N°. 2589. Dinsdag 21 Juli. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf O.ü4. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 20 Juli. Uit de statuten der Nederlandsche Ver- eeniging voor Zeewezen en Scheep vaart meenen wij de volgende punten te moe ten aanstippenHet doel der Yereeniging is: het bevorderen, aanmoedigen, ondersteunen enz., van al datgene wat van nut kan zijn aan het Zeewezen en de Scheepvaart of daarmede in verband staat, als 1°. Opwekking en verbetering van den zee- manastand. a. Door de opleiding te bevorderen van minvermogende jongens, die lust en aanleg hebben voor de scheepvaart, b. Door het onder steunen van bestaande en nog op te richten zeemanshuizen, c. Door het bevorderen en in voeren van maatregelen, die haar in het belang yan den zeemansstand nuttig mochten voor komen. 2*. Wetenschappelijke en practiache bevor dering en ontwikkeling, zoo van de groote- als binnenlandsche vaartvan viascherijenvan scheepsbouw en scheepsuitrustingenvan mété orologie, etc. etc. a. Door het uitloven en toe kennen van medailles, getuigschriften en gelde lijke belooningenvoor de mededeeling van be langrijk bevondene waarnemingen, ontdekkingen, ondervindingen enz.voor bijzondere uitvindin gen en verbeteringen ten opzichte van den bouw en de uitrusting van stoom- en zeilvaartuigen, roei- en reddingbooten en andere reddingmid delen, scheepsinventariasen, instrumenten enz.; voor het maken van uitstekend snelle en het volbrengen van bijzonder moeilijke, zorgwek kende of buitengewone zeereizenvoor het aanbrengen van bijzondere verbeteringen ten aanzien der visscherijenvoor het doen van bijzondere reddingenvoor het op uitmuntende wijze bijhouden van météorologische journalen en dito aanteekeningenvoor daden van moed en zelfopoffering op zee of binnenlandsche wa teren en voor zoodanige andere zaken, als waar voor zulks dienstig of gewenscht mocht geoor deeld worden. b. Door het houden van ver handelingen en mededeelen van studiën betrek kelijk zeewezen en scheepvaarthet uitschrijven van prijsvragen en het houden zoo van nationale als internationale vergaderingen, ter behande ling van zee- en scheepvaartkundige of météo rologische vraagstukken. c. Door het op richten van museums, het houden of subsidieeren van tentoonstellingen betreffende scheepvaart en het daarmede in verband staande. d. Door het uitschrijven of subsidieeren van wedstrijden voor Roei-, Zeil- of Stoomvaartuigen op zee, rivieren of stroomen en voor scheepswerktuigen enz. e. Door de uitgave te ondersteunen en te bevorderen van nuttige boeken omtrent zee wezen, scheepvaart en het daartoe behoorende. De Vereeniging bestaat uit een onbepaald getal yan gewone leden, buitengewone leden, eere leden, leden van verdienste en donateurs en donatrices. Gewone leden der Vereeniging kun nen slechts zijn de zoodanigen, die ook lid zijn van eenige Nederlandsche Zeil- of Roei-Vereeni- ging, medewerkende tot de tegenwoordige Ver eeniging, en tegen eene jaarlijksche contributie van ƒ4. Buitengewone leden zijn diegenen, die geen lid zijn van eenige tot de tegenwoordige vereeniging medewerkende Zeil- of Roei-Yereeni ging, en eene jaarlijksche contributie betalen van ƒ6. Tot eereleden kunnen benoemd worden personen van hoogen rang of verdiensten, of zij die zich in scheepvaart of zeewezen bijzonder onderscheiden. Het lidmaatschap van verdiensten kan worden opgedragen aan hen, die door groote of belangrijke en langdurige diensten de ver eeniging op meer dan gewone wijze bevoor- deelen. Donateurs of donatrices zijn diegenen, die door belangrijke geldelijke bijdragen of door uitstekende schenkingen als anderszins de ver eeniging bijzonder verplichtenterwijl de namen dergenen, die bij uiterste wilsbeschikking de vereeniging bijzonder ondersteunen, steeds dank baar herdacht zullen blijven. Ongetwijfeld zal elk goed geaard Nederlander, onverschillig waar hij woonachtig is, het groot- sche doel dat Z. K. H. prins Hendrik zich voorstelt gaarne willen ondersteunen, door toe te treden tot lid, donateur of donatrice der nieuw opgerichte vereeniging, waartoe reeds voorloopig de gelegenheid bestaat door zich aan te melden tot een der leden van het in ons vorig nummer genoemd bestuur. Binnen kort zal bij den boekhandelaar M. Nijhoff te 's-Hage worden uitgegeven een be langrijk werk van H. De Groot, hetwelk tot dusverre onbekend was gebleven. In 1864 kwam het onverwacht te voorschijn uit de papieren van de familie Cornets De Groot en werd voor de academische bibliotheek alhier aan gekocht. Het is voor den druk gereed ge maakt door onzen stadgenoot Dr. G. Hamaker, wiens naam een waarborg is voor eene zorg vuldige uitgaaf, terwijl het werk gedrukt wordt bij de firma Enschedé te Haarlem met de letter, die in de eeuw van De Groot door de Elzeviers is gebruikt. Yoor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar den Ned. Spectator. 