheidene, op het gebied van wetenschap en letterkunde be kende mannen als sprekers over verschil lende onderwerpen doen inschrijven. Boven dien heeft een zeer groot aantal Noord- en Zuid-Nederlandsche letterkundigenwaaronder bijna alle mannen van naam, te kennen gege ven, dat zij voornemens zijn het Congres bij te wonen en aan de werkzaamheden deel te nemen. De regelingscommissie van hare zijde beijvert zich het congres zoo in te richten, dat het vele en rijke vruchten oplevere, zoo ter bevordering van den bloei der Nederlandsche letterkunde, als ter versterking van den broederband, welke allen samensnoert, die hetzij in het Noorden, hetzij in het Zuiden de Nederlandsche taal spre ken en liefhebben. Door de medewerking van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage en van verschillende instellingen en particulieren zal zij tevens in de gelegenheid zijn den congres leden uit Nederland en België een gastvrij en feeste lijk onthaal in de residentie te bereiden. Men spreekt van een luisterrijk nationaal concert, dat tijdens het Concres zal gegeven worden, van feestelijke illuminatiën en muziekuitvoeringen in verschillende sociëteiten en van een groot vuurwerk, dat vanwege het gemeentebestuur in de Malibaan zal worden ontstoken. Het programma van het congres, hetwelk, naar men verzekert, eerlang zal worden ver spreid, zal omtrent een en ander nadere in lichting geven en naar men mag hopen, het bewijs leveren dat 's-Gravenhage het voorrecht weet te waardeeren van op zijne beurt bestemd te zijn tot de plaats van bijeenkomst voor zulk eene luisterrijke vereeniging als het Letter kundig Congres steeds geweest is. Ongeveer 1200 personen zijn gisterenoch tend met den goedkoopen volkstrein van Alk maar, Den Helder, enz. te s - H a g e aangekomen. Eene buitengewone levendigheid ontstond in de straten, waar die pleizierreizigers troepsgewijze of per rijtuig doortrokken. Wekte reeds het groote aantal de aandacht van bewoners of voorbijgangers op, vooral werd de nieuwsgie righeid gaande gemaakt door de eigenaardige kleederdracht der Noord-Hollandsche vrouwen, die vooral veel werk hadden gemaakt van hunne hoofdsieraden. Als gewoonlijk werden de beide Kamers der Staten-Generaal, het Mauritshuis, Haagsche Bosch en Scheveningen druk bezocht. Eergisterenmiddag ongeveer te 12 uren werd op Wassenaars grondgebied door den com missaris van politie Yan Schoonhoven op een afstand van ruim een kwartier uurs in de West duinen heidebrand in de nabijheid der woning van den opzichter G., ontdekt. Gemelden com missaris van politie, vergezeld door den agent van politie lste kl. Roos zich in allerijl naar de plaats van den brand begeven hebbende, mocht het met behulp van een tiental personen ge lukken na verloop van ruim twee uren het vuur dat een zorgwekkend aanzien had meester te worden, en zoodoende te voorkomen dat de brand zich over de oppervlakte der uitgestrekte Westduinen en in het hout verspreidde, waar door belangrijke schade zou zijn ontstaan. Men verneemt dat het plan bestaat niet alleen de ongehuwde, maar ook de gehuwde mi liciens der lichting van 1864 en 1865 tegen den 15den Augustus e. k. in werkelijke dienst op te roepen voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats bij Milligen en voor an dere najaarsoefeningen. Bij het regiment gre nadiers en jagers en bij de overige regimenten infanterie (met inbegrip der depots) zullen wor den opgeroepen al de miliciens-verlofgangers der lichting van 1864 en verder, alleen voor zooveel de bataljons betreft, welke aan het kamp moe ten deelnemen, zoo noodig, nog zooveel man schappen der lichting van 1865, als vereischt worden om die bataljons op de bepaalde sterkte van 375 presente manschappen te brengenzul lende daartoe in de eerste plaats worden op geroepen de verlofgangers dier lichting, welke in der tijd niet tot samenstelling van het blij vend gedeelte hebben gestrekt. Voorts zullen bij de 3 regimenten vesting-artilerie, het korps pontonniers en het bataljon mineurs en sappeurs in werkelijke dienst worden opgeroepen a 1 de miliciens der lichtingen van 1864 en 1865, voor zooverre zij, van beide lichtingen niet tot samen stelling van het blijvend gedeelte hebben ge strekt. