HET GEBED Schouwburg Ruïne. Martin Simon. DE DORST NAAR GOOD. Schipbreukelingen Nieuwe Schouwburg van Judels en Van Kiene, DE ERFGENAMEN VAN B1ESTERB0SCH eerste klasse; andere moesten zich behelpen in veewagens, enz. Men schrijft ons uit Leeuwarden dd. 23 Juli 11. het volgende: Nauwelijks was gisteren de kermis alhier uit geluid of alle kermisdeuntjes en alle kermisge- joel losten zich weder op in het refrein, dat men gedurende die roesige veertien dagen ver geten scheen: //Water! water!" Er kwam wer kelijk iets angstigs in dat geroep. Want de ge volgen van het gebrek aan regen- en drinkwa ter begonnen onrustbarend te worden. Hij die dagelijks over een paar emmers regenwater be schikken kon, werd aangezien als een bijzonder bevoorrecht wezen. De grootste reservoirs zoo als o. a. de vijftig groote regenbakken van het tuchthuis, waren reeds sinds dagen ledig en al gemeen trachtte men met het zoogenaamde haalwater in de dringendste behoeften te voor zien. De opgeruimde naturen, zooals b. v. die der predikanten, hadden moeite genoeg de al- gemeene bezorgdheid wat te temperen. Heden is er uitkomst gekomen, en een vrij overvloedige regen heeft hedenmorgen de ver schroeide akkers een weinig verkoeld en de ledige regenbakken weer een beetje gevuld. De weers verandering, welke op die bui is gevolgd, doet meer regen verwachten en het is dus te voor zien, dat wij hier spoedig uit den nood zul len zijn. Het is hier dan ook heden een ware feest dag en het regent overal felicitaties. Er zijn er die meenen, dat de lucht van poffertjes en wa fels de kostbare droppels zoolang heeft tegenge houden. Bij u zal men nu in de gelegenheid zijn die meening te verifieeren. De werken tot het verleggen der stadsgracht, in verband met eene geprojecteerde uitbreiding der stad (die, niettegenstaande onderscheidene inwoners bij adres het onnoodige van die uit gaven hadden meenen aan te toonen, toch waren uitbesteed), zijn in vollen gang. Het reizend publiek (vooral nu men niet meer naar water behoeft te snakken) snakt naar de opening van de spoorweglijn LeeuwardenHee renveen. Men hoopt tevens dat de aansluiting aan het groote spoorwegnet in den dienst der staatsspoorwegen op de lijn WinschotenHar- lingen eenige gunstige verandering zal brengen. Want behalve de beide boottreinen is er tegen woordig nog maar éen trein in den laten avond. De mail uit Java en China is den 19den Juli uit Alexandrië vertrokken en werd gis teren te Marseille verwacht. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 64°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 58°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 55°, te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 80°, te 4 uren 80°. BUITENLAND. Frankrijk. De geruchten omtrent het aan plakken van oproerige plakkaten en het bewerk stelligen van talrijke arrestatiën worden van de eene zijde tegengesproken en van de andere zijde bevestigd. Thans spreken alle dagbladen van een vlugschrift, dat hun is toegezonden en tot opschrift heeftFransche republiekrevo- lutionnaire gemeenschap van Parijs", terwijl het geteekend is: //Het centraal comité van han delen". Dit geschrift is eene opwekking tot op stand en vorstenmoord. Sommigen gelooven, dat men hier met niets anders te doen heeft dan met eene manoeuvre om, bij het naderen der verkiezingen, de goede menigte een schrik aan te jagen, ten einde de verschrikte gemoederen te gemakkelijker ten gunste der regeering te kunnen leiden. De Pays" maakt dan ook reeds van het geheimzinnige geschrift handig gebruik, om met emphase alle partijen te bezweren, zich tegenover dit opheffen van messen en ponjaarden aaneen te sluiten en zich gemeenschappelijk te scharen rondom den keizerlijken troon. Men zegt dat de civiele lijst op dit oogen- blik zeer uitgeput is en veel moeite heeft om hare schuldeischers te betalen. Er is sprake van, dat in den aanstaanden winter een roman van den heer Emile Ollivier het licht zal zien, een eerste voortbrengsel in dit genre van den beroemden redenaar in het wetgevend lichaam. De Moniteur" geeft nopens de voor uitzichten aangaande den oogst in Frankrijk en een gedeelte van Europa, het volgende be richt Yolgens de jongste berichten, zoowel uit Frankrijk als uit het buitenland ontvangen, kan men thans de zekerheid koesteren van een goeden oogst. Iu het zuiden des lands is de oogst afgeloopende daaromtrent gekoesterde vrees is ongegrond geblekende uitkomst is beter dan men had durven hopen. In het de partement du Yar, waar men in sommige stre ken den oogst