jaarlijksche vergadering gehouden der vereeni- ging van burgerlijke ingenieurs. Het samenval len dier vereeniging met de feesten der réunie van oud-studenten had ten gevolge, dat er meer leden tegenwoordig wareu dan gewoonlijk het geval is. De vereeniging mag zich steeds in bloei verblijden. Er werd besloten dat de volgende algemeene vergadering te Utrecht zal worden gehouden. Gisteren-ochtend omstreeks halfvijf is nabij de Zwet, tusschen Delft en Overschie, bij het passeeren der postkar, een koetsier hangende aan een hek gevonden, terwijl paard en rijtuig in de sloot lagen. Het paard was nog levend. Volgens opgave van den tolgaarder was bedoeld rijtuig den tol gepasseerd mee passagiers. De oorzaak van dit ongeval is onbekend. Vrijdag 11. gebeurde te Alkmaar het volgende dat wel als eene bijzonderheid in ge meente-administratie mag gelden. Van de 15 leden, uit welke de gemeenteraad bestaat, zijn 4 aangewezen als arabtenareu van den burger lijken stand. Een zeeman, Donderdag uit zee gekomen en na weinige dagen weder derwaarts gaande, wenschte dien dag te trouwenalles was klaar, doch toevallig waren al de vier hee- ren ambtenaren van den burgerlijken stand af wezig. In allerijl werd nu de raad bijeengeroe pen en daar de heeren trouw opkwamen, kon de raad een lid tot ambtenaar benoemen en het gewenschte huwelijk gesloten worden. Uit Medemblik schrijft menHetgeen dezer dagen uit Zwolle is gemeld omtrent een verzoek van den burgemeester dezer gemeente om zooveel mogelijk te voorzien in het ontstane gebrek aan water in deze gemeente, is geheel onwaar. Tot op dit oogenblik toch is uit de groote regenbakken der alhier gevestigde rijks gebouwen in de behoefte voorzien geworden. Een paar dagen geleden viel te Makkum tegen den avond de toren van het naburige dorpje Engwier om. Metselaars hadden hem juist van eenig oud gesteente ontdaan, om hem vervolgens weer wat op te knappen. "Wellicht, dat hij daar niet tegen konalthans, hij stortte in naar de zijde, waar men hem het meest ver zwakt had. Als bijzonderheid wordt verhaald, dat de toren vóór den val driemaal rond draaide". Ongelukken hebben niet plaats gehad. Uit B h e d e n wordt van den 18den Juli gemeld: Na eene langdurige droogte, bij eene tropische hitte, die voor de veldvruchten en inzonderheid het veevoeder een zeer ongun stige uitkomst deed vreezen, ontlastte zich gis teren boven deze en aangrenzende gemeenten een hevige donderbui, vergezeld van stortregens en hagelslag, die, ofschoon hier en daar nog al verwoesting aanrichtende, toch eene zeer ge wenschte verkwikking heeft aangebracht. Uit Nieuw veen meldt men van den 17den Juli: Werd in de vorige week alhier het lijk binnengebracht van een in deze gemeente te huis behoorenden jongeling, die op een dorsch- kleed onder Waddinxveen was doodgebleven, gisteren bezweek onder deze gemeente door de buitengewone hitte op zoodanig kleed een werk man van ruim ÖOjarigen leeftijd, terwijl in het begin dezer week in het naburige Leimuiden eene zwangere vrouw door een noodlottig toe val, mede op een dorachkleed, haar einde vond. De hitte is ondraaglijk, bijzonder voor de land arbeiders, zoodat alhier en te Zevenhoven de rogge algemeen bij den nacht wordt gemaaid of gesneden. Lang hebben de weilanden in de drooggemaakte Nieuwkoopsche en Zevenhoven- sche polders aan de droogte en verschroeiende hitte weerstand geboden, doch thans worden velen ook aan de heide gelijk, zoodafc de vee houders ten einde raad zijn en zij, die gelijk tijdig teelboeren zijn, hunne haver doen af maaien, om die het vee tot voeder