Zwijsen aan den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Schaapman, het pallium uitgereikt. Bij deze plechtigheid waren alle bisschoppen van Nederland vertegenwoordigd. Uit Vli8 singen schrijft men: //De be hoefte aan drinkwater wordt hier met eiken dag grooter. Naar ik verneemwordt er van wege het gemeentebestuur eene poging gedaan om water te laten halen van het kanaal van Neuzen, boven Sluiskil, doch door gebrek aan beschikbaar vaatwerk en waterschepen kan dit slechts op kleinen schaal geschieden. Het is te wenschen, dat het kanaalwater goed bruik baar zal bevonden worden." Men schrijft uit Enkhuizen: Zoowel hier als in de omstreken heerscht een volslagen gebrek aan drinkwater; alles verdort en ver droogt het vee wordt door de eigenaars op het land gevoederd. De tweede haringjager te VI aar dingen is binnengekomen, medebrengende 67 ton maat jes- en 123 ton vollen haring. De spoorweglijn LeeuwardenHee renveen zal, volgens officieuze berichten, den 15den Augustus in exploitatie worden gebracht. Te Me pp el houden zich een groot aan tal schepen bezig met het inladen van turf, die, wegens stremming der geregelde vaart op 't Hoogeveensch-kanaal, met kleine vaartuigen uit de Drentsche meren wordt aangevoerd. Laatstgenoemde vaartuigen hebben Dinsdag, ten gevolge van 't lage water, den geheelen dag vastgezeten en zijn eerst na den aanvoer van eenig water uit een der bovenpanden, weder vlot geraakt. De toestand der vaarten en ka nalen wordt met eiken dag hachelijker. Bij de uitgevers Blikman Sartorius is ver schenen een Handboekje voor kiezers." Dit boekje bevat een uittreksel der kieswet, met behoud van al de artikelen, die voor de kiezers van onmiddellijk belang zijnalphabetische naamlijsten der leden van de beide Kamers met de jaren hunner aftredingtabellen voor de namen van leden der prov. staten, van den gemeenteraad en van de Kamer van koophan del, en blanco candidaten- en stemlijsten. Wij vestigen gaarne de aandacht op dit nuttige handboekje, waarvan de goedkoope prijs geen enkel kiezer behoeft af te schrikken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 29 Juli aanst. niet plaats hebben. Z. M. heeft Mr. C. Wichers Wierdsma, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemees ter van Hennaarderadeel. Z. M. heeft bij de dd. schutt. te Leiden be noemd: tot 2den luit. W. C. Zuurdeeg en F. H. G. Van Iterson, beiden thans sergeant. Z. M. heeft aan P. E. J. H. Kerckhoffs, ge wezen korporaal bij het regiment pauselijke zouaven, thans te Nuth, vergunning verleend tot het dragen van het hem door Z. H. den paus toegekende kruis //Fidei et Yirtuti. Z. M. heeft tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen benoemd den heer J. C. Matthes te Utrecht. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland (in de plaats van den heer Mr. F. G. R. Yan Lilaar, benoemd tot minister van justitie), den beer Mr. J. J. Yan Meerbeke, substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdamen tot substituut officier bij de rechtbank te Amsterdam, Mr. H. J. Kist; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Mijdrecht c. a. den heer C. J. Yan Kerkwijk tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Mui den den heer G. C. G. Yan Ketel. Yoorts is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren Jhr. W. Gevaerts van Nieland, uit zijne betrekking van betaalmeester te Dordrecht; en J. Spoor uit zijne betrekking van betaalmees ter te Bredaen zijn benoemd tot betaalmees ter: te Breda de heer J. Gordon Spandaute Groningen, de heer C. J. J. Loder; te Win schoten, de heer Jhr. J. G. F. Van Sprengler. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 74°, des avonds te 8 uren 62°, Wind: N. O., te 10 uren 69°. Yrijdag 's morgens te 5 uren 59°, te 8 uren 63°, 's namiddags te 12 uren 72°, te 4 uren 70°. B U IT E N LAND. Belgie. De op een geheel nieuwen en schit terenden voet ingerichte kermis te Brussel heeft zulk een grooten toevloed van bezoekers der waarts doen stroomen, dat men zich niet herin nert, sedert de feesten ter viering der vijfen twintigjarige troonsbeklimming van koning Leopold I zoovele vreemdelingen in Brussel vereenigd te hebben gezien. Het //Journal de Bruxelles" zegt, na een blik op de geschiedenis der reeds van 1348 dagteekenende Brusselsche kermis geslagen te hebben, dat men er volko men in geslaagd is, de zoo goed als overleden kermis van vermaak weder in het leven te roe pen; maar dat de kermis van zaken, de van ouds vermaarde Brusselsche mis of jaarmarkt, dood i3 gebleven en wel nooit weder opgewekt zal worden. Pruisen. In het Staatsblad is opgenomen de wet, houdende vaststelling van de begroo ting van den Noord-Duitschen bond voor het jaar 1869. De uitgaven en ontvangsten worden daarin geraamd op 77,701,135 th. Frankrijk. In het bulletin van den Moni- teur" wordt, terwijl van de beraadslagingen in de kamers van verschillende landen gesproken wordt, het volgende gezegdNergens wordt eene