mislukt waande, zal hij integen deel overvloedig zijn. In de omstreken van Toulouse wordt, bij overheerlijk weder, de laatste hand aan den oogst gelegd. Te Angers is men overal bezig met het snijden van het graan. De oogst zal een goed beschot opleverende qualiteit laat wel iets te wenschen over. Te Montlhéry is de roest in de granen; de oogst is voldoende. De jongste tijdingen uit Nor- mandië geven de beste verwachtingenop som mige punten is de oogst er zeer overvloedig. Even gunstige berichten ontvangt men van onze oostelijke grenzen. In Hongarije is men druk bezig aan het binnenhalen van den oogst, die zeer overvloedig en van schoone qualiteit is. In de landbouwende dorpen komen handen te kort. In dit zeer vruchtbare land heeft men nog granen van den vorigen oogst in voorraad, zoodat, bij den rui men oogst in dit jaar, de prijzen dan ook da lende zijn. In geheel Duitschland zal overvloed van gra nen zijn. In België zal men binnenkort met het snij den van het koren een aanvang maken; de oogst is er buitengemeen schoon, zoowel wat quantiteit als qualiteit betreft. De tijdingen uit Londen en Liverpool openen de schoonste vooruitzichten. In de zuidelijke streken van Groot-Brittannië zal men eerlang met het snijden een aanvang maken. Haver en garst hebben groote behoefte aan regen. Tusschen Parijs en Plombières, dat wil zeggen tusschen de verblijfplaats der keizerin en de badplaats des keizers, is eene rechtstreek- sche telegraaflijn gelegd. Buitendien begeeft zich een beambte driemalen per week met de portefeuilles van de excellentiën naar Plom bières. Yan feesten hoort men nietsde ongun stige stand der civiele lijst maakt spaarzaam heid hoog noodig. Engeland. In Engeland gevoelt men het zelfde gebrek aan beschaafde ontwikkelde zieken- oppassters, hetwelk in alle landen betreurd wordt. De directie van het Middlesex hospitaal te Lon den heeft een plan gemaakt tot het opleiden van goede ziekenoppassters, eene taak, waar de vrouw zoo bijzonder geschikt voor is. Doch niet iedere vrouw is in staat deze betrekking op zich te nemenstudie en voorbereiding wor den ook hierin gevorderd. Teederheid, standvas tigheid, kalmte, geduld, handigheid, practische kennis, moed, waakzaamheid en liefde voor het vak, dit zijn de vereischten voor eene goede pleegzuster. Een gebouw is opgericht, in het welk 66 leerlingen kunnen opgenomen worden, die later in het hospitaal gebruikt kunnen wor den. Dit is een stap in de goede richting. Het is klaarblijkelijk in het algemeen belang, dat men kundige, liefderijke vrouwen opleidt in de moeilijke en zelfopofferende bezigheid van zieken en gewonden op te passen. In dagen wanneer men veel van de plichten der vrouw spreekt, zullen weinigen willen ontkennen, dat in het oppassen van zieken en in alle dergelijke zelf opofferende daden van liefde en geestkracht, de man zijne minderheid behoort te erkennen, om het terrein aan de vrouwen over te laten TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage, 25 Juli. In de heden gehouden zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaa! is de wijziging der concessie van het kanaal van - Holland op zijn Smalst aangenomen met 29 stemmen tegen 1. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd H. HEETJANS en S. W. YAN HEMERK 's Bosch, 24 Juli 1868. Yoor de bewijzen van deelneming in het over lijden van mijnen waarden Broeder betuig ik langs dezen weg mijnen hartelijken dank. A. J. MOLENAAR. Leiden, 25 Juli 1868. Buitengewone Voorstelling op Maandag 27 Julij des avonds ten 7% uur. der of Groot drama in vijf Bedrijven. Met expresselijk vervaardigde muziek, nieuwe costumes, decoratiën enz., enz., enz. (Om de uitgebreidheid geen naetuk.) Groote Pause na liet tweede Bedrijf. Aan vans 3A uur. STOUTE EN JACaill. Standplaats Ruïne. van ROTTERDAM. Directie-- Louis Bouwmeester en C°. Op MAANDAG 2! JULIJ a. Buitengewone Voorstelling op algemeen verlangen: Nieuwe groote comedie vaudeville in één Bedrijf, waarin de hoofdrol door LOUIS BOUWMEESTER zal vervuld worden. d a arna: of de Geheimen van een Amsterdamschen Voddenkeldcr. Nieuw groot blijspel in vijf bedrijven, met ge heel nieuwe chansounetten, duo's en quod libets, waarin de hoofdrollen door LOUIS BOUWMEESTER en EDUARD BAM BERG zullen vervuld worden. Om de uitgebreidheid der voorstelling aanvang 8 uren. Prijzen der Plaatsen1ste rang f 1.49; 2de rang 90 ets.; 3de rang 70 ets.; 4de rang 40 ets. Plaatsen zijn aan de Schouwburgtent te bespre ken tegen 10 cis. extra per persoon.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2