te doen strekken. In den avond van Zondag den 12den Juli jl. is te Elspeet een verschrikkelijke mis daad gepleegd. Twee jongens hebben op den openbaren weg een moordaanslag begaan op den persoon van Gerrit van Milligen, in de buurt schap Uddel woonachtig. Zij zouden hem ver moord hebben, waren zij niet in hunne dolle woede gestuit; het geschreeuw der koeien van een nabijzijnd huis maakte de bewoners wakker, die, opgestaan en naar buiten gegaan zijnde, aan hun snooden toeleg een einde maakten, want zij namen nu in allerlijl de vlucht. De verslagene is zoodanig aan hoofd, hals en armen verwond, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde en 't ook met hem zoude gedaan ge weest zijn, zoo hem niet door toedoen van den veldwachter M. Dijkgraaf spoedig geneeskun dige hulp ware toegediend. Op vijf, zes plaat sen lagen ontzettende plassen bloed. De zaak is reeds in handen der justitie overgegeven. Men verneemt nader met opzicht tot den spoorweg BommelHedel, dat er geene ver zakkingen hebben plaats gehad, wel eene verschui ving van den grond naar de loot, terwijl de boog, ter voorkoming van scheuring, werd ge stut. Alles is thans in de beste ordeer wordt over den boog weder gereden. Men is met het werk aan de baan tot aan het station gevorderd. Ten bewijze van een vroegtijdigen oogst kan worden vermeld, dat er "Vrijdag 11. aan de Groningsche beurs reeds nieuwe rogge en nieuwe zwarte haver ter verkoop werd aange boden. Yan den onlangs overleden bisschop van Breda, verhaalt men het volgend straaltje van menschlievendheid. Men meldde hem op zekeren dag dat eene vrouw, buiten aan de deur, om eene aalmoes vroeg. Hoe oud is zij vroeg de bisschop Ik denk wel een goede zeventig" //En ziet ze er nog al arm uit?" O, wat dat betreft, ze ziet er uit alsof ze in geen acht dagen gegeten had." Geef haar een rijksdaalder." Is dat niet wat veel?... het is een Jodin!" //Wat! een Jodin?!" //Helaas, ja!!" //Zoo! dat is eene gansch andere zaakgeef haar tien gul den zij verdient dat voor het vertrouwen dat zij in mij stelde door zich tot mij te wenden." De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal hedenavond te zeven uren vergaderen. Het eenig ontwerp dat zij te behandelen heeft, is dat tot bekrachtiging der nadere overeenkomst met de Amsterdamsche Kanaal-maatschappij ge sloten. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen, voor het academiejaar 1S681S69, den hoogl. W. Hecker. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan J. Schefman en H. Hameleers te Maastricht, wegens het red den eener vrouw aldaar, in den avond van den 24sten Eebruari 1868. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. te Weert c. a. den heer J. A. Kessels, thans te Cuyk c. a. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 78°, des avonds te 8 uren 70', te 10 uren 68°. Dins dag 's morgens te 5 uren 68°, Wind: Z. W., te 8 uren 73°, N. W., 's namiddags te 12 uren 79°, te 4 uren 80°. BUITENLAND. Bblgie. Te Antwerpen werd een der sjou werlieden, een oppassend man van 50 jaar, ten gevolge der hitte door zonsverbijstering aange tast. Hij ijlde naar een der schepen, die in de haven lagen, klom naar boven en wierp zich van den top van den mast in het water, uitroepende dat hij vliegen ging. Met moeite is de man ge red en naar het hospitaal gedragen. Brussel viert feest, schrijft men van daar, en zal gedurende de geheele week feest vieren. De kermis, die sedert jaren kwijnende was, ijl thans weder in vollen gang, dank zij het initi atief eener commissie, gepatroniseerd door hel gemeentebestuur. De