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal op Zaterdag 1 Augustus niet plaats hebben. Z. M. heeft de benoeming van P. Honig, burgem. van Zuid- en Noordachermer, tot secr. dier gem., bekrachtigd; aan A. Yan Rooden te Rhenoy (gem- Beesd) vergunning verleend tot het dragen van het hem door Z. H. den pau§ toegekende kruis //Fidei et Yirtuti." De Thermometer van Fahrenheit teekende hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 83", Winc Z. W., des avonds te 8 uren 73', te 10 68°. Woensdag 's morgens te 5 uren 6b' te 8 uren 67°, 's namiddags te 12 uren7i te 4 uren 62°, N. W. Feankrijk. In de gisteren gehoudeue zitti van bet wetgevend lichaam is het ontwerp d leening aangenomen met 213 tegen 16 stemmt- De heer Schneider heeft daarna voorlez gedaan van een dekreet tot sluiting der zittio De kamer is uiteengegaan met den kree Leve de keizer De //France" zegt, dat de keizer den 15d Augustus te Parijs komt, om de feesten bij wonen. Z. M. zal waarschijnlijk eene groo revue houden. Bij het hof van appel heeft de advokas generaal in het proces betreffende het Cré Mobilier geconcludeerd tot bevestiging van vonnis door de rechtbank van hoophandel veld, waarbij de administrateurs verantwoord lijk worden gesteld. Engeland. Onlangs meldde het Athenaeum naar aanleiding van de Engelsche vertaling een Duitsch werk, getiteldMet Maximilia in Mexico, geschreven door den Pruisischen tenant Max von Alvensleben, dat in Duitsche werk verscheidene hoofdstukken een Yan Bulwers romans woordelijk ve taald en als oorspronkelijk werk gebruik waren. Thans bevat het Athenaeum een ing zonden stuk van den heer R. S. M., die Duitsche boek in 't Engelsch vertaald had waarin gemeld wordt, dat ook hem reeds onderscheid van stijl bij de vertaling was gevallen, en dat hij, na de mededeeling het Athenaeum, een brief ontvangen had den Pruisischen schrijver, waarin deze hem dm gend verzocht, het bestaan van het plagiaat Engelsche bladen te herroepen, onder belofi dat zoo hij hem die vriendendienst bewij wilde, de Duitsche schrijver hem onmiddellijk zo afbetalen wat hij hem aan honorarium als ver taler nog schuldig was. De heer Ottway heeft in het Huis de Gemeenten aangekondigd, dat hij aanstaandt: Zaterdag eene interpellatie tot de regeoring za richten omtrent het voorgenomen verbond tus schen Frankrijk, België en Nederland. Lor: Stanley minister van buitenl. zaken, heeft mede gedeeld, dat het hof te Cadix de Tornado heef: veroordeeld, en dat men verhaalde, dat de raa. van state deze uitspraak heeft bekrachtigd. Lord Stanley, heeft in het Huis der Ge meenten verklaard dat wanneer Mexico op aan neraelijke grondslagen wil onderhandelen, er geene bezwaren zouden bestaan tot hervatting der diplomatieke betrekkingen met dat land, maar dat het met Engelands waardigheid niet overeenkomt, pogingen aan te wenden tot her vatting van die betrekkingen. Lord Montagu heeft medegedeeld, dat ten gevolge der pokkenziekte onder de schapen in Sleeswijk, er sprake is van de vestiging eener quarantaine gedurende tien dagen in Engelsche havens. Rusland. Het Journal de St.-Petersburg behelst een uitnoodiging van Prins Gortscha- kolf aan de grootmachten naar aanleiding van Pruisens voorstel om een conferentie te Peters burg te houden, om de bekende quaestie der explodeerende kogels te onderzoeken. Gortscha- koff stelt voor om de conferentie den 13 Octo ber te doen plaats hebben. Tuekije. De gouverneur van den Donau heeft de Porte onderricht, dat benden roovera tusschen Dirnova en Palola zijn omsingeld en ingesloten geworden. Na drie gevechten werden zij ten onder gebracht, met een belangrijk ver lies aan dooden en gevangenen. Slechts een 40tal slaagde er in om naar de bergen te ont-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2