Woensdag A°. 1868|h 29 Juli. N°. 2596. C LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nornmers0.40. B INNENLAN D. LEIDEN. 28 Juli. De voorstelling vau de //Goochelaar" door het nationaal tooneel van Antwerpen heeft aan do verwachtingen ten volle beantwoord. Ofschoon bekend, boeide het alle aanwezigen. De heer Driessens was onverbeterlijk. Do dames Beers- rnans en Elisa Driessens waren bijzonder goed op hunne plaats, ja in het 1ste, 3de en 5de be drijf kwam den aandachtigen toeschouwer een traan in het oog. De heeren Daenes, Dierckx, Kerremans, Van den Eynde, Lenaerts en Vets verdienen lof voor hun spel. Over de opvoe ring van Martin Simon en de Erfgenamen van Biesterbosch hebben wij reeds een en ander ge zegd Wij kunnen die beoordeeling bij de 2de voorstelling ten volle onderschrijven. Een genot is het Louis Bouwmeester te zien iu stukken als de Scheepsjongen en Martin Simon. Het gebed der schipbreukelingen of de dorst naar goud," gisterenavond door het tooneelge- zelschap van de heeren Stoote en Jacqui opge voerd, heeft voorzeker aan het in grooten getale opgekomen publiek bijzonder voldaan, 't Stuk «as dan ook volkomen geschikt om ieder der tooneelisten in de gelegenheid te stollen hunne gaven ten toon te spreiden. De rol van Carlos de avonturier werd natuurlijk door den heer Jacqui vervuld, en hij deed dat op eene hem waardige wijze. Wat lage hartstocht was er niet op zijn gelaat te lezen, toen hij eindelijk na jaren zwoegens het goudland in 't gezicht kreeg. Hoe honend klonk die lach, toen hij meende te ontdekken dat ook hij nog een hart had, waarin plaats was voor de liefde. De personen in het tweede bedrijf (Aan de Noordpool) verdienen niet minder onzen lof. Dat geheele bedrijf was zeer aandoenlijk. De wanhoop van Haoul de Lascours en zijne vrouw (mijnheer en mevr. Lorjé) bij de gedachte dat hun kind van koude zou verstijven, drong me nigeen een traan naar het oog. Hoe plechtsta tig was dat gebed der moeder op 't oogenblik dat de woedende zee allen dreigde te verzwel gen; hoe roerend sprak de kleine Martha de woorden na van dat gebed, dat later het middel moest zijn om den ellendigen Carlos te ontmas keren. De heer D. Stoete in 't karakter van den getrouwen Barrabas voldeed zoo in dit als in de andere bedrijven mede zeer goed. Ook mevrouw Lorjé droeg in de laatste bedrijven niet minder dan in 't tweede aller goedkeuring weg. In 't kort, het tooneelgezelschap der hee ren Stoete en Jacqui heeft gisterenavond zijn roem luisterrijk gehandhaafd. Alleen moeten wij zeggen dat ons het spel van den heer Elert uiet bevallen is. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 4-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.42*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.45. Blijkens een telegram van Zijner Majesteits gezant te Brussel is het niet zeker, dat de ziektegevallen, die zich onder het rundvee op eene boerderij nabij Antwerpen hebben voorge daan, en waarvan melding is gemaakt in de Staats-Courant van den 25sten dezer, gevallen van runderpest zijn geweest. Men heeft alleen voorzichtigheidshalve gemeend dezelfde maatre gelen als vroeger te moeten nemen. Sedert meer dan acht dagen heeft zich geen enkel nieuw geval voorgedaan. Naar wij vernemen, zal er waarschijnlijk eerlang eene zeer gewenschte verandering komen iu het toelatingsexamen voor de Koninkl. Mi litaire Academie te Breda. Men zal zich herin neren, hoe, onder het vorige ministerie, een tijdelijk programma werd vastgesteld, waartegen van alle zijden stemmen zijn opgegaan, welk pro gramma lijnrecht in strijd was met het voorstel van eene commissie, waarin de bekwaamste man nen zitting hadden, en die opzettelijk was be noemd om de Militaire Academie in eene juiste verhouding te brengen tot het middelbaar ou derwijs, gelijk het thans geregeld is. Het tegen woordig ministerie zou eindelijk deze zaak de finitief willen regelen, en men wil welen dat het toelatingsexamen voor Breda zal worden vervangen door het eindexamen aan de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, terwijl de studie aan de Militaire Academie tot twee en drie jaren zou worden ingekort. Ook moet er sprake zijn om het examen A voor ambtenaren tot den Indischen dienst insgelijks af te schaffen, terwijl voortaan van hen, die het examen B wenschen af te leggen, zal worden gevorderd een diploma, waaruit blijkt, dat zij met succes het eindexamen der hoogere burgerscholen voor een der provinciale commission hebben