kosten van het feest wor den gedekt door eene tombola, waarvan de bil jetten 10 centimes kosten. Er zïjn er omstreeki een millioen geplaatst, terwijl de ter verloting bestemde voorwerpen niets kosten, aangezien zij door particulieren ten geschenke zijn gegeven Het laatste nommer, dat getrokken wordt, winl een biljet van 1000 fr. De feesten, door het prachtigste weder begunstigd, werden geopend door een optocht, waaraan zes leeuwen deelna men, behoorende tot een Amerikaanschen circu- Men berekent dat het aantal vreemdelingen thans in Brussel zich bevindende, meer dai 100,000 bedraagt. Oostenrijk. Volgens de Oesterr. Correi pondenz" heeft de internationale conferenti; voor de telegraphie hare werkzaamheden geëin digd en zal zij heden hare laatste zitting hou den tot onderteekening van het internationale! verdrag. De regeering van dit rijk heeft overigen! eene moeilijke taak te vervullen, wegens dei steeds toenemenden tegenstand der E. C. gee* telijkheid op den door haar ingeslagen vrijzin nigen weg. Gelijk reeds is medegedeeld heeft die tegenstand op sommige plaatsen reed; tot wanordelijkheden geleid. Yoegt men daarbij de stelselmatige agitatie in Boheme van den kant der ultra-Czechen, dan moet men erken nen dat de taak der regeering zwaar is en zij slechts door krachtige maatregelen de bestaande moeilijkheden kan te boven komen. De kardi naal prins aartsbisschop van Praag, heeft dezer dagen een herderlijken brief verzonden, door' de Boheemsche bisschoppen onderteekendde toon, welke in dit stuk heerscht, is uiterst scherp en de zoogenaamde confessioneele wet ten worden daarin ton strengste afgekeurd. Yan verschillende zijden wordt bevestigd, dat het keizerrijk Oostenrijk, in 1804 door Keizer Erans gesticht en omvattende al de erfe lijke en kroonlanden, Hongarije daaronder be grepen, zal ophouden onder dien naam te be-J staan en voortaan worden genoemd, de Oosten-1 rijk-Hongaarsche monarchie. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de naam van Oostenrijk, voortaan slechts zal worden toegepast op de zeventien Cis-Leithaanscbe provinciën die gezamenlijk eene soort van naamlooze staatkundige vennootschap vormen. De Duit-schers van Oostenrijk zullen deze verandering toejuichen, maar de Czechen en de Polen zullen niet nalaten, tegen dien gedwongen herdoop te protesteeren. Aan de gevoeligheid der Hongaren is door de bena ming van Oostenrijk-Hongaarsche monarchie opnieuw te gemoet gekomen. Frankrijk. Te Amiëns zijn bij de wedren nen, den 12den dezer aldaar gehouden, de tribu nes ingestort waarop de studenten van de daar gevestigde school gezeten waren. Zeven personen werden zwaar gekwetst; vele andere kregen lichtere wonden. Een vrouw heeft het leven er bij verloren. De keizer is gisteren ochtend naar Plombiè- res vertrokken. De France" en de Etendard" weêrspreken het bericht, dat Frankrijk aan de Spaansche regeering van de jongste samenzweering beeft kennis gegeven. Eerstgenoemd blad zegt, dat het bijna zeker is, dat de zitting van het wet gevend lichaam Zaterdag e. k. gesloten zal worden. Engeland. Het manuscript van een gedicht, door professor Morley in het Britsch Museum gevonden, en door hem aan Milton toegeschre ven, geeft aanleiding tot een ijverigen penne- strijd. Lord Winchelsea zet in een schrijven aan den uitgever van de Times" uiteen, dat het gedicht eene aaneenschakeling is van zegswijzen en beelden, die onmogelijk uit de pen van Milton kunnen gevloeid zijn. Ook op den vorm maakt de briefschrijver verscheidene aanmer-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2