1'. LNNENLAND. LEIDEN. 20 Juli. De kermis biedt ditmaal niet veel verschei denheid van genot. Doordat het gelijktijdig te Utrecht kermis is zijn vele tenten weggebleven, die in het vorig jaar een aantal bezoekers trok ken. Des te meer stellen wij prijs op hetgeen we hebben, en we wenachen allen, die nu in deze week iets goeds te zien en te hooren ge ven een druk bezoek wanneer het ten minste niet zoo warm is ala in de vorige week. Want dan behoort er waarlijk moed toe om een avond in den Schouwburg, of bij Bouwmeester, of in het Salon Paria of waar ook door te brengen. Hedenavond openen de HH. Stoete en Jacqui reeds de reeks hunner voorstellingen met een bekend tooneelatuk, dat zeker hoogst gelukkig gekozen is. De uitvoering zal zeker goed zijn. Sedert weken snakken we hier naar regen. Al meer en meer begint er gebrek aan drink water te komen. Zij mogen van geluk sproken die in 't bezit zijn van groote regenbakken of goede welpompen, en daardoor zelfs in eene eerste behoefte van andere gezinnen nog kun nen voorzien. Bijna dagelijks pakken zich tegen den middag onweerswolken aamen, doch ze trek ken met den avond weg en de buien vallen elders neer. Zoo heeft men Vrijdag 1.1. op ver schillende plaatsen in Gelderland onweder ge had, doch er viel weinig regen en de warmte is er niet door verminderd. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart alhier, heeft ter algemeene kennis gebracht dat op den 27sten Juli 1868, eene keuring zal plaats heb ben van knapen, welke bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Men meldt ons nu dat, volgens een be richt in de Amsterd. Courant, door het bekende drietal vereerders van het vorig ministerie aan de HH. Heemskerk en Yan Zuylen elk een gou den medaille zal worden aangeboden. Zaterdag is te Rotterdam een aan vang gemaakt met den wedstrijd, door deRot- terdamsche schietvereeniging u de Buks" aange boden aan alle in Nederland gevestigde scherp schutters, op het terrein der vereeniging aan de Bonte Paal. In de zwem-inrichting aan do Maas aldaar werd des namiddags door de gea- bonneerden en leerlingen een zwem-wedstrijd gehouden, waarbij een groot aantal belangstel lenden tegenwoordig waren. Men is te Zaandam bezig met het bo ren van een artesischen put, ten einde in het gebrek aan drinkwater te voorzien. De tentoonstelling te Arnhem is tot heden minder bezocht, dan men zich aanvanke lijk voorstelde, misschien wel tengevolge der groote hitte. Het is echter nog maar de tweedo week na de opening. Het congres van nijver heid is afgeloopen. Men leeft daar overigens bij voortduring in eene reeks van feesten. Het bericht omtrent den brand in de turf- veenen van Appelscha is overdreven geweest. Er zijn in het geheel 17 dagwerk turf van de heeren A. en P. Yan der Sluis verbrand. Ge lukkig was een brandspuit op het terrein van den brand aanwezig, anders had men het vuur moeilijk kunnen beteugelen. Als eene zeldzaamheid meldt men dat te U d e n in de vorige week de rogge van een stukje land van Van der Knoop is afgemaaid, onmiddellijk gedorscht, gemalen en gebakken en voor den avond er nog brood van gegeten is. In de meeste dorpen van het eiland Yo o rn e en Putten is de behoefte aan drinkwater zéo groot, dat bijna allen zich met slootwater van eene zeer slechte hoedanigheid moeten behelpen. Verscheidene arbeiders zijn hierdoor en door de ondragelijke warmte op het veld bezweken, som migen zelfs met doodelijken afloop, Bijzonder veel heeft men ook van verschillende soorten van insecten te lijden. Het vlas is bijna geheel weg; van enkele stukken is nog iets gekomen doch beneden het middelmatige van kwaliteit' Bij de Ieraelietische en Chr. Afgescheiden

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1