afgelegd. Hiervan zullen natuurlijk zij, die een academi- schen graad hebben verkregen, vrijgesteld blijven. Bij do behandeling der staatsbegrooting voor 1868 werd onlangs, zooals men weet, door sommige leden der Tweede Kamer aangedrongen op eene regeling van de zaak der leges, door de ambtenaren aan de departementen van al gemeen bestuur enz. wordende genoten. Naar men uit 's-Hage meldt, wordt die zaak thans door de regeering voorbereidzij houdt zich althans bezig met het opmaken van staten, die aan de Tweede Kamer de verlangde inlich tingen over dit onderwerp zullen kunnen geven. Het algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen van de Her vormde gemeenten is tot eeue vergadering op den 29sten dezer en volgende dagen te's-Ha ge bijeengeroepen. Er heeft zich te Gouda eene afdeeling geconstitueerd der maatschappij: //Tot nut van den Javaan." Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren D. Van Hinloopen Labberton, voorz.J. M. Van Kooten, secretaris, en F. C. Van Zeylen, penningmeester. De inschrijving op de nog ongeplaatste obligatiën der hypothecaire geldleening voor het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, tot een bedrag van f 225,000, heeft het gun stige resultaat opgeleverd, dat voor 150,000 is ingeschreven. Om het restant bijeen te krijgen zal nu het bestuur kleine certificaten van f 20 uitgeven, om ieder belangstellende de gelegen heid te geven eene kleinigheid bij te dragen tot het instandhouden van eene instelling, die in zoo ruime mate de sympathie verdient en geniet. Ook wordt eene groote feestviering ge organiseerd. Tegen eene bijdrage van f 25 kan men bekomen: 1°. een certificaat hypothecaire schuld; 2°. een aandeel in eene groote tombola van voorwerpen van kunst en nijverheid, mee- rendeels aau te koopen op de doorloopende tentoonstelling; 3°. een toegangsbewijs voor éen heer en eene dame ter bijwoning der festivi teiten gedurende twee dagen, 20 en 21 Au gustus. Uit Kampen wordt dd. 25 Juli geschre ven: Begunstigd door het heerlijkste zomerwe der, mag het op dit oogenblik in vollen gang zijnde zangersfeest recht luisterrijk genoemd worden, en heeft de geheele stad door de tal rijke vlaggen, die uit vele burgerwoningen wap peren, een iuderdaad feestelijk voorkomen. Vol gens programma werden de verschillende lieder tafels hedenmiddag te twaalf uren in de Buiten-Socicteit ontvangen, waar de aanbieding van den eerewijn en feestdecoratie plaats had den, en daarna de optocht van de Buiten- Sociëteit naar het feestlokaal (de prachtig ver sierde en ruime exercitieloods in de Buiten- Nieuwstraat). De optocht werd voorafgegaan door de muziek van het instructie-bataljon, 's Namiddags te 1 uur had de algemeene repetitie plaats. Eene onafzienbare volksmenigte verdrong zich daarbij in de stratendoch dank zij den goedeu volksgeest, die hier heerscht, werd de goede orde geen oogenblik gestoord. Hedenavond te halfzes réunie in het gemeen tehuis. Van daar optocht naar liet feestlokaal in de Nieuwstraat met vaandels en banieren, onder begeleiding der kapel van den heer Stumpff en het muziekkorps van het instructie bataljon. Na afloop vauxhall en bal in de con certzalen en aangrenzende lokalen en terreinen, muziek door do orkesten van den heer Stumpff. Gedurende de zanguitvoering zal op do Nieuwe Markt door het muziekkorps van het instructie bataljon een volks-concert worden gegeven. Morgennamiddag te 1 uur matinee musicale door het orkest van den heer Stumpff, eQ des avonds te 7 uren soiree musicale na afloop vauxhall met muziek van hetzelfde orkest. De liedertafels, die aan het feest deelnemen, zijn: uit Almelo //Tubantia", Amsterdam //Amstels Mannenkoor", Deventer //Deventer Mannen koor", Dordrecht Kunstmin", Kampen //Eu terpe", Utrecht //Aurora", Zwolle //Mannen- zangvereeniging." Betreffende den vreeselijken ramp die Za terdag 11. het stadje 's-Heerenberg getrof fen heeft wordt ons van daar door een ooggetuige, die zich toevalligerwijze dien dag aldaar bevond, het volgende medegedeeld De brand waarvan de oorzaak nog onbekend schijnt, brak uit in een kleiu burgerhuisje, go- legen in de nog al dicht gebouwde Kelderstraat en werd eerst bekend toen dit reeds reddeloos verloren was en zijn vuur aan de belendende gebouwen had medegedeeldschrik verspreidde zich onder de geheele bevolking. De licht ont vlambare der door de langdurige droogte en gloeiende zonnehitte reeds halfverschroeide da-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1