irriteerende discussie gevoerd over de bui- tenlandsche staatkunde. De openbare opinie ondersteunt overal de regeeringen in hare vreed zame taak, die het doel is harer onderlinge po gingen. Dinsdag-nacht zijn door de politie oproe rige plakkaten in de voorstedeu afgescheurd, waarop gedrukt stondLeve de republiek Weg met den keizer." Men spreekt van ver scheiden arrestatiën, die Woensdag-ochtend heb ben plaats gehad. De Etendard" zegt, dat hetgeen door de dagbladen gemeld is omtrent pourparlers tus- schen Frankrijk, België en Nederland over eene tolvereeniging, onjuist is. Frankrijk voert vol strekt geene onderhandeling over zoo iets. Ter wijl men dit berichtte, zegt het blad verder, wil men in geenen deele de gedachte gispen, die in bovengenoemd bericht ligt opgesloten en die, verwezenlijkt wordende, noodzakelijk goede resultaten zou teweegbrengen. Engeland. Op een Iersch kerkhof te Drog- heda heeft een alleronaangenaamst tooneel plaats gevonden, hetwelk beter dan vele woorden aan toont, hoe hevig de haat tusschen protestanten en R.-Catholieken in Ierland is. Een graf was gemaakt voor een onlangs gestorven Engelschen protestant, en dit lag te dicht bij de plek, waar vele jaren geleden eene Iersche R.-C. bisschop begraven werd. Het opgewonden volk sprak van ontheiliging, en het verhinderde met geweld, dat het lijk werd begraven. Soldaten hadden de orde te herstellen en een nieuw graf werd in een ander gedeelte van het kerkhof ge graven. De Owl" zegt, dat de koningin zich op haar reis naar Zwitserland slechts weinige uren te Parijs zal ophouden om keizerin Eugénie te zien. Italië. De generaal Lamarmora heeft de re geering geïnterpelleerd ter zake van het verslag van den veldtocht in 1866 door den Pruisischen generalen staf uitgegeven. De generaal Mena- brea zegt, dat de interpellatie ontijdig is. Hij leest eene dépêche uit Berlijn voor, waarin verklaard wordt, dat het verslag geen officieel karakter heeft; tevens wordt in de dépêche jegens het Italiaansche leger achting en sympathie betuigd De heer Lamarmora noodigt het Italiaansche ministerie uit, om een volledig verslag van den j veldtocht openbaar te maken; Menabrea belooft H dit spoedig te zullen doen; de interpellatie bad j< geen verder gevolg. In Italië zoowel als in Frankrijk houdt men zich reeds bezig met de houding, welke de regeering denkt aan te nemen met betrekking tot het oecumenisch concilie. Twee leden der linkerzijde van de Kamer van afgevaardigden hebben de regeering aangaande deze aangele genheid geïnterpelleerd. De Kamer heeft, op verzoek der regeering, die interpellatie uitge steld tot na de aanneming van de nog aan hangige wetsontwerpen. Men beschouwt dit als gelijkstaande met eene verwerping. In het koninkrijk is de eerstvolgends lichting voor de krijgsmacht op slechts 40,000 man gesteld. De commissie der Kamer achtte eene lichting van 50,000 man beter, mits de soldaten korter onder het vaandel werden ge- houden dan tot nu toe regel is. De minister j van oorlog verwierp dat aanbod, tenzij hem tevens geld voor het onderhoud van al die re cruten en tijd tot hunne opleiding werd ge geven. Spanje. De zaken van Spanje compliceereu zich meer en meer. Generaal Prim bevindt zich te Lissabon bij den hertog van Montpensier Hij heeft Londen verlaten op denzelfden dag dat hij het bekende schrijven openbaar maakte, waarin hij verklaarde sedert zeker tijdstip niet buiten Engeland te zijn geweest. Portugal. De ininisterieele crisis bevindt zich nog op dezelfde hoogte. De ministerieele com binatiën, zegt het Jornal do Coinmercio," wor den bemoeilijkt door het onaf haukelijk karakter van de Kamer der Afgevaardigden. In eene dezer dagen door zestig hunner gehouden ver gadering is besloten eene afwachtende houding aan te nemen, maar met kracht de rechten der Kamer te handhaven. Sebtie. De advocaat Markovic is van ambts wege belast met de verdediging van vorst Alexan der Karageorgewitsch bij de bohandeling van het proces over den moord op vorst Michaèl gepleegd. De zaak zou heden behandeld worden. De andere beklaagden hebben insgelijks van ambts wege verdedigers bekomen. Waarschijnlijk zullen elf personen ter dood worden veroordeeld. Amerika. Volgens berichten uit New-York heeft de Unie de ratificatie geschorst van het verdrag tot aankoop der Deensche W.-I. ei landen. 0FF1C1EELE BERICHTEN. HEK-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en ge- wigten, benevens de bij de inhoudsmaten vau drooge waren behoorende strijkels. En wordeu zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den IJk, op de Breéstraat, in het Stadhuis; zullende daar toe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voorde Buitenwijk van den 23 tot den 25 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1S68 voor den ijk der maten en ge wigten bepaald is de letter Z. Lkyden, 26 Mei 1868